Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Zašto koristiti air brush?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 8:57 am    Naslov poruke: Zašto koristiti air brush? Citiraj ovaj komentar

Kolko sam čuo većina maketara koristi airbrush za farbanje tenkova.

Neke kamuflaže na pravim tenkovima su farbane airbrushem a neke četkama.

Puno pravih Njemačkih kamuflažnih tenkova u wwII je farbano četkom.

Oznake su farbane kistom kolko sam čuo, nisu bile naljepnice, i nisu imale pravine rubove u milimetar.

Danas uz pomoć medija za boje može se postić glatka površina, zašto onda većina forsira airbrush?

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 11:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiva (dobronamjerna provokacija !?) tema

Ajde da probam ja (nemam AB)

Gle, to što kažeš je točno, ali...
Ali..
Barem u 72, ili još gore u 144 ,1 cm greške u naravi bio bi cca 0,1 mm , dakle greška ili nepravilnost koju prostim okom teški i da vidimo.
Još bitnije, debljina sloja.. sa AB nanositi zapravo slojeve koji su otprilike debljine realnih debelih slojeva četki (grubih) u naravi.
I na kraju ali možda najbitnije, vezano na raspravu o materijalima..cilj je što bolje dočarati stvarni predmet.
I zapravo pokušavamo simulirati istrošenost, koroziju, oštećenja, svjetlo!, i sve to u mjerilu mislim da je to sa AB puno puuuno izvedljivije nego kistom

A naravno ovo moje je samo teorija jer nemam AB ali vidim sva ograničenja kista (ali i moje nesposobnosti 😊 u bojanju)
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
SturmmannDado

PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 12:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije provokacija, ne želim nikoga provocirati.

Pitao sam neke maketare to pitanje, kolko se sječam rekli su zbog debljine sloja i vidljivih tragova kista.

Ja radim samo 1/35 nemam završene ofarbane tenkove (još) ali imam 4 na kojima je pokušano farbanje i dalje su projekti u radu koje namjeravam završiti, 4 od sveukupno 10 kompletno složenih.

Pokušavao sam akrilom tapkao sam kistom, nisam povlačio, da dobijem sitne grudice, teksturu oklopa.

Najviše sam imao problema s rijetkim bojama, od kojih sam na kraju odustao, pa kad sam našo naj gušče i neprozirnije u svojoj kolekciji boja koje donekle odgovaraju, donekle sam bio zadovoljan, jer jedno je kako sam zamislio, drugo je kako je ispalo.

Za akrilike retarder i flow imprower medijem se sloj da stanjiti i zagladiti iz mog iskustva, vidio sam to prvo na internetu pa sam probao te metode.

Imam airbrush ali ga nevolim, nije mi gušt, kist mi je gušt, al za neke kamuflaže ću koristiti airbrush, da dobijem one sprejaste linije boje.

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 2:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nitko se nije dotaknuo detalja makete ....

Ja sam veći pobornik bojanja kistom, ali je činjenica (iz moje prakse prvenstveno) da kad bojaš kistom nanosiš tako debeli sloj da jednostavno uništavaš detalje .... S kistom ne možeš nikada nanijeti toliko tanak sloj (i toliko ravnomjeran) kao sa airbrushom.

Druga stvar koja me oduvijek odbija od kista je bojanje bijelom bojom - ja ne znam postoji li uopće način da kistom naneseš razumno tanak sloj bijele boje pa da bude baš tô - bijela? Nema šanse ....

A tu su onda i 'međuboje' po prozirnosti (najbolji primjer je crvena) - najčešće moraš najprije nanijeti sloj bijele pa onda na nju crvenu .... kako ćeš to kistom izvesti .... (a da ti sloj ne bude debeo barem pola milimetra?)

Naravno, za bojanje airbrushom trebaš biti/postati majstror, ali za što ne trebaš ....? Cijeli naš hobi je niz majstorstava ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 3:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

SturmmannDado Napisao/la:
Nije provokacija, ne želim nikoga provocirati.

......

Wink Nee, ne mislim da je provokacija, rekao sam dobronamjerna provokacija u smislu da se malo o tome razgovara bez nikakvih loših namjera.
Natrag na vrh
Mig-28

Član od: 07 Sij 2018
PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 4:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

SturmmannDado Napisao/la:
Pokušavao sam akrilom tapkao sam kistom, nisam povlačio, da dobijem sitne grudice, teksturu oklopa.

Nisam jako upoznat sa vozilima i tenkovima, uglavnom avione radim ali ovo mi je jako upalo za oko. Željena tekstura materijala (plastike) se u pravilu dobiva obradom materijala prije samog bojanja. Ovo tapkanje, kemijanje i slične nebuloze sa bojom nikad neće izgledati uvjerljivo kao npr. ovo nego će jednostavno izgledati kao loše odrađen paint job.

I definitivno potpisujem što je Vojo spomenuo. Očuvanje detalja i bojanje bojama poput crvene, žute ili nedajbože bijele. Airbrush je ovdje jasni pobjednik. Dodao bih još neke stvari poput mottling kamuflaže koje je nemoguće postići kistom a da izgledaju uvjerljivo kao sa zračnim kistom.

Uostalom, uzmi si jeftini zračni kist i uvjeri se sam. Na aliexpressu se mogu naći već od stotinjak kuna.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
SturmmannDado

PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 8:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam airbrush, nevolim ga koristiti.

Imam bijelu maketarsi akrilik, da loša je za kist, slikarski akrilik se pokazao bolji u bijeloj od maketarskog akrilika, al ovisi kojeg proizvođača kupiš.

Imam uljanu bijelu ali nisam ju još koristio kao baznu boju.

Višak boje s kista uvjek mičem o maramicu prije bojanja.

Uljane se daju razmuljati i zagladiti, al se suše od 3 do 7 dana ako se ne koristi ubrzivač sušenja.

Teksturu sam probao raditi ljepilom, strugalicom, putiem al raditi s bojom teksturu nekako mi je najjednostavnije, ali ovisi o gustoči boje i brzini sušenja završni rezultat teksture.

Da to je istina neke kamuflaže mogu se postiči samo airbrushem, kao one sprejaste linije na messerschmitu i nekim panzerima.

PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 11:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo video od Plasmo.

Na 8:37 uljanom bojom prefarbava airbrushanu boju na 1/72 tenku, za točkanje mislim da je mogo koristit manji kist 0/20.

Al mislim da je stvar umjetnika što voli i što pokušava postić.

https://www.youtube.com/watch?v=pyx1oNBsHCU

PorukaUpisano: Čet Velj 06, 2020 11:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo digo sam se rano i isprobavao još.

Vallejo gustu boju german field grey wwII razrijedio sam vodom i nanio u nekoliko tankih slojeva, to je najmanje uništavalo detalje i najmanje ostavljalo tragove kista i dalo najbolje rezultate, samo što voda što je više dodaš bljedi akrilik boju.

Na 2. mjestu bila je metoda s tom istom bojom ali umjesto sa vodom pomješana vallejovim airbrush thinnerom koj puno manje bljedi boju od vode.

S te 2 metode trebalo bi mi oko 10 sati samo da ofarbam bazni sloj na 1/35, kad sam izračunao i to je za 1 boju, a kamo li da ima 3 boje kamuflaža.

Uljane boje su bile katastrofa za farbanje kistom jer postanu jako ljepljive u tankim slojevima.

Problem hrpe tih videa na youtubeu i nekakvim poučcim s interneta s tekstom i slikama i maketarskim knjigama, što je snimljeno ili slikano bar sa 15cm udaljenosti bez zooma i ne vidi se stvarno stanje površine kao u živo ili slikano u visokoj rezoluciji sa zoomom.

Tako da za tenkove uzet ću airbrush u ruke i sprejati boju, izgleda da nema druge alternative.

PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2020 4:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eto opet sam nadobudno probao 1/35 tenkove farbati kistom i zaključio da jedino airbrush daje ujednačeno najtanji sloj boje i puno manje boje se troši.

Na prva 2 sastavljena tenka sam pokušao raditi teksturu oklopa ljepilom i dobio prehrapavu površinu, tako da tu i može kistom jer je tolko hrapavo da se i nevide tragovi kista.

Na ostalim tenkovima sam odustao od ideje rađenja teksture, jer skoro svi rađeni poslje negdje 2000 imaju teksturu što je dovoljno.

Najveći problem na koj sam naišao je nejednaka pigmentizacija kod sušenja boje.

Kad je boja izravno iz tube, ostavlja tragove i svaka crtica je u svojoj drukčijoj nijansi boje, čak kad je nanešena u debelom sloju isto je ko i u tankom.

Razrijeđivanje vodom, medijima i razrijeđivačima dolazio je do depigmentizacije, tako da isto tanki ili debeli sloj pigment nekontrolirano bježi na sve strane i ostane nejednako obojana površina s svjetlijim i tamnjijim djelovima.

Usporivači sušenja su pre ljepljivi i pogoršavaju situaciju ko što je uljana boja iz tube preljepljiva.

Medijima i razrijeđivačima koje TRENUTNO IMAM kistom se nemože postići jednak ujednačen sloj boje, ni tanak ni debel.

Testirao sam akril, enaml i uljane.

Po internetu su pisali svašta, najčešći komentari na tu temu bili su koristi airbrush ili kupi druge boje.

Boje koje su spominjali su nekakvi jako tekući ne rijetki umjetnički akrilici, tekući ko voda ali gustog pigmenta.

Glavna mana je jako velika potrošnja boje i neujednačena boja pigmenta.

Možda za neke kist šljaka u 1/72 ili 1/48 ali u 1/35 pogotovo kod E-100 tenkova s jako ravnom i velikom površinom s sredstvima koja ja imam nemogu kistom.

Kod figura je bila drugačija priča s tim da se boja sama po sebi nanešena kistom na figure znala osušiti tamnije u utorima i udubljenjima a svjetlije na izdubljenjima, čak i izravno iz tube bez tretiranja ičim u tankom i debelom sloju, al u debljem sloju jače.

Ali figure su neravna površina, tenk je ravna pa je drugačije.

Tako da eto može se postić nijansa bijele i crne, tamnije i svjetlije bjele i crne ili bar drukčije bjele i crne dodavanjem medija ili razrijeđivača, jer te dve crne il dve il više bjele ne izgledaju isto.

Ako ikad budem radio tenkove u 1/16, a imam u planu to, osim air brusha nema druge alternative, za farbanje velikih površina.

Pusionicar Cigareta
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma