Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dalmatinski leut, drvo, M 1 : 16
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 45, 46, 47

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
stari

Član od: 12 Lip 2012
Mjesto: Kastav
PorukaUpisano: Ned Jul 28, 2013 7:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Barba (ne ovaj sa foruma) mi je objasnio, da su fiksni konopi crni u odnosu na pomične, tako da su se mornari, penjući se na snast držali samo za crne, jer bi u protivnom lako završili na palubi. Tako mi je, samo kratko, objasnio. Vjerujem da je razlog i ovaj što je Leo objasnio.
Što dublje ulazim u maketarstvo biti će sve više zašto-zato.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Jul 28, 2013 11:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uff, moram priznati da je objašnjenje čudno barem mi se čini, naime između sartija (leta) bili su vezani poprečni konopci koji su tvorili ljestve (noštromo će dati pravu terminologiju) ali ti su konopi bili tanji i za njih su se hvatali i oslanjali pri penjanju a i ti su konopi uglavnom svjetliji.

Naime i pomična oputa odnosno svi konopi na brodovima (prirodna vlakna) su se na neki način bili koliko toliko zaštičeni kako bi bolje odoljevali morskoj voi/soli
Natrag na vrh
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Čet Kol 01, 2013 10:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nastavak gradnje:

Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
theone365

Član od: 13 Pro 2010
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pon Kol 26, 2013 7:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dida kad će knjiga !
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Kol 28, 2013 5:49 pm    Naslov poruke: Riječ o knjizi Citiraj ovaj komentar

Knjiga je tek napola pripremljena za tisak. Imam još dosta posla. Very Happy

Za nastavak pogledati ovdje: http://drvenibrodovi.forumotion.eu/t20p45-dalmatinski-leut-mjerilo-1-16#197

Dida: poruka promijenjena dana: Sub Lis 12, 2013 9:58 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sub Lis 12, 2013 7:04 pm    Naslov poruke: Novi jarbol Citiraj ovaj komentar

Išao sam raditi novi jarbol, jer stari nije bio primjeren za leuta. Ovaj ima drugačiju glavu jarbola.

Dodao još dvije kavije:

Dida: poruka promijenjena dana: Ned Velj 23, 2014 9:27 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Wishmaster

Član od: 04 Stu 2012
Mjesto: Zenica
PorukaUpisano: Sub Lis 12, 2013 9:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Dida. Stvarno prelijep model. Pozdravi
"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do... Sail away from the safe harbor. Catch the tradewinds in your sails. Explore. Dream. Discover"

Srdacni pozdravi!!!
Elmir
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dida

PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 9:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nastavak:

Detaljnije ima ovdje: http://drvenibrodovi.forumotion.eu/f23-leut

Dida: poruka promijenjena dana: Ned Velj 23, 2014 9:29 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Roland

Član od: 11 Kol 2013
Mjesto: Opatija
PorukaUpisano: Sri Lis 16, 2013 12:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo!pozdrav iz Opatije Roland
Dida

PorukaUpisano: Ned Velj 23, 2014 9:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Langsam aber sicher... Very Happy

Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2014 9:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

i tako se Dida preselio na drugi forum...... Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
ajd bar kad bude gotov stavi ovdje slike......
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Dida

PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2014 1:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
i tako se Dida preselio na drugi forum...... Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Ajd, nije to ništa strašno. Ovaj forum ima na tisuće članova, jedan manje aktivan neće se ni osjetiti. Very Happy Very Happy Very Happy
Slider Napisao/la:
ajd bar kad bude gotov stavi ovdje slike......
Dabome, budem.
Dida

PorukaUpisano: Pet Tra 11, 2014 2:29 pm    Naslov poruke: Gotovo! Citiraj ovaj komentar

Nakon 1870 dana laganog rada, leut sam dovršio. To je 5,1 godina. Možda sam oborio državni rekord u sporoj gradnji makete. Danas sam ga odnesao kćerki i stavio ga na njegovo mjesto. Taman na vrijeme da ga proglasim uskršnjim poklonom.

Želim se zahvaliti svima, koji su pratili moj rad, hrabrili me i savjetovali, pa i onima koji su rad pratili bez komentara.
Nostromo (Tomislav) tu ima posebno mjesto, jer mi je velikodušno stavio na raspolaganje svoje bogato znanje i pomogao mi savjetima, skicama i fotografijama i zato moj leut ipak liči na leut. To pomaganje je trajalo svih 5 godina moga bavljenja leutom i teško bih taj posao obavio bez njegove pomoći.
Zahvaljujem se i Borisu iz Splita, koji mi je poklonio svoju maketarsku literaturu o drvenim brodovima.

Zahvaljujem se i vlasnicima foruma koji su mi pružili priliku da svoj rad pokažem svima koji imaju interes za tu vrstu razbibrige.

Svaku primjedbu koju sam dobio od članova foruma sam pribilježio u svoju radnu tekicu, da se nađe za buduće projekte.

Maketa nije idealna, i sam sam primjetio neke od njenih tehničkih nedostataka. Namjera je u slijedećem "projektu" napraviti leut bez tih nedostataka, a i onih koje ćete vi primjetiti i ukazati mi na njih.

Fotografije dovršenog leuta ću srediti i pokazati ih na podforumu "Gotove makete".

Tu je: http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=26954
Dida

PorukaUpisano: Sri Pro 05, 2018 12:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

theone365 Napisao/la:
Dida kad će knjiga !
Konačno sam ju dovršio. Prvu verziju. Nije na papiru već kao datoteka u PDF formatu. Datoteka je oko 65 MB, pa koristim Jumbo mail. Tiskanje na papir nisam mogao financirati, preskupo je. Da sam radno aktivan možda bih mogao, ali kao umirovljenik ni slučajno.

Ovdje je link na tu knjigu (u lijevom stupcu, pri vrhu):
http://drvenibrodovi.forumcroatian.com/
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 45, 46, 47
Stranica 47/47

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma