Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Nitro razrijeđivač kao ljepilo

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Svi 12, 2021 2:37 am    Naslov poruke: Nitro razrijeđivač kao ljepilo Citiraj ovaj komentar

Nitro razrijeđivač iz željezare ili boje i lakova, pokazao se vrlo efektivan uz ostalo kao zamjena za maketarsko ljepilo.

Spojevi su čvrsti i trajni.

Ako ga je premalo osuši se odma bez ljepljenja, ako ga je previše treba vremena da se osuši.

Ako je spoj pre slab, ponoviti postupak nanošenja sve dok nije jači.

!!!Prozirne djelove nisam probao pa ne znam kako se ponaša!!!

Djelovi držača za djelove na kojem su došli dijelovi (špura valjda ili kako se to zove) mogu se baciti u nitro i postanu tekući, na dnu boce, pa sam to mislio probati za zapunjavanje utora, nisam još s tim zapunjavao ali budem probao.

Za nanošenje koristio sam kistove za boju od 0 do 4 veličine.

Jako se preljeva pa pripazite.

Moj nitro razrijeđivač koštao je oko 20 kn litra i dovoljno je jak da otopi plastiku, kupljen u željezari.

Kupio sam frankovu okruglu limenku za instant kavu s plastičnim čepom, premjestio kavu drugdje, oprao vodom i stavio nitro za korištenje unutra.

Nitro na otvorenom ili zatvorenom jako smrdi i hlapi zato sam ga stavio u posudu u koju namačem kist.

Odličan je za čišćenje boje i plastike s kista.

Ja ga smatram poput slabijeg Tamiya ili Mig ljepila.

Ja sam dnevno uz pauze znao maketariti po 2 do 7 sati dnevno uz pauze i udisati nitro, nije mi ništa, ali s maskom manje smrdi ali preporuka balkon ili otvoren prozor i ventilator usmjeren prema otvorenom prozoru.

Nitro je postao ekonomična, praktična i trajna zamjena za slična ljepila za maketarsku plastiku (1 litra oko 20 kn Cool )

To je moje ISKUSTVO s nitrom kao ljepilom isprva sam bio malo šeprtljav ali sam skužio.

Ako je nitro pre slab ili ga ne koristite kako spada ili treba kupiti jači nitro.

Nadam se da će ovo nekom pomoći u ovim teškim kriznim vremenima.

Član od: 26 Svi 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Sri Svi 12, 2021 8:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super ideja ako radi, odlicna zamjena onima kojima je malo previse 40ak kuna za Tamiya Extra thin a za samo 40ml. Jest da meni traje bocica 1 do 2 godine, al to kad slazem sporo i malo...drugi to trose ko vodu ocito 🙂
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2021 4:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U cijeloj priči o uštedi, nisi rekao koliko košta kava u limenci...

Generalno, nitro je ok za čistiti kistove i airbrush. Za drugo nije OK. Tamiya ekstra thin i Revell iglica osiguravaju ljepila za duže vrijeme bez nepotrebne improvizacije.

Svakodnevni rad s nitrom sigurno neće ostaviti kratkoročne posljedice na zdravlje. Međutim dugoročno, posljedice uopće nisu upitne, pa bi ga trebalo izbjegavati.

Isto vrijedi za sve maketarske vodice, međutim pakiranja ljepila su mala i isparavanje puno manje od boce nitra prelivene u limenku od kave.

Prozirni dijelovi se ne bi trebali ljepiti ničim osim bijelim ljepilom. Reagiraju i na nitro i na maketarsko ljepilo i na super ljepilo.

Rastopljeni dijelovi u nitru i korištenje istih za "kitanje" će višestruko otopiti okolnu platiku oko koje se "kita".

Sve je to super, međutim danas makete imaju iznimno fine detalje koje je lako uništiti nenamjenskim vodicama poput nitra, acetona i sličnog.
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Pet Lip 11, 2021 5:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

https://images.app.goo.gl/GjHSuuWS3Eh8RTmU8

Ako je nekome tamiya extra this skup, uzmite ovo umjesto toga. Isprobano, ovo je TET koji se razlikuje u 2% necega

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lip 11, 2021 5:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ili kupite pol litre acetona za 8 kn i riješen problem...
Natrag na vrh
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Pet Lip 11, 2021 7:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

daneel Napisao/la:
ili kupite pol litre acetona za 8 kn i riješen problem...

Ne bi ja baš aceton.

Naime, poprilično je štetan kod "kroničnih" izlaganja...

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional A-4, F-104 & IDF Group Builds
Još nekakvi Spitfajeri, Meseri, Kingcobre, MiG-29, Jak-1 i tak...
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma