Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

M-84

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Lis 11, 2020 3:08 pm    Naslov poruke: M-84 Citiraj ovaj komentar

Koji T-72 u 1/35 bi bio najbolja podloga za HV M-84?

Hvala
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
PorukaUpisano: Ned Lis 11, 2020 3:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zvezda.

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=34211
CCCP
Administrator
Član od: 14 Ožu 2009
PorukaUpisano: Ned Lis 11, 2020 4:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zvezda je jedino opcija ako je budžet ograničen, inače je jedna od lošijih opcija. Kupola od zvezde je kao točna ali zapravo nije i ima znatno manje detalja od ostalih.
Tamya ima već dobro poznati problem s kompletno krivim oblikom kupole, trup je fantazija ali je samo za dio M-84A vozila i sve AB zbog prednje oklopne ploče(osim ako ti se da šmirglat). Problem s kupolom se da riješit s rezinskom kupolom, npr. SBS, što je još 30-ak eura gore na maketu koja inače sama košta 30 eura, što nas dovodi do vjerojatno najbolje opcije trenutno...Trumpeter.
Trumpeterov T-72 je navodno najtočniji i odličan za slagat, ali ne bih znao osobno jer košta po 50-ak eura. Također, od trupmetera ti paše samo kutija T-72 Mod.1979, jer ovaj iz '83. ima dodatni oklop po kupoli koji nije imao niti jedan M-84, dok je ovaj '79. dobra podloga.
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Hrvoje

Član od: 16 Sij 2015
PorukaUpisano: Pon Lis 12, 2020 12:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prošli tjedan je s Dalekog istoka stigla vijest da će Amusing Hobby (japanska firma, pojma nisam imao) izbaciti T-72M1 sa kompletnom unutrašnjosti na tržište.

https://www.themodellingnews.com/2020/10/preview-amusing-hobbys-latest-release.html

Ako eksterijer ne odgovara u potpunosti, mogao bi interijer. Kako god, lijepo je imati opcije. Very Happy
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pon Lis 12, 2020 1:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Trenutno najbolja opcija je Tamiya T-72M1 sa zamjenskom kupolom i rezervoarom na trupu. To ti je za M-84A, a njih je bilo dosta ii oni su ekvivalent T-72M1, dok su M-84 ekvivalent T-72M. Njih je bio manji broj cca samo 150 komada.

Razlika u M1 i M je kupola koja je kod M1 malo podebljana sprijeda i oklopna ploča od 16mm koja je zavarena na prednjoj kosoj ploči trupa.

E sad od maketa Tamiya ima recimo OK tijelo ako nećeš u neke detalje za M1 tj. M-84A, ali je kupola skroz krivog oblika stoga je treba zamijeniti sa kupolom od Miniarma ili SBS modela i malo doraditi za M-84 sa DNNSom i senzorom za vjetar.

Do sada nisam vidio ni jednu maketu sa dobrom kupolom.

Ovaj Amusing Hobby izgleda obećavajuće.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Pon Lis 12, 2020 5:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako ne radis varijantu s ojacanom prednjom plocom i bez desnog rezervara (onaj posebni jajasti rezervar na desnom blatobranu iza, koji je specifican za m84ke), (tenk 21333 jna za primjer), onda ti je zvezda ok. Doduše ne postoji maketa u 1/35 sa tim desnim rezervoarom, pa ga u slučaju druge varijente moraš ubacivat (na linku dolje, tenk 21335 recimo ima klasičan t72 rezervoar). Zavare na kupoli i tako mozes sam dodat, privarke i moras sam dodati, a ostale razlike mi se i ne cine posebno problematicnima. Za 100 i sitno kuna u recimo Frankopanskoj .... ja ne bih nikad dao tri puta vise novca za detalje koje mogu sam odraditi. Stvar ukusa. A kupola nije nista gora od svih ostalih ponudjenih. Malo kitanja i ko beba. E tko voli "kupi i sastavi" pristup maketarenju, to je nesto drugo....

Prica s kupolama - na M84 postoji barem 3 varijante kupole. Opet ovisi o serij, a ne bi cudilo i da unutar iste serije nisu iste. A koja je serija mozes naci googlanjem "spisak tenkova", na kojem pise i jna takticki broj, i "usud" itd. Nitko nikad koliko je meni poznato nije izmjerio ili odradio 3d snimak kupole na m84 .... tako da prica sa tocnom kupolom kad ih je bilo 3 vrste i kad isto tako ima nekoliko modela 1/35 iste, a ni jedan "tocan" pobudjuje motiv kitaj i smirglaj.

Ovdje smo piskarali o tome prije nekolikomjeseci:

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=34421&highlight=m84

I imaš ovaj moj koji ima svoje greške, ali ajde .... piše koje su korekcije:

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=34211
Natrag na vrh
Iwtcha

PorukaUpisano: Uto Lis 13, 2020 11:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima na savjetima. Imao sam u plamu raditi noviju verziju, M84A4, jer imam puno fotki koje sam slikao na danima OSRH. Sve u svemu, čeka me skupa i dugotrajna "operacija", ali zasigurno ću ići u izradu.

Hvala još jednom svima U zdravlje
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Uto Lis 13, 2020 3:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, ovde ima dobar opis pojedinih verzija:

http://www.srpskioklop.paluba.info/m84/opis.htm
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Lis 13, 2020 4:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Veselimo se Iwtcha.
Iwtcha

PorukaUpisano: Sri Lis 14, 2020 1:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U zdravlje
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma