Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Pravljenje zamjenskog canopya

Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Mala škola maketarstva
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Sri Lip 15, 2011 6:41 pm    Naslov poruke: Pravljenje zamjenskog canopya Citiraj ovaj komentar

Evo jedan od načina pravljenja zamjenskog canopya za maketu.
U kutijama često dolaze predebeli, a poneka i oštećeni ili kakvi već canopyi.
Kod manjih maketa canopyi su malih dimenzija pa stoga i izgledaju debelo.
Kod canopya većih dimenzija debljina ne stvara neke probleme, ali na maloj maketi može pokvariti dojam.
U ovom slučaju radi se on Fiat CR.42 koji ima mali canopy koji izgleda daleko predebelo pa evo načina da se to sredi.

Originalni canopy:

Najprije u komad plastelina utisnemo canopy i pažljivo ga izvadimo kako bi ostala rupa za odljev:

Zatim zamješamo malo gipsa i s njime popunimo kalup, te umetnemo žicu za lakše rukovanje njime:

Kada se gips osuši izvučemo odljev van, polomimo i izbrusimo viškove da dobijemo ovakvo nešto :

U ovom slučaju se dogodio mali propust pa je mjehurić zraka ostao zarobljen, te se to vidi na odljevu, to treba popraviti s još malo gipsa i pobrusiti (ako je potrebno):

Nakon toga flomasterom sam pobojao površinu budućeg canopya kako bi se kasnije lakše odrezali komadići plastike:

Kako ovaj odljev ima iste dimenzije i zaostale okvire s originala potrebno je izbrusiti izbočenja okvira stakla,te još lagano onoliko cijelu površinu kako bi zamjenski canopy imao jednaku veličinu kao originalni, jer bi u suprotnom bio nešto veći,a to ne želimo.
Nakon brušenja izbočenja i laganog brušenja cijele površine.
Izbočenja treba potpuno skinuti a ostatak samo malo jer ova tehnika daje dosta tanak canopy:

I sad pravi posao.
Potreban alat: Odljev(gore opisan), upaljač, svijeća, komad tanke plastike, škripac i puno dobre volje:

Plastika koju sam koristio može se naći u obliku ambalaža, primjer: ambalaža HDMI kabela, RAM memorije, brzinometra, podloge za miša,(za te ja znam)ali ima toga još puno.Ja sam koristio plastiku debljine 0.2 mm.

Odljev uhvatimo u škripac, zapalimo svijeću te na njoj počinjemo grijati plastiku dok se ne smešta dovolnjo da ju navučemo(rastegnemo) preko odljeva, još je malo oblikujemo prstima, te nakraju viškove odreženo žiletom, skalpelom, škarama ili čime god. Rezanje viška najbolje je raditi na odljevu, u ovom sam slučaju rezao po rubu crveno obojanog dijela.

Evo link za video postupka:
http://s795.photobucket.com/albums/yy235/VedranJ/Airbrush/?action=view&current=TTRvideo.mp4

I na kraju kako to izgleda u usporedbi s originalom.
Ispod je komadić žice samo kako bi se vidjela razlika deformiranja slike i prozirnosti između home made i original canopya:
Lijevo moj, desno original:

Lijevo original, desno moj:

Nadam se da je ovaj tutorial bio koristan.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Mala škola maketarstva Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma