Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Hrvatski piloti u sastavu USAF-a (Koreja)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 12, 2006 8:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bilo bi zanimljivo ako ti može reći pod kojim imenom je letio u USAF-u; tad bi iz liste pobjeda došli do brda novih zanimljivih podataka Wink .
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 12, 2006 10:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije nemoguce.

Covjek je kao 90%-tni invalid 1945. godine pobjegao u SAD i kao invalid zavrsio pilotsku obuku, sudjelovao kao pilot lovac u Koreji i Vijetnamu (u oba rata je bio jedan od najboljih asova), skupio 34 pobjede...

Ne samo da bi bilo zgodno porazgovarati jos jednom sa tim covjekom, nego netko to MORA napraviti. To je prica koja zasluzuje dobro istrazivanje i barem clanak ako ne i biografiju.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Velj 12, 2006 11:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir izgleda da ti znaš nešto više

Citat:
skupio 34 pobjede

odakle sad ova informacija?

Pod kojim imenom je letio za amere?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 10:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
Damir izgleda da ti znaš nešto više

Citat:
skupio 34 pobjede

odakle sad ova informacija?

Pa zar nije napisano

Mtech Napisao/la:
Nikad necu zaboravit sjaj u njegovim ocima kad mi je pokazao sliku u letackom odijelu i rekao da je imao 34 (trideset cetiri) zracne pobijede .

Ja osobno ne znam nista o tome i cini mi se gotovo nemogucim, ali ako covjek veli da je tako... Teoretski je moguce da je u Koreji skupio npr. 12 pobjeda, a u Vijetnamu 22...
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 1:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ljudi moji, pa ovo zaista nema logike! Mislim da je tu nešto jako pomješano. Kako je netko tko je kroz rat bio pripadnik Crne legije (pješačke jedinice) odjednom postao pilot lovac?!? Tridesetak pobjeda i nije neki strašan broj pobjeda u usporedbi sa mnogim asevima 2. sv. rata, ali u Koreji nitko od Amerikanaca nije bio ni blizu toj brojci! Za Hrvatske pilote u 2. ratu se znaju imena i broj pobjeda pojedinaca i navedeni gospodin se nigdje ne navodi. U USAF/USN lovačkim grupama tijekom korejskog rata je letio velik broj američkih aseva iz 2.sv. rata, a neki su i dodali nove pobjede u Koreji. Ne vjerujem da su Amerima trebali nekakvi dodatni "ilegalni"piloti kad su svojih imali na pretek. U Vijetnamu su samo dva Američka pilota dosegla status aseva sa minimalnih 5 pobjeda, i ni jedan od njih nije bio as u 2. sv. ratu, iako ih je bilo više koji su bili veterani, bilo iz 2. rata ili Koreje! Još k tome se navodi i teška invalidnost tog čovjeka što je kontraindicirano sa letenjem! Ne treba upasti u zamku apsolutnog vjerovanja u sve što izjavljuju ratni veterani. Dobro je poznato, npr. hvaljenje pojedinih Japanskih aseva o 100-200 pobjeda-čiji je broj rastao što su bili pijaniji! posjedovanje uniforme i odlikovanja isto nije apsolutni dokaz, jer se te stvari mogu nabaviti...Sve skupa zvuči jako nelogično, ali je vrijedno istražiti sa oprezom i kritičkim odmakom.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 2:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Pa zar nije napisano

Je da kad sam ponovno pregledavao posteve taj mi je promaknuo Embarassed

Citat:
Za Hrvatske pilote u 2. ratu se znaju imena i broj pobjeda pojedinaca i navedeni gospodin se nigdje ne navodi.

Koliko sam ja skužio Mteha on nije ni tvrdio da je bio pilot za vrijeme ww2, tad je bio u crnoj legiji, već da je nakon bježanja pristupio amerima i ondje bio pilot kao i u namu.

No svejedno slažem se da bi bilo dobro čovjeka posjetiti i malo propitati te mu ukazati i na pitanja s ovog foruma.
Također mi je i čudno kako u Namu ameri nisu imali nikoga s više od 5 (ili 6) pobijeda a rat je trajao dosta godina.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 2:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle, da rezimiramo sto smo do sada saznali.

Cinjenica 1: najveci americki as iz Koreje je postigao oko 15 pobjeda

Cinjenica 2: najveci americki as iz Vijetnama je postigao 5 pobjeda

Cinjenica 3: kada bi isti covjek bio najbolji as u oba rata, mogao bi teoretski postici (sve zajedno) oko 20 pobjeda

Cinjenica 3: nas je covjek, inace invalid, u oba rata postigao 34 pobjede

Zakljucak 1: vidite kako se uspjesi nasih ljudi zatiru na sve strane..

Zakljucak 2: imamo super pilote-aseve..
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 5:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Također mi je i čudno kako u Namu ameri nisu imali nikoga s više od 5 (ili 6) pobijeda a rat je trajao dosta godina.[/quote]
Nije čudno s obzirom na prirodu zračnog ratovanja nad Vijetnamom i američki sistem "tura" ,pri čemu su piloti rijetko imali šanse postići više pobjeda. Capt. Chuck DeBellvue za koga se navodi 6 pobjeda je bio WSO koji je to skupio leteći sa dva pilota u dvije ture...ali nije, dakle, pilot... Lista US aseva u Vijetnamu je kratka:
USAF-pilot Capt. Steve Ritchie....5
USAF-WSO Capt. Feinstein.........5
USAF-WSO Chuck DeBellvue .....6
USN-pilot Lt. Randall H Cunningham....5
USN-RIO LT.(jg) William P. Driscoll......5
( Oba,Cunningham i Driscoll su letjeli skupa na istom Phantomu i njihovih 5 uključuje 3 MiG-a u jednoj borbi, nakon čega su i sami oboreni SAM projektilom, ali su preživjeli...)
Da ne zaboravim - Col. Robin Olds(USAF) je svojim pobjedama iz 2. sv. rata(9) dodao još 4 u Vijetnamu.
Moje je mišljenje da je besmislica to sa tim legionarom-invalidom asom u Koreji i Vijetnamu. Sve skupa izgleda kao šala. Tko hoće shvatiti zašto mislim da je šala neka se pozabavi sa literaturom o navedenoj tematici.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 6:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne slazem se. Prava lista Vijetnamskih asova izgleda zapravo ovako:

USAF - pilot Zlatko Stanzer....42 pobjede
USAF - WSO Rudolf Stanzer... 38 pobjeda

Medjutim, zbog silne ljubomore, Amerikanci su prvu dvojicu jednostavno izbrisali sa liste.
Laughing
Natrag na vrh
Dario

Član od: 15 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 6:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uglavnom, Mtech je pitao za Hrvate u USAF-u za vrijeme Koreje, a s obzirom da nitko, blago rečeno, nema pojma o tome (bitno da se čovjeka napada), ne vidim čemu svi ovi postovi... Dakle, zna li netko išta o gore navedenoj temi?
Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 6:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle treba razluciti stvari.

Kolega Mtech zeli znati vise o pilotima USAF, hrvatskog porijekla, tijekom Korejskog rata. Kao referencu o (potencijalno) zanimljivoj temi je malo nespretno uzeo svjedocenje (gotovo sigurno nastalo bujnom mastom) spomenutog gospodina.
Do sad sam se nebrojeno puta susreo sa starcicima koji su jednako naginjali izmisljanjima, vjerovatno da bi impersionirali, a ponekad i da bi naveli na krivi trag.

Uvazenom kolegi Mtecha bi predlozio da bude manje odusevljen nacelnim izjavama strarije gospode s kojima ima kontakt. Kad iznosi ovakve (neprovjerene) informacije trebao bi prouciti doticnu materiju (u ovom slucaju Korejski i Vjetnamski rat i asove tih ratova) i tek tada podjeliti s nama informacije.

Ja sam, nedavno na topicu "poslijednje pocivaliste ..." iznio informaciju o pilotu lovcu Nikoli Vucini, i to onu koju mi je on rekao, ali sam se odmah ogradio jer mislim da nije istinu govorio.

To sto doticni gospodin ima fotografije i ordenje moze biti dokaz da je bio u spomenutim ratovima, pa cak i u USAF, ali nije bas pametno izaci na OMF i bez ograde govoriti o 34 zracne pobjede.

Mtech, nemoj da te gornji komentari nasih kolega pokolebaju u istrazivanjima, vec ih shvati kao dobronamjerne.

Zelim ti dobar "lov" na fakte o hrvatskoj vojnoj povijesti.

Mario
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 9:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dario Napisao/la:
Uglavnom, Mtech je pitao za Hrvate u USAF-u za vrijeme Koreje, a s obzirom da nitko, blago rečeno, nema pojma o tome (bitno da se čovjeka napada), ne vidim čemu svi ovi postovi... Dakle, zna li netko išta o gore navedenoj temi?

Sada vise nista ne kuzim. Dario veli da je Mtech samo pitao za Hrvate u USAF za vrijeme Koreje, a ja kao prvi post vidim ovo:

Mtech Napisao/la:
Daklem ovako , stjecajem okolnosti sam prije dvije - tri godine upoznao jednu vrlo , vrlo zanimljivu osobu . Covjek o kojem je rijec je ratovao u tri rata i to u WWll , zatim je nakon pada NDH otisao u SAD gdje se prikljucio USAF-u , a 1990 kad su srbi krenuli u agresiju vratio se u RH i aktivno sudjelovao u obrani zemlje . O kolicini medalja koje covjek ima je bespredmetno i govoriti , ja ih sve nisam niti uspio prebrojati , no meni je u tome svemu bilo najzanimljivije to da je covjek bio pilot lovac te imao preko trideset priznatih pobjeda . Nadalje rekao mi je da je bilo vise Hrvata koji su letjeli u sklopu USAF-a nad Korejom i razlikovali se od ostalih po Hrvatskom grbu koji su nosili na letackoj jakni na cini mi se lijevoj strani (ako se dobro sjecam fotke) pa bi me zanimalo da li netko mozda zna nesto vise o tome ?

Zar je netko izbrisao taj prvi post, koji govori dosta detaljno o spomenutom gospodinu zracnom asu ? Zar nije tema bila o njemu, konkretnom covjeku koji je govorio Mtechu to sto je govorio ?
Zar sama cinjenica da se malo zezamo na racun lazljivca (gospodina asa, a ne Mtecha) mora odmah prouzrociti nekakve "defendere" Mtecha, kojeg nitko za nista nije ni napao ni okrivio......?

Damir: poruka promijenjena dana: Pon Velj 13, 2006 9:20 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 9:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svi postovi su na broju
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 9:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:
Ne slazem se. Prava lista Vijetnamskih asova izgleda zapravo ovako:

USAF - pilot Zlatko Stanzer....42 pobjede
USAF - WSO Rudolf Stanzer... 38 pobjeda

Medjutim, zbog silne ljubomore, Amerikanci su prvu dvojicu jednostavno izbrisali sa liste.
Laughing

Mene zanima zna li netko nesto o ovoj prvoj dvojici. Ili ih i dalje treba sustavno presucivati... Laughing
Natrag na vrh
Dario

Član od: 15 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 10:23 pm    Naslov poruke: Re: Hrvatski piloti u sastavu USAF-a (Koreja) Citiraj ovaj komentar

Mtech Napisao/la:
Nadalje rekao mi je da je bilo vise Hrvata koji su letjeli u sklopu USAF-a nad Korejom i razlikovali se od ostalih po Hrvatskom grbu koji su nosili na letackoj jakni na cini mi se lijevoj strani (ako se dobro sjecam fotke) pa bi me zanimalo da li netko mozda zna nesto vise o tome ?

Da, prije bih rekao da je Mtech gore navedenog čovjeka uzeo za primjer, a pitanje na kraju posta je vrlo jasno... Nastala je klaonica oko toga koliko čovjek ima pobjeda, što je u biti skroz nebitno za temu. Jedno je sumnjat u to da čovjek malo "začini" priče sa nekim detaljima, a drugo je nazivat ga lašcem koji izmišlja pola svog života.
Nego, hipotetski, ako Mtech dođe do značajnih dokumenata, slika i sl. koje podupiru sve što je naveo, hoće li dobiti ispriku svih članova koji su ga kritizirali?
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma