Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Čija uniforma

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
gemini

Član od: 30 Stu 2010
Mjesto: Vrhnika-SLO
PorukaUpisano: Čet Sij 09, 2020 10:27 pm    Naslov poruke: Čija uniforma Citiraj ovaj komentar

Pozdrav! Zanima me, koja vojna formacija u Hrvatskoj je nosila te uniforme i kakvi su ordeni. To je fotografija moga djeda, ali mi nitko od mojih nije rekao, o kakvoj se uniformi radi. Nakon 2. svjetskog rata je bio zatvoren, a u zatvoru je 1946 i umro. Molim za pomoć.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Čet Sij 09, 2020 11:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da je satnik domobran.

Ovi mi ordeni izgledaju kao da su iz doba AU?

Naci ce se vec netko bolje upucen u tematiku....
Natrag na vrh
gemini

PorukaUpisano: Pet Sij 10, 2020 12:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala, i meni je nekako najbliže domobranskoj, ali mi se ne slaže sa ordenima. Ništa, čekamo još koji odgovor.
Natrag na vrh
gemini

PorukaUpisano: Pet Sij 10, 2020 12:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Upravo mi je uspjelo na netu izčeprkati odlikovanja. jesu iz AU.
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Sij 10, 2020 1:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa jel deda bio vojnik/časnik i u WW1? Ako je, onda ta odličja imaju smisla, na desnoj se lijepo vidi profil Franc Jozefa...
gemini

PorukaUpisano: Pet Sij 10, 2020 4:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, bio je artiljerac. A Franju sam uočio tek, kad je potez xxv spomenuo AU. Meni je više ličilo na ženski lik. Ja i moje okice, nismo baš na ti Very Happy
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Sij 12, 2020 2:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na ovratniku su zvonimirci ?
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 12:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Trolist... Oznaka čina u NDH "čvarak"...
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 9:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

posalji fotku u austrijski ratni muzej ( ne arhiv) i objasnit ce ti medalje....meni su u roku dva dana objssnili medalje i činove mog pradide iz austrougarske kampanje u Bosni sredinom 19og stoljeca Smile
uniforma- prema okovratniku, čin je nadsatnik, i to pomocnih postrojbi a boja je najvjerojatnija zelena, jer osim hrastovih listova nema oznaku roda/postrojbe - a jedine bez tih oznaka bile su zelene
eto Smile
ako je bio artiljerac u prvom, zbog godina bi bilo logicno da je u pomocnim postrojbama u drugom- vecina ljudi tih godista bili su u jedinicama ''manjeg intenziteta'', recimo casnici u pomocnim jedinicama, opskrbe, Feldgendarmerie i slicne stvari
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Schlange88

Član od: 05 Lis 2015
PorukaUpisano: Uto Sij 28, 2020 12:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kao što je navedno, radi se o satniku NDH domobranstva, koj je sudeći po odlikovanjima također služio pri Austro-ugarskoj vojsci.
Odlikovanja mi izgledaju (S ljeva na desno.) kao križ za zasluge, Kraljevski Mađarski Red Svetog Stjepana, treća mi liči na medalju za hrabrost.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Uto Sij 28, 2020 1:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Schlange88 Napisao/la:
Kao što je navedno, radi se o satniku NDH domobranstva, koj je sudeći po odlikovanjima također služio pri Austro-ugarskoj vojsci.
Odlikovanja mi izgledaju (S ljeva na desno.) kao križ za zasluge, Kraljevski Mađarski Red Svetog Stjepana, treća mi liči na medalju za hrabrost.

Vidim da se kuzis u to....imas ideju kako doc do papira iz austrijskog vojnog arhiva bez placanja profi istrazivaca??
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Schlange88

Član od: 05 Lis 2015
PorukaUpisano: Uto Sij 28, 2020 1:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zapravo više sam kolekcionar.

https://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=916564

Naisam baš ponajbolje upućen u pravo uvida vojnih arhiva neke države. Nisam 100% siguran, ali primjerice u slučaju Njemačke odnosno Wehrmachta pravo uvida u vojni arhiv imaju u osobe koje su u rodbinskome srotstvu traženog vojnog pripadnika, a sito se i naplaćuje - doduše ne znam koliko.
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Sij 28, 2020 2:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

my 2¢
1 Goldene Verdienstkreuz mit der Krone (Gold Cross of Merit with Crown) - možda srebrna
2 Verdienstkreuz (Merit Cross)
3 Tapferkeitsmedaillen (Bravery Medals) - teško je prepoznati koja (zlatna ili srebrna 1. klase, 2. klasa i brončana su bile manjih dimenzija)

Prije dosta vremena (10+ god) na netu sam našao popis dobitnika medalja za hrabrost taj link više ne mogu pronaći, a mislim da je na istom linku bio i popis dobitnika drugih medalja - naravno radilo se samo o AU.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma