Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Profili-piloti hrvatskog porijekla u stranim zrakoplovstvima
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Lis 08, 2018 12:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

https://www.youtube.com/watch?v=iV5CvwO3sQI
2:30
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lis 08, 2018 2:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još kad bi se vidio i broj na dnu kapotaža motora ,di bi nam bio kraj...
Poky

PorukaUpisano: Sri Lis 24, 2018 12:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Newsflash!
Uspio sam stupiti u kontakt sa kčerkom Charles S. Marcinka jer je i ona tražila podatke o očevoj karijeri u USAFu i nažalost nema nikakvih saznaja (ima par fotografija iz vojske ,ali ništa što bi nas interesiralo) jer su i on i majka umrli 1972 kad je ona imala 13g.
Međutim sigurna je da nije Hrvat jel su oni podrijetlom Slovaci (u to je sigurna Laughing )!
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Sri Lis 24, 2018 12:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky, svaka cast na trudu Very Happy u zadnje vrime je dosta ozivila ova tema, a i ona o nasim messrima, sta me posebno veseli... A ovog slovaka onda mozemo opisat Laughing Laughing
hornet

PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2018 4:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nađoh malo vremena u ove sitne sate pa i ovdi vracam slike

Stanley Lustic
19th FS, 318th FG, 7th AF ima priznatih 6 pobjeda
27.11.1944. - 1
25.5.1945. - 3
28.5.1945. - 2

Pronašli smo dvije njegove slike vezane uz P-47D

Dakle tražimo avion sa slovnom oznakom "M" i s 2 ananasa (Pineapple airforce) - moguće je da fotke predstavljaju isti avion, a ja sam prilično uvjeren da je tako (na prvoj fotki su ananasi zaklonjeni nogom??)

318th FG je prije odlaska prema Saipanu bila stacionirana na Hawaiima kada su avioni 19th FS-a imali bijelu prugu oko trupa iza kokpita i brojčane oznake, koliko se iz knjiga (koje sam prolistao) može doznati, od 301-349. Te oznake su po odlasku na Marijanske otoke prebojane a zamjenuli su ih slovnim oznakama A-Z. Prebojavanje je vidljivo na fotkama aviona eskadrile. Međutim istovremeno je više aviona moglo imati isti broj.
Što je nama dodatno zakompliciralo traženje, štoviše pronađeno je 3 aviona sa slovom "M" a zanimljivo je da su sva tri imali u svom nazivu PADUZI. Samo za jednog znamo cijeli serijski broj.

BIG PADUZI - ne znamo serijski broj

Uz ovu posljednju postoji još 2-3 fotke iz iste serije no niti na jednoj se ne vide ananasi, "M", kao niti broj ispod nosa (zadnja dva broja S/N)

LITTLE PADUZI - ne znamo serijski broj no na osnovu fotografija završava s 23 dakle 42(3)-×××23; nema ananasa

SUPER PADUZI - 43-25322

Jedina fotka lijevog profila, koju sam pronašao (ovdi fotka 2), je mutna pa se ne može razaznati ima li ananase. Doduše postoji još jedna ali je ovaj Paduzi u drugom planu i dosta udaljen da bi se vidjelo pa je sad nisam niti kačio.

I na kraju da bi sve bilo na broju treba postaviti još jednu fotografiju koja prikazuje avion sa slovnom oznakom "M" i prefarbanim brojem (339??) no ova teta se ne može povezati s prije spomenutim Paduzijima

Uglavnom sve fotke (osim screenshota i posljednje) mogu se pronaći na www.fold3.com u velikim rezolucijama, ovdje su odrezane i smanjene. A na youtube linku koji je postavio g. Zoran Petek može se vidjeti kratak film odakle su i screenshoti.

...sutra nastavak s P-47N

EDIT:
dodajem profil jednog od aviona iz 19th FS

Obilježja eskadrile su plave škrge i spiner, ogoljen poklopac motora s nose artom (nadimkom) te crnim posljednjim znamenkama S/N, kao i kormila visine s repom na kojima je plava pruga
hornet

PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2018 12:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

... nastavak P-47N

Zbog potrebe dohvata Japana eskadrila zamjenjuje D verzije novim N verzijama.

Pronašli smo nekolicinu fotografija koje prikazuju njegov avion s nose artom "Stanley's Steamer" i tetom.

Sve fotografije nastale su kad i prije postani video na youtubeu (Lustic s avionom se pojavljuje u 2:30)

Za taj avion nemamo nikakvih saznanja o serijskom broju ili eskadrilnom broju koji nosi na repu i ispod nosa.

Profil jednog od aviona iz eskadrile

Obilježja P-47N su: Oznaka 19thFS-a ispod kokpita, plavi spiner, "škrge", prsten na nosu s crnim obrubom. Vrhovi kormila visine su također plavi kao i gornji dio repa unutar kojeg je upisan eskadrilni broj (1-37). Nakon rata stražnji dio aviona (rep i kormilo visine) prebojani su u kose crno-žute crte.

Kao što sam prije spomenuo za Stanley's Steamer" ne znamo koje je brojeve nosio, no zna se da je Lustic imao nesreću 7.4.'45. prilikom taksiranja s avionom serijskog broja 44-87858. Za avion se nezna jeli popravljen niti radi li se o "Stanley's Steameru". Za primjetiti je datum nesreće koja se dogodila mjesec i pol prije njegovih 5 pobjeda ostvarenih na ovom tipu aviona.

Na stranicama http://home.earthlink.net/~atdouble/~318thFighterGroupIndex.html može se pročitati povijest FG-a. Također na istim stranicama postoji fotka Lustica ispred izvidničke verzije P-38. Navodno je i on sam imao iskustva letenja na tom tipu.

E sad oni koji imaju u planu i rade avione na kojima su letjeli piloti hrvatskog porijekla mogu avione na kojima je letio Stanley zanemariti jer on nema poveznice s našim prostorom - naime bio je Poljak (ovih dana iskopah taj podatak).
hornet

PorukaUpisano: Sub Stu 03, 2018 3:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Danas sam dobio odgovor od Gerryja Ashera, koji se na netu spominje u gotovo svemu vezano za 318th FG (forumi, fotografije, razne stranice pa i fold3), kako je Stanley's Steamer imao na vertikalcu i nosu eskadrilni broj 27 a S/N je 44-87888. Dakle prije spomenuta nesreća prilikom taksiranja nije bila na tom avionu.
Nažalost nema fotografiju koja bi to potvrdila.

Eto ako se netko ipak odluci za taj avion.
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Ned Stu 04, 2018 12:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlicno hornet,svaka cast na trudu. sad je napokon i taj avion u potpunosti razjasnjen Very Happy
Poky

PorukaUpisano: Ned Stu 04, 2018 4:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
E sad oni koji imaju u planu i rade avione na kojima su letjeli piloti hrvatskog porijekla mogu avione na kojima je letio Stanley zanemariti jer on nema poveznice s našim prostorom - naime bio je Poljak (ovih dana iskopah taj podatak)

Odakle si iskopao taj podatak?!?! Mislim koliko ti je provjeren taj izvor ,(Lustić isto kao ni Ferić baš nije tipično Poljsko prezime??)
Sviđa mi se podatci koje si iskopao za broj 27 jel ona tvoja fotka potvrđuje zadnji broj / ,ali šta ćemo sa ovom fotkom?!?

Ovdje se jasno vidi 2 ,a ipak je Stanley's Steamer!!!!
hornet

PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 2:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svi avioni 318th FG-a su nakon rata imali zadnji dio aviona prebojan u crno-žute pruge, jednako tako eskadrilni brojevi su se promijenili. Moja pretpostavka je da je ova tvoja fotka nastala upravo tada. Avion u pozadini ima broj na trupu, ako pretpostavimo da je i on pripadao 19th FS-u, a vjerojatno je, onda je to i mogući razlog drugog broja (nažalost ne vidi se kako je rep obojan).

Primjer iz 333rd FS-a (2 big and too haevy), nažalost nemam ovako zoran primjer iz 19th.

Sljedeće za primijetiti je da su nakon rata dobili broj na poklopcima nogu, primjer iz 19th, ali ovaj nema broj na nosu.

S druge strane primjer bez broja na poklopcima, isto 19th FS. Možda broj još nije dodan..

Što se tiče porijekla, podatak je s Fold3.com, a iskopao sam ga sam pretragom i logičnim zaključivanjem.
Našao sam mu oca (u kategoriji "WWII "Old Man's Draft" Registration").
Doduše za Stanleya je bilo dosta teško pronaći ime roditelja, no uz pomoć Stanleyevog mjesta rođenja (Mcdowell, West Virginia) jedino logično rješenje je Andy John Lustic koji je na svojoj registracijskoj kartici napisao "Poland".

Za razliku od njega otac od Carla Luksica je na istoj kartici napisao Yugoslavia, a Philipa Miholicha - Zagreb. Za njih dvoje pak nije bilo dvojbe, imena roditelja sam vrlo brzo našao. E sad što znamo o Miholichu?
josipww2 ajde one fotke od Cvitanovicha Cool
hornet

PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 2:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moje saznanje o Miholichu nije baš bajno.
Jedina ostvarena pobjeda je s friško dobivenim P-47 ostvarena 12.1.'44. kad je nad našim područjem navodno oborio avion Oblt. W. Küffnera, Staffelführera iz JG27.
Njega su pak oborili 30.1.'44. kod Trogira (P-47D S/N 42-75637; MACR 2228). Iz mora ga izvukli ribari odveli partizanima koji su ga skrivali nekoliko tjedana.
Nakon povratka u Italiju leti na još nekoliko misija no nakon što su se preselili na Corsicu vraća se u SAD i tamo nastavlja kao instruktor na P-40.

Ukratko to je to.
Poky

PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 11:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da glede Lustica sam sinoć pretraživao ,nešto malo, podrijetlo prezimena kod nas ga nema niti kao Lustić niti kao Luštić, a kod Poljaka ima samo Lustig ,Lustik i Lustilk.... Budem probao kod susjeda još vidjeti...

Za Miholicha ništa novo ni kod mene...
hornet

PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 2:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stanley je rođen 23.10.1923 u McDowellu, West Virginia.

Na fold3 stranicama, u prije navedenoj podkategoriji, kad potražiš prezime Lustic dobiješ nekoliko rezultata. Među njima je i po jedan iz Yuge, Austro-ugarske, Austrije.

Ali onda kopaš dalje pa dobiješ:
Citat:
"When Stanley Lustic was born about 1924, his father, Andy, was 38 and his mother, Anna, was 31. In 1940, he was 16 years old and lived in Adkin, West Virginia, with his father, mother, and brother."

Pa se vratiš na fold3 na prije spomenute dokumente

vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 6:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Da glede Lustica sam sinoć pretraživao ,nešto malo, podrijetlo prezimena kod nas ga nema niti kao Lustić niti kao Luštić, a kod Poljaka ima samo Lustig ,Lustik i Lustilk.... Budem probao kod susjeda još vidjeti...

Za Miholicha ništa novo ni kod mene...

Lustig je pak židovsko prezime. Ima ih također kod nas. Redatelj Branko Lustig. Ipak je to daleko od Lustic. Meni je to prezime također sumljivo na ove krajeve. Ipak vidite da su mu roditelji več imali američka imena, pa stoga tko zna odakle su točno došli ili su možda namjerno mjenjali imena. teško je reći.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

PorukaUpisano: Pon Stu 05, 2018 10:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da svi znamo za Lustiga ,nije u tome poanta ,a zapravo nije ni bitno ,pravu istinu teško da ćemo doznati, ja ću sigurno odraditi Lustićev P-47N pa makar i bio Poljak!
Iako možda je majka il baka Poljakainja... Ma to mi je isto kao i sa onim Harlynom Vidovichem koji je bio "punokrvni indijanac" (ako je punokrvan odaklem u slavensko prezime?!?)!!!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Naprijed
Stranica 18/19

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma