Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

JNA SMB
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
nik

Član od: 22 Lip 2017
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Velj 28, 2021 9:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovdje (parada 1953.) se dobro vidi sličnost boje kamiona i šljemova sa bojom asfalta kao i kontrast u odnosu na zeleno lišće.
https://credo.library.umass.edu/view/full/mufs001-rb-i0570
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
PorukaUpisano: Ned Velj 28, 2021 11:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam stručnjak za odšacavanje nijanse boje sa crno bijele slike, što neki također rade, pa ne mogu ništa reći. Ove slike iz 50ih miriše definitivno na neku boju koja je bliže feldgrau nego olive, i kakvih sam dijelova opreme vidio (a nisu bili njemački). Ral 7003 meni vuče na kaki, tj. na nekakvu puno zelene i malo smeđe, naranđaste, tako da zapravo govirimo isto, da. Ove iz 70ih bi mogle biti kao i one zadnje iz 80ih, da. Opet, neki drugi dijelovi opreme iz 70 su jako slicni boji iz 80ih, ali vise na mentu, za par nijansi od one iz 80ih, kricavije, u živo.

Baš slučaj koliko optika iskrivi; ovu boju koju sam zamutio, u živo i na suncu i na sjeni poklapa se savršeno sa bojom šljema. Ali! - kad ih slikam jedno kraj drugog, na samoj slici moja boja povuče u mentu, a šljem u smeđe, naravno, u vrlo sitnom raskoraku jedno od drugog, ali blago primjetnom. Ako me oko vara, varalo bi me i u zivo i gledajuc sliku ? Ne znam sto rec.

Isti predmeti, slikani pri istom svjetlu, šljem, kantina i ovo moje. Svaki put razliciti rezultat, a cak i sljem i kantina imaju vrlo vrlo blagu razliku.

U živo pak sve drugačije, a kantina i u živo vrlo vrlo malo tamnija. Sve proizvedeno 80ih.

Natrag na vrh
nik

PorukaUpisano: Ned Velj 28, 2021 11:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Očigledno je da oko i fotoaparat različito reproduciraju malu razliku u nijansi pa ona onda na slici izgleda veća nego gledana u živo, to sam i ja uočio. Drugo je pitanje nekakve 'automatske korekcije' percepcije boje u glavi, vjerojatno pod utjecajem onoga što mislimo da bismo trebali vidjeti (svjesno ili podsvjesno). Hm.
Rolling Eyes
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Ned Velj 28, 2021 11:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Rješenje je dati da netko tko se bavi time zamiješa boju strojno, prema uzorku, profesionalno, sa svom optičkom opremom..... i fino dobiti HEX ili koji vec zapis boje. Tako bi se rješio jedan očito velik misterij.
Natrag na vrh
nik

PorukaUpisano: Pon Ožu 01, 2021 1:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Rješenje je dati da netko tko se bavi time zamiješa boju strojno, prema uzorku, profesionalno, sa svom optičkom opremom..... i fino dobiti HEX ili koji vec zapis boje. Tako bi se rješio jedan očito velik misterij.

To da, jedino treba odabrati odgovarajući uzorak... A to nije uvijek jednostavno. U svakom slučaju mislim da definitivno postoje dvije osnovne nijanse, stara i nova, uz ponešto odstupanja unutar svake.
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 11:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uglavnom, kolorimeter, spektrofotometar....ovi sto mijesaju boje jos uvijek rade na kartice. Pa zaškiljiš i gadjas koja je bliza. Malo sam prosvrljao po mjesaonicama....nemaju oni uredjaje za analizu boje (takav uredjaj kosta par stotina eura pocetno, ocito posao ide i bez toga, iako je danas to standard). S obzirom da ne znam nikoga na tekstilnotehnoloskom ili sl. za sada cini se i dalje ostaje misterij nekakav rgb, hex ili slicno tome zapis ove boje.
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Sub Ožu 06, 2021 1:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Update:

Bio u mješaonici auto lakova. Imaju uređaj kojim su snimili boju sa kantine. Proizvođač kantine je Rade Končar, 1979. godine, ista je u pripadnoj futroli tako da je utjecaj svjetlosti kroz godine bio minimalan (naravno i druge stvari utječu). Izmiješali su boju, koja kad se osuši, na oko izgleda skoro identično. Ono što nisu smjeli je dati mi HEX zapis, već svoju internu šifru kojom štite poslovanje, i naravno navijaju da im dođem ponovno po novu dozu, diler je uvijek diler.

Nakon dobrog sušenja:

Boja koju sam dao napraviti je za ton tamnija od očekivanog. Kad se u istu doda 2 % Revellove 32364, dobije se boja kao u krugu. Ne samo da ovisi o tome koliko malo je potrebno da se potpuno promijeni ton nijansiranjem (ovdje na mobitelu baš odskače, na oko uzorak na uzorku nema razlike), već i prvi i drugi uzorak, koji nije bio promiješan i koji je promiješan kao nebo i zemlja. Toliko o tome koliko su boje na terenu, nanošene po raznoraznim radionama (pri tome mislim na tvorničke radionice, ne remontne centre), dobro promiješane i loše promiješane identične, posebice kad majstor malo zamuti nečega još. I koliko su tvornice koje su isporučivalke boju uopće bile u stanju poštivati sljedivost. Naravno, ovdje ne dolazimo do odgovora koja je to tvornički idealna boja, ali još jednom mirne duše se može reći da je, ako je slično uzorku - dovoljno dobro. Naravno, moj monitor računala kao niti mobitela ne prikazuju dobro stvarnu nijansu, tako da, nije zgorega ponoviti, slika, videozapis itd mogu baš jako odskakati, pa i kad se čini da su kvalitetni.

Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Ožu 07, 2021 10:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Mak ,sviđa mi se tvoj pristup tematici ,kao i zaključak.
Mislim da "100% točna"nijansa postoji samo kod onih koji nisu nikad primili kist/A-brush/prskalicu u ruke i probali ofarbati nekaj veliko i shvatili koliko stvari utječe na završni izgled farbanog objekta.
MAK2020

PorukaUpisano: Ned Ožu 07, 2021 11:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa da. Imam ovako, kacigu JUŠ M59/85 (dobro ocuvana, sa tehnickim listom iste, pretpostavljam nekoristena, nema upisana imena i nadimke itd unutra), kantinu iz '79 sa pripadnom futrolom, dobro uscuvanu, plinsku masku, sa filterom, sanduk za municiju. Kad bi kacigu, kantinu, filter i sanduk postavili jedno do drugog, sa razmakom, ne bi se vidjela razlika u boji, no, kad se stavi boja uz boju - ne postoje dvije stvari za koje mogu reci to je ista boja; razlika u boji je doduse, da se pojednosravljeno izrazim, 2 posto, ali se vidi. Tako da, unificirani ton boje - cisto sumnjam u stvarnosti. Naravno, svi se nadamo da ce odnekud iskocit 85 godisnji Chromosov inzenjer i rec: "tom i tom bojom, po tom i tom srandardu, bojani su tenkovi M84, izmedju 87. i 89., izradjenom u Chromosu, znam jer sam bio tehnicki direktor"; i pritom postat sliku radnog naloga kao dokaz. Smile

Naravno, nemam pojma da li je Chromos ikad radio tu boju. Do tad, mijesati "nach muster".

Pozz.
Natrag na vrh
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Uto Ožu 09, 2021 10:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na brodovima su se koristile boje koje je proizvodio Color Medvode.
Natrag na vrh
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Sri Ožu 10, 2021 1:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

'80 tih su na jednom aerodromu originalnom bojom obojali maketu aviona u 1/48 i stavljajuci ju na krilo pravog boja je bila drugacija .... nemoj se previse muciti, tko god je sluzio JNA zna o cemu pricamo i nitko ti ne moze osporavati tocnost boje.
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Ožu 16, 2021 12:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jasno.

Bespućima interneta; lijevo JUŠ M59 i desno JUŠ-2 M59/85 (nove kacige proizvođene od 1985.). Razlika u boji ....

P.S. Iz ovog kuta razliku između kaciga moguće je uočiti jedino po zvijezdi, dimenzijama, boji i obliku zvijezde. Čovjek prodaje na internetu, pa se naravno vidi i prema unutrašnjosti, totalno drugačiji lineri itd.

Inače kacige je proizvodio TRZ Hadžići (možda još tko drugi). Živo me zanima što je bilo sa alatima za duboko vučenje istih....

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3
Stranica 3/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma