Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Airbus A 319 CTN 1/144 Revell
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Uto Tra 21, 2015 9:40 pm    Naslov poruke: Airbus A 319 CTN 1/144 Revell Citiraj ovaj komentar

Jedan izlet iz mjerila i u civilno zrakoplovstvo!

Kod airlinera nema puno izbora, tako da se radi o Revellovoj maketi. Mjerilo je malo, shodno tome je i manje detalja nego što smo naviknuli. Unutrašnjosti nema, pa je samim time i dosta manje dijelova. Odljevak je u bijeloj plastici, čini mi se dosta mekanijoj, što i nije loše jer je i žilavija. Plastika je dosta tanka, a povukla se na svim mjestima gdje je ima malo više, što zadaje dosta kitanja.
Revell u ovom pakiranju daje dekale za British Airways i Germanwings, a ja ću raditi Croatia Airlines za koji sam nabavio dekale od poznate nam firme BOA Decals iz Češke. Točnije, raditi ću A319-112, registracije 9A-CTH, koji nosi ime Zagreb.
Razinu detalja ću pokušati podići Extratech setom koji daje lopatice za motore, poklopce wheel bay-eva, dijelove felgi, sharklete, brisače i razne antene.

Kratak inbox:

Extratech:

BOA Decals (uz dodatak prozora i ispravljene zastave)

Krenuo sam kitanjem osnovnih dijelova. Na krilima sam pokitao usahline, a na trupu zapunio prozore jer će dekali bolje izgledati od rupa koje daje Revell. Trebale su dvije ruke IMPE i jedna ruka Surfacerom 500. Nakon toga sam još popravio na samo par mjesta. Sve sam zagladio šmirglom 800 i 1500 i nadam se da će biti ok.

Uspio sam pokitati i pin markove u motorima, a nadam se da ću uspjeti i spoj s unutarnje strane nakon ljepljenja.

Poz!
Cool
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Uto Tra 21, 2015 9:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Supač, čekamo dalje...
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Pon Tra 27, 2015 7:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zalijepio sam polovice trupa i mogu reći da se ova bijela mekana plastika lagano lijepi. Ovo je druga ruka kitanja, a prešao sam još jednom i prozore.
Na žalost, noga prednjeg trapa se mora montirati prije, pa se nadam da će izdržati daljnje radove.

Zalijepio sam krila i na mjestima malo popravio kitom. Sastavio sam i motore i nabacio drugu ruku kita.

Fit trupa je dobar, krila također (potrebno je samo odstraniti par kvržica koje smetaju). Čini se da će se i trup s krlima solidno uklopiti, ali horizontalci su malo promašeni i najgore je sa motorima - motori pašu na krila kao da ih je netko od oka izradio! Mislio sam motore izraditi do kraja i onda ih nalijepiti na krila, ali čini se da ću morati ranije jer ću morati ubaciti kita u spojeve, a to mi malo komplicira farbanje!

Za kraj jedan preview:

Poz Cool
Mirko S. Zlikovski

Član od: 25 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Tra 27, 2015 8:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobar posao za sada! Palac gore Možda me motiviraš da doršim svoje A320 i A319 koji već 8 godina stoje nedovršeni. Mene su isfrustrirali prozori koje sam išao zapuniti prozirnim epoksidnim kitom, pa šmirglanje i maskiranje i popravljanje unedogled... A prije toga uklanjanje dijelova na izlaznoj ivici s donje strane koji su samo za A321! ispada da bi bilo bolj čekati Zvezdin, evo danas ga gledah u carta magici, ali odolio sam iskušenju... jedva... Wink
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Tra 27, 2015 8:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gdje si na kraju nabavio decale?
Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Tra 27, 2015 10:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobro napreduje, ja sam isto slagao toga, ali kad sam došao do faze da spojim motore s krilom jednostavno sam odustao. Navodno je revellov a320 bolja maketa što se uklapanja tiće...

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Pon Tra 27, 2015 11:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
Gdje si na kraju nabavio decale?

Nakon godinu dana traganja, našao sam ih na nekom mađarskom shopu hadmodels.com.
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Tra 28, 2015 10:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sretno. Very Happy I ja sam u grupi onih koji su tu maketu ostavili u radu na pola puta... Na mom A319 je nova Tamiya bijela boja, nakon skidanja Gunze sjajne bijele koju preporučam izbjegavati u širokom luku. Zvezdin A320 je svjetlosnu godinu ispred Revellovih A319/320.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Tra 28, 2015 12:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunfe, jesi probao slagati taj Zvezdin 320, ili ga imas, zanima me kako su rjeseni motori jer na ovim revellovim su katastrofa?

Usput, za bijelu preporucam Revell 04, a ispod kao podlogu revell 09 (matt crna) izvrsna kombinacija; probano i provjereno

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Ned Svi 03, 2015 12:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlučio sam da ću pokušati što bolje urediti-pripremiti spojeve krilo-motor kako bi ih mogao zalijepiti nakon farbanja.

- prvo sam preko motora navukao alu-foliju, motore fiksirao trakom i kitom popunio rupu:

- drugi dan je nakon brušenja rezultat bio ovo (na lijevoj slici se vidi kako se kit "povukao", što sam popravio naknadnim kitanjem):

- slijedi kitanje dijelova motora, tako da sam u ovom slučaju alu-folijom obložio krilo:

- nakon brušenja i još par kitanja, rezultat je ovakav (poravnao sam i napadni rub krila, da nema rupu s donje strane):

Nadam se da će biti ok! Rolling Eyes
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Ned Svi 03, 2015 1:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako dobra fora s ovom folijom.
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Sri Svi 06, 2015 8:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Revellov A 319 na leđima ima jednu grbu koja nakon obrade baš ne izgleda najbolje. Uz to, CTH ima dvije takve grbe pa sam ju odlučio odbrusiti i napraviti nove. Izradio sam i jednu manju koja je smještena bliže prednjem kraju.

- lijevo Revell, desno i dolje samogradnja:

Pozabavio sam se i plehovima... Sastavio sam poklopce wheelbay-eva i pobrusio antene i winglete da dobiju kakav-takav aerodinamički oblik:

Glavni dijelovi su sastavljeni. Uz malo dorade, krila dobro sjedaju na trup a spojevi se poklapaju s panelima, tako da skoro i nisam morao kitati nego samo pobrusiti da dobijem sve u ravninu. Spoj horizontalaca je napravljen "od oka", pa sam malo pripremio spoj i nakon ljepljenja popunio kitom.

Sada je spreman za paint job, tj. surfacer:

Poz Cool
Airbus89

Član od: 02 Velj 2011
Mjesto: Dubrovnik/Bec
PorukaUpisano: Čet Svi 07, 2015 12:49 pm    Naslov poruke: A319 CTN Citiraj ovaj komentar

Drago mi je vidjeti da netko opet radi na A319 Very Happy , Ódlicno ti napreduje, pogotovo kako si rjesavao motore, ja sam u pocetku uvijek ljepio motore i skupa spricao, ali je problem onda naljepiti dekale, poslje sam ih ofarbane zaljepio, spoj bas nije idealan. Zanimljivo je da CTH ima 2 grbe, CTI samo jednu. Kako ces rjesiti poziciono svijetlo ispred prednje grbe, ja sam uvijek prije grundiranja probio malu rupu i uvukao tanki spru, odrezao da samo malo viri i na kraju obojao crveno.
Na svim mojim primjercima su trake na nosu na nekim mjestima falile,
tako da sam tu i na mjetu spoja stavio nove (Grunfov princip-tanki spru + Tamiya ljepilo). I na kraju trebao bi popraviti ispuh apu-a sa tankom cjevcicom. Natpis Croatia dekala nije sasvim korektan, prenizak je i slovo R je pogresnog oblika.
Puno uspjeha i nadam se da ga vidimo na Kupu Zag.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
jura_vg

PorukaUpisano: Čet Svi 07, 2015 6:02 pm    Naslov poruke: Re: A319 CTN Citiraj ovaj komentar

Hvala Rolling Eyes

Airbus89 Napisao/la:
Zanimljivo je da CTH ima 2 grbe, CTI samo jednu..

To su nekakve antene, a iz nekog razloga CTI i CTL imaju samo jednu, a CTG i CTH po dvije.

Airbus89 Napisao/la:
Kako ces rjesiti poziciono svijetlo ispred prednje grbe, ja sam uvijek prije grundiranja probio malu rupu i uvukao tanki spru, odrezao da samo malo viri i na kraju obojao crveno.
Na svim mojim primjercima su trake na nosu na nekim mjestima falile,
tako da sam tu i na mjetu spoja stavio nove (Grunfov princip-tanki spru + Tamiya ljepilo).

Svjetlo ispred grbe nisam dirao, a pofarbat ću ga na kraju. Trake na nosu su relativno ok... To je toliko tanko i skoro uopće nije uočljivo na pravom avionu, pa ih se ne usudim raditi nove jer bi sigurno ispale predebele.

Airbus89 Napisao/la:
I na kraju trebao bi popraviti ispuh apu-a sa tankom cjevcicom. Natpis Croatia dekala nije sasvim korektan, prenizak je i slovo R je pogresnog oblika.

APU sam pažljivo pobrusio i rupu formirao svrdlom i čini se ok, a od medicinske igle planiram napraviti one cijevi koje izlaze iz glavnih motora jer su Revellove kriminalne.
Za dekale znam da nisu potpuno točni... Nisam još proučio, ali svakako budem kad to dođe na red!
jura_vg

PorukaUpisano: Pon Svi 11, 2015 6:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bus je napokon spreman za farbanje!
Prva ruka surfacera je otkrila još neke ogrebotine i neravnine, pa sam opet malo kitao i brusio. Nakon druge ruke sam trebao još na tri mjesta malo popravit. Sad je ovo nakon, ajmo reći treće ruke surfacera!
Sutra ide bijela boja!

Poz! Cool
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma