Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Me-109, the yugoslav story

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
dalibor

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Pet Svi 13, 2016 8:40 pm    Naslov poruke: Me-109, the yugoslav story Citiraj ovaj komentar

dobio danas, na brzinu proletio, fantastična knjiga. svakako nabaviti!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Uto Svi 24, 2016 9:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Knjiga „Messerschmitt Bf 109 Yugoslav story“ u svom prvom dijelu obrađuje uporabu ovog lovca u redovima Kraljevine Jugoslavije i Luftwaffe. Radi se o svojevrsnom „prirodnom nastavku“ knjige „Dornier Do 17 Yugoslav story“ proizašle iz pera istog autora i slične koncepcije. Djelo predstavlja sveobuhvatan opis napora Kraljevine Jugoslavije u nabavci, opremanju i korištenju Messerschmitta. Na pitak i zanimljiv način Ciglić otkriva mnoge zakulisne igre u procesu nabavke nove letjelice za kraljevsko zrakoplovstvo. Napisi o vježbanju pilota i postupnom uvođenju u redovitu upotrebu usko su vezani uz najdinamičniji i kapitalni dio koji govori o „Travanjskom ratu“. Autori su izbjegli zamku političkih floskula i „vaganja doprinosa i izdajica“ i nastojali se koncentrirati na materiju tj. djelovanje pilota-lovaca u tim teškim vremenima. Opisi samih sudionika tog kratkog rata su od neprocjenjive važnosti i u sinergiji sa službenim dokumentima od velike koristi za razumjevanje cjelokupne situacije. Knjiga je važna i zbog činjenice da se do sada na nijednom mjestu u historijografiji bivše države nije mogao naći ,politikom neopterećen, prikaz zbivanja tog travnja 1941. Osobno mi još jedna stvar predstavlja veliko zadovoljstvo glede ovog djela, a to je „priča obaju strana“, tj. da se tvrdnja jedne strane potkrijepi viđenjem njegovog suparnika.

Manje jezgrovit dio knjige je predstavljanje njemačkih operacija Messerschmittima iznad ex Jugoslavije. Evidentan je veliki trud autora u pregledavanju i korištenju arhivske građe kao i do sada objavljenih naslov, ali i nedostatak „ljudskih priča“ kojima obiluje prvi dio. Navedene su sve postrojbe koje su bile isključivo sastavljene od Bf 109, ali i one mješovitog sastava. Ljubitelji Luftwaffe doći će na svoje u redovima knjige koji govore o žestokim sukobima sa četveromotornim bombarderima iznad bivše države. Detaljno su opisane borbe, iz dana u dan, sa svim učesnicima, njihovim aparatima i, najčešće okrutnim, sudbinama oborenih zrakoplovaca obiju strana.
Foto-građa je zadivljujuća, posebice u dijelu koji opisuje Kraljevinu Jugoslaviju. Najveći dio fotografija do sada nije nikada objavljen i predstavlja potpunu ekskluzivu.
Kvalitetu znatno podižu i već poslovično odlični crteži g. Petrovića.
Za još lakši pregled i razumjevanje teme, na samom kraju knjige nalaze se tablice s uspjesima i gubitcima Messerschmitta. To držim izuzetno velikom pomoći kod čitanja ili naknadnog korištenja knjige. Želio bi da su autori u knjigu ugradili i imenar, ali eto ideje za drugi dio Wink.
Još jedna stvar koja me je oduševila je korišteni rječnik. Smatram da, što se tiče vojnih tema, nema "pismenije" knjige tj. knjige koja je pisana s toliko smisla na Engleskom jeziku od nekoga s naših prostora a da nije native speaker.
Knjiga koju svakako trebate imati kod sebe bilo da ste maketar, povjesničar ili avio-entuzijast neke druge provinijencije.

Veselimo se nastavku knjige tj. najavljenim napisima o uporabi popularnih Messera u redovima ZNDH, partizana i potom u postrojbama SFRJ.
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Pon Lis 15, 2018 4:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Upravo vidio da je izašla i druga knjiga iz ove serije, po naslovima i prvim prikazima, bit će jako interesantna.
http://wingsofserbia.com/category/messerschmitt-bf-109-the-yugoslav-story-volume-ii/
Pitanje, jel netko iz RH uvoznik za ovog izdavača, kome da se obratimo u Hrvatskoj za možebitnu nabavku istih?
Poky

Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lis 15, 2018 5:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

NAPOKON!!!!!
Čekam ko ozebli sunce! Plavi1?! Ajd da i to vidimo...
Mislim da bi Čopec trebao imati veze sa time ,u svakom slučaju ja svoj primjerak očekujem ćim prije! Cool
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Pon Lis 15, 2018 10:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlicne vijesti, ne znam jeste li otvarali pdf sa nekoliko stranica iz knjige, ali u njemu se nalaze dvije slike crnog 10. Jedva cekam nabavit knjigu, bas me zanima ostali sadržaj Very Happy Very Happy
Alkett

Član od: 19 Velj 2017
Mjesto: Crikvenica
PorukaUpisano: Pet Lis 19, 2018 7:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Baš danas mi je stigla knjiga 2. dio Bf 109.
Odlična je.
Crni 10 je zastupljen sa 5 fotografija, crni 4 sa 4 fotke, plavi 1 sa dvije i crni17 sa jednom.

Naručio sam je direktno od izdavača. Možda vam je tako najpametnije. Pošalje se mail na www.books@vingsofserbia.com i javi vam se Boris i dogovorite se. Platio sam preko PayPalla i dobio knjigu za tjedan dana. Uzeo sam i Dorniera Yugoslav story, pa me poštarina po knjizi došla oko 7 eura, što mislim da nije puno. Nisam imao živaca čekati i isplatilo se. Naročito za ovaj dio poslije 2. Svjetskog rata o čemo nisam čuo skoro ništa.
NDH period je isto odlično pokriven.

Alkett: poruka promijenjena dana: Ned Lis 21, 2018 11:44 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
dalibor

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 10:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

je, a nece se dopasati mnogima. Razvikani "Legionari" su raskrinkani kao lazljivci (pucali u prazno pa trazili da se im priznaju Migovi, Yakovi, Magarci...), ispada da je ZNDH bila prepletena sa NOP agentima...s sustini samo preslikano bjedno stanje same NDH....Boris se potrudio i kopao po arhivima jedinica (tako Njemackih, Hrvatskih i Ruskih) i napisao vrlo dobar i zanimljiv tekst.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 11:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Razvikani "Legionari" su raskrinkani kao lazljivci (pucali u prazno pa trazili da se im priznaju Migovi, Yakovi, Magarci...), ispada da je ZNDH bila prepletena sa NOP agentima..

A kaj je tu raskrinkano?!? Pa zar je sam meni do sad bilo sumljivo da osim Galića i Dukovca svi ostali (ovi iz prve ture) imaju oko 10 pobjeda!?!?! Postigli su određeni status i prestali se izlagati nepotrebnom riziku... Ljudi su pokušavali preživjeti, skoro svi su oni imali nekoga ko je bio u vezi sa NOPom, pa sam Kren je poslao svog klasića Bogdana Vujičića u legionare da ga spasi od progona u NDH, dio njih je bio u mješovitim brakovima svaki je imao svoju priču... Svi su oni bili profi vojnici koji su zakletvu položili državi koje više nije bilo ,a za novu državu se od starta znalo da ima nesigurnu sudbinu....
Poky

PorukaUpisano: Pon Stu 12, 2018 10:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo i moj primjerak je stigao prije neki dan i reći ću da sam zadovoljan.
Nisam stigao pročitati dio o HZLu pošto on zauzima skoro pola knjige ima tu zanimljivih fotki (recimo Džalov Emil zeleni1 u pustinjskoj kamuflaži,dosta fotki ranih Gustava G-2, obuka pilota 3.ture u njemačkoj...) ,dio o messerima u NDH je korektan, ima novih informacija (barem meni koji nisam u žiži informacija), par novih fotki (plavi1, tri "nove" fotke crnog 10) ,dio o Bugarima i korištenju u Yugi mi je totalna nepoznanica tako da nisam pozvan da to komentiram...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma