Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

1/35 DIORAMA - Academy UH-60 + resin figure

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
grgast

Član od: 14 Tra 2017
PorukaUpisano: Čet Sij 10, 2019 1:57 pm    Naslov poruke: 1/35 DIORAMA - Academy UH-60 + resin figure Citiraj ovaj komentar

Nisam pobornih dugotrajnog maketarenja niti glomaznih maketa. Većinu toga završim u dva tjedna a IKEA Detolf vitrine ne dopuštaju ništa preko 1/48 mjerila. Ipak, naletio sam nedavno na izvrsne 1/35 figurice i nisam odolio da se samo zbog njih ne bacim na dioramu veličine 80x40cm. Gdje ću je i kako izložiti to je sada manja briga. Uglavnom, bit će tu pustinjskog krajolika, helikopter, desetak figurica, uništeno vozilo, raslinje, ajkula, drakula i što mi već još padne na pamet.

Većinu toga prvi puta radim pa nemam pojma kako bi to na kraju trebalo ispasti. U međuvremenu, otvoren sam za savjete i prijedloge.

Let's go!

US SOCOM figurice su marke YUFAN, ima dosta čistih i jasnih detalja, čini mi se da je malo promašen loadout za US SEAL postrojbe ali u svakom slučaju su vrijedne cca 10$ po figurici za koliko se mogu naći. Bojanje vrškom igle nije toliko frustrirajuće kako sam očekivao, uniforma sada izgleda kao AOR1 uzorak, ali vjerovatno ću morati šmirglati kneepadove na uniformama i prebacivati u 3CD da bi figurice bolje odgovarale US SEALsima iz cca 2005.

Za pilote je uzet set iz Vijetnamskog rata, kacige i uniforme ne odgovaraju modernoj opremi pilota, ali za nekih 30$ razlike u cijeni, i ovi vijetnamski će odraditi posao.

Glavnom i repnom rotoru sam odlučio dodati malo detalja stavljanjem ožičenja. Ne prati baš realno stanje ali izgleda mnogo realnije od onoga što dolazi u baznom kitu. Za ožičenje sam prvo koristio sitne mekane žice za LED dioda, ali nema tog ljepila koje bi reagiralo sa izolacijom žica (čak ni superatack nije uspio prihvatiti žicu za plastiku makete). Na kraju su platile žice iz božićnih lampica koje su savršeno odradile posao kablova.

Ovo je nešto što prvi puta radim, trebalo je nekoliko pokušaja da nađem najbolji način kako da "skrojim" i izrežem plastiku koja bi prijanjala uz repne elise. Meni je ishod zadovoljavajuć ali vjerovatno neću prolaziti ovu muku s glavnim rotorom.

To be continued...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Fredi

Član od: 21 Stu 2017
Mjesto: Sombor
PorukaUpisano: Čet Sij 10, 2019 3:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo napred pratim s uzivanjem. A sto se tice figure s puskom , izbusi mu rupe u cevima bacaca i puske mnogo realnije ce izgledati a u opticki mu nisan kani malo sjajnog laka. U zdravlje
Natrag na vrh
grgast

PorukaUpisano: Čet Sij 10, 2019 4:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fredi Napisao/la:
Samo napred pratim s uzivanjem. A sto se tice figure s puskom , izbusi mu rupe u cevima bacaca i puske mnogo realnije ce izgledati a u opticki mu nisan kani malo sjajnog laka. U zdravlje

Ma ima tu još detalja koje treba lickati, npr. surefire lampa na m4 inače ima bakrenastu boju, leća na ACOGu (optici) ima crvenkasti odsjaj, čizme su dvobojne Salomon pa treba i njih doraditi i dati im prašnjavi izgled, na uniformu će ići i dekali US flag. Za sada sam obustavio radove jer ne znam hoću li ga ostavljati ovakvog ili prebacivati sve u tricolor desert šaru, a moram prvo napraviti podlogu diorame da znam u koju nijansu pijeska ću "prljati" figurice.
Natrag na vrh
grgast

PorukaUpisano: Pet Sij 11, 2019 1:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Natrag na vrh
grgast

PorukaUpisano: Čet Sij 31, 2019 10:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Što se diorame tiče slijedi improvizacija, nikada se nisam time bavio, ne znam koje materijale koristiti pa većinom radim po principu pokušaja i pogreški. Izrađena je podloga 85x35cm na koju je silikonom zalijepljen stiropor. Stiropor je za sada tanko premazan glet masom, neravnine na podlozi ću dodavati kasnije. Čekam da se sve posuši da vidim hoće li rezultat sa glet masom biti zadovoljavajući. Konture afgan kućice su spontano nastale kad sam se već uhvatio stiropora

grgast: poruka promijenjena dana: Čet Sij 31, 2019 8:34 pm; prepravljeno ukupno 3 puta
Natrag na vrh
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Čet Sij 31, 2019 12:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super, svaka čast! bit će jako zanimljivo

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Sij 31, 2019 4:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ambiciozno zamišljeno, jedva čekam nastavak...
grgast

PorukaUpisano: Pet Velj 15, 2019 9:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Djeca, posao, kuća, nakon desetak dana pauze slijedi povratak za radni stol. U međuvremenu su stigle nove figure i pošiljka akrilnog gela imitacije pijeska - genijalna stvarčica.

Natrag na vrh
grgast

PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2019 1:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2019 4:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za sada odlićno Very Happy
grgast

PorukaUpisano: Pon Velj 25, 2019 12:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Toliko toga na čekanju...u dostavi je još jedna pošiljka pješčanog gela potrebnog za dovršetak podloge, nova figurica, nisko raslinje, dekali za blackawk...u međuvremenu je privremeno posloženo ono s čime za sada raspolažem. Do idućeg vikenda se nadam dovršiti stavljanje dekala na helikopter i odraditi weathering do kraja.

Natrag na vrh
grgast

PorukaUpisano: Pet Ožu 01, 2019 11:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nastavak rada na krajoliku. Stiglo je umjetno raslinje, proveo sam jedan dan skupljajući različite kamenčiće po dječjim parkovima pa je vrijeme da se malo po malo sve počne slagati na podlogu.

Od početka sam zamišljao dinamičnu dioramu, figure u pokretu i što više akcije na terenu. Budući sam već repni rotor Blackhawka stavio u "rotirajući" položaj, razmišljao sam kako da rad rotora helikoptera prenesem na pješčanu podlogu. Odlučio sam pokušati sa kozmetičkom vaatom koju sam nalijepio na podlogu, "ošišao" u željeni oblik te zatim češljao i lagano prelazio airbrushom u boju podloge. Mislim da je najrizičniji eksperiment uspio:)

Natrag na vrh
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Sub Ožu 02, 2019 2:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično je... ima ono nešto, jako efektno

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Ožu 02, 2019 3:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo s vatom je fora!!!👍
grgast

PorukaUpisano: Ned Ožu 10, 2019 11:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Update od vikenda; nakon bacanja flore i kamenja na podlogu diorame ide major setback! kasno sam skužio da sam umjesto 1/35 naručio 1/48 dekale za blackhawk. srećom zeznuo i mladi kinez sa ebaya pa poslao dekale za 1/72 mjerilo pa sam dobio povrat novca - gubitak vremena ja najveća šteta. no, barem je stigla nova figurica pa napokon mogu skompletirati posadu unutar helikoptera.

u međuvremenu je i staklar (djelomično) obavio svoj dio posla, izrađen je stakleni poklopac. naravno, ne bi bilo u redu da i ovdje sve štima iz prve pa je zaboravio izrezati i zalijepiti gornje stakle za "kutiju" koja će štititi dioramu od prašine.

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma