Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Hrvati na ruskom frontu
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
CoffeeCup
Gost
PorukaUpisano: Uto Sij 31, 2006 6:20 pm    Naslov poruke: Hrvati na ruskom frontu Citiraj ovaj komentar

Naletio sam danas malo na TV-kalendar i to je bila jedna od tema, ali nisam pohvatao sve. Čuo sam da ih je Pavelić poslao - dvije desetine ili brigade?, tamo su osnovali diviziju, neki su se vratili '45?, ali ih je Tito raspustio kao nepouzdane..

Žao mi je što nisam uspio čuti kako treba. Može li mi netko to približiti kakvom informacijom?
Natrag na vrh
Dario

Član od: 15 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Sij 31, 2006 11:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni ovo zvuči kao Legija... Vjerojatno je o tome riječ, ali ne želim ovako napamet o tome, pa neka se jave oni koji više znaju...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Mtech

Član od: 23 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Velj 01, 2006 12:19 am    Naslov poruke: Re: Hrvati na ruskom frontu Citiraj ovaj komentar

CoffeeCup Napisao/la:
...neki su se vratili '45?, ali ih je Tito raspustio kao nepouzdane..

... da , raspustio ih je s metkom u potiljak Crying or Very sad
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Velj 01, 2006 12:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam to danas vidio, ali pretpostavljam da je riječ o Jugoslavenskoj vojsci u Sovjetkom savezu koja je, pod zapovjedništvom Marka Mesića oformljena od hrvatskih legionara zarobljenih u Staljingradu. Ne pamtim te brojeve, ali mislim da je to bila 369. 'vražja' divizija Question

Molim ispravak (mog) moguće netočnog navoda.
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Velj 01, 2006 1:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moram priznati da nisam gledal kalendar pa također neznam o čemu se radi ? Ali M. Mesić je bil zadnji zapovjednik 369 Pojačane pješačke PUKOVNIJE u Staljingradu.
Mislim da je pridjev "Vražja" dobila ona divizija (također 369a) osnovana na tlu NDH nakon Staljingrada? Inače ime Vražja je dano kao spomen na 42. domobransku diviziju iz 1. sv. rata. Neka sad mene ispravi netko ko je upučeniji.
bosanac

PorukaUpisano: Sri Velj 01, 2006 7:49 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na ruskom frontu borile su se 2 jedinice koju su sacinjavali hrvati.
369. pojacana pjesacka pukovnija i laki prijevozni zdrug.
Nakon propasti pod Staljingradom prezivjeli legionari nasli su se u logorima. Nakon vrbovanja od strane sovjeta dio je pristupio 1.Jugoslavenskoj brigadi. Nju su izmedju ostalih sacinjavali i pripadnici drugih naroda sa prostora "Jugoslavije" koji su spletom okolnosti boravili u SSSR-u. U tijeku listopada 1944 brigada je ubacena na prostor Srbije i prvu vecu borbu ima kod Cacka. Trpi znacajne gubitke. Izmedju ostalih tu je kao pripadnik brigade poginuo i otac od Milana Kucana. Nakon reorganizacije preko semberije ulazi na prostor zapadne slavonije i 1945 rasformira se u Bjelovaru. Dokumentacija o brigadi koja je tamo bila prebacena je 1948 u Vojno istorijski arhiv u Beogradu. Marko Mesic je bio pozvan iz Zagreba u Beograd na nekakvi razgovor i u strahu da ne prodje kao Egon Zitnik iskocio je iz vlaka i prezivio ali je ostao bez obje noge.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 11:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A tko su ovi, mislim očito su zrakoplovna legija ali mislim jesu li to neke prepoznatljive face ili samo neki od "bezimenih"

link

Skrol dole -- 12. i 13. post
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Velj 14, 2006 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako zanimljivo, još nisam vidio ove fotke! Možda bi Marko Jeras mogao koga detektirati....
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Uto Velj 14, 2006 6:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam nikoga prepoznao. Moguće je rijeć o bombašima koje ne poznajem.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Velj 14, 2006 10:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

a zar nisu samo lovci imali ova krila
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Uto Velj 14, 2006 11:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svi pripadnici Hrvatske zrakoplovne legije su imali pravo nositi ovaj znak za vrijeme djelatne službe (a neki i nakon prestanka službe u legiji). Bit će u knjizi cijeli propis o znaku.
Natrag na vrh
Sir lorial
Gost
PorukaUpisano: Sri Svi 10, 2006 10:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nedavno čitajući knjigu o Staljingradu (Antony Beevor) naišao sa na ovaj zanimljiv podatak (neznam hoćete li vi biti zadovoljni s njim, ili je netko već naišao na ovaj članak ali eto Confused )

"Šesta armija je, da bi se očitovalo antikomiternsko jedinstvo, imalo još jednu savezničku jedinicu - 369. hrvatski puk, koji se priključio austrijskoj 100. lovačkoj diviziji. Hrvatski poglavnik dr. Ante Pavelić 24.rujna je doletio zrakoplovom da bi obavio smotru vojnika i predao im odličja. Dočekali su ga general Paulus i počasna straža sastavljena od pripadnika Luftwaffe".

Šteta što još nema informacija Crying or Very sad
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Sri Svi 10, 2006 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ima u hrvatsko domobranstvo od 1941 do 1945 od Ivana Kosutica dio o legiji sa dnevnikom legije. Isto tako postoji knjiga "Ustasko-domobranska legija pod Staljingradom" ali je pisana u duhu onog vremena.
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Čet Svi 11, 2006 7:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo par zanimljivih linkova za one koje zele znati vise

http://www.axishistory.com/index.php?id=2158
http://www.wehrmacht-awards.com/related/axis_allies/croatia_main.htm

I jos jedna zanimljivost o sastavu tzv. Jugoslavenske legije
Jugoslavenska legija, kada se postrojila 16. travnja 1944, brojala je 1543 vojnika: 775 Hrvata (zapravo, Hrvata i Muslimana tretiranih zajedno), 440 Slovenaca, 293 Srbina, 14 Zidova, 10 Slovaka, tri Rusina, dva Madzara i jednog Crnogorca.

pozdrav
Natrag na vrh
Strina

Član od: 10 Pro 2005
PorukaUpisano: Čet Svi 11, 2006 8:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pošto je ovo takav topic volio bi da mi još neko kaže di su završili ti dečki?
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma