Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

3. maj

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Sri Sij 10, 2007 5:42 pm    Naslov poruke: 3. maj Citiraj ovaj komentar

Par fotki iz monografije "Stoljeće moderne brodogradnje u Rijeci- 3. maj" autor Petar Trinajstić

Porinuće topriljerke "Triton" 10. srpnja 1908.

Razarač klase "Tatra" u vožnji

Podmornica "Topazio" na navozu uoči porinuća 1934. godine.

Podrtina razarača "Fionda" u razorenom brodogradilištu 1945.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Essex
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 11, 2007 12:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Puno hvala za ovo!
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Sij 11, 2007 12:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prolistao sam knjigu i fotke su super!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
155
Gost
PorukaUpisano: Pon Tra 09, 2007 10:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1913
Krstarica "HELGOLAND", 3.500 t istisnine, narudžba austro-ugarske carsko-kraljevske ratne mornarice.

Ispravak

zabunom sam stavio ovu gornju sliku,trebala je doći ova Embarassed

155: poruka promijenjena dana: Uto Tra 10, 2007 7:56 pm; prepravljeno ukupno 3 puta
Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Pon Tra 09, 2007 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To nije SMS Helgoland, brza krstarica (Rapidkreuzer) klase Saida. Saide su bile prekrasni brodovi, vitkih i elegantnih linija (omjer dužine i širine bija je veći od 10:1 čime je omogućena velika brzina); ovu "neman" ja prvi put vidim, čak i ne znam koji je to brod, ali znam da nije Saida

Ovo je Helgoland...

...a ovo je porinuće Novare (iste klase kao Helgoland) 15.2.1913. u Ganz & Co - Danubius u Rijeci

Zanimljivo, zbog pariteta dogovorenog između dvi polovice carstva/kraljevstva tribalo je dvi krstarice, Helgoland i Novaru, gradit u mađarskoj Rijeci, dok je treća jedinica, Saida, građena u Monfalconeu (Tržiću). Budući da je riječko brodogradilište Danubius bilo u to vrime relativno malo i neiskusno u gradnji krstarica, Novara je bila postavljena na navoz tek nakon porinuća Helgolanda. Zbog toga je njeno dovršenje kasnilo, te je 1915. nedovršena odvučena iz Rijeke u pulski Arsenal di je dovršena. Isto se dogodilo i sa Szent Istvánom koji je zbog kašnjenja s isporukom mornarici također bija odvučen iz Rijeke u Pulu
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Uto Tra 10, 2007 12:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se da to nije Helgoland, a slika je stvarno čudna. Jedini veći brodovi A-U mornarice s jednim dimnjakom su bili Monarch, Wien i Budapest, no između njih i ovog što je na slici ima bitnih razlika. Ne mogu se oteti dojmu da ova slika prikazuje još nedovršeni brod, ali koji, ne znam.
Natrag na vrh
155
Gost
PorukaUpisano: Pet Svi 04, 2007 6:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jučer je 3.maj proslavio 102 godine postojanja brodogradilišta
i porinuo jubilarnu gradnju br.700
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Ned Svi 13, 2007 7:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

"You´ll never believe it", na zagonetnoj slici je stvarno HELGOLAND, ali danski, oklopnjaca iz 1878. Kako je poznato, u bitci kod Helgolanda 1864. bila su dva ili cak tri pobjednika: Nijemci (Prusi), jer su sudjelovali u bitci zajedno s Austrijacima, koji su uspjeli prekinuti dansku blokadu njemacke obale, zatim Austrijanci, koji su to uspjeli, unatoc vecim gubitcima nego sto su ih imali Danci, te naravno Danci, koji su natjerali Austrijance i Pruse u bijeg. U svakom slucaju doticni brod je oklopnjaca s jednom okretnom kulom starog tipa i jednim topom kalibra 305 mm, s cetiri topa kalibra 260 mm (10,2 in) na kutevima barbete, pet topova kalibra 120 mm, 10 jednofuntasa revolverskog tipa, te pet torpednih cijevi, dvije kalibra 381 mm i tri kalibra 356 mm. Brod je imao istisninu 5332 tona, 4000 PS i brzinu do 13,75 cv.
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Pon Svi 14, 2007 6:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mala korektura: topovi kalibra 260 mm naravno nisu na kutevima barbete, nego kazemate. Sorry!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma