Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

tiger moth dh.82 Jugoslavija

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Ned Jul 31, 2011 2:13 pm    Naslov poruke: tiger moth dh.82 Jugoslavija Citiraj ovaj komentar

Pozdrav

Postoje li kakve fotke ovih zrakoplova?

Koliko sam uspio procitati bilo ih je 24, služili su za skolovanje u Zadru, kasnije prebaceni u Ecku. Vjerovatno su poslije raspodijeljeni aeroklubovima.

Ima netko vise informacija o sluzbi ovih zrakoplova?

Hvala
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Ned Jul 31, 2011 6:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav, ekipa!
Evo nešto od mene na ovu temu, skupljeno sa raznih strana, vjerujem da su sve već viđene…

Živi i zdravi bili!
Natrag na vrh
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Kol 01, 2011 11:33 am    Naslov poruke: "Moljac" baš dobro poslikan Citiraj ovaj komentar

Zahvaljujm se, nadam se i u ime "kolektiva", na zanimljivom prikazu uporabe tog značajnog zrakoplova u našim prostorima. Osim posljednje poznate fotografije, preostale su mi ugodna novost.
Lijep pozdrav, Dragiša.

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Pon Kol 01, 2011 11:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo par crteža, avtor Sašo Krašovec

crteži su dio priloga, koji če izači u reviji TIM
Natrag na vrh
dalibor

PorukaUpisano: Pon Kol 01, 2011 3:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo još par iz moje osobne arhive, snimljeno na Sinju, na slici moj čača padobranac Smile a avijon je sličan: PO-2 sa Walter motorom.

Natrag na vrh
SZVO

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Slavonski Brod/Zagreb
PorukaUpisano: Sri Kol 03, 2011 12:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dalibor Napisao/la:
Evo par crteža, avtor Sašo Krašovec

crteži su dio priloga, koji če izači u reviji TIM

Taj TIM izgleda kao dosta zanimljiv casopis. Moze li se kako doci do njega iz RH i da li postoji neko mjesto gdje se moze doci do starih brojeva TIM-a?

PorukaUpisano: Sri Kol 03, 2011 11:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

javi mi se na pp
Natrag na vrh
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Pet Kol 05, 2011 12:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav

Pronasao sam na internetu registar tiger moth-ova u Jugoslaviji (nedostaju 4 komada):

http://www.aeroflight.co.uk/waf/yugo/af2/types/trainers.htm

Juga je počela dobivati moth-ove krajem 4. mjeseca 1945. a razduzila ih je 1948/9. Prema registru bilo je 13 mk.II i 7 mk.I.

Ovaj sto je u muzeju je mk.I (prema registru).
Shema bojanja koja je trenutno na muzejskom primjerku je bila na aparatu za vrijeme korištenja ili ?
Ovi kamuflazni mothovi na fotkama dr. Vlade su bojani u klasicnu Yu-shemu- plavo siva/tamno zelena/tamno siva ili?

I dvije fotke iz knjiga:

"JRV 1942-1992" , B. Dimitrijevic

"Cuvari naseg neba" , P. Pejcic, JRV

Natrag na vrh
M-HOBBY

Član od: 06 Velj 2006
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Pet Kol 05, 2011 8:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

potez XXV Napisao/la:

Pronasao sam na internetu registar tiger moth-ova u Jugoslaviji (nedostaju 4 komada):

http://www.aeroflight.co.uk/waf/yugo/af2/types/trainers.htm

Cesto se provlaci netacan podatak da je Jugoslavija primila 24 DH-82, a zapravo primljeno je ukupno 20 komada tiger moth-a!

potez XXV Napisao/la:

"Cuvari naseg neba" , P. Pejcic, JRV

Na slici nije DH-82 Tiger Moth vec predratni civilni avion DH-60G koji je tokom celog rata sacuvan na tavanu fabrike aviona Utva u Pancevu. Avion je osposobljen i predat 1945. na koriscenje novostvorenom JRV.
Natrag na vrh
dr. vlado

PorukaUpisano: Ned Kol 07, 2011 6:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

M-HOBBY Napisao/la:

Na slici nije DH-82 Tiger Moth vec predratni civilni avion DH-60G koji je tokom celog rata sacuvan na tavanu fabrike aviona Utva u Pancevu. Avion je osposobljen i predat 1945. na koriscenje novostvorenom JRV.

Zna li se koja je ovo boja na fotki - srebrna, svijetlo siva ili bijela/krem? Imam dva Frog-ova u 1/72, pa bi jedan mogao biti ovaj... Wink
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Ned Kol 07, 2011 8:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ja bi stavio "hendikep" na srebrnu ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
M-HOBBY

Član od: 06 Velj 2006
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Uto Kol 09, 2011 10:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dr. vlado Napisao/la:

Zna li se koja je ovo boja na fotki - srebrna, svijetlo siva ili bijela/krem? Imam dva Frog-ova u 1/72, pa bi jedan mogao biti ovaj... Wink

Na osnovu oskudnog broja fotografija ovog aviona (i pri tom dosta loseg kvaliteta) tesko je sa sigurnoscu govoriti o boji aviona.

Pre rata avion je koriscen u aeroklubu Nis gde je dobio ime Timok. Slike sa ceremonije krstenja sugerisu da je avion obojen u neku svetlu boju (svetlo plavu?) sa belo ispisanom civilnom registracijom na trupu.
Pred rat radi revizije upucen je u fabriku UTVA u Pancevu gde ga je i zatekao rat 1941. Prema legendi, u rasklopljenom stanju sakriven je na tavanu i tako docekao oslobodjenje. Po dovodjenju u letno stanje predat je ratnom vazduhoplovstvu JV. Nekakav putokaz u traganju za spoljnim bojenjem ovog DH-60 mozda bi mogla da bude cinjenica da je UTVA pre drugog svetskog rata proizvodila po licenci nemacke trenazne avione Bu-131 Jungman koji su bojeni po nemackom standardu.
Ali pouzdanih informacija o bojenju ovog DH-60 nema.
Natrag na vrh
dr. vlado

PorukaUpisano: Uto Kol 09, 2011 12:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

OK, hvala... Znaci, ako stavim neki svijetli mix sive i srebrne, ne mogu pogrijesiti Wink

A sad jos jedno pitanje u vezi Moth-a: zna li neko za ovaj "bijeli 13" jeli bio NL881 ili NL884 ?
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Uto Kol 09, 2011 11:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo nam gore spomenuti Moth Major YU-PCH još prije Niša ... sredinom 30-tih u Osijeku!

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dr. vlado

PorukaUpisano: Pet Kol 12, 2011 8:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo jos jedne, AK Sarajevo, 50-tih...

Pitanje u vezi bijele 13-tice jos stoji...

Zivi i zdravi bili!
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma