Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Red Arrows Hawk 1/48 Airfix
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Uto Ruj 20, 2016 4:47 pm    Naslov poruke: Red Arrows Hawk 1/48 Airfix Citiraj ovaj komentar

Ovaj Airfix je u maketarskom žargonu, u pravom smislu "Dobra osnova". Detalja ima u tragovima, a plastika je debela i hrgasta, kao neki short-run. Za ovaj subjekt, odabrao sam Airfix jer mi se aftermarket činio bolji nego za Italeri. No, kupnjom još jednih dekala, odlučio sam da ću probati i Italeri, ali o tome nekom drugom zgodom.
CMK setovi su stvarno odlični... Interior daje kompletan cockpit s canopyjem i panelom iza cockpita. Exterior nudi uglavnom kontrolne površine (zakrilca, kormilo smjera, zračnu kočnicu i mlaznicu); dok Undercarriage daje wheel-bayjeve s poklopcima i kotačima, ali bez nogu. Zato je tu i Scale Aircraft Conversion Landing gear set od bijelog metala. Very Happy Uzeo sam još Master pitot cijev i od QuickBoosta antenice i upravljačke palice, ali nisam još siguran koje ću palice koristiti. Italeri je u dolasku, pa ću iskoristiti njihove dekale jer je Cartograf sigurno bolji od Airfixa, a i više mi se sviđa shema 50 Display Seasons.
Sve u svemu, od Airfixa idu samo osnovni dijelovi! Very Happy

CMK Interior:

CMK Exterior:

CMK Undercarriage:

SAC Landing gear & Master pitot cijev:

QuickBoost palice i antene:

Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
jura_vg

PorukaUpisano: Uto Ruj 20, 2016 4:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odljevci resina izgledaju jako dobro. Odstranio sam višak, a na svega par mjesta je bilo kvržica koje je trebalo pobrusiti.

Na sjedalima su bile potrgane tri od četiri ploče koje dođu pokraj nogu, pa sam to izradio od stirena i zalijepio...

Wheel bayjeve je trebalo maksimalno stanjiti, kao i plastiku na krilima i u nosu. Poklopci su vrlo tanki, a na ovim cilindrima resinski dio je bio malo svinut i neuvjerljiv, pa sam ga odrezao, izbušio rupu i ubacio komad mjedene žice 0.6mm.

Mehanizmi zakrilaca su izrađeni za položaj od oko 45 stupnjeva. Na slici se vidi da su zakrilca malo valovita. To sam izravnao zagrijavanjem u vrućoj vodi.

Na dijelovima krila sam odrezao zakrilca, a odstranio sam i Airfixov reljefni pokušaj simuliranja detalja u cockpitu i wheel-bayjevima. Trebalo je i proširiti otvor za mlaznicu.

SAC-ov stajni trap ipak neću koristiti jer ne paše (felga je premala za CMK ili Airfix kotače). Vidjet ćemo hoće li se uklapati uz Italeri.

Mislim da kormilo smjera i zračnu kočnicu neću koristiti. Kormilo ima smisla jedino da ga zakrenem, a mislim da bi mi to jako zakompliciralo postavljanje dekala, pa i vizualno pokvarilo motiv na vertikalcu. Kočnicu pak nisam niti na jednoj slici našao da je na zemlji otvorena.
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Ruj 21, 2016 1:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Atraktivan avion. Pratim sa zanimanjem.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Ruj 21, 2016 2:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije loše. Opremljen si dobro.

Prijedlog za zamjenu klipnjače. Umjesto mjedene šipke uzmi cijev od igle vanjskog promjer približno 0,6. Tako to nečeš rtebat bojat, a bit će ful uvjerljivo.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Pet Lis 07, 2016 11:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:
Nije loše. Opremljen si dobro.

Prijedlog za zamjenu klipnjače. Umjesto mjedene šipke uzmi cijev od igle vanjskog promjer približno 0,6. Tako to nečeš rtebat bojat, a bit će ful uvjerljivo.

Dobar savjet! Tnx Wink

Kokpit je otprilike gotov. Odnosno, barem dio posla do uklapanja u trup. Sastavio sam polovice trupa i ugradio kokpit, mlaznicu i prednji wheel-bay. Mislim da ću narednih par dana provesti samo na kitanje i brušenje, da bi dotjerao spojeve (pogotovo ove gdje se spajaju resin i plastika). Šta se kokpita tiče, trebam još malo urediti rubove i pofarbati sjenilo prednje kontrolne ploče. Tu trebam i zatvoriti četvrtastu rupu na rubu jer akro grupa nije imala HUDove. Stražnja ploča sa sjenilom i sjedala su postavljeni samo za fotkanje. Još nedostaju palice jer moram vidjeti koje ću iskoristiti, a njih ionako ubacujem na kraju.

u-boat

Član od: 30 Jul 2010
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Pet Lis 07, 2016 11:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka ti čast. Sve super izgleda, mnoštvo detalja koje si odlično uradio!

Bravo Very Happy
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Pet Lis 07, 2016 11:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

....super ti ide....sviđa mi se tema....lijep avion... Very Happy
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sub Lis 08, 2016 12:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

LIjepo izgleda
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Sub Lis 08, 2016 9:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićan cockpit. Meni vrlo zanimljiv subjekt. Radio sam stari airfix u 72ci koji je blago rečeno krš od makete, pa mi je želja napraviti još jednog u budučnosti, ali neku kvalitetniju osnovu.
Pratim sa zanimanjem nastavak radova Very Happy
Natrag na vrh
Wishmaster

Član od: 04 Stu 2012
Mjesto: Zenica
PorukaUpisano: Sub Lis 08, 2016 10:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lijepo i uredno. Pratim!!!
"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do... Sail away from the safe harbor. Catch the tradewinds in your sails. Explore. Dream. Discover"

Srdacni pozdravi!!!
Elmir
Natrag na vrh
2851cz

Član od: 11 Lip 2012
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Sub Lis 08, 2016 8:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pratim
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Ned Lis 09, 2016 9:27 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pazi... Ova maketa ima jako grubu povrsinu. Morat ces staviti vise slojeva boje jer decali nece bas dobro drzati.
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Ned Lis 09, 2016 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima na podršci! Smile

Iwtcha Napisao/la:
Odlićan cockpit. Meni vrlo zanimljiv subjekt. Radio sam stari airfix u 72ci koji je blago rečeno krš od makete, pa mi je želja napraviti još jednog u budučnosti, ali neku kvalitetniju osnovu.
Pratim sa zanimanjem nastavak radova Very Happy

Ovaj je isto krš, zato ću koristiti što manje plastike iz kutije. Very Happy
Kroz neko vrijeme planiram složiti još dva u atraktivnim shemama i vjerojatno isprobati i Italeri i Hobby Boss. Italeri je noviji i vrlo vjerojatno dosta bolji, a Hobby Boss je izašao prije dvije godine i očekujem da je još bolji. Imaš još Academy i Tamiyu, ali oni su prepakirani Italeri.

0viking0 Napisao/la:
Pazi... Ova maketa ima jako grubu povrsinu. Morat ces staviti vise slojeva boje jer decali nece bas dobro drzati.

Primjetio sam... Sve ću prešmirglati Wink
jura_vg

PorukaUpisano: Čet Lis 27, 2016 8:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nakon sastavljenog trupa, sastavio sam usisnike i shvatio da nema šanse da uspijem dotjerati unutarnje spojeve. Krenuo sam u potragu za resinskim, brzo našao i odmah naručio.
Razlika je kao nebo i zemlja:

Vrijeme koje sam proveo čekajući usisnike, iskoristio sam za dotjerivanje trupa i krila. Odlučio sam da ću što više posla odraditi u zasebnim cjelinama (trup, krila, rezervoar). Površina nije glatka kao na većini maketa, pa sam sve dobro prebrusio (šmirgl 800). Odlučio sam popraviti nekoliko pogrešnih panela i rivetirati. Na sjenilu prednje kontrolne ploče, prorez za HUD sam "pokrpao" komadićem pleha i sve pofarbao u crno.

Prije spajanja gornjih polovica na donju polovicu krila, zalijepio sam resinske wheel bay-eve. Da bi se sklop krila mogao uklopiti na trup, trebao sam s dnoje strane trupa izrezati dio plastike. Namjerno sam ostavio sredinu jer sam prije par godina na jednoj maketi imao slučaj da se trup izvitoperio od silne kirurgije.

Izlazni rubovi krila, vertikalca i horizontalaca su bili dosta debeli, pa sam ih stanjio. Uz to, trebalo je stanjiti i spojlere koji će ići kraj zračne kočnice i na napadni rub krila. Isto sam napravio i na stražnjem kraju rezervoara.

Resinski umetak iza kokpita je bolji od plastičnig iz kita, ali isto traži malo dorade... Donji rub se ne poklapa sa stvarnom linijom panela, pa sam spoj pokitao i povukao novi panel od kraja poklopca do kuta cockpita. Dva otvora za izlaz zraka su imala nekakve poprečne prekide (izgledalo je kao da su četiri manja otvora) kojih u stvarnosti na ovim avionima nema, pa sam to izrezao. Na prednji kraj sam zalijepio "poklopce" koje sam izradio od stirena. Iza svega toga je ispuh APU-a. U originalu je to bilo samo upušteno, a ja sam probušio do kraja jer mislim da je tako ipak sličnije pravom.

Na repu je cijeli segment izrivetiran. Horizontalci su bili previše odmaknuti od trupa, pa sam stanjio ovu izbočinu u obliku potkove na dosjedu i kitom popunio unutarnji dio. Ispod korijena vertikalca sam probušio rupu kroz koju prolazi vezica pokrova mlaznice (nisam primjetio drugu primjenu).

Zračna kočnica se mogla složiti i kao aktivirana, ali pošto nisam niti jednu sliku aviona na zemlji našao s otvorenom, zalijepio sam ju kao zatvorenu, a to naravno nikako ne paše! Sama ploha kočnice ne slijedi liniju trupa, a ispred su dodali još nekakav spoj, pa sam sve lijepo prekitao i iznova urezao rub kočnice. Imam i resinsku, ali ona još manje paše, a ima i manje točnu "grbu".

Na desnoj strani postoji nekakva cijev koja izlazi iz trupa. Airfix je to odlio u komadu s trupom, a ja sam tu kvržicu odstranio, probušio rupu i od medicinske igle izradio novu cjevčicu.

Dosjed za pitot cijev su napravili prevelik (vidi se u prijašnjem postu), pa sam ga također odrezao i probušio rupu u koju ću ubaciti komad igle u koju mi točno paše pitot cijev.

Pofarbao sam wheel bay-eve, a nakon svih kitanja, brušenja i urezivanja, sve sam opet pobrusio šmirglom 1200. Na napadne rubove krila zalijepio sam po dva komadića stirena trokutnog presjeka. Ne znam točno čemu to služi (ići će u boju aluminija).

Stigli su spomenuti usisnici... Pofarbao sam unutarnju stranu i zalijepio. Dobro pašu na trup - trebalo je samo malo pobrusiti plastičnu gornju stranu. Spoj se poklapa s linijom panela, ali je predubok i preširok, pa je i tu radio kit!

Sve sam prešao Surfacerom 1000 i izgleda zadovoljavajuće iako ću na par mjesta još morati malo doraditi. Uz to, sada trebam spojiti krila s trupom i dotjerati rupu koja je nastala izrezivanjem zakrilaca.

Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Čet Lis 27, 2016 9:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...jesi si dao truda....želim ti da ti na kraju uspije kak si si zamislio...maketa je kramp... Very Happy
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma