Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

AS motori na kasnim Messerima 109

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
pacman69

Član od: 02 Lip 2008
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 1:47 pm    Naslov poruke: AS motori na kasnim Messerima 109 Citiraj ovaj komentar

Imam pitanje za stručnjake na ovom području: Kako glasi natpis na stensilu smještenom s desne strane poklopca motora. Natpis je u 6 redaka i ako sam pravilno shvatio nalazi se isključivo na aparatima opremljenim AS motorima (Me109G-6/AS, G-14/AS...).
Molim za pomoć jer su mi već oči iscurile od buljenja u ekran i uzaludnog pretraživanja neta. Sad

[/img]

[img][/img]
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 4:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisi prvi kojega ovo zanima, ali ne znam ni sam što znači. Meni zapravo nije ni bitno jer sve radim 1/72. Teško da netko može nešto tako sitno isprintati, kamoli pročitati.
To pitaš zbog crnog 4, jel'da ? Wink

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
pacman69

PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 4:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Narafski Smile
Natrag na vrh
Kurfurst

PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 5:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo ovako sam ja to napravio :
-selotejpom maskirajte područje stencila, tako da je kvadrat stencila nepokriven,
-selotejpom stavite 5 exxxtra tankih trakica. Između njih će biti 6 redaka natpisa.
-Drybrushajte crnom bojom. Ovako ćete simulirati i sitna slova i izlizanost.

Nigdje nisam vidio dekal za ovaj stencil, a ako i postoje, vjerojatno je ili premasan ili prevelik.
Nadam se da će vam ovo koristiti!

Natrag na vrh
pacman69

PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 6:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na savjetu, mladi kolega, ali treba mi pravi tekst jer dizajniram dekale u 1/32 mjerilu u kojem je natpis čitak (na žalost). Za 72ku uopće nije problem, a i u 48ci se još može "švercati"...
Natrag na vrh
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 8:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako se ne varam, natpis je jos uvijek zagonetka.
Lorem ipsum ... Smile
Natrag na vrh
Mirko S. Zlikovski

Član od: 25 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 9:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo znam ja što piše:

"Wenn Sie dieses lesen können, stehen Sie zu nah zum Auspuff.
Bitte treten Sie weg bevor Ihnen übel wird. Aber bitte nur zurücktreten und nicht nach rechts, da der Propeller auch sehr nah ist, und sollte der Motor laufen, könnte der Propeller Hackfleisch aus Ihnen schaffen.
Sollte dieses ein Abziehbild für ein Modell sein, leidet der Modeller von einem sehr seriösem Fall vom AMS."

Sve jasno? Wink
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Kurfurst

PorukaUpisano: Pon Velj 16, 2015 10:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Neka netko da ovom čovjeku medalju! Very Happy

Ne znam njemački, ali sam skužio dvije stvari: prvo, stencili su pisani ne za profi mehaničare kao naši iz 15./JG 52, nego "for dummies" , da budem blag. Drugo, zadnja rečenica sigurno nije pisala na pravom avionu! Very Happy

Natrag na vrh
pacman69

PorukaUpisano: Uto Velj 17, 2015 12:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Laughing Laughing Laughing
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Velj 17, 2015 10:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Malo šale i općenito nepoznat sadržaj natpisa.
Da radim dekale, uvećao bi natpis do granice kad se može detektirati broj i dužina pojedinih riječi, pa jednostavno smislio logičan tekst na njemačkom, tj. ubacio riječi koje nekakvim smislom i dužinom odgovaraju bar približno... Dakle, sigurno se radi o uputi za mehaničare vezano za AS i ASM motore koji imaju puno veću kompresiju od klasičnog DB605, pa zato imaju veću pumpu, sigurno troše više ulja i tekućine za hlađenje... da se iskombinirati nekakav smisleni tekst u stilu: Ovo je As motor sa kompresijom tom i tom, ulij toliko i toliko ulja, nemoj to i to... i sl. Većina ljudi naravno neće skužiti da ne piše nešto apsolutno točno, jer ne vide tako mala slova, neznaju njemački, ne zanima ih što piše i predpostavljaju da je autor dekala u pravu... Wink Doista je problem kod 1/32 ako se ispišu nekakvi izmišljeni "hijeroglifi"ili mrljice slične slovima, što neki proizvođači dekala rade, jer će dobar dio maketara to smetati, a za 1/48 to već prestaje biti toliko krucijalno-može i pisati: "kad sam istraživao za dekale, nisam našao nigdje šta piše, pa sam napisao svašta jer ionako nitko ne vidi čitati bez povećala"... Laughing Za 1/72 je sve ovo besmislica-bitno je samo da forma stencila sa područjima riječi štima. Bdw. veselim se dekalima za crni 4 i 10 koje očito radiš, a željno očekujem i smanjene dekale za HZL na mjerilo 1/48. Headbanger

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
pacman69

PorukaUpisano: Uto Velj 17, 2015 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, crni 4 i 10 su u "pipeline-u", ali dodao bih i crni 17 kad bi mi netko poslao obećanu fotku na kojoj se vidi dio broja Rolling Eyes
Biti će i šahovnice za rep u dvije veličine i, ako veličina dekal papira dozvoli, RAF i SAAF rondele za kasnije "inkarnacije" 4-ke i 10-ke.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma