Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Italeri Wespe 1/72

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
marin_001

Član od: 26 Velj 2018
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Velj 28, 2018 2:31 pm    Naslov poruke: Italeri Wespe 1/72 Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima,
ovo su prve slike moje druge makete (prva ikad završena je trenutno na prepravcima, jednostavno non-stop dobijem nove ideje za dorade Laughing )
Maketa je ok za slaganje, doduše nakon slaganja Revellovog Tigera II ovo je bio mačji kašalj. Najveći problem su bile gusjenice koje su od nekakve gume i spojnica je dosta debela pa sam dosta vremena izgubio na spajanje a da gusjenica izgleda realno

Znam da ima nekih grešaka ali zbog manjka pribora sam eksperimentirao sa svime i svačim ( uključujući i šminku bolje polovice Very Happy ) tako da maketa možda i nije najrealnija ali ja sam zadovoljan. Podloga je sklepana u niti sat vremena, nisam imao više ideja tako da je poprilično jednostavna. U planu mi je jedino napraviti okvir za podlogu pa da sve skupa izgleda pristojno.

EDIT

Evo sam i uhvatio vremena napraviti pristojne slike makete

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
White Tiger

Član od: 08 Lip 2015
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 1:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zakon lega. Very Happy svidaju mi se lanci
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 9:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

.... aaaa, ovo je već malo bolje .... bože, ove mlade kolege bi trebalo, prije nego ih 'naučimo' slagat makete (kuži mene koji sam faca!), poslati na jedan tečaj slikanja .... kako inače na lošim slikama vidit' koliko dobra je maketa?

No, da skratim, krasna maketica, ali isti komantar kao i za jednu od maketa od White Tigera - teško je ocjeniti kakva je maketa kad je tako 'zaprljana' snijegom .... a to kako je snijeg napravljen - to je posebna priča.

U svakom slučaju, bravo. Oćemo još (slika drugih maketa).

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
marin_001

PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 10:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na kritikama, cilj mi i je kroz forum i vaše komentare poboljšati kvalitetu izrade maketa.
Stare slike su više postavljene zbog nestrpljivosti ( teško je nama mladima pričekati sat-dva Very Happy ) a ove su izvučene uz maksimalni napor. Vojo - može neki savjet po pitanju fotografije jer cilj mi je doći do tvoje razine gdje se vide i najmanji detalji.
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 2:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

marin_001 Napisao/la:
.... Vojo - može neki savjet po pitanju fotografije jer cilj mi je doći do tvoje razine gdje se vide i najmanji detalji.

Marine, ma teško je ovako u par riječi dati savjet .... ipak mislim da se sve svodi na pitanje dubinske oštrine - ako znaš što taj pojam znači. Znači trebaš težiti tome da ti otvor blende bude najveći mogući (odnosno čim manji F-broj), a za to ti onda treba - dobro osvjetljenje ....

Dakle što imaš bolji foto-aparat (tj. bolju leću) najveći otvor tj. najmanji F-broj ti je manji (na pr. F = 1.4 ili sl.).

Sve to pod pretpostavkom da slikaš sa foto-aparatom a ne sa mobitelom. Mobiteli nisu foto-aparati ma štogod tko mislio i govorio - jedan moj stari poznanik (kod kojeg sam u ona davna 'analogna' vremena razvijao slike) je za ondašnje idiot-kamere (nekakav ekvivalent današnjih mobitela) govorio da slika ne može biti dobra ako ju slikaš kroz 'leću' koja to nije već je - dno boce od Coca-Cole. Tako i mobiteli, da ih ne znam kako napušu megapikselima i ultra-brzim programima za obradu, ono što uđe kroz leću (koja to nije) je jadno - i nema tih programa i piksela koji od loše slike mogu napraviti dobru ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 7:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

oprosti, ali ovo je krivo...
da, za fotografiranje maketa, i općenito subjekata gdje želimo postići dobru vidljivost sitnih detalja, dubinska oštrina je najbitnija. A dubinska oštrina je najbolja (najoštrija) kod najmanjeg otvora blende, tj. najvećeg f broja. To je ono što najčešće buni amatere, jer je f broj zapravo nazivnik razlomka gdje je brojnik 1, koji nam govori koliko je otvor blende manji od žarišne duljine. Npr f-broj 22 znači da je pri tom settingu promjer otvora blende objektiva 1/22 njegove žarišne duljine. Problem koji nas sve muči je što pri tako malom otvoru blende jako malo svjetla dolazi do objektiva, pa ekspozicija mora biti duga da se to kompenzira. to je ukratko to, ali ovo je tema o kojoj bi se dalo nadugačko i naširoko... Smile
marin_001

PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 9:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sve slike su slikane mobitelom, prve onako zbrda zdola a oko ovih sam se potrudio pa su po meni ispale ok. Problem je što mi nekad slike ispadnu katastrofa a nekad super - to naravno ovisi o više faktora. Kod slikanja u zatvorenom prostoru mislim da mi je najveći problem bio u lošem osvjetljenju - nadam se da će ubuduće slike biti bolje pošto sam našao dobar izvor umjetnog svjetla ( led svjetlo za šminkanje, bit će mi Ljutita žena kad sazna ). Svakako ću ubit dvije muhe jednim udarcem pa će cura za rođendan dobiti fotoaparat kojeg želi već duže vrijeme Cool
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Ožu 01, 2018 9:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Daneel - imaš pravo, pogriješio sam, sve sam obrnuto objasnio (osim osvijetljenja) .... hvala na ispravci ....

Vojo Very Happy

daneel Napisao/la:
oprosti, ali ovo je krivo...
da, za fotografiranje maketa, i općenito subjekata gdje želimo postići dobru vidljivost sitnih detalja, dubinska oštrina je najbitnija. A dubinska oštrina je najbolja (najoštrija) kod najmanjeg otvora blende, tj. najvećeg f broja. To je ono što najčešće buni amatere, jer je f broj zapravo nazivnik razlomka gdje je brojnik 1, koji nam govori koliko je otvor blende manji od žarišne duljine. Npr f-broj 22 znači da je pri tom settingu promjer otvora blende objektiva 1/22 njegove žarišne duljine. Problem koji nas sve muči je što pri tako malom otvoru blende jako malo svjetla dolazi do objektiva, pa ekspozicija mora biti duga da se to kompenzira. to je ukratko to, ali ovo je tema o kojoj bi se dalo nadugačko i naširoko... Smile
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pet Ožu 02, 2018 10:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo mala napomena...
Kod svih objektiva rubni parametri nisu nikad predobri, to je vidljivo i iz testova a i savjeti koji se mogu naći idu u tom pravcu.
daneel je dobro objasnio dubinsku oštrinu i to stoji uz napomenu da po mogučnosti ne ići na najveću (ili najmanju kad se želi mala dubinska oštrina) nego izostaviti te rubne.
Npr kod objektiva koji ima max f22 izostaviti 22 i 18 i iči na 16 , dubinska oštrina neće se puno smanjiti ali će bitno dobiti na kvaliteti
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
PorukaUpisano: Pet Ožu 02, 2018 11:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da se malo "vratim" temi ili barem manje OT

Par tip&tricks ako fotkaš mobitelom ili aparatom koji nema puno mogučnosti regulacije.

Večina mobitela i aparat iako jednostavnih, kompaktnih imaju par setinga koji ti mogu pomoći.
Prvo balans bijele boje odnosno WB , iskljući auto WB, da vidiš koji ti najbolje odgovara stavi bijeli papir, pod kutem i udaljenosti pod kojom češ fotkati i maketu i pogledaj koja postavka WB ti daje najbliže bijelom na fotki. (obično su sibolići sunce, oblak, razni tipovi žarulja...)

Ako možeš namjestiti ISO odnosno osjetljivost pokušaj je držati što nižom, niži ISO daje manje "šuma" - točkica, zrnatosti fotke ali traži dulje ekspozicije.

Ukoliko imaš mogučnost nekakvih parametara kao "nočno i sl" namjesti na to

Sve ovo će ti neminovno dati dugo vrijeme ekspozicije i mogučnost da zdrmaš fotku.
Stavi neki oslonac, kutije, knjige bilo što da možeš osloniti a ne držati u zraku.

Izaberi tajmer, odgodu okidanaj, večina aparata i mobitela imaju dva 2s i 10s, pošto ne moraš trčati iza makete stavi taj od 2s Smile

Tajmer od 2s dozvoljava ti da puno mirnije okineš, bilo sa osloncem ili bez, naime i mobiteli i kompakti su jako lagani i pokret pritiska okidaća ih pomakne, sa tajmerom se pomak dogodio prije snimanja fotke Smile
Natrag na vrh
marin_001

PorukaUpisano: Pet Ožu 02, 2018 11:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo, hvala na savjetima, probat ću popodne sa tim postavkama i jačim osvjetljenjem
Naravno, sve postavke koje si spomenuo su mi bile na auto Cekic u glavu
Natrag na vrh
gormit

Član od: 21 Lip 2012
PorukaUpisano: Uto Kol 07, 2018 11:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Efektno. Laughing
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma