Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Tamiya t72m1/m84

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Heisenberg

Član od: 10 Pro 2019
PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 1:13 am    Naslov poruke: Tamiya t72m1/m84 Citiraj ovaj komentar

Dali mi netko može pomoći oko konverzije tamiya t72 u m84,vidio sam po nekim postovima da je bilo govora o tome ali su fotografije nevidljive,kupolu sam nabavio resinsku sa svim dodacima,problem je sa tijelom,što bi trebalo konvertirati,hvala.
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 10:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Najbolje ti je uzeti slike vozila koje želiš raditi, ili barem vozila iz serije u kojoj je radjeno. I onda slažeš detalje do nivoa složenosti sa kojim si zadovoljan. Negdje se može naći ''spisak tenkova m-84'', sa serijskom brojevima i serijom kojoj pripada, pa i ''usudom''. I onda konkretno vozilo u konkretnom kontekstu slažeš. Ima na nekoliko mjesta slika konverzija, pa i :

Da citiram samog sebe http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=34211
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Heisenberg

PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 5:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Definitivno m84a,samo moram usporediti izgled kupole s obzirom da je kupola na ovom modelu dodatno ojačana.
MAK2020

PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 7:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mmmm. Iznenadili biste se. Kako su dijelova imali, tako su montirali. M84-A sastavljan je kroz više serija. O tim kupolama je već bilo mnogo priča. Od ĐĐ kupola, do T72 kupola do ... do toga da neki tvrde da ni jedna maketarska ne odgovara (nisam bio, nisam vidio).

Ono što je meni zanimljivo, bočni rezervoar za gorivo, a već sam i pisao, ĐĐ je često ugrađivao svoj, onaj koji se u upgrade kitu dobije sa kupolom, dnns, meteo senzorom, oblijeg izgleda, sa tlocrtno kružnim ojačanjem i x rebrima. No, neke serije tj. dijelovi serija imaju klasičan kao na t-72, posebno neki tenkovi 4.okbr ''Jaska'' sa brojevima 213AA.

Najranije serije imaju pak meteo senzor na ''koljeno'', i još ih se može vidjeti, no većinom je M84 prepoznatljiv po meteo senzoru u obliku stupa na prednjem srednjem dijelu kupole. ... Tako da....dobro gledajte.

Pa onda raspored bacača dimnih bombi, i to sve na M84-A .... na dva načina, pa prednji reflektor, neki imaju, neki nemaju.

L.P.
Natrag na vrh
CCCP
Administrator
Član od: 14 Ožu 2009
PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 7:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eeeeee šteta što više nema HRCappuccina, bio je tamo dobar članak kojeg je kolega tomo napisao o maketama M-84...

Dugo se nisam bavio 84-kama pa sam malo zahrđao, tako da ako nešto grdo zeznem, nek me netko ispravi. Laughing
Za napraviti M-84A od tamye vrlo je bitno znati koja je točno inačica tenk bio, jer tamyin T-72M ima dodatnu oklopnu ploču naprijed koju su neke 84-ke imale, neke ne. Po slikama je večina A verzija bila bez nje. Tu ploču bi trebalo ošmirglat dolje s trupa ako je pravi nije imao, ali o tom šmirglanju sam često slušao od kolega, no nijednom vidio da ga je netko i napravio (imam dvije tamye doma, tako da znam da em nije jednostavno, em bi uništilo dosta sitnih detalja koje maketa ima).
Druga stvar na trupu su farovi, T-72 je imao jedan IC far za noćnu vožnju, jedan za dnevnu, dok su na M-84 oba za dnevnu, tj. oni s poklopcem i prorezom.
Treća stvar na trupu je taj tank koji je kolega spomenuo (btw negdje sam davnih dana pročitao da je to nekakav dodatni filter zraka, tako da fala na info Very Happy ), ali opet, taj tank nisam primjetio da se pojavljuje na puno A verzija, tako da ako je moguće bi to zaobišao.
Tamya kupola je pak priča za sebe, ona ne odgovara ni jednoj t-72 kupoli općenito. Možeš se zafrkavat rezanjem i kitanjem ili kupiti rezinske. Za preoblikovanje tamye ima dosta topica po internetu i rasprava kako to najefikasnije ili najpreciznije napraviti, pokušao sam i ja jednu prepravit, ali ako želiš apsolutno najbolji rezultat, bacit ćeš kupolu nazad u kutiju i zaboravit na nju kao i ja... Laughing Druga opcija je spomenuti resin, isto sam si kupio SBS kupolu za t-72m koja je oblikom daaaaaaaleko bolja i od tamye i od zvezde, ali kad se usporede detalji poput varova s originalom od tamye, SBS izgleda ko da ga je netko prožvakao i pljunuo u ispavan oblik... Ostale resinske kupole ne znam kakve su, nisam nijednu dosad imao u rukama, ali navodno se Kirinovu treba izbjegavat jer je također netočna. Mislim da ih još radi triglav models, a za takve stvari ti je najbolje konzultirati scalemates i koji se aftermarket nudi za maketu.

To je ukratko što mi ovako pada na pamet, a nadam se da će kolega tomo vidit temu pa ti možda može poslati taj članak ako ga još ima.
MAK2020

PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 9:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ubit ćemo ga u pojam Smile

Pa kotači, dobro gledajte kako izgledaju na M84; Zvezda u kitu 1/35 daje dvije varijante, od kojih je jedna bila moja.

Pa elementi na donjem dijelu prednjeg trbuha tenka (u zoni ralice), ako se dobro sjećam treba neke izrezat ili premjestit.

Kod Zvezde periskop vozača ne odgovara dimenzijama, turpijanje i kitanje.

Onda ova mrežica na slici, i zona iste, posebnost u odnosu na t72:
Natrag na vrh
Heisenberg

PorukaUpisano: Sub Svi 09, 2020 11:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Auff,ima tu puno istraživanja i uspoređivanja,mislim da dok ne prikupi sve potrebne podatke pričekat sa projektom jer da hoću i dobar t72 napravit opet nemam adekvatnu kupolu,kako god hvala vam svima na vremenu i savjetima.
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Ned Svi 10, 2020 9:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kupola ti je najveći problem. Ako si nju nabavio, oonda si OK. Tamiya ima dobro tijelo i uzmi nju jer ima i kotaće sa 8 rupa i prednju oklopnu ploču koju je večina M-84 imala. Ja doduše još nisam vidio baš 100% idealnu kupolu, ali nećemo cijepidlačiti.

Dakle M-84A ti je u biti T-72M1 sa unaprijeđenim SUP-om i motorom. Ima par vanjskih razlika, ali su sitne.

Uzmi Tamiyu, zamijeni kupolu jer su oni greškom stavili kupolu sa M verzije na M1 tijelo i dodaj par ovih malih detalja tipa rezervoar i rešetka iza kupole i onda si Good to go!
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Heisenberg

PorukaUpisano: Uto Svi 12, 2020 5:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima
kuki

Član od: 27 Svi 2008
PorukaUpisano: Čet Svi 14, 2020 2:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

M-84A je V serija tenka M-84. Sadrži motor od 1000 KS koji ima dva turbopunjača pa je zbog njih i hladnjaka stlačenog zraka grubi pročistač zraka morao biti izbačen van umjesto 4 spremnika goriva. Svi korpusi tijela tenka M-84A imaju na prednjem dijelu ugrađenu dodatnu oklopnu ploču. Razlikuje se i zadnja ploča iznad motora jer ima dodatne otvore za zrak i otvor za izbacivanje prodrle vode je malo drugačiji. Na kupoli ima razlika po pitanju rasporeda bacača dimnih kutija (verzija za JNA ili za Kuvajt), veličine vijaka i reza na prednjoj strani kupole gdje se nalazi top. Raziike otvora na ploči gdje je luk vozača itd. Treba ti jedan dobar walkaround da bi pohvatao sve razlike M-84 i M-84A.
MAK2020

PorukaUpisano: Čet Svi 14, 2020 6:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, na Yt možeš pogledati detalje vozila na čijoj bazi je i čuveni 21333 (ovo je 21335, dok je 21303 uništen u Prilipama, a njegova kupola je okolohodana po internetu, ogoljena bez kutija tako da se što šta vidi.).

Klasični T72 rezervoar, pa ova rešetka, pa nema prednje dodatne oklopne ploče. Prema onome što se može doznati tako izgleda barem dio iz 4. serije M84.

U ovom nastavku emisije (Jugoslavija - Država za jedno stoljeće ep. 15) ima ih na dosta mjesta snimljenih, solidne kvalitete snimka.

vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Čet Svi 14, 2020 8:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle, ranije serije M-84 su se bazirale na T-72M koji je imao kupolu bez dodatnog oklopa naspram M1 verzije koja je bila sa dodatnim slojem oklopa sprijeda tzv. Dolly Parton.
Tako da te verzije često nemaju ni prednju oklopnu, ploču i imaju senzor za mjerenje vjetra preklopni. Kao ovaj na slici gore.
Ovo se nije izmjenilo od jednom nego su izmjene išle postupno pa ima svakakvih verzija.

U HV-u samo ima bar 3-4 verzije od T-77M1 prepravljenog u M-84, do M-84A, AB, A4 snajper.

E sad kao što rekoh da čovjeka ne davimo uzmimo da one prosječne verzije imaju veču kupolu i oklopnu ploču. Ako baš ima sliku nekog tenka da se odgonetnuti koja je verzija toćno.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma