Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Finish?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
bojanko

Član od: 09 Ruj 2006
Mjesto: karlovac
PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 3:46 pm    Naslov poruke: Finish? Citiraj ovaj komentar

Radim maketu oklopa i nikako na zelenu granu sa bojom.... muci me “dubina boje”, probat cu opisat: kad radim weathering i posljedicno namocim povrsinu vodom (ako radim akrilima) ili razjeđivačem (ako radim uljima) i u tom trenutku dok je povrsina mokra, boja ima super dubinu, izgleda željezno, izgleda super... onda se osusi i opet izgleda mat iliti plasticno i izgubi se ta dubina, nijanse, sve opet iskoci izgledat povrsinski “namuljano” preko osnovne boje, bez tih lijepih dubokih kontrasta i fadinga... E sad, logika i fizika mi kazu- kad je povrsina namocena, onda je gloss, i zato ima dubinu, a kad se osusi je mat i naravno da svjetlost ne radi isto kao i na glossu pa se izgubi ta dubina..... pa mi pada na pamet: (iako je oklop uglavnom mat ili satin) da dam svemu jedan sloj gloss laka koji bi u teoriji trebao odradit isto sto radi voda/razrjeđivač prije isparavanja, odnosno, isto sto radi i namocena povrsina? Ocu unistit sve ako to napravim? strah me opce probat..... dakle da skratim filozofiju i pitam konkretna pitanja:

1- mijenja li gloss lak nijansu boje u smislu dubine (kao i kad je povrsina namocena recimo razrjeđivačem) na malo tamnije i bogatije?

2- ima li netko slicno iskustvo ili znanje?

3- ima li netko neki korisni link na korisni video, ja nisam nasao nista...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 4:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Oklop nikad nije potpuno mat...dok naše mat boje i mat lakovi jesu. Čak i kad se na fotkama čini da je potpuno mat, u stvari nije već je, više ili manje, prašnjav...uz izuzetak zasranih dijelova koji su blatnjavi, hrđavi, čađavi, masni, štoliveć...no, te dijelove ne računamo. U biti je dovoljno vrlo malo prašine, koja se, na prvi pogled, ni ne primjećuje, da bi polusjajna boja oklopa izgledala mat. Ta dubina boje...metaličnost...je, u stvari, stvar umjetničke slobode maketara. U realnosti, uz izuzetak ganc novih ili svježe uglancanih vozila, ta se metaličnost baš i ne vidi. Ipak...opći dojam dubine i metaličnosti se može postići klasičnim tehnikama ostarivanja na potpun mat maketi oklopa.
bojanko

PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 7:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kuzim donekle Smile dakle ovo je moj problem: radim postarivanje uljima... osnovna boja je ajmo rec zeleno siva... fali joj, po mom misljenju, dubine koja bi se školski mogla postic recimo smeđim ili bež/žutim filterom, a opet, nisam siguran, jer dok radim na nekoj plohi, tehnikom (tocnije rec pokusajem) OPR, dok je ploha navlazena, izgleda skroz zadovoljavajuce, ono, zadovoljan sam skroz rezultatom... ali kad se osusi- opet izgleda “plitko” i plasticno... Smile e, znas ono kad operes auto pa sve plastike i gume imaju lijepu duboku bogatu jaku boju dok je mokar, ko iz tvornice, pa kad se osusi opet se vidi da je star i izbljedio Very Happy e, te naravi je moj problem Smile kak zadrzat te nijanse koje su super dok je povrsina navlazena, dok se super vide svi layeri weatheringa.... jer cim navlazim i gotove plohe, odma sve dodje do izrazaja, probudi se... a cim se osusi, pol tog se opet ne vidi i sve dobije sivkasti, mrtvi, plasticni look.... da bubnem satin lak prek svega? Gloss lak?
Natrag na vrh
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 7:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Satenski lak je neko optimalno rješenje. Oklop osim ako nije prašnjav, da, rijetko kad je potpuni mat. Sad, naše mat boje ga dapače prematiraju, a gloss pak učine previše glossy, odvuku u krajnosti, i jedno i drugo, ako na to misliš. Saten je po mom ukusu onaj gloss ali prebačen u naše mjerilo, da se tako jednostavno izrazim.

Ja se ne razumijem u teoriju boja, što se vidi iz mojih naklapanja u forumu o ''smb'', no pretpostavljam da je i kod efekta mat/gloss isto kao i kod efekta da za 1/35 ili 1/72 u stvarnu boju treba dodati bijele (a i sa time se neki ne slažu), a u zasebnom postotku za svako mjerilo kako bi se dobio efekat boje, dubine boje, jačine boje, kako već to nazvati, da je recimo na fotografiji efektnost kao da je slikano pravo vozilo.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
bojanko

PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 7:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A nis.... probat cu satin lak Smile
Nije maketarenje ali tocno je ovo moj problem:

https://youtu.be/eFxhOajEx-Q
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 9:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ukoliko nemaš saten prozirni, možeš probati mix sjajnog i mat prozirnog (pod uslovom da su isti tip) pa možeš i eksperimentirati u omjerima, ali za manja mjerila mislim da je dovoljno manji omjer glosa i veći mata, posebno kod akrila
Natrag na vrh
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 9:20 pm    Naslov poruke: Re: Finish? Citiraj ovaj komentar

bojanko Napisao/la:
.... dakle da skratim filozofiju i pitam konkretna pitanja:
1- mijenja li gloss lak nijansu boje u smislu dubine (kao i kad je povrsina namocena recimo razrjeđivačem) na malo tamnije i bogatije?
2- ima li netko slicno iskustvo ili znanje?
3- ima li netko neki korisni link na korisni video, ja nisam nasao nista...

Čuj, ne mogu reći da sam neki stručnjak za bojanje ali sam napravio podosta oklopa u 1/72 u zadnje vreme (par stotina), pa ti mogu odogovriti na osnovu mog iskustva:

1. da - lak (bilo koji) mijenja nijansu boje i dubinu.
Da to izbjegnem tj. da me ne iznenadi 'krajnji rezultat' jako mi dobro dođe tj. u pravom smislu me spašava 'lakiranje' Glänzerom (Prontom) - ja, kad se odlučim na nijansu, pobojam tenk ili što već, a onda premažem Glänzerom. I to mi je otprilike krajnji rezultat, krajnja nijansa. Sa naknadnim matiranjem (koristim Humbrolov Matt Cote) dobivam polu mat površinu (koja, istina, opet malo promijeni nijansu, ali minimalno) no gledam uvijek da vozilo bude polumat tj. gledam čim manje nanijeti tog mat laka.
Ako želiš vidjeti razlike izmenju nelakirane i lakirane nijanse iste boje pogledaj malo slike na pr. Shermana prilikom iskrcavanja iz brodova u Normandiji pa na mjestima gdje se na njima cijedi voda (uglavnom od kondenzacije). Ili još bolje, ruski (ali i drugi) tenkovi, čađavi dim iza ispušnh cijevi - mat crni - ali kako izbacuju i neizgorene kapljice dizela te masne kapljice i trake što cure po toj mat boji su sjajne - imaš dvije sasvim različite crne boje!

2. - gore sam naveo svoja iskusta
3. - nemam

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
XVI

Član od: 28 Kol 2012
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Sub Tra 24, 2021 9:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

O tome sam i ja zadnjih par mjeseci razmisljao, i gledajuci razne YT maketare (pogotovo NightShift i Wilder) i citajuci, poceo sam prakticirati samo jedan sloj laka a to je satin lak, osim ako idu i dekali.

Obojao bi maketu, glos ako idu dekali ( lak samo na mjesta gdje idu dekali) i onda nakon toga satin, nakon satin laka svi moguci ostali weathering procesi, i vise ne stavljam lak, jer on to sve ubije.

Po meni to dovodi do lijepog kontrasta izmedju metalnog (satin) vozila i npr. matt prasine i gloss mrlja od ulja.

Evo zgodan clanak o kombiniranju raznih lakova na jednoj maketi, iako jos to nisam probao.

https://armorama.kitmaker.net/features/1501
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma