Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 52, 53, 54

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Lis 06, 2018 6:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I odozdo mi se cine solidne a i guske mi se cine Ok.
Guske su cak nekako realno ovjesene ali im je najveca
mana sto nemaju uzorak iznutra.
nik

Član od: 22 Lip 2017
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lis 08, 2018 9:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
...
Nik, u pravu si, pasao bi, ali oko tih radara ima toliko posla da me fata strava, a s druge strane koštaju k'o oko u glavi ....
...
Vojo Embarassed

U ovom shopu imaju na skladištu još dosta dobar izbor ZZ sovjetskih radara u 1/72 a i cijene su razumne.

Ovo je plastika sa jetkovinom i nešto rezina.
P-12 (ZIL 157) https://modellmobildresden.de/showitem.php?id=4250
P-18 (URAL 375) https://modellmobildresden.de/showitem.php?id=4249
P-15 (ZIL 157) https://modellmobildresden.de/showitem.php?id=4251
P-19 (ZIL 131) https://modellmobildresden.de/showitem.php?id=1617

Ovo je čisti rezin sa jetkovinom.
PRV-10 (prikolica) https://modellmobildresden.de/showitem.php?id=4248
P-35 (prikolica) https://modellmobildresden.de/showitem.php?id=4247

Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Lis 13, 2018 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ima jedna lijepa stvar kad imaš veliki staš - možeš, k'o u dućanu, ići u, recimo, svoj ormar, i gledaš, gledaš, i odabereš što ti se taj trenutak čini da biš radio, uzmeš kutiju i počneš raditi .... to obožavam, iako pogled me na preveliki staš malo žalosti, ali eto, ne moš' i jedno i drugo ....

Dakle, tako je mene 'ufatilo' da bi radio malo vozila sa 8 kotača, odem u ormar i uzmem si jednog SdKfz.231 od Dragona i jednog SdKfz.234 od Italerija i počnem raditi. Ajme, kao san .... a u te 8-točkaše sam zaljubljen još kao klinac kad mi je tata u Beču kupio jednog Airfixovog 'Armoured Car 234' u 1/76, za vrijeme one famozne '68.

Napomena: maketa nije originalna kako sam ju onda složio - u početku je bila neobojana (nisam imao boje), možda samo gume od kotača - kasnije sam pobojao i dodao neke napamet oznake ....

Da se vratimo na sadašnjost - neću puno drviti o maketama jer su, barem jedna, vrlo stare. Ali onako, jedan osvrt na brzinu.

Dakle, Italerijeva SdKfz.234/4 maketa je bivša ESCI-jeva, i to se vidi. Najsmješnije od svega što nisam nikad napravio niti jednu tu maketu (ni ESCI ni Italeri) pa je meni sasvim nova. No godine se na maketi vide, iako manje nego sam očekivao. Površinski detalji su sasvim u redu, malo 'škarsi' kod pokopaca za vozača za gledanje kuda vozi (i spreda i straga) i naročito u unutrašnjosti koja se jako vidi, dobro ovdje manje jer je top PAK od 7,5 cm jako veliki pa uglavnom sve pokrije.
Kotači su onako, bazični, gume malo grublje a felge sa dosta detalja, samo su malo fulali rupe na felgama koje nisu na obodu nego previše unutra. Navodno su gume tj. felge od RODEN-ove makete puno bolje ali ja sam radio samo Hasegawinu maketu koja je izvrsna u usporedbi s ovom.
Detalji motora (poklopaca) su u redu, oprema po vozilu isto tak s time da se od pionirskog alata lopate i krik za dizanje voizla dobivaju kao zasebno, a klješta su 'izlivena' na bočnoj kutiji. Ispušne cijevi i lonci nisu baš nešto ali je zato puškomitraljez (MG-42 tj. šarac) fenomenalno napravljen.
Top je, već uobičajeno kod Italerija, promašen u smislu da je napravljen u zadnjem položaju (kao nakon opaljenja) pa je vrlo kratak. Ja sam koristio jednog iz kutija sa viškovima, od Plastic Soldiera (koji dođe s maketom RSO-a), nije nešto posebno detaljan ali u osnovi je točan.
Od detalja sam dodao neke šipke, jednu kutiju na prednjem desnom blatobranu i naravno ceradu i maskirnu mrežu. One štapove za 'određivanje' širine vozila prilikom vožnje nisam mijenjao jer su mi se činili dovoljno tanki - na kraju vidim da sam ih možda ipak trebao zamijeniti.
Kod bojanja baš nisam imao puno izbora - do sada nisam znao da su se ti PAKwageni radili samo pred kraj rata (koncem 1944. pa do kraja), a onda su svi bili žuti sa smeđim i zelenim mrljama. Čak sam čitao da su u nedostaku žute boje neka vozila (generalno) isporučivana u prajmeru koji je bio neke tamno crveno-smeđe boje, a onda su maskirana sa žutim i zelenim mrljama. Čitao sam, nadalje, polemiku dali uopće ima ovih vozila (234/4) u dvobojnoj shemi (žuta pa sa smeđom ili zelenom nijansom) jer navodno postoje samo fotografije u trobojnoj shemi. Dobro, s obzirom na mali broj napravljenih vozila (samo 89 komada) ta tvrdnja može i biti točna. Ja sam se, bez obzira na to, odlučio na tu trobojnu shemu jer sam našao svega jednu fotografiju u boji gdje se dosta dobro vide nijanse i toga sam se držao k'o pijan plota. Za to sam koristio Revellovu tamno žutu (br. 16), vinsko crvenu Revell br. 37 sa dosta bijele i Revellovu Bronze Green br. 363 isto tako sa skoro 50% bijele. Nijanse su dobro ispale, ali su mi boje (naročito zelena) bile pre guste (a nanosio sam ih kistom) pa se to vidi (i nije lijepo).
Cerada od šatorkih krila i maskirna mreža su dodane - pogodili ste - da se odvrati pogled od loše makete. Dobro, ne baš loše, ali ne bog zna što. Međutim, najbolje od svega što sam jako uživao u slaganju, skoro kao nekad ....

S druge strane Dragonov SdKfz.231/1 je, mogu otvoreno reći, savršena maketa. To je maketa očito još iz onog 'zlatnog' Dragonovog doba kada su im gotovo sve makete koje su radili bile prekrasne. Detalji su izvanredni, lom dijelova vrlo racionalan i nema previše sitnih dijelova.
Kada je maketa tako dobra oda dojam kvare neki detalji kao: lopata ili aparati za gašenje požara ili neke kutije izliveni na vozilu .... Od poklopaca zasebno je dan samo poklopac zapovjednika vozila na kupoli. Posebno detaljno je napravljeno podvozje kompletno sa sponama za zakretanje svih osam kotača (to Italerijeva maketa nema).
Malo su grublje napravljeni 'štitnici' žmigavaca (da ih ne pokosi top i mitraljez) kao i one šipke za označavanje širine vozila, ali objektivno u plastici se baš i ne može napraviti puno tanje. Ja sam promjenio sa žicom samo te šipke za širinu vozila.
Maketu sam bojao prema uputstvima za period 1943. na Siciliji. Kaoristio sam standardnu Revellovu tamno žutu 16, a zelene trake sam pošpricao sa zelenom Humbrol br. 78.
Sve u svemu maketa koja, usprkos standardno visokoj cijeni, vrijedi svake lipe.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Schumm

Član od: 26 Ruj 2015
Mjesto: Lupoglav
PorukaUpisano: Sub Lis 13, 2018 4:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svala čast, i ja se spremam raditi dotična vozila samo od Rodena pa mi ovaj post dobro dođe ko i svi Vai ostali postovi jer preferiram isto mjerilo.
Lp.
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Lis 13, 2018 7:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Pon Lis 15, 2018 2:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Marder III Ausf.H
Proizvođač: Italeri, Italija
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 7060

Evo još jednog brzinskog izratka, brzinski samo zato što ga dovršavam dan-dva nakon prijašnje makete, a inače je na radnom stolu od početka godine.

Radi se o prastaroj Italerijevoj, dobro, ESCI-jevoj, maketi Mardera III na bazi češkog tenka LT-38. Maketa je stvarno vrlo stara, ja sam moju prvu takvu (od ESCI-ja) radio kao klinac tamo negdje kasnih sedamdesetih godina, i bio (onda) oduševljen.

Kako se maketa do sad nije promjenila, sada sam nekako manje oduševljen. Međutim, kad malko bolje porazmislim, osim ukrajinskog UM-a, čini mi se da takvu maketu nitko ne radi .... dakle, izbor nam je vrlo sužen.

Maketa je stvarno prastara i to se na njoj jako dobro vidi. Prvo u oči upadaju ogromne vide (vijci) koje bi ustvari trebale glumiti zakovice, ali su napravljeni čak i procjepi na sredini (za ravnu kacavidu tj. šrafciger ilitiga odvijač, kako kome najbolje paše). Drugo, limovi nadgrađa su jako debeli, a i svi ostali detalji su, ako ne grubi onda izliveni dosta ofrlje pa ispadaju nezgrapni i ružni.

Začudo, hodni dio je dosta dobar, barem što se kotača tiče. Gusjenice su nekad bile gumene (kod ESCI-a) a Italeri je, fala bogu barem to, napravio plastične članak po članak. Nažalost iznutra osim zubaca nemaju nikakvih detalja pa su dosta onako, bezvezne. Možda bi bilo zgodno, ako se čovjek uhvati pravog posla izrade makete tog vozila, koristiti hodni dio od UM-a. Oni imaju to jako lijepo napravljeno. Samo onda je pitanje dali se uopće upuštati u modifikaciju ove, ESCI-jeve, makete, ili se zabaviti sa UM-ovom maketom od početka do kraja ....

Top je, standardno za ESCI/Italei, krivi (kao na prijašnjoj maketi SdKfz.234/4) ali više nisam imao viška u rezervi da ga zamjenim pa sam ostavio originalnog.

Najzanimljivije je kod ove makete bilo napraviti shemu bojanja - tu sam se bazirao na slikama tj. filmu o osvajanju RIjeke sa strane Nijemaca rujna 1943. nakon 'oslobođenja' tj. zauzimanja Rijeke po kapitulaciji Italije. Postoji ona famozna slika sa Sušačkom bolnicom u pozadini gdje se, nažalost, ne vidi uopće shema bojanja, ali su uz to vezani neki filmovi pa sam skinuo shemu sa njih, uvjeren da se radi o istom (tj. istim - bila su barem dva) vozilima.
Korištene boje su uvijek slične - tamnožuta, sivo-zelena i crvenkasto smeđa.

Sve u svemu, maketa je stara i toliko loša da nisam siguran ima li uopće smisla hvatati se nekih modifikacija, dorada i poboljšanja. UM-ovog Mardera nisam radio, napravio sam Bisona (na istoj šasiji) i uvjeren sam, usprkos svim nedostacima UM-ove makete, da je sigurno bolje uhvatiti se u koštac sa Ukrajinkom (maketom) ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 52, 53, 54
Stranica 54/54

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma