Otvoreni maketarski forum Forum Indeks


Mjesto za sve maketarske teme i dileme
 
 FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mišljenje?
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
 
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vox

Član od: 03 Ožu 2010
Poruke: 118
Mjesto: mostar
PorukaUpisano: Ned Svi 09, 2010 8:35 pm    Naslov poruke: Mišljenje? Citiraj ovaj komentar

Zanima me što mislite o ovom tipu maketa?



Meni je ovo vrhunac ! Malo naglašen oblik, čini mi se da nije sve u strogim proporcijama ali je jako uvjerljivo.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
hemza

Član od: 06 Ožu 2008
Poruke: 208
PorukaUpisano: Ned Svi 09, 2010 8:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sama izrada maketa je izvrsna ali to nema nikakve veze sa osnovama brodarske konstrukcije i statike.Prvo palube su tako strme da bi i mačkama bio problem hodati po njima.Neki imaju tako visok trup da nebi nikako mogli ispuniti uvjete vodenog uzgona(taj problem je imala i Wasa koja je odmah potonula)
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Poruke: 1356
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Svi 09, 2010 8:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nisam bas razumio pitanje,ali po meni je ovo vrhunac maketarstva
_________________
nisam zgodan,al sam nezgodan
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Poruke: 3458
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Ned Svi 09, 2010 9:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je čisti "kroki" ali u 3D i napravljen kao maketa. Dakle nešto slično kao karikatura osobe gdje se naglašavaju svi oni dijelovi koji se posebno ističu. Vrlo originalno i nadasve perfektno napravljeno. Naime trebalo je znati koji dio posebno naglasiti. Autoru je to uspjelo do bola.
_________________

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
vox

Član od: 03 Ožu 2010
Poruke: 118
Mjesto: mostar
PorukaUpisano: Ned Svi 09, 2010 9:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je mislim od jednog ruskog maketara,ne znam ime i nisam siguran jesu li svi njedov rad . Podsjećaju me na brodove sa slika starih majstora iz 17. i 18. stoljeća. Nekako baš imaju duše iako nisam siguran uklapaju li se u pravila NAVIGA-e ako je to jedino mjerilo ?
Svakako su zanimljivi komentari !
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
slider
Gost
PorukaUpisano: Ned Svi 09, 2010 11:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Aranza je pogodio bit - to su karikature...
vrhunski napravljene, ali vise kao umjetnicko djelo, koje nema veza s ravnotezom, fizikom i hidrodinamikom.....
nijedna ne bi dugo plovila....
Natrag na vrh
vox

Član od: 03 Ožu 2010
Poruke: 118
Mjesto: mostar
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 3:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Upravo to,umjetničko djelo!
Aranza je sve rekao. Slažem se da tehničke karakteristike ne stoje,ali umanjuje li to vrijednost ovakvog rada. Sjećam se jedne knjige, mislim da se zvala "Kako sagraditi model broda" ili tako nešto. Autor je mislim M. Štumberger. U pitanju su bili PELIG, SAGITA, HRVATSKI TRGOVAČKI BROD IZ X.st.,SV. JEROLIM...
Čini mi se da su i te makete bile naglašenih linija i nekako robusni.
Davno je to bilo,ne sjećam se previše detalja iz knjige. Nisam baš u điru, zadnje što sam radio je bilo prije nekih 15 godina, život otišao u drugom smjeru ali se namjeravam vratiti maketarstvu pa malo da se informiram.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Bruce

Član od: 08 Ruj 2009
Poruke: 1641
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 8:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ništa nemože umanjiti vrijednost ovakovog rada, pogotovo ne sa umjetničke strane. Autor je definitivno postigao ono šta je naumio, a uz to pokazao vrhunsko umijeće izrade samih maketa.

Tko god da ima ovako nešto na svojoj polici, se može ponosti sa time.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Poruke: 3458
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 8:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vox Napisao/la:

Aranza je sve rekao. Slažem se da tehničke karakteristike ne stoje,ali umanjuje li to vrijednost ovakvog rada. .


..nikako ne umanjuje vrijednost. Ne samo ovoga, već bilo čega što je urađeno kao art, maketa, kip.... Na ovim maketama urađeni su svi detalji kao i na pravim brodovima, dakle autor ništa nije izbjegao namjerno, osim izgleda - kontura. Vrijednost čak može biti i veća jer se ovako nešto rijetko viđa.
_________________

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
slider
Gost
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

stvar je u tome kaj to ipak nisu makete po definiciji ( zanemarimo na trenutak kvalitetu posla)
maketa je vjerni prikaz u mjerilu, a ovo je sve osim vjernog prikaza
ovo je apstrakni prikaz, i ja ovo ne bih htio imati na polici - maketa nije, a kao ukras ili umjetnina mi je prekicast
al to sam samo ja....ajmo sad drvlje i kamenje Very Happy ( stit je iznad glave...) Nebu islo Padaju govna Padaju govna
Natrag na vrh
vox

Član od: 03 Ožu 2010
Poruke: 118
Mjesto: mostar
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 11:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider ništa od drvlja i kamenja, sve pet.
Svatko ima pravo na svoje mišljenje i možda je dobro da se razlikuju.
Mnogi maketari rade iz "kita", bez puno razumjevanja koječega na brodu.
Nagledao sam se takvih maketa i znaju biti nekako "bez duše" čak i kad su korektno urađeni.
Ovome sa slika se mora priznati originalnost.
A ostalo je ukus... Misli misli
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
slider
Gost
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 12:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vox Napisao/la:
Mnogi maketari rade iz "kita", bez puno razumjevanja koječega na brodu.Nagledao sam se takvih maketa i znaju biti nekako "bez duše" čak i kad su korektno urađeni.
Ovome sa slika se mora priznati originalnost.
A ostalo je ukus... Misli misli

to stoji.
e sad, ''dusa'' je rastezljiv pojam Smile
meni je kit uvijek bio samo osnova, bilo Tehnodidaktin, bilo plasticna maketa - bez opsezne dokumentacije ne pocinjem nista radit
medjutim, uvijek cu radije imati vjernu kopiju, nego idealiziranu, romanticnu, uljepsanu , ili u ovom slucaju, karikiranu maketu
ja se trudim smanjiti stvarnost, svidjala se nekom ili ne
e, sad, koliko mi to uspijeva, to je druga stvar Very Happy
ali uvijek se trudim napraviti realnu, a ne lijepu maketu koja nema veze sa stvarnoscu:D
al to je sve stvar individualnog interpretiranja ovog hobija......
Natrag na vrh
Lale

Član od: 03 Ruj 2008
Poruke: 436
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 12:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se sa Sliderom, menu su isto makete vjerne kopije originala. Nema Slider drvlja i kamenja svaka čast liku, ali svaki pravi maketar bi više cijenia original.
_________________
www.aquosus.net , u škveru Bounty i Cutty Sark, na čekanju Wasa i Royal William
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Poruke: 2541
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 3:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nema drvlja i kamenja a kamoli nečeg mekšeg i smradnijeg.
Rasprava može ići u dva smjera
Ili razgovaramo da li je nešto što vjernija umanjena kopija originala (maketa!!)
... ili se radi o našem "umjetničkom" subjektivnom doživljaju viđenog, tada je ovo skulptura, 3d slika ili kako već hoćete zvati.
Čim od vjernog idemo na lijepo prelazimo u subjektivnu sferu i tu su još stari latini zaključili da o ukusima bolje ne raspravljati.
Ove makete djeluju poput onih prikaza gdje se ne uzimaju ista mjerila za sve dimenzije (u Google Earthu kad namjestite faktor za visine 3 kako bi dobili uočljivije izbočine na terenu).
Kod jedrilica volim sklad pa mi djeluju ..... recimo neločićno.. ali to je problem tehnički izdresiranog mozga koji traži u svakom elementu logiku i slijed Embarassed
Možda na kraju mogu reći da mi ovo izgleda izuzetno dobro napravljeno ali meni se ne sviđa, podsjeća me na nekadašnje ex voto koje su pomorci darivali crkvama i sl. nakon izbjegnutih stradanja.
Leo
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pelig

Član od: 13 Tra 2010
Poruke: 31
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Pon Svi 10, 2010 8:28 pm    Naslov poruke: Re: Mišljenje? Citiraj ovaj komentar

Ovo je nekakav freestyle, nema veze sa maketarstvom, ništa nema veze sa stvarnim brodovima- maketama.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

 
Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron