Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Vojarna Zečevo
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
CCCP
Administrator
Član od: 14 Ožu 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Jul 30, 2010 11:21 pm    Naslov poruke: Vojarna Zečevo Citiraj ovaj komentar

Evo u srijedu sa starim išao pogledati spomenik za "Oba su pala!" i u potrazi za mjestom sa kojega je pucano naišli na bunker, rekao bih JNA... Našo sam i čahuru, htio sam uči unutra ali smo zbog sanduka za municiju koji nisu izgledali prazno ostali na daljini od ulaza... Inaće nisam ziher jel je to ostalo još od JNA ili je to položaj u sklopu nekadašnje vojarne, današnje vojne pošte u kojoj je inaće ono krilo, jer je to točno okomito od nje... A i čuo sam priče da JNA nije imala interesa u bunkerima na obali jer su patrolirali sa podmornicama i da navodno tu ima dosta ukopanih baza koje se mogu vidjeti na obali, pa ću i to malo istražiti... Ali opet, zaključujem da je JNA kao prvo jer je vidljivo da je bio ukopan neki top, a teren je užasno nepristupačan, stari i ja smo bili sa biciklima i morali smo ih ostaviti na pola puta da bi se uspjeli dalje probijat, to su napušteni maslenici i put je zapravo uski kamenjar među suhozidima obrasao sa bog zna čime, fala bogu pa da nismo nagazili neku zmiju u tom čudu... Confused Iz toga zaključujem da je top vjerojatno dopremljen helikopterom, jer je tunel uzak za top i unutra su neke police, a u početku rata kada je tu bilo gusto nisam baš ziher da je HV imao niti toliko helikoptera niti toliko izvježbane pilote... Možda sam ipak u krivu oko toga... Drugi razlog je to što nije uopće očiščeno, kao što rekoh, izgleda kao i da je municija još tamo, ova čahura koju sam i našo sam mislio da je mina kako to sve zgleda, bila je neka sajla naslonjena na rupu od igle, pa je izgledala sumnjivo, blago rečeno sam napunio gaće jer sam stajao milimetar od te sajle... Rolling Eyes Iz toga vadim zaključak da onaj tko je ostavljao taj položaj ga je ostavio u žurbi, tj. u povlačenju jer obično bivši HV bunkeri koje sam dosada vidio ili napušteni JNA prije rata su bili goli beton... No da ne duljim previše, evo slika, stavio sam i ove od spomenika iako su bila, ali od viška glava ne boli... Very Happy

Ovaj rep nije od MiG-21 defnitivno, nisam uspio utvrditi što je to uopće, je li rep ili krilo ili zakrilce... Confused

Ovo je neki stup na koji su nešto podizali, neznamo što, ali on nam je zapravo i privukao pozornost pa smo zapravo došli to vidjeti što je i skužili ogromni bunker ispred sebe...

Ovo je neki sistem ispred onog stupa

Pogled na Vis(prema GPSu)

Ovo je neka smotana stara bodljikava žica pored bunkera, vidjeli smo je na još dosta mjesta u sličnom stanju, kao i one zakrivljene betonske stupove oko kojih se stavljala, ali na tim neprohodnim dijelovima...

Ovo je neki dio sastrane, izgleda kao ulaz u tunel, ali je zazidan...

Zadnje dvije slike su katastrofa zbog osvjetljenja... Inaće ako netko zna za još neka slična mjesta u okolici rogoznice neka napiše, kao i svatko tko bi znao nešto o ovom položaju... Nadam se zanimljivoj raspravi! Very Happy Modovi, ako se ispostavi da ovo nije JNA položaj prebacite temu slobodno u odgovarajuču rubriku...

CCCP: poruka promijenjena dana: Pon Kol 02, 2010 10:24 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
CCCP
Administrator
PorukaUpisano: Ned Kol 01, 2010 4:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zar nitko ništa nezna o ovome? Sad
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Kol 01, 2010 6:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koliko mene služi znanje to na drugoj fotki bi trebao biti horinzontalac od MIGa-21.
Al me zapravo najviše "obradovao" natpis "Obadva, Obadva su pala!"
Zar se nije gospodin derao: "Obadva, obadva, oba su pala!" Confused
mislim nije neš važno i nije da cijepidlačim ,ali zar se u ovoj državi niš nemre napraviti točno, neg sve neš' napola!?!
CCCP
Administrator
PorukaUpisano: Ned Kol 01, 2010 9:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Neznam, čini mi se preveliko za horizontalac, iako bi mogao biti, jedino što odgovara tome obliku... Confused
I da, to je greška i slažem se da kada je u pitanju bilokakav vojni spomenik, bilo muzej, ovakvo nešto ili izložba nikada ali nikada se ne potrude biti točni, npr. MiG-21 na Turnju, onaj postav u zemuniku, MiG u stubici... Evil or Very Mad Jedino je muzej na Sajmištu u Vukovaru vrijedan hvale, oni su najautentičniji od svih...
Inaće sam danas opet bio, ovo je defnitivno HV pa molim moderatore da prebace temu... Inaće je to očito vojarna u "konzerviranom" stanju, naišao sam na poligon neki preko kojega ide cesta prema moru i u unutrašnjost. Ova prema moru vodi do ovog položaja koji sam slikao, ovaj puta sam ipak ušao unutra sa starim jer smo ustanovili da je to HV još prije zbog sanduka sa municijom na latinici, pisalo je rakete M91 AMM, no uglavnom unutra su ono ormari za puške, to nije tunel nego je samo ukopano skladište, vide se šarke i ostaci maskirne mreže, ali meni nazjanimljivija je bila hrpa gas maski koje su u odličnom stanju, htio sam jednu uzet ali sam zaključio da bu me stara ubila pa sam odustao Smile Pogledali smo i onaj neki ulaz sastrane koji sma uslikao, što je zapravo bunker... Tamo smo pak našli vrečicu od podravkinog obroka, nesječam se točno što je bilo ali je stari rekao da se to koristi u vojničkoj kuhinji, sa rokom uporabe do 3 mjeseca 2001., dakle tamo je HV bio potkraj 90-tih... Kasnije smo se popeli prema unutrašnjosti i naišli na još jedna bunker, ali u znatno boljem stanju, još je cetrala telefonska unutra, i natpis PALJBA, NE IDI DALJE Twisted Evil Pored njega je bio crveni ormarić na kojem je urezan zadnji datum 2000. g. i dosta natpisa "sitno" Very Happy pisalo je i 32 klasa, 41 klasa, a večinski prevladava Marko među potpisima, neznam je li to ista osoba ili je samo bilo dosta ljudi koji se tako zovu tamo...
Popevši se na bunker primjetili smo pak 4 topa malo sjevernije, pa smo otišli i to izviditi... Topovi su zamotani ceradom, okolo njih su pločice koje pokazuju što se vidi, a topovi iskreno neznam koji su... Confused Podsječaju me dosta na Flak 16(88 takozvani) ali mi se čine preveliki i Flak mi je malo prestar top da bi bio 2000. g. u službi još... Inaće su svi topovi povezani sustavom tunela koji su isto u dobrom stanju još... Ima još tamo zgrada i svega, to je prohodan teren pa bi se dalo istraživat, ali je sunce zašlo pa smo krenuli natrag, a i vjerojatno bi smo nabasali na nekog vojnika uskoro, tj. do one vojne pošte, pa bi bilo veselo... Inaće je ta pošta danas ipak izgledala živo, unutra su bila dva auta... Iako civilna... Što se tiče čahura, imam ih cijelu vrečicu Twisted Evil Našao sam ih cijelu hrpu, manevarski meci(stisnuti vrh) ali i običnih čahura sam našao 3 komada, našao asm i 4. ali je bila u jako lošem stanju, raspadala se več pa sam je ostavio... Slikao sam nešto slika sa mobitelom(zaboravio fotič) ali to nebudem sada stavljao nego kada se vratim u zagreb, imam ograničene resurse... Eto, iako je odgonetnuta priča djelomično, svejedno komentirajte, pišite što god zamijetite ili znate o ovome... Very Happy
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Ned Kol 01, 2010 11:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

CCCP Napisao/la:
Popevši se na bunker primjetili smo pak 4 topa malo sjevernije, pa smo otišli i to izviditi... Topovi su zamotani ceradom, okolo njih su pločice koje pokazuju što se vidi, a topovi iskreno neznam koji su... Confused Podsječaju me dosta na Flak 16(88 takozvani) ali mi se čine preveliki i Flak mi je malo prestar top da bi bio 2000. g. u službi još...

Eto sam si odgovorio na svoje pitanje u prvom postu. Našao si paljbeni položaj četiri legendarne njemačke 88-ice, barem prema pronađenoj kutiji (prva fotka).
Kutija sadrži tri pancirno-obilježavajuća metka (čahura+granata) M39 za protuavionski top (Flak) M18, M18/36 ili M18/37 (N) kao "nemački".
Granate su znači oriđiđi njemačke samo su ponovno laborirane sa novim barutnim punjenjima i spakirane u nove JNA kutije.

One druge kutije sa natpisom "raketa M91" su od raketa za višecijevni bacač kalibra 128mm hrvatske proizvodnje, za sustav RAK, tj. naša ratna kopija/poboljšanje JNA sustava M-63 Plamen.

pozdrav
Natrag na vrh
CCCP
Administrator
PorukaUpisano: Pon Kol 02, 2010 6:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ove kutije sa prve slike su iza spomenika, ne na položaju... Ali nekako mi se kao što rekoh čini preveliko ovo za flak, amortizer na cijevi ima prenagli prijelaz(napipo sam ga) a i na jednom je cerada poderana pa sam zavirio malo unutra, ima dva amortizera koji podupiru top, više nalikuje na neku haubicu... Iako podsječa na 88 zbog drvenog sica za topnika i ima ona dva valjak ispod cijevi topa(iskreno neznam što je to...) Confused
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pon Kol 02, 2010 7:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Proveo sam u toj vojarni 2 mjeseca, na početku 1994.
Nevjerojatno mi je da je vojarna napuštena i predana civilima.
Ostaci kutija od 88. su zato što je do negdje sredine '94. tamo bila baterija (zarobljena zajedno sa svom opremom i streljivom '91), a kasnije su zamjenjeni novim obalnim topom koji je izrađen na bazi T-12, znači 100mm i zato te buni izgled. Kad sam ja bio tada, ti topovi su bili pod ceradama u Rogozničkoj vojarni, u to vrijeme su bile namjenjene za Vis, ali kako je za Vis odlučeno da se demilitariziratopovi su samo premješteni par kilometara dalje. Proizvedeni su u Novom Travniku na samom početku rata i pod meni "nepoznatim okolnostima" dotegljeni kod nas.
To je zapravo i bio poligon za topničke vježbe prema otvorenom moru, još od JNA. Mete bi bile ili ploveće da bi ih teglili ili usidrene plutaće, neka me netko tko bolje zna terminologiju ispravi u točan naziv. Više se ne sjećam, ali čini mi se da je i bio neki škoj par milja dalje.
Ispod svakoga lafeta/topa je bunker za barem 40 stepenica u kojemu su se čuvale granate.
Sama vojarna je po površini dosta velika, barem bila, no nema puno objekata, kroz kapiju kad se uđe je zgrada veze, spavaona i blagavaona za stražare, dva ili tri skladišta municije, kuhinja i igralište na kojemu smo uglavnom igrali košarku. Na vrhu brda prije baterije je bila radio relejna kučica. Toliko me sječanje služi, ako se sjetim još nekih detalja nadopisati ću.
Kada sam ja bio tamo nije bilo ovoga horizontalca od MiG-21, samo krilo od oborenoga "oba dva", čak sam i ja donio kući dio za uspomenu.

TangoHotel je spomenuo RAK-12, često su se tamo obučavali vojnici baš na tome VBR-u, ostale nisam viđao, niti ćuo da su tamo bili.

Edit. I da, bila je to lijepa mala vojarnica...
Natrag na vrh
CCCP
Administrator
PorukaUpisano: Pon Kol 02, 2010 10:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E sad, kolko je sama vojarna napuštena ili ne nebih znao reć... Sada je to vojna pošta, kolko se sjećam pisalo je VP 6069/9 na vratima, a prozori su uredno novi PVC, neki čak i otvoreni, ali nikoga na kapiji nema, kapija se lako otvori, a igralište izgleda kao da je ostavljeno sve na njemu prije 10 godina kako je i nije dirano, neki stari utezi i slične stvari... Ova kućica koju spominješ inače je tamo, vidio sam je, i ima dosta iza još prostora, neznam što se još tamo možda skriva... Uglavnom hvala za podatke. Very Happy
tiger
Gost
PorukaUpisano: Uto Kol 03, 2010 9:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

"Vojna pošta" je laički rečeno adresa svake vojarne i svaka je ima.
Malo sam potražio po kompu što imam. Vjerojatno najbitnije je da je u vojarni bila smještena 412.otb - obalna topnička bitnica, koja je do ljeta 1994. imala njemačke 88., a kasnije su postavljeni M-90 Topazi od 100mm.
Ovo je nekoliko mutnih fotografija sa toga mjesta, nažalost nemam bolje:

Za korekciju paljbe bi bio dovućen i SNAR-10, iz vojarne Kruščica, fotke sam već negdje na forumu postao.

A ovo su fotke još iz JNA kada se top ispitivao, odnosno kako su izgledali kada ih je zarobila Armija BiH.

Natrag na vrh
domagoj

Član od: 26 Lip 2006
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Uto Kol 17, 2010 9:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A ima li netko fotki 88-ica u našoj upotrebi?
Znam da su i djelovali 1991. protiv JRM (mislim sa Žirja) , ali ima li kakvih dobrih fotki?
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pet Kol 20, 2010 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jesu li na Žirju bili topovi od 88 mm ili talijanski od 90mm?
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 21, 2010 1:06 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na Žirju su bile talijanke od 90mm, na Zečevu 88mm. Imam pokoju fotku naših 88., uglavnom iz tiska, crno bijele, ništa posebno. Kad nađem postaviti ću ih. Što se tiće talijanskih topova, to su bili Ansaldo 90mm, ne znam napamet kolko kalibara cijev, pa da se ne zaletim previše. Pišem napamet. Uglavnom, šibenska strana je branjena sa Žirja samo jednim topom koji se mogao cijeli okrenuti za 360, ostala 3 samo prema pučini. Kao i od tih na Zečevu, poslje odbijanja JNA iz Šibenika služili su samo za obuku i "stražu". Ti Ansaldo topovi su posljeratna proizvodnja, i u vrijeme kada ih je Tito, odnosno Juga dobili bili su vrlo cjenjeni. Namjerno pišem dobili, jer su dio ratne reparacije Italije, bivšoj SFRJ, odnosno tada FNRJ.
Natrag na vrh
CCCP
Administrator
PorukaUpisano: Sub Kol 21, 2010 12:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A nisu li negdje kod šibenika bila dva Flaka 16? Znam da je jedan sada u Vukovaru na sajmištu od ta dva, mislim da su branili Šibenski most, sječam se priče vojnika u Vukovaru kako nisu imali pojma da je taj jdan flak koji imaju jedan od dva koji su bili na tom mostu, da mu je kolega došao u posjet koji je bio na tom topu i dok su razgledavali postav vojarne blenuo kada je prepoznao top po nekom mjestu gdje su ga krpali kada je pogođen...
Inaće se ispričavam što sam zapostavio temu, obečao sam slike, pa sam mislio odgovorit sa slikama, ali eto još ih nisam sa moba prebacio, danas reinstaliram windowse pa sutra bi to trebao staviti... Laughing
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 21, 2010 1:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Talijanski topovi nisu bili na mostu, već na otoku Žirje. I da se ispravim bila su dva Ansalda, a ne 4 komada. U vrijeme pred rat baterija se zvala "OB Sjev. Žirje" a imala je 2x90 mm D53 (Ital.).
Na Zečevu su također bili Ansaldo 90mmD53 topovi, povremeno bi dovukli 88. za školska gađanja. kako je to kod nas (HV) bilo ne znam, ali sigurno su od '93. tamo bili FlaK 88. Bio sam tamo na početku '94. a 88. su možda dovučene ranije da zamjene predhodne 90mm.
Flak 88 je u Hrvatskoj bio još u obalnim baterijama:
na Muzilu (Pula) 4 komada, Svetice (Pula) 2 komada, o.Scedro (Hvar) 2 komada, o.Mrcara(Lastovo) 4 komada, Velo More(Lastovo) 4 komada, Tovar i Privlka na Lošinju po 4 komada, na Mljetu rt Gruj 4 komada i kod Dubrovnika, Šipan, Petka i Pelegrin po 4 komada. Postojale su i češki topovi od 88mm kao i nešto između rusko-njemačkih 88. ali ne ono što mi znamo kao FlaK88.
Ansaldo topovi 90 mm, Ist (4 kom.) i spominjano Žirje na Kornatima, također spominjano Zečevo (4 kom.), o.Veli Drvenik kod Splita također 4 komada, na Visu Stupišća 4 komada, još su tamo, jedan odvučen u kao staro željezo, ostali nepomično stoje sa "rascvjetanim" cjevima, jer ih je JNA onesposobila i također na Visu Smokovo Polje 4 komada.
To je ono što ja imam zapisano.

Eh, da sad napišem i da je moguće da sam pokoji podatak fulao jer jednostavno zaboravih neke stvari, zaboravljam i imena ljudima, pa je možda da sam i nešto pobrkao oko tih kalibar. nakon rata me topovi malo pustili, mislio sam da ću samo "ljepiti" avione Smile .

Par linkova:
http://pubwww.carnet.hr/zir/tekstovi/izlozba@zvizdulje.pdf
http://www.slobodnadalmacija.hr/Šibenik/tabid/74/articleType/ArticleView/articleId/111906/Default.aspx
http://www.demo.domovinskirat.hr/content/view/13860/984/

Dvije fotke 88. ne znam gdje, pa, ako tko prepoznaje pozadinu, bio bih zahvalan. Skinuto sa neta, a nije pisao nikakav izvor. Druga fotka bi mogla biti sa Zečeva, ali nisam 100% siguran.

I dvije fotke legendarnoga topa sa Žirja.

Natrag na vrh
CCCP
Administrator
PorukaUpisano: Sub Kol 21, 2010 3:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

neznam sada točno o čemu se raidlo sa ovim topom u VUkovaru ali defnitivno je njemački flak i to mi je potvrdio vojnik, točno se sječam da mu je prezime na uniformi bilo dugan i prepoznao bih ga u bilo koje doba dana Very Happy ugl. to je bio prošle godine u 5. mjesecu, i malo prije nego što sam otišao na natjecanje iz fizike u vukovar sam u novinama čitao o ta dva topa koji su branili most kod Šibenika ali ne kao obalne baterije nego kopnene, zadatak im je bio odbiti neprijateljske tenkove koji su pokušaavli preči most, i bilo je u novinama kako će se postaviti spomenik u čast toj nekolicini vojnika i spominjalo se dovlačenje tih topova natrag kada se lociraju... i ovaj vojnik u vukovaru je spominjao isto tako dovlačenje natrag u šibenik...
A što se tiće slika oko prve mislim da vam mogu pomoči, to je ako se ne varam isto zvečevo, onaj prvi položaj koji sam otkrio sa onim tornjem, prepoznajem ovu hrpu kamenja lijevo i jasno se vidjela rupa tamo di je bio top, položaj odgovara ovoj slici...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma