Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Sivo maslinasta boja JNA iliti legendarna SMB
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Ned Kol 17, 2014 12:07 pm    Naslov poruke: Sivo maslinasta boja JNA iliti legendarna SMB Citiraj ovaj komentar

Eto vam na...pa vi sad filozofirajte koliko god hoćete koja je to točno nijansa...i je li to Tamiya ŽNJ ili je Humbrol 358B ili treba pomiješati 3 kapi MM 2361 s 2 kapi Revell 34KP i 147 kapi Valejo 356C...je li to FS 23568 ili je FS 23567...o modulaciji svijetla, kutu snimanja, kvaliteti fotića (Nokia Lumia 520 (mislim da se tako zove)) koliko god hoćete. Moj vam je savjet da pogledate fotke...i odaberete odokativno...jer...kao što i sami vidite...SMB je jako širok pojam. Wink

E tako. Molim lijepo...ako još netko ima svojih fotografija SMB-a...da ih prikači u nastavku. Unaprijed hvala. Wink

p.s. i ne...SMB nije legendarna u bilo kakvom smislu s bilo kakvim političkim konotacijama...pa se od toga unaprijed ograđujem. Legendarna je u maketarskom smislu jer je poprilično "od do"...pa malo sivlja...pa malo žuća...pa malo zelenija...na CB fotkama nemoguća za određivanje...i samim time, za mnoge maketare, poprilično neuhvatljiva. Wink
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Ned Kol 17, 2014 3:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kamo sreće da je to slučaj samo sa SMB-om.
Kad su boje u pitanju, braća maketari su inače sklona pretjeranom filozofiranju i kompliciranju. Very Happy Wink

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
CCCP

Član od: 14 Ožu 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Kol 18, 2014 1:14 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

S tim da su ovo slike iz vukovarskog muzeja koliko vidim, a ta vozila su dosta abšisala jer ih ne održavaju, bio sam 2009. tamo dok je bio relativno friški muzej i u bitnije boljem stanju i bio sam ove godine kad je bilo natjecanje u Čepinu, koliko sam primjetio, razlika između ta dva posjeta je velika Confused Mislim da bi bolja referenca bio M-84 sa trpinjske, njega čini se održavaju jer od 2004. kada sam ga prvo vidio je skoro isti
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
PorukaUpisano: Pon Kol 18, 2014 7:13 pm    Naslov poruke: "SMB" JNA. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Izuzetno cijenim dosadašnji trud pokretaća ove tema. Imam svoje osobno iskustvo prema kojem tzv. "SMB" (sivo maslinasta boja) JNA ima svoj normirani uzorak i uvijek je u tvorničkom izdanju ista. Posve isto kao tzv. "zaštitna boja" tj. 4BO u SSSRu. To su bile posve točne boje prema kataloškom uzorku. Učesnik sam Domovinskog rata na Pokupskom ratištu. Meni nisu dozvolili da dodatno obojim posuđeni T-55 u "SNB" s natpisom bijelim "BAN", jer je boja je bila u dobrom stanju.
Na slikama nije prikazana tvornička svježa boja, već 20 godina izloženosti atmosferilijama čto je posve neprimjereno za maketarenje! Postojali su remontni zavodi u JNA koji su uredno brinuli o svemu upotrebljivome, pa i o osnovnim obojanjima po pozitivnim propisima.
Postojale su nekakve tajne upute za doba ratne ugroze i preporuke za dodatno krinkanje raznim bojama. Nemojte me pitati koja je ona "travnata" boja na kacigama JNA jer ne znam.
Moram priznati da ne razumijem što trebamo vidjeti kao SMB JNA na priloženim slikama. Za ilustraciju, pogledajte različita osvjetljenja i malene razlike u nijansama:

Lijep pozdrav. Dragiša.

PorukaUpisano: Sri Kol 20, 2014 1:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hajde onda. Da to riješimo za vijeke vijekova. Koja točno boja...ili koja točno mješavina boja...predstavlja točnu SMB? Dakle...?
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Kol 20, 2014 10:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

AleksandarMorozov Napisao/la:
Hajde onda. Da to riješimo za vijeke vijekova. Koja točno boja...ili koja točno mješavina boja...predstavlja točnu SMB? Dakle...?

Kakvo je to pitanje, ako si par postova prije zaključio da ništa nije 100%.
Svaka boja od trenutka kad vozilo izađe iz tvornice se mjenja. Kiša, sunce, poliranje, poppravci, itd. itd. Radi što vidiš na slici . SMB vozila bar ima fotaka u boji, ne pogađaš nešto iz 2 s.r..
Kad bi Mig izbacio SMB boju, onda bi to bio set od 8 farbi kao kod njihovog 4 BO seta.

A da napišem nešto korisno, meni osobno se kao nijansa za maketu sviđa Revell 362 i Testors Faded Olive Drab
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Sri Kol 20, 2014 4:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To je pitanje za Dragišu. On zna točan JUS...pa valjda onda zna i točan FS...odnosno, točnu Revell/Humbrol/MM/Tamiyu/Valejo/Štotijaznam...

Poštovani kolega Dragiša...dakle...?
dragisa1956

PorukaUpisano: Čet Kol 21, 2014 10:33 pm    Naslov poruke: Čovječe ne ljuti se na SMB! Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Budem dao svoje podatke za JNA normiranu SMB i zalihe iste u primjeni HV. Slučajno ovdje u PC klubu imam neke odložene papirnate zapise, pa sam pronašao ovo.
Moj najstari zapis o boji JRZ-PZO izložene vojne tehnike na Plesu,
- Mi-8 iz 1989. je odprilike FS 34227.
-Navodim da je nešto na raketi Maljutki u naoružanju Gazelle GaMe sivizeleno FS 24159.
-Navodim da je PZO sustav Strela najvjerojatnije također GaMe u boji FS 24227.

Moji najstariji zapisi posjeta vojnom dijelu, tj. Zrakoplovnoj bazi Pleso u OS RH spominje da je vozilo za razminiranje "Straško" u boji JNA SMB FS 24533, s mrljama u druge dvije boje u 1992.

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=24227&size=xl

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=24533&size=xl

etc.

Molim da se savjetujete s maketarima iz ostalih bivših SFRJ republika na tu zanimljivu temu.

Molim lijepo da ovo provjerimo i usporedimo kolike su razlike. Mogu svake nedjelje posjetiti sajam antikviteta u Zagrebu na Britanskom trgu i pogledati arte facte kao artiljerijske panorame (topničke ciljnike) i nekakve kutije za RUP 3 itd. u JNA SMB. Budem i to provjerio, pa se javim.

Iskreno, Dragiša.

dragisa1956: poruka promijenjena dana: Pet Kol 22, 2014 3:29 pm; prepravljeno ukupno 3 puta
Natrag na vrh
Boris G.

PorukaUpisano: Čet Kol 21, 2014 10:52 pm    Naslov poruke: Re: Čovječe ne ljuti se na SMB! Citiraj ovaj komentar

dragisa1956 Napisao/la:
Poštovani.
Budem dao svoje podatke za JNA normiranu SMB i zalihe iste u primjeni HV. Slučajno ovdje u PC klubu imam neke odložene papirnate zapise. pa sam pronašao ovo.
Moj najstari zapis o boji JRZ-PZO izložene vojne tehnike na Plesu,
- Mi-8 iz 1989. je odprilike FS 34227.
-Navodim da je nešto na raketi Maljutki u naoružanju Gazell GaMa sivizeleno FS 24159.
-Navodim da je PZO sustav Strela u boji FS 24227.

Moji najstariji zapisi posjeta vojnom dijelu, tj. Zrakoplovnoj bazi Pleso u OS RH spominje da je vozilo za razminiranje "Straško" u boji JNA SMB FS 24533, s mrljama u druge dvije boje u 1992.

Molim da se savjetujete s maketarima iz ostalih bivših SFRJ republika na tu zanimljivu temu.

Znači, u JNA je nijansa SMB boje bila strogo normirana, ali u četiri različita primjera originalno obojanih vozila imamo četiri različita FS-a.

To je jedno vrlo interesantno "strogo normiranje" nijanse. Cool

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
dragisa1956

PorukaUpisano: Čet Kol 21, 2014 11:18 pm    Naslov poruke: "SMB" u JNA je bila normirana. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Da, JNA SMB je bila jednoznačno određena po nekom propisu, moguće i JUSom. Posve sigurno postoje negdje pohranjeni etaloni sitotiskane SMB na VTN ili VTU za održavanje vozila JNA. Držim da je to napisano u knjizi " Maskiranje" autora Ilije Rkmana, ako je naučni rad!
Dao sam Vam svoje podatke koje imam danas sa sobom. Upisao sam svoje boje u digitalnu trašilicu FS595 i dobio nešto na ekranu što ne mogu komentirati.
Kako boja izblijedi za godinu, dvije ili do danas o tome se sada ne raspravljam. Koliko se promijeni boja između dva remonta ja ne znam.
Ja sam samo primjetio da su ponuđene slikane SMB situacije prestarile razdoblje između remonta. Da se mene pita, nisu referentne za vozila u Domovinskom ratu u naoružanju. Pogledajte ovaj oklopnjak HV pod žućkastom rasvjetom sunca. Pogledajte ovaj Bofors:

Lijep pozdrav. Dragiša.

dragisa1956: poruka promijenjena dana: Sri Pro 17, 2014 10:24 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Pet Kol 22, 2014 9:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Obzirom da moje fotke nisu adekvatne...odnosno, ne predstavljaju SMB onakvom kakva ona treba izgledati, molim vas lijepo da ne budete lijeni i škrti i da, u nastavku, objavite svoje fotke koje SMB prikazuju kvalitetnije.

Poštovani kolega Dragiša...hvala lijepa na FS-ovima.
Taurus

Član od: 15 Stu 2009
Mjesto: Kutina
PorukaUpisano: Pet Kol 22, 2014 9:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pošto je ovo Topic o SMB boji neznam zašto projektili za T-55 nisu isto u jednoj od varijacija te boje.
I sudeći po obliku samog projektila ne radi se o pancirnom projektilu.
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Sub Kol 23, 2014 9:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

No? Što je? Nitko više nema fotkica SMB-a? Wink
Boris G.

PorukaUpisano: Sub Kol 23, 2014 10:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

AleksandarMorozov Napisao/la:
No? Što je? Nitko više nema fotkica SMB-a? Wink

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
dragisa1956

PorukaUpisano: Ned Kol 24, 2014 2:19 pm    Naslov poruke: SBM komplet kutija JNA ABK ampula itd. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Maketari, kolege na istom zadatku otkrivanja ne ljutite se previše na kritike. Iste su sastavni dio svakodnevog života, pa tako i naše strasti maketarstva. Nemam namjeru nikoga povrijediti, samo pokušavamo uspostaviti opipljivu ravnotežu oko pojma SMB.
-JAko je zanimljiva slika JNA T-55 poljske proizvodnje u najvjerojatnije ruskoj odnosno sovjetskoj "zaštitnoj" 4BO boji koju VVS-PVO još naziva "crnozelenom" s početka 2. svj.rata. Ta slika i opis situacije su zanimljivi za usporedbu s običajima održavanja oklopništva i druge tehnike u JNA.

Pogledajte slikanu kutiju JNA kompleta s ampulama ABK u SMB danas. Nisam ponio FS 595, pa evo samo dojma osunčane polusjajne površine usčuvane kutije prema papiru "titanoksidno bijele":

Boja je u stvarnosti manje plavičasta i više žučkasta te nešto tamnija kao na rubovima zaobljenja, ako nije izložena suncu. Moj osobni dojam, (samo moj doživljaj).

Lijep pozdrav. Dragiša
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma