Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Na kioscima
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 104, 105, 106, 107  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
dbezinov

Član od: 25 Sij 2013
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Pon Svi 12, 2014 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

zeljko_tg Napisao/la:
Jos malo pa gotovo.

Ovo je verzija sa podignutim jarbolima u odnosu na nacrte.
Nije mi se svidjalo da jedra vise po palubi.

Bok Željko,

vrlo lijep rad, viši jarboli mu prijaju. Pri konačnom namiještanju jedara i zastava vodi računa dali ćeš brod prikazati pod vjetrom ili statičan.

Ako je pod vjetrom, tada su jedra i zastave u smjeru puhanja vjetra.

Također npr. rogljevi velenjače nebi trebali biti povišeni, već bi trbuh jedra trebao biti izbačen preba pramcu a škote držati rogljeve prema dolje i prema krmi - naravno za slučaj prikaza jedra pod vjetrom.

Ukoliko se brod prikazuje u bonaci (što se meni čini da si sada tako odabrao), tada se mogu slagati kako se želi, da se postigne što bolji efekt. Slobodan izbor. U svakom slučaju čestitam.

Pozz
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kum od barbe

Član od: 03 Tra 2012
Mjesto: Lepoglava
PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2014 3:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dugo me nije bilo i iskrene čestitke kolegama koji su završili ili su blizu kraja. Vrlo lijepi i motivirajući radovi. Posebna zahvala za duo damir & damir.

Kod mene je tek krenulo i to malo klimavo, ali bitno da nije ostalo samo na filizofiji.

Lijepi pozdrav svima, Darko
dbezinov

PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2014 3:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kum od barbe Napisao/la:
Dugo me nije bilo i iskrene čestitke kolegama koji su završili ili su blizu kraja. Vrlo lijepi i motivirajući radovi.

Kod mene je tek krenulo i to malo klimavo, ali bitno da nije ostalo samo na filizofiji.

Lijepi pozdrav svima, Darko

Pozdrav Darko
Kako si krenuo pravi je primjer prostudirane gradnje, sa korištenjem pozitivnih iskustava. Bilo bi dobro da tako nastavis sa fotkama gradnje, kao varijantu poboljsanog modela.
Čestitam.
Lp Damir
Natrag na vrh
Sokol

Član od: 16 Lis 2012
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Ned Lip 15, 2014 10:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poštovane kolege maketari,posebno G.Bezinov!
Pomno pratim sve objave također i druge forume te sam vremenom skupio oko 4 gb raznih nacrta,knjiga te uputstava za izgradnju maketa jedrenjaka.Uz sve ostale primjedbe u vezi našeg galijuna ne mogu a ne primjetiti da niti na jednom opisu niti na jednoj povijesnoj slici nisam vidio galijun poput našega a da ima tri jedra na glavnom jarbolu.Čak i uz tehniku drvofix-voda fen gdje se dobije oblik jedara pod vjetrom,Donje jedro visi na ogradi.Iz istih razloga budući sam došao do faze izrade jarbolja ili ću podignuti glavni jarbol ili što je po svim povijesnim prikazima izbaciti ću vršno jedro tako da ostanu dva.Znam da ću se namućiti ali se nadam boljem i originalnijem izgledu.S vremenom ću postaviti slike.
Lijep pozdrav svima iz sunčanog Osijeka
dbezinov

PorukaUpisano: Ned Lip 15, 2014 2:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sokol Napisao/la:
Poštovane kolege maketari,posebno G.Bezinov!
Pomno pratim sve objave također i druge forume Donje jedro visi na ogradi.Iz istih razloga budući sam došao do faze izrade jarbolja ili ću podignuti glavni jarbol ili što je po svim povijesnim prikazima izbaciti ću vršno jedro tako da ostanu dva.Znam da ću se namućiti ali se nadam boljem i originalnijem izgledu.S vremenom ću postaviti slike.
Lijep pozdrav svima iz sunčanog Osijeka

Pozdrav Sokole i zaustavite akciju. Ako ste pratili forum vidjeli ste prijedlog da se ne skraćuju debla jarbola prema mjerama iz uputa, već da se ostave 3 do 4 cm dulji i tako podigne prostor za donja jedra.
Također vrsni nastavak velejarbola treba biti dug150 mm a ne 105 kako je pisalo na prvoj sastavnice nacrta.
Dakle ostavite sto dulja debla svih jarbola i biti će ok.

Pozz
Natrag na vrh
Sokol

PorukaUpisano: Ned Lip 15, 2014 7:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poštovani G.Bezinov!
Zahvaljujem na brzom odgovoru kako ste predložili tako ću i postupiti.
Osim toga pohvaljujem kolegu koji je postavio ove najsvežije slike radi načina na koji je riješio spojeve paluba tj.preklope letvica,e da sam ranije znao neke stvari...
Lijep pozdrav!
pru959

Član od: 20 Kol 2012
Mjesto: Pančevo
PorukaUpisano: Ned Lip 15, 2014 10:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima . Vidim ponovo se kod vas malo " uzburkalo" pa da i ja neku dodam. Nisam završio prvu maketu sa delovima iz Hrvatske . Muku mučim sa konopima. Nikako nisam zadovoljan onim što se može naći, kao i onim što DeAgostini prodaje, pa me sve to koči. Počeo sam da radim i drugu maketu istog galeona i sada pokušavam da svo iskustvo tuđe i svoje primenim i mislim da je ova dosta bolja.
Između ostalog sam i palube radio drugačije nego što je predloženo. Da bi se palube uradile na ovaj način potrebno je imati sakupljen materijal za kompletno korito i palube , pa tek onda početi. Metod je mnogo lakši nego što je radio "kum od barbe" a rezultat je po meni perfektan.
Evo kako to izgleda kroz sliku:

[/img]
[/img]

Za detaljnije objašnjenje tu sam.
Pozdrav, Jovan.
Sokol

PorukaUpisano: Pon Lip 16, 2014 12:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav Pru!
Dugo se nismo čuli,ovo što sad radiš je super detaljno,svaka čast!
dbezinov

PorukaUpisano: Pon Lip 16, 2014 10:29 am    Naslov poruke: Palube Citiraj ovaj komentar

Bok pru,

što reći - kad se pravilno tehnološki razmišlja i da si truda, nastaju sve savršenija riješenja. Vidim da će nakon što svi koji mogu daju svoj doprinos konačno nastati pravi galijun.

Čestitam i ostani i dalje s nama.

Pozz
Natrag na vrh
dbezinov

PorukaUpisano: Uto Lip 24, 2014 12:21 pm    Naslov poruke: Poprečni presjek, položaj otvora za topove u međupalublju Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima,

naišao sam na jednu zanimljivu fotografiju. Povodom izlaskq posljednjeg broja časopisa 120, DeA je na svojim službenim stranicama www.deagostini.hr, za model postavio par završnih prikaza u galeriji slika, sadržaja svih naslova iz časopisa i par top pitanja i odgovora. To je sve preuzeto sa rumunjskog foruma, tako da to nije naš odabir.

U galeriji slika prikazana je maketa poprečnogi presjeka broda, gdje se vidi položaj topova nameđupalubi, gdje su topovi usmjereni PREMA DOLJE. To je rezultat kota za rezanje otvora topnica prema uputama.

Da se to nebi desilo nama, pogledajte moj odgovor na forumu, strana 102, odgovor od 16.03.2014., gdje sam zapazio tu pogrešku i predložio poseban oprez kod rezanja utvora, sa novom kotom, koju prije rezanja treba provjeriti na licu mjesta.

Prijedlog izmjene

Zgodno, zar ne?! Pozz
Shocked
Natrag na vrh
pru959

Član od: 20 Kol 2012
Mjesto: Pančevo
PorukaUpisano: Uto Jul 01, 2014 11:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo par sličica sa topovima , koji su manji od onih koje nam je dao DeAgostini i vezani pojednostavljenom varijantom, kao i rešenje za kapke , koji su takođe vezani konopom.

[/img]

Pozdrav svima.
dbezinov

PorukaUpisano: Sri Jul 02, 2014 8:27 am    Naslov poruke: Topovi Citiraj ovaj komentar

pru959 Napisao/la:
Evo par sličica sa topovima , koji su manji od onih koje nam je dao DeAgostini i vezani pojednostavljenom varijantom, kao i rešenje za kapke , koji su takođe vezani konopom.

Pozdrav svima.

Odlično izgleda, nije prenatrpano konopima, dobre su boje (smeta ako su konopi predebeli i bijele boje, neodgovarajućih proporcija pa se previše ističu tako da se "od šume ne vidi drvo"). Kraći topovi su prava stvar.

Pozz dbezinov
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Jul 02, 2014 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo,
kako je već rečeno djeluje skladno

stavio bih samo napomenu na ukupne odnose koji nisu do vas koji izvodite nego nisu dobro postavljeni u startu.

Stražni koloturnik (onaj koji od podnožja topa ide prema središnjici broda) služi za navlačenje topa u položaj punjenja.
prema slici vidi se da zapravo nema mjesta za navlačenje a u realnosti je upitno da li bi bilo i mjesta za opaljenje topa.
Nije ovo kao kritika za ovaj rad već baš zato što je dobro urađen htio bih upozoriti na "nefunkcionalnost" koja je proizašla iz nesrazmjera u samom projektu..
Da pokušam objasniti prilažem dvije slike Alerta - rad Rolanda Vlahovića

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dbezinov

PorukaUpisano: Sri Jul 02, 2014 1:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[quote="Leo - zd"]Lijepo,
kako je već rečeno djeluje skladno

stavio bih samo napomenu na ukupne odnose koji nisu do vas koji izvodite nego nisu dobro postavljeni u startu.

Stražni koloturnik (onaj koji od podnožja topa ide prema središnjici broda) služi za navlačenje topa u položaj punjenja.
prema slici vidi se da zapravo nema mjesta za navlačenje a u realnosti je upitno da li bi bilo i mjesta za opaljenje topa.....

Imaš pravo Leo - premalo je mjesta za natezanje kolotura. To nisam spominjao jer je na ovom brodu inače dosta nesrazmjera. Trebalo bi smanjiti veličine kolotura, približiti ih topu i pražnici, možda i veličinu očnih okova...Slične situacije su i na boljim maketama, jer isporučeni elementi nisu u mjerama. Čak i funkcionalni prikazi smještaja topova dovode u zabludu prikazanim morskim vezom sa sličnim dilemama.

Opći utisak je i dalje dobar i ako bi se pru dodatno potrudio mogao bi i to približiti funkcionalnosti. Također, nakon što se top izbaci kroz otvor, ne bi trebalo na palubi ostaviti previše konopa u kolutu jer bi samo smetao, pošto mu je to krajnji položaj.

Ima još elemenata koji bi se mogli dotjerivati, ali sa onim čime raspolažemo ne da se previše napraviti.

Pošto pru prati ovaj forum vidjeti će primjedbu, a na njemu je dali će ići na poboljšanje. Na srpskom forumu se dosta o svemu razgovara i sigurno će naći rješenje.

Pozz

Smile
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Jul 02, 2014 2:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moja je namjera bilo ukazivanje na problematiku.. inaće prisutnu kad se pojavi niz sklopova koji bi se trebali posložit a kako nisu u mjerilu to postane groteskno, meni se to desilo na ono malo maketa koje sam radio a sve u vrlo malom mjerilu gdje jedan element van mjerila može proć ali čim ih je više dolazi do situacija puno, neusporedivo "gorih" od ove. Ovo je samo naznaka na što pazit inaće.
I istina je da i u skupim razrađenim kitovima povremeno ima ovakvih problema jer jednostavno koriste serijske elemente koji su im najbliži
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 104, 105, 106, 107  Naprijed
Stranica 105/107

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma