

Mjesto za sve maketarske teme i dileme
|
| Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu |
| Autor |
Poruka |
|
Upisano: Sub Velj 09, 2008 12:43 am Naslov poruke: Zmaj |
|
|
Slikano u Baru (Crna gora) 1950
čemu je služio ovaj brod,skinuto sa jedne strane stranice,gdje piše da je to vojni brod
 |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Mario Raguž
 | | Član od: 09 Stu 2005 | | Poruke: 1284 | | Mjesto: Dubrovnik |
|
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sub Velj 09, 2008 2:03 pm Naslov poruke: |
|
|
1. nije vojni nego ratni brod
2. ne može nikako bit 1950. kad je potopljen 1944. u Egejskom moru |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Alaska
| | Član od: 08 Svi 2007 | | Poruke: 450 | | Mjesto: Njemacka |
|
Upisano: Sub Velj 09, 2008 4:37 pm Naslov poruke: |
|
|
Slikano je vjerojatno 1930., pa broj 3 mozda izgleda kao 5. Inace se vidi da jos nema ni topove, znaci slikano odmah poslije primopredaje, u jesen 1930., a mislim da je u Tivtu, a ne u Baru, jer je u tivatskom arsenalu i naoruzan Skodinim topovima kalibra 83,5 mm (1931.). _________________ Sve sto plovi moje! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Waffen
| | Član od: 02 Velj 2006 | | Poruke: 58 | | Mjesto: Zadar |
|
Upisano: Ned Velj 10, 2008 12:21 am Naslov poruke: |
|
|
Jedan od rijetkih brodova ratne mornarice kraljevine jugoslavije koji je u danima travanjske katastrofe pruzio otpor talijanima u šibenskoj luci. _________________ Blitz krieg |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Ned Velj 10, 2008 11:30 pm Naslov poruke: |
|
|
 |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Alaska
| | Član od: 08 Svi 2007 | | Poruke: 450 | | Mjesto: Njemacka |
|
Upisano: Pon Velj 11, 2008 12:53 pm Naslov poruke: |
|
|
Ako se dobro sjecam, presao je iz Sibenika u Split, gdje su ga poslije gadjale i Stuke (postoji fotografija snimljena iz aviona u knjizi o Stukama, iako pogresno pise da je grcki brod u Egejskom moru). Ne znam nista o otporu Talijanima, mozda je on polozio ono minsko polje, u kojem su potonuli putnicki brodovi PRESTOLONASLEDNIK PETAR i KARADJORDJE, kad ih je agent brodske kompanije natjerao da prenoce u Sibeniku. _________________ Sve sto plovi moje! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pon Velj 11, 2008 5:03 pm Naslov poruke: |
|
|
| U Šibeniku je 1939. čak bija i zastavni brod kontraadmirala Armina Pavića; prilikom nesretnog isplovljavanja 1. torpedne divizije, koju su činili najmoderniji jugoslavenski razarači Beograd, Zagreb i Ljubljana, mogao je samo gledati kako Ljubljana tone nakon što je naletila na greben |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Legenda
| | Član od: 25 Jul 2006 | | Poruke: 67 | | Mjesto: SRN |
|
Upisano: Pon Velj 11, 2008 5:53 pm Naslov poruke: napad na "Drache" ex "Zmaj" |
|
|
ona fotka iz Aviona koja pokazuje napad na "Drache" je slikana iz Bristol Beaufighera 26.9.43.
poznato je da je Drache potonjen 29.9.44 u luci Vathi (otok Samos) 15.25 sati (11 zrtava ,,,i Kap.Wünning) isto o Beaufighterima
nije poznat nikakav otpor taljanima za vreme Aprilskog rata....kao sto je tu vec tocno navedeno su "prestolonaslednik Petar " i "Karadjorde" naletili na te Zmajove i Mljetine Mine i su potonili.( i to jos pre rata !!).....jer su probali ulaziti u Sibenik bez Karte na kojim su bili nacrtane pozicije mina......na drugoj strani su Taljani lijepo dobili te karte nakon kapitulacije i su mirno uplovili u luke
kad se cita kako su njemci uspjesno upotrebili taj brod ,mora se neko stvarno pitati ko je pustio te diletante kao "Kontradmirala" Pavica na sidro flotile, jer se ispod njegovog zapovjednistva jugoslovenska vojska potpuno sama potonila....n.p. "Ljubljana", ona 2 Pasagirna broda, "Zagreb"...
sto se tice otpora je samo poznato da je "Dalmacija" pucala nekoliko puta u vazduh na avione....ne bi bilo cudo da su oborili neki Sim 14 ili slicno....
sramota.... |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Alaska
| | Član od: 08 Svi 2007 | | Poruke: 450 | | Mjesto: Njemacka |
|
Upisano: Uto Velj 12, 2008 9:23 pm Naslov poruke: |
|
|
Nije bas skroz tako. Fotografija o kojoj pisem je iz knjige Petera Smitha o Stukama i vidi se karakteristicni resetkasti jarbol ZMAJA, te tipicni rep Stuke. Ono s Beaufighterima je druga fotka, a u to doba je jarbol bio obucen i izgledao kao dimnjak.
Sto se Pavica tice, nije on kriv sto je kormilo razaraca otkazalo kod ulaza u kanal. Jos je tijekom plovidbe primjeceno da kormilarski stroj "zapinje", ali se nije pravilno reagiralo (baciti sidro izvan kanala), jer je zapovjednik LJUBLJANE bio nizi po cinu od vodje flotile, pa se nije usudio na svoju ruku ili nesto slicno. Admirala PAvica su onda penzionirali (to je vise bio obracun izmedju "Francuza" i "Engleza" u mornarici, dulja tema), a zapovjednik je poslije cini mi se bio admiral Luterotti (provjerit cu). De facto je mornarica (ne vojska, ona je bjezala kopnom) bila u "nebranom grozdju", jer se nije imala protiv koga boriti (TAlijani su cekali svoj trenutak, a Nijemci dolazili kopnom). Mozda je flota trebala isploviti, ali su ljudi vise bili vezani za kucu i obitelj (stariji zapovjednici), samo su mladji oficiri bili za isploviti. Poznata je izjava jednog zapovjednika broda u Boki (inace cak Srbina), koji je na ideju da se isplovi do Saveznika rekao "Nek ide Simovic, necu ja!". _________________ Sve sto plovi moje! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
|
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu Ne možete izmijeniti vlastite poruke Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu Ne možete glasati u anketama foruma
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron
|