Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Revell Pz IV Ausf H 1/72
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Valter

Član od: 26 Pro 2015
PorukaUpisano: Sri Ruj 30, 2020 8:53 pm    Naslov poruke: Revell Pz IV Ausf H 1/72 Citiraj ovaj komentar

https://imgur.com/a/2BfJO9Z
Malo su neke stvari napravljene na brzaka ali ja sam zadovoljan, jedino jedno dosta početničko pitanje, a to je kako sprječiti da se vidi prozirni dio dekala pogotovo oko borjeva u ovom slučaju
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Ruj 30, 2020 9:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ok odrađeno... Prvo prelakiraš maketu sa bezbojnim sjajnim lakom ,prije lijepljenja dekala,obično to riješi problem "silveringa" dekala, pa nakon što se dekal osuši još jednom sjajnim lakom preko njeg, a tek onda kreneš na prljanje ,mazanje i na kraju matt lak....
Mig-28

Član od: 07 Sij 2018
PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 5:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prva stvar, dekali na ovoj maketi, koliko se da vidjeti na slikama, uopće nemaju silvering te je stoga besmisleno govoriti kako ga spriječiti. Ovdje je dekal film uočljiv zbog razlike u sjaju dekala i matt površine a to se lako da riješiti jednim slojem prozirnog laka preko makete.

Drugo, ako već govorimo kako spriječiti taj zloglasni silvering onda treba napomenuti da manjak sjajnog laka prije postavljanja dekala apsolutno nije razlog za nastajanje silveringa nego samo jedan "urbani mit" u svijetu maketarstva kojeg ljudi radi neznanja ponavljaju poput papiga. Jedini način za spriječiti silvering je pravilno postavljanje dekala, a to se može odraditi i na gloss i na matt površinu.

Da ja ne duljim postavit ću jedan poučan jutub video koji je i meni pomogao da odbacim tu "gloss before decals" dogmu i naučio me kako "pravilno" postavljati dekale bez straha od pojave silveringa. Na kraju krajeva sam i uštedio puno gloss laka...

https://www.youtube.com/watch?v=DEX5RZby5Ic
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 8:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

izgleda jako dobro
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 12:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Ovdje je dekal film uočljiv zbog razlike u sjaju dekala i matt površine a to se lako da riješiti jednim slojem prozirnog laka preko makete

Da i to se zove silvering.... Dekal film je sjajan nekad više nekad manje ali je obično sjajan i u odnosu na mat podlogu odaje razliku gledano pod određenim kutom pojavu koju većina naziva Silvering možda bi pravilnije doduše bilo Shining ali to je već druga tema... Ali da ,može probat to riješiti jednim slojem prozirnog laka...

Citat:
Drugo, ako već govorimo kako spriječiti taj zloglasni silvering onda treba napomenuti da manjak sjajnog laka prije postavljanja dekala apsolutno nije razlog za nastajanje silveringa nego samo jedan "urbani mit" u svijetu maketarstva kojeg ljudi radi neznanja ponavljaju poput papiga. Jedini način za spriječiti silvering je pravilno postavljanje dekala, a to se može odraditi i na gloss i na matt površinu.

Onda bi "urbanim mitom" mogli proglasiti i kompletnu znanost o bojama i razloge zašto je matt boja bez sjaja ,a gloss boja sjaji jel eto ljudi to iz (ne)znanja ponavljaju. U svakom slučaju treba naučiti pravilno postavljati dekale.

Citat:
Da ja ne duljim postavit ću jedan poučan jutub video koji je i meni pomogao da odbacim tu "gloss before decals" dogmu i naučio me kako "pravilno" postavljati dekale bez straha od pojave silveringa. Na kraju krajeva sam i uštedio puno gloss laka...

Drago mi je da si uštedio tonu gloss laka ,ali možeš li nam reći koliko si potrošio na razle solove i setove??? Pogledao sam malo taj video zanimljiv je ,ali nisam imao živaca gledati 1,5h kad mu se već podkradaju silne greške... Naziva Academiyeve dekale najgorima na svijetu što i možda jesu ,ali kad bi znao da su napravljeni da se primjenjuju isključivo na gloss podlozi mislim da bi mu mnoge teorije pale, a najvjerovatnije bi ih i hrpu zaljepio Wink (između ostalih i ja sam to radio kad sam bio mlađi, neiskusniji i bez pristupa netu, uvjeren da Academiyevi dekali ne valjaju ,a onda sam počeo koristiti gloss lak i nikad više nisam ima sa njima problema ,dapače ,vrlo su mi dragi) , pokazuje dekale nakon sušenja (konkretno križ sa Do-335)i komentira sjaj prozirnog filma ,ALI to nije silvering već razlika sjajnog prozirnog filma u odnosu na matt podlogu Laughing Laughing Laughing CAR! Silveringom naziva isključivo zrak zarobljen ispod dekala... Da ne nabrajam dalje...

Nije mi namjera ulaziti u daljnje rasprave niti započinjati nove klanske ratove, niti je osobni napad na tebe Mig28, ali morao sam odreagirati na nazivanje tehnika koje koristi velika većina maketara i nalazi se u svim osnovama maketarstva koje sam ja barem vidio "urbanim mitom"...Misli da je najbolje da kolega sam isproba sve opcije i na kraju odabere šta mu bolje funkcijonira.
Mig-28

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Da i to se zove silvering.... Dekal film je sjajan nekad više nekad manje ali je obično sjajan i u odnosu na mat podlogu odaje razliku gledano pod određenim kutom pojavu koju većina naziva Silvering možda bi pravilnije doduše bilo Shining

Malo brkamo pojmove.
Jedno je silvering koji nastaje zbog zraka zarobljenog između boje i dekal filma i on je vidljiv pod svim kutevima. On će se vidjeti i kroz deset slojeva laka preko dekala.
Druga stvar je taj, kako si ga dobro nazvao, shining. Ne postoji konkretan termin kao za silvering pa je jasno da neki maketari ostanu zbunjeni i sve trpaju pod naziv silvering. To je razlika u razini sjaja dekal filma i sjaja površine boje koja je vidljiva samo pod nekim kutovima. Ili u slučaju kolege Valtera vidljiva je skoro pod svakim kutom zbog jako velike razlike tj. gloss dekal na izrazito matt površinu. U ovom slučaju nema zraka između dekala i boje i to nije maketarska "greška" koju treba ispravljati, već je dovoljno samo nanjeti idući sloj prozirnog laka (koji bi ionako trebalo staviti da se, u najmanju ruku, zaštite dekali prije naknadnog weatheringa).
Na sreću za kolegu Valtera rješenje mu je jednostavno, samo nanjeti još jedan sloj matt laka i dekal film se više ne bi trebao primjetiti (osim ako se primjeti rub dekal filma no to je već druga stvar koja se rješava na drugi način).

Citat:
Drago mi je da si uštedio tonu gloss laka ,ali možeš li nam reći koliko si potrošio na razle solove i setove???

Naravno da mogu, ne razumijem čemu ovakav podrugljiv ton.
Negdje oko 2007. sam kupio svoj prvi i jedini Microscale Micro Sol (crvena bočica). Tad je koštao oko 40-ak HRK ako se dobro sjećam a vidim da se sada prodaje po 50-ak. Potrošeno je otprilike trećina bočice s time da sam nekoliko godina imao pauzu kada nisam maketario. Tih pedesetak kuna je ništa naspram iznosa koji bih potrošio na gloss lakove za te silne godine, bespotrebno lakirajući makete prije nanošenja dekala.

Citat:
Pogledao sam malo taj video zanimljiv je ,ali nisam imao živaca gledati 1,5h kad mu se već podkradaju silne greške

Kolega, ja sam bio nešto poput tebe. Imao sam neke svoje pretpostavke vezano za tehnike u maketarstvu i bio sam JAKO uvjeren da sam u pravu i da sam najpametniji. Dok nisam počeo pratiti druge, puno bolje maketare od sebe, slušati njihovo razmišljanje pa sam shvatio zašto su njihove makete toliko bolje od mojih. Malo je arogantno da ti ili ja idemo pametovati nekome poput Will Pattisona uzevši u obzir koliko su dobri njegovi radovi u usporedbi sa mojim ili tvojima.
Inače, ako ti je 1.5h dugo za gledati stavi si playback speed na youtubeu na 1.25x ili 1.5x. Will priča dosta sporo pa je čak i na 1.5x i dalje sve razumljivo.

Citat:
morao sam odreagirati na nazivanje tehnika koje koristi velika većina maketara i nalazi se u svim osnovama maketarstva koje sam ja barem vidio "urbanim mitom"

Samo zato što ih i dalje koristi velika većina maketara ne znači da je velika većina u pravu. Nažalost stanje u našem hobiju upravo jest takvo da neke tehnike i načini izrade su postali poput svetog pisma a bilo koji heretici koji se usuđuju progovoriti suprotno (čak i kada pokažu svojim radom rezultate) bivaju figurativno spaljeni na lomači tj. izrugivani od "stare garde" koja ima mentalitet "ja cijeli život to tako radim i nikad nisam imao problema".
Čisto primjera radi, valjda najgori slučaj toga koji sam vidio je bio jedan stariji maketar kojemu se nije moglo dokazati da su u večini slučajeva extra thin ljepila, poput Tamiya Extra Thin, bolja od ljepila u tubi. Stari jarac koristi gusto ljepilo u tubi od osamdesetih godina prošlog stoljeća i on bez problema lijepi sve dijelove time. Neće sada njemu neki mladi balavci govoriti kako da zalijepi dva dijela plastike, to je ipak "osnova maketarstva" kako si i ti rekao, a koju je on jako dobro godinama izučio.
Natrag na vrh
Texmex

Član od: 29 Ožu 2017
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 7:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ne znam je li osnova maketarstva ali decal bi prije bolje zalegao na gloss boju a ne na na mat jer bi krenula ako ne padati onda bi pri kontaktu se preljepio često na drugu podlogu tj.prste..pa nekako tako i decal na mat ili gloss površinu.Ako tebi odgovara ta tehnika ti je koristiš,oni koji ne vjeruju u nju koristit će drukčiju,masovniju ,sa ili bez mitova..Za mene je mit..kako carinici imaju jedinstveni cijenik kada udaraju žigove i račune..
Natrag na vrh
Mig-28

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 8:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Texmex Napisao/la:
ne znam je li osnova maketarstva ali decal bi prije bolje zalegao na gloss boju a ne na na mat jer bi krenula ako ne padati onda bi pri kontaktu se preljepio često na drugu podlogu tj.prste..pa nekako tako i decal na mat ili gloss površinu.

Nisam siguran dal sam dobro shvatio, želiš reći da bi dekal kod postavljanja na matt površinu se lijepio na prste umjesto na podlogu? Čak i da bi dekal padao sa matt površine jednom kada ga se postavi na nju?

Ovo drugo mi se doslovce nikad nije dogodilo. Jednom kada je dekal na površini, bez obzira bila ona matt, semigloss ili gloss, ne znam šta bi se moralo dogoditi da dekal padne, odnosno da ne lijepi za površinu.

No za ovo prvo moram priznati da ima razlike u toj nekakvoj ljepljivosti ovisno o podlozi. Govorim sad čisto iz mog osobnog zapažanja a nisam nikada primjetio da se ovaj faktor spominje u raspravi oko dekala. Gloss površina je nekako ljepljivija za dekale. No to ne znači da dekali bolje "sjedaju" na nju. Čak naprotiv, u zadnje vrijeme neke gloss boje su mi dobrano zakomplicirale postavljanje dekala jer kada bih postavio dekal on bi se vrlo brzo nakon istiskivanja vode (neki čak i prije nego bih istisnio vodu ispod dekala) zalijepio za površinu i bilo ga je nemoguće pomaknuti bez dodatnog navlaživanja vodom. Dok na matt ili semigloss površini dekali klize duže vremena i samim time su jednostavniji za manevriranje. Tako da eto, unatoč toj nekoj narodnoj mudrosti da je bolja gloss površina nego matt za dekale meni se u praksi matt/semigloss površina pokazala praktičnijom.

Citat:
Ako tebi odgovara ta tehnika ti je koristiš,oni koji ne vjeruju u nju koristit će drukčiju,masovniju ,sa ili bez mitova..

Nije li ovo, ali bez uvrede, malo nelogično razmišljanje? Ne bi li bilo pametnije i korisnije za svakoga da se utvrdi "what works and what doesn't" pa da onda svi razumiju zašto nešto funkcionira a zašto nešto ne.
"Gloss before decals" se pokazalo kao nepotreban i blesav maketarski mit. Hrpa ljudi, ne samo Will iz jutub videa, su dokazali da nema potrebe glossat površinu da se spriječi silvering ali neki ljudi očito, iz meni nerazumljivih razloga, odbijaju vidjeti crno na bijelo kada im se dokažu neke stvari i dalje vjeruju u mitove.

Na kraju krajeva kolega Valter je pitao kako spriječiti pojavu dekal filma, ajmo mu probat reći kako stvari stoje umjesto učiti ga neistinama.
Natrag na vrh
Texmex

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 9:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Netko vjeruje u mat podlogu netko u gloss ,netko tko je gledao film Top gun vjeruje u Mig-28,velika većina ne vjeruje i to je to..Nećemo raditi doktorate od ničega.Dečko je napravio maketu i lijepo će usavršavati svoje tehnike čitajuči tekstove i gledajući video i stvoriti neki svoj stil tj.usavršavat onaj koji ima..Što se mene tiče maketari bi se trebali vratiti onoj iskonskoj,komunističkoj inačici bez boja,lakova i washeva..čista plastika i legne dekal samo tako uz malo oho ljepila...
Natrag na vrh
Mig-28

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 9:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Texmex Napisao/la:
Netko vjeruje u mat podlogu netko u gloss ,netko tko je gledao film Top gun vjeruje u Mig-28,

A netko vjeruje u djeda mraza, uskršnjeg zeku i zubić vilu. Čak štoviše, netko tko vjeruje u te likove iz bajki je racionalniji od osobe koja još vjeruje da je potrebno glossat prije stavljanja dekala.
Nitko još nije uspio dokazati sa sto postotnom sigurnošću da ovo troje ne postoje što znači da postoji šansa, koliko god infinitezimalno mala ona bila, da jednog dana se djed mraz spusti kroz tvoj dimnjak. S druge strane, maketari poput Will Pattisona, Doog-a i mnogi drugi, su dokazali bez imalo sumnje da je "gloss before decals" čista glupost i da se isti, čak i bolji rezultati mogu postići na matt površini. I to nije neko slijepo vjerovanje, bilo koji maketar može reproducirati iste rezultate doma sa osnovnim maketarskim priborom.

Ili ćemo počet vjerovati dokazima ili se vraćamo u vrijeme kada smo koristili pijavice u medicini i spaljivali vještice na lomači jer eto, svi to rade pa mora da je ispravno.

Citat:
Što se mene tiče maketari bi se trebali vratiti onoj iskonskoj,komunističkoj inačici bez boja,lakova i washeva..čista plastika i legne dekal samo tako uz malo oho ljepila...

Kolega, uvijek možete donirati vaš maketarski pribor. Slobodno otvorite temu da donirate boje i alate i siguran sam da će vam se javiti hrpa potrebitih maketara a vi slobodno lijepite selotejpom makete, nitko vas neće osuđivati. Samo nemojte onda govoriti nama ostalima da su vaše makete jednako dobre kao i bilo koja druga.
Natrag na vrh
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 9:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zato ja fino prije dekala nabacim satenski lak pa ga nabijem i vama gloserima i vama materima Headbanger
Valter, prijatel, eksperimentiraj sa glosom, satenom, matom, dekal seterima, ćurcima-palcima dok ne nađeš kaj tebi paše najbolje. I kad to nađeš, bez brige, našel bu se genije koji bu ti to popljuval. Very Happy
Natrag na vrh
Texmex

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 9:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

brate,što se mene tiče neka se razvije metoda dekaliranja vode,samo neka su ljudi sretni zadovoljni dok rade makete i ako želiš ovo elaborirat sa karticom teksta samo daj
Natrag na vrh
Texmex

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 9:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Doodeck Napisao/la:
Zato ja fino prije dekala nabacim satenski lak pa ga nabijem i vama gloserima i vama materima Headbanger
Valter, prijatel, eksperimentiraj sa glosom, satenom, matom, dekal seterima, ćurcima-palcima dok ne nađeš kaj tebi paše najbolje. I kad to nađeš, bez brige, našel bu se genije koji bu ti to popljuval. Very Happy

baš si zločest:):)ti neki maketarski anarhist..neka si..neka tvoj frendač radi tenkove,snifa nitro i ako treba dekalirat ćemo cement

Texmex: poruka promijenjena dana: Čet Lis 01, 2020 10:24 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Mig-28

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 9:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Texmex Napisao/la:
i ako želiš ovo elaborirat sa karticom teksta samo daj

Pa uvijek ću rado elaborirati koliko god je potrebno kada vidim da netko krivo podučava neiskusnog maketara koji je pitao kako staviti dekal.
Kolega Valter je dobro postavio dekal, samo mu fali lak preko svega da ujednači sjaj. Govoriti o silveringu kojega u biti nema i učiti ga besmislice poput obaveznog stavljanja gloss laka prije dekala je tužno. Samo ćete ga zbuniti sa netočnim informacijama.
Natrag na vrh
Texmex

PorukaUpisano: Čet Lis 01, 2020 10:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

čuj,puno ljudi vjeruje kako je zemlja ravna ploča,neki vjeruju u ljude guštere,netko vjeruje u čipiranje preko klonirane govedine..bitno je u nešto vjerovati..Većina maketarskih kulteva klanja se Bogu Glossu ,prinose mu razne žrtve i carine..
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 1/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma