

Mjesto za sve maketarske teme i dileme
|
| Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu |
| Autor |
Poruka |
| vrsa
 | | Član od: 21 Lis 2005 | | Poruke: 2226 | | Mjesto: all over the place |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 10:40 am Naslov poruke: Kako kreirati bijele natpise na vozilima? |
|
|
Dakle imam par maketa US Army u Olive Drab na kojima treba bijelim slovima napisat serijske brojeve, bijelu zvijezdu itd....
Najboja opcija je izrada dekala, ali trebalo bi bijelom bojojm na prozirni dekal papir isprintati oznake. Tu se javlja problem jer printeri sa bijelom bojom nisu lako baš dostupni?
Kakva su iskustva cijenjenog članstva sa printanjem bijelih dekala?
Na koji bi se još način dalo ove natpise nanjeti na makete? Možda neke šablone? _________________ Tko vrijedi taj maketari.
Tko maketari taj vrijedi.
Tko ne vrijedi taj ne maketari.
MAK REOPLAN - Split |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Jazz
 | | Član od: 06 Svi 2012 | | Poruke: 175 | | Mjesto: Pula |
|
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 3:50 pm Naslov poruke: |
|
|
1. Isprintaš dekal tako da su ti bijela slova na olive drab podlozi (npr. maslinasto-zeleni pravokutnik dimenzija 1x5 cm, a na sredini toga bijela slova.
2. Na maketi obojaš bijelo površinu na koju idu bijela slova.
3. Na to mjesto zaljepiš dekal.
4. Budući da ti isprintana maslinasta i maketarska boja nisu iste, pažljivo običnim finim kistom naneseš maketarsku boju na sve površine dekala koje nisu bijele...
Tako to radimo mi luzeri. Naravno, postoje i puno bolje opcije, npr. da naručiš iz Japana da ti pošalju specijalne robote koji bi ti stvar riješili specijalnim bojama i specijalnim zračnim kistovima..  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| potez XXV
 | | Član od: 03 Svi 2006 | | Poruke: 855 | |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 4:22 pm Naslov poruke: |
|
|
Mozete i na prozirni dekal papir nasprejati oznake preko sablone (izradenih PE postupkom ili izrezanih od maskirne trake).
Mislim, mozete i odmah sa sablonama na maketu, ali tada morate biti oprezni sa pozicioniranjem i i ako falijete - bojanje makete ponovno itd...  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| vrsa
 | | Član od: 21 Lis 2005 | | Poruke: 2226 | | Mjesto: all over the place |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 7:37 pm Naslov poruke: |
|
|
Eh, da radim makete u 1/35 ne bi bilo problema naći šablone ni dekale, ali radim u 1/48, a trebaju mi konkretni brojevi i natpisi.
Damire, pogađat boju dekala i boje maketa mi je mislija nemoguće. Boje na printeru nikad ne ispadnu onako kako treba.
Potez XXV, neki natpisi su premali za rezat šablone rukom, ali ajde možda bi igralo ovo sa PE.
Dakle dekali ipak ostaju najbolja opcija. Tj izrada istih. _________________ Tko vrijedi taj maketari.
Tko maketari taj vrijedi.
Tko ne vrijedi taj ne maketari.
MAK REOPLAN - Split |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| veliko_pile
 | | Član od: 26 Svi 2008 | | Poruke: 3087 | | Mjesto: Rijeka |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 7:44 pm Naslov poruke: |
|
|
| vrsa Napisao/la: |
Eh, da radim makete u 1/35 ne bi bilo problema naći šablone ni dekale, ali radim u 1/48, a trebaju mi konkretni brojevi i natpisi.
Damire, pogađat boju dekala i boje maketa mi je mislija nemoguće. Boje na printeru nikad ne ispadnu onako kako treba.
Potez XXV, neki natpisi su premali za rezat šablone rukom, ali ajde možda bi igralo ovo sa PE.
Dakle dekali ipak ostaju najbolja opcija. Tj izrada istih. |
Neznam koja ti velicina slova treba i koliko je to sitno, ali mozes napravit i sablone na kompu pomocu Corel-a i onda to izrezat na cutteru, firme koje se profesionalno bave sa printanjem bi trebale imat.
Ovo sam ja napravio na kompu i izrezao na cutteru, promjer je 15mm. (klik za vecu sliku)
Ako ti trebaju jako sitna slova onda najbolje radit dekal nekako... _________________ ...::Carpe Diem::... |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Boris G.
 | | Član od: 03 Ruj 2007 | | Poruke: 3973 | | Mjesto: SPLIT |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 8:34 pm Naslov poruke: |
|
|
Ako se radi samo o običnim brojevima i slovima, možda bi se dalo nabavit one "Letraset" komplete. _________________ MAK "Reoplan" |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| hornet
 | | Član od: 17 Lis 2005 | | Poruke: 1987 | |
|
Upisano: Pon Lis 21, 2013 10:14 pm Naslov poruke: |
|
|
Da i meni bi trebale neke bijele oznake, također u 1/48 ali i u 1/43.
Što se tiće zvijezde pretpostavljam da to nije neki veliki problem jer se zvijezda uvijek može napraviti od trake za maskiranja sa skalpelom.
Ali brojke i slova?
Ja sam došao na ideju da probam kod likova koji izrađuju reklamne natpise za automobile (i sl.) samo neznam mogu li oni to ispisivati u tako malom mjerilu.
Mislim na one naljepnice koje se isprintaju na podlogu u negativu pa se prenesu na površinu auta te se ukloni podloga.
Takve naljepnice iskoristiti kao maske preko kojih se zašprica u tvom slučaju OD pa se uklonu. _________________ 10 dalmatinskih zapovjedi:
 |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Nick
 | | Član od: 26 Stu 2006 | | Poruke: 934 | | Mjesto: VŽ |
|
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| vrsa
 | | Član od: 21 Lis 2005 | | Poruke: 2226 | | Mjesto: all over the place |
|
Upisano: Uto Lis 22, 2013 4:48 pm Naslov poruke: |
|
|
OK, zvijezde i registracije smo apsolvirali, ostaju još natpisi:
http://www.flickr.com/photos/52333656@N05/4837451319/sizes/o/in/photostream/
Hebiga, ovi ameri imaju miljardu glupih natpisa po svojim vozilima. Nema do rusa. Lupe zvijezdu i deri. _________________ Tko vrijedi taj maketari.
Tko maketari taj vrijedi.
Tko ne vrijedi taj ne maketari.
MAK REOPLAN - Split |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| skobe
 | | Član od: 29 Stu 2006 | | Poruke: 567 | | Mjesto: zagreb |
|
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
|
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu Ne možete izmijeniti vlastite poruke Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu Ne možete glasati u anketama foruma
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron
|