Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

POMOĆ,POMOĆ!!

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
dekybomber

Član od: 11 Jul 2006
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2006 9:49 am    Naslov poruke: POMOĆ,POMOĆ!! Citiraj ovaj komentar

Ovako,još dok sam bio klinac znao sam da mi je djeda za vrijeme WW2 služio u njemačkoj vojsci,no gdje i šta nisam imao pojma,znam samo da je bio negdje kod Zagreba..
No prije nekih godinu dana našao sam zanimljivu sliku u njegovoj škrinji na tavanu,zajedno sa još nekim predmetima koji su pripadali njemačkoj vojsci.
E sad me zanima dali bi bilo moguće po registraciji otkriti kojoj jedinici je vozilo pripadalo??
Ajde ako neko zna nek mi obavezno javi.....

i evo još jedna slika,mislim da je iz posljeratnih vremena ali je vozilo zanimljivo,mislim da je Chervolet-ov kamion ako se nevaram..

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2006 10:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mecedes 170 (model ne mogu reći napamet) na fotografiji ima registraciju njemačkih zračnih snaga - Luftwaffe (WL stoji za Wehrmacht Luftwaffe).

Možda ti je djed bio u Hrvatskoj zrakoplovnoj legiji?

Lp!
Marko
Natrag na vrh
dekybomber

PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2006 11:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pa koliko ja znam bio je na nekom aerodromu ako se ne varam(to mi je stari rekao) i to je nažalost sve što znam....ima još nekih dokumenata ali ništa što bi reklo gdje je i šta je točno radio..
Čak sam našao papire poslje rata(budem ih stavio kasnije) kada ga je bivša komunuistička vlast pratila i pitaj boga šta sve ne zbog suradnje sa neprijateljem...
Natrag na vrh
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2006 1:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja bi reko da je ova fotka s kamionom posljeratna jer je registracija s H ( hrvatska) jer su tada rege bile po republikama.

ovo je zanimljivo, imaš još fotki možda riješimo enigmu ZNDH Mesera! Laughing
markojeras

PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2006 4:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na vratima Mercedesa je nekakav znak, vjerojatno jedinice koja ga je koristila.
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2006 5:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da se ne radi o znaku jedinice nego o osnovnim podacima o vozilu, sto je bilo uobicajena praksa, osobito kad se radilo o civilnim vozilima kako ne bi doslo do problema kod koristenja i odrzavanja.
Natrag na vrh
dekybomber

PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 8:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo još malo slika koje sam našao...

Ova zadnja je zanimljiva,nemam pojma ko je na slici(djeda nije sigurno) ali mislim da je to vojska kraljevine jugoslavije između dva rata,ali nisam siguran...

Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 10:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja bi rekao da ti je djeda bio vozač u Luftwaffe na Plesu Very Happy
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 10:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

... i to vrlo vjerojatno nekoj višoj "zvjerci"...
Trebao bi si malo dati truda oko istraživanja o tome. Vjerujem da bi došao do zanimljivih saznanja.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dekybomber

PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 11:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pa svakako ću si dati truda ako budem mogao ikako saznati o komu se radilo...probaću nazvati i par ljudi u ZG pa bumo videli-hmmm razmišljam da pošaljem mail MORH-u,možda mi oni mogu pomoći...
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 11:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Probaj rađe u nekim arhivima, vjerojatno ti Jeras može dati bolji savjet, on ima tu više iskustva. Sumnjam da ćeš preko MORH-a nekaj ušićariti...
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 10:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Btw., na Plesu su od njemačkih zrakoplovnih jedinica za vrijeme II. svj. rata rata sigurno bazirali:

15./KG 53 ("hrvatski legionari" - povratnici s istoka) i to od prosinca 1941. sve do cca svibnja 1944. (u sastavu kojeg su bili Do-17, CANT-1007, FIAT BR-20, Cr-42);

Povremeno su (ovisno o operativnoj potrebi) kraće vrijeme bazirale i neke druge jedinice, kao što je npr. krajem svibnja 1944. i I./SG 2 (Ju-87D), te 3./NSgr.7 (FIAT Cr. 42) za potrebe operacije "Konjićev skok" (desant na Drvar).

Neki izvori tvrde da su se i Macchiji-202/205 iz sastava 2./JGr Kroatien tijekom 1944. smjenjivali na Kurilovcu i na Plesu.

Tkđ. vjerojatno i razne druge jedinice, premda su po defaultu, glavna vojna letjelišta u okolini Zagreba u to vrijeme bila Borongaj i Lučko.
Sve u svemu, šteta što ti djed nije više živ, pa da oživi malo uspomene.
Natrag na vrh
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Kol 19, 2006 7:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Neki izvori tvrde da su se i Macchiji-202/205 iz sastava 2./JGr Kroatien tijekom 1944. smjenjivali na Kurilovcu i na Plesu.

Ovo je utvrdjena cinjenica jer je nekolicina i fotografija objavljena u knjigama.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Sub Kol 19, 2006 2:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bosanac Napisao/la:
Citat:

Ovo je utvrdjena cinjenica jer je nekolicina i fotografija objavljena u knjigama.

Ne sjećam se da je i jedna od njih fotkana na Plesu, možda koja s Kurilovca, a većinom su s Borova (one Jerasove s krevetom i prekriveni granjem)...
Natrag na vrh
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Sub Kol 19, 2006 3:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
bosanac Napisao/la:
Citat:

Ne sjećam se da je i jedna od njih fotkana na Plesu, možda koja s Kurilovca, a većinom su s Borova (one Jerasove s krevetom i prekriveni granjem)...

Kad riješimo misteriju crni 4 i 10 onda prelafimo na Macchi 202/205, što je još veča ne poznanica ! Wink
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma