Otvoreni maketarski forum Forum Indeks


Mjesto za sve maketarske teme i dileme
 
 FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Zmaj

 
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
155
Gost
PorukaUpisano: Sub Velj 09, 2008 12:43 am    Naslov poruke: Zmaj Citiraj ovaj komentar

Slikano u Baru (Crna gora) 1950

čemu je služio ovaj brod,skinuto sa jedne strane stranice,gdje piše da je to vojni brod
Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Poruke: 1284
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Sub Velj 09, 2008 12:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Matični brod za hidrozrakoplove. Potpoljen u Grčkoj..Uostalom evo linka na tu temu...
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=26016&sid=194b66a00e052a950fbe01dc8305fa48
_________________
Svi smo mi Marko Babić
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sub Velj 09, 2008 2:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1. nije vojni nego ratni brod
2. ne može nikako bit 1950. kad je potopljen 1944. u Egejskom moru
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Poruke: 450
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Sub Velj 09, 2008 4:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slikano je vjerojatno 1930., pa broj 3 mozda izgleda kao 5. Inace se vidi da jos nema ni topove, znaci slikano odmah poslije primopredaje, u jesen 1930., a mislim da je u Tivtu, a ne u Baru, jer je u tivatskom arsenalu i naoruzan Skodinim topovima kalibra 83,5 mm (1931.).
_________________
Sve sto plovi moje!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Waffen

Član od: 02 Velj 2006
Poruke: 58
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Velj 10, 2008 12:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedan od rijetkih brodova ratne mornarice kraljevine jugoslavije koji je u danima travanjske katastrofe pruzio otpor talijanima u šibenskoj luci.
_________________
Blitz krieg
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
155
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 10, 2008 11:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar



Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Poruke: 450
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Pon Velj 11, 2008 12:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako se dobro sjecam, presao je iz Sibenika u Split, gdje su ga poslije gadjale i Stuke (postoji fotografija snimljena iz aviona u knjizi o Stukama, iako pogresno pise da je grcki brod u Egejskom moru). Ne znam nista o otporu Talijanima, mozda je on polozio ono minsko polje, u kojem su potonuli putnicki brodovi PRESTOLONASLEDNIK PETAR i KARADJORDJE, kad ih je agent brodske kompanije natjerao da prenoce u Sibeniku.
_________________
Sve sto plovi moje!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Essex
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 11, 2008 5:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U Šibeniku je 1939. čak bija i zastavni brod kontraadmirala Armina Pavića; prilikom nesretnog isplovljavanja 1. torpedne divizije, koju su činili najmoderniji jugoslavenski razarači Beograd, Zagreb i Ljubljana, mogao je samo gledati kako Ljubljana tone nakon što je naletila na greben
Natrag na vrh
Legenda

Član od: 25 Jul 2006
Poruke: 67
Mjesto: SRN
PorukaUpisano: Pon Velj 11, 2008 5:53 pm    Naslov poruke: napad na "Drache" ex "Zmaj" Citiraj ovaj komentar

ona fotka iz Aviona koja pokazuje napad na "Drache" je slikana iz Bristol Beaufighera 26.9.43.
poznato je da je Drache potonjen 29.9.44 u luci Vathi (otok Samos) 15.25 sati (11 zrtava ,,,i Kap.Wünning) isto o Beaufighterima

nije poznat nikakav otpor taljanima za vreme Aprilskog rata....kao sto je tu vec tocno navedeno su "prestolonaslednik Petar " i "Karadjorde" naletili na te Zmajove i Mljetine Mine i su potonili.( i to jos pre rata !!).....jer su probali ulaziti u Sibenik bez Karte na kojim su bili nacrtane pozicije mina......na drugoj strani su Taljani lijepo dobili te karte nakon kapitulacije i su mirno uplovili u luke

kad se cita kako su njemci uspjesno upotrebili taj brod ,mora se neko stvarno pitati ko je pustio te diletante kao "Kontradmirala" Pavica na sidro flotile, jer se ispod njegovog zapovjednistva jugoslovenska vojska potpuno sama potonila....n.p. "Ljubljana", ona 2 Pasagirna broda, "Zagreb"...
sto se tice otpora je samo poznato da je "Dalmacija" pucala nekoliko puta u vazduh na avione....ne bi bilo cudo da su oborili neki Sim 14 ili slicno....
sramota....
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Poruke: 450
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Uto Velj 12, 2008 9:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije bas skroz tako. Fotografija o kojoj pisem je iz knjige Petera Smitha o Stukama i vidi se karakteristicni resetkasti jarbol ZMAJA, te tipicni rep Stuke. Ono s Beaufighterima je druga fotka, a u to doba je jarbol bio obucen i izgledao kao dimnjak.
Sto se Pavica tice, nije on kriv sto je kormilo razaraca otkazalo kod ulaza u kanal. Jos je tijekom plovidbe primjeceno da kormilarski stroj "zapinje", ali se nije pravilno reagiralo (baciti sidro izvan kanala), jer je zapovjednik LJUBLJANE bio nizi po cinu od vodje flotile, pa se nije usudio na svoju ruku ili nesto slicno. Admirala PAvica su onda penzionirali (to je vise bio obracun izmedju "Francuza" i "Engleza" u mornarici, dulja tema), a zapovjednik je poslije cini mi se bio admiral Luterotti (provjerit cu). De facto je mornarica (ne vojska, ona je bjezala kopnom) bila u "nebranom grozdju", jer se nije imala protiv koga boriti (TAlijani su cekali svoj trenutak, a Nijemci dolazili kopnom). Mozda je flota trebala isploviti, ali su ljudi vise bili vezani za kucu i obitelj (stariji zapovjednici), samo su mladji oficiri bili za isploviti. Poznata je izjava jednog zapovjednika broda u Boki (inace cak Srbina), koji je na ideju da se isplovi do Saveznika rekao "Nek ide Simovic, necu ja!".
_________________
Sve sto plovi moje!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

 
Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron