Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mali rat
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 1:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam znao za ovaj zapis na Slavoluku, hvala Grunfe na informaciji!

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 2:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Mislim da napoleonski ratovi izlaze iz teme graničnih sukoba sa turskim osmanlijskim imperijem. Hrvati koji su se borili na strani Napoleona su bili regularno odjeveni u prikladne francuske uniforme. Istina je da su se iskazali kao ratnici.Zapisan je spomen na hrvatske dalmatinske jedinice(među ostalim nacijama koje su se borile za Napoleona) na Arc de Triomphe de l'Etoile u Parizu. Bez obzira što su se ti ljudi borili za stranog imperatora i što su mnogi bili na silu unovačeni, kad sam stajao na tom mjestu i gledao u natpis, osjetio sam nacionalni ponos... U maketarskom smislu bi izrada figura koje prikazuju hrvate u Napoleonovoj vojsci bio manji problem. Samo bi trebalo malo preurediti i drukčije obojati već postojeće figure francuskih vojnika iz tog perioda kakvih na tržištu zaista ima na pretek u svim mjerilima. Za izradu figura krajišnika je problem kudikamo veći i složeniji...

Nije to bas tako jednostavno.
Naime i za vrijeme Napoleona bilo je okrsaja s Turcima:
1809 Turci na nagovor francuskog konzula u Travniku napadaju i osvajaju podrucja koja su izgubili Svistovskim mirom.
1810 Mamont pokrece napad na turke i ponovno osvaja ista podrucja
1813 turci opet napadaju i zauzimaju Cetingrad.
Sto se tice vojski ilirskih pokrajina s podrucja krajine ponovno su postavili 6 pukovnija koje su bile i za vrijeme vladavine austrijanaca. Od pripadnika banskih pukovnija postavljena je 3. provizorna a od pripadnika licke i otocke 1. provizorna a od pripadnika ogulinske i slunjske 2 provizorna. 1. i 3. proivizorna ucestvovale su u velikom ratu a 2. provizorna je zavrsila u njemackoj dosavsi vec nakon povlacenja iz Rusije. Pored toga ostali koji su ostali u krajini rasporedjeni su od Trsta do Dubrovnika.
Oformljena je i Husarska no oni su ucestvovali 1813 u razbijanju Turaka i nakon dolaska u Francusku razoruzani su i posluzili kao radne jedinice.
Sto se tice uniformi tu nije sve bas tako jednostavno jer su i ovi u provizornim pukovnijama imali dio austrijskih uniformi uz francusko znakovlje. Dio je imao potpuno francuske uniforme no uglavnom je bilo mjesovito. Tako da rekonstrukcija i izrada figurica nije bas tako skroz jednostavna.
Pored znaka na slavoluku postoji i tabla u Domu invalida u Parizu koja u prijevodu glasi:
U SPOMEN NA HRVATSKE PUKOVNIJE KOJE SU POD FRANCUSKOM ZASTAVOM PRONOSILE SLAVU FRANCUSKE VOJSKE
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bosanac Napisao/la:
Citat:
Mislim da napoleonski ratovi izlaze iz teme graničnih sukoba sa turskim osmanlijskim imperijem. Hrvati koji su se borili na strani Napoleona su bili regularno odjeveni u prikladne francuske uniforme. Istina je da su se iskazali kao ratnici.Zapisan je spomen na hrvatske dalmatinske jedinice(među ostalim nacijama koje su se borile za Napoleona) na Arc de Triomphe de l'Etoile u Parizu. Bez obzira što su se ti ljudi borili za stranog imperatora i što su mnogi bili na silu unovačeni, kad sam stajao na tom mjestu i gledao u natpis, osjetio sam nacionalni ponos... U maketarskom smislu bi izrada figura koje prikazuju hrvate u Napoleonovoj vojsci bio manji problem. Samo bi trebalo malo preurediti i drukčije obojati već postojeće figure francuskih vojnika iz tog perioda kakvih na tržištu zaista ima na pretek u svim mjerilima. Za izradu figura krajišnika je problem kudikamo veći i složeniji...

Nije to bas tako jednostavno.
Naime i za vrijeme Napoleona bilo je okrsaja s Turcima:
1809 Turci na nagovor francuskog konzula u Travniku napadaju i osvajaju podrucja koja su izgubili Svistovskim mirom.
1810 Mamont pokrece napad na turke i ponovno osvaja ista podrucja
1813 turci opet napadaju i zauzimaju Cetingrad.
Sto se tice vojski ilirskih pokrajina s podrucja krajine ponovno su postavili 6 pukovnija koje su bile i za vrijeme vladavine austrijanaca. Od pripadnika banskih pukovnija postavljena je 3. provizorna a od pripadnika licke i otocke 1. provizorna a od pripadnika ogulinske i slunjske 2 provizorna. 1. i 3. proivizorna ucestvovale su u velikom ratu a 2. provizorna je zavrsila u njemackoj dosavsi vec nakon povlacenja iz Rusije. Pored toga ostali koji su ostali u krajini rasporedjeni su od Trsta do Dubrovnika.
Oformljena je i Husarska no oni su ucestvovali 1813 u razbijanju Turaka i nakon dolaska u Francusku razoruzani su i posluzili kao radne jedinice.
Sto se tice uniformi tu nije sve bas tako jednostavno jer su i ovi u provizornim pukovnijama imali dio austrijskih uniformi uz francusko znakovlje. Dio je imao potpuno francuske uniforme no uglavnom je bilo mjesovito. Tako da rekonstrukcija i izrada figurica nije bas tako skroz jednostavna.
Pored znaka na slavoluku postoji i tabla u Domu invalida u Parizu koja u prijevodu glasi:
U SPOMEN NA HRVATSKE PUKOVNIJE KOJE SU POD FRANCUSKOM ZASTAVOM PRONOSILE SLAVU FRANCUSKE VOJSKE
U pravu si. Zaboravio sam navesti i ovaj drugi natpis. Inače, kome se pruži prilika, svakako treba obići sve ove lokacije u Parizu i izvanredne muzeje.
Natrag na vrh
Kekso

Član od: 18 Lip 2011
Mjesto: Bjelovar
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 4:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bosanac Napisao/la:

Sad si razbijam glavu jer sam prije 9 godina bio u Parizu, na slavoluku i prolazio pored Doma invalida, ali me te stvari tada nisu zanimale pa sam ih onako, turistički, na brzinu pogledao.

Cekic u glavu Glavom u zid
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 4:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kekso Napisao/la:
bosanac Napisao/la:

Sad si razbijam glavu jer sam prije 9 godina bio u Parizu, na slavoluku i prolazio pored Doma invalida, ali me te stvari tada nisu zanimale pa sam ih onako, turistički, na brzinu pogledao.

Cekic u glavu Glavom u zid
Les Invalides je impozantan kompleks, a da ne spominjemo vojni muzej pun zanimljivih stvari, od antike, preko srednjeg vijeka, pa sve do danas. U jednoj drugoj temi je spominjan samurajski oklop kojeg sam tamo vidio i izgleda wow!
Natrag na vrh
Kekso

PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 4:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Les Invalides je impozantan kompleks, a da ne spominjemo vojni muzej pun zanimljivih stvari, od antike, preko srednjeg vijeka, pa sve do danas. U jednoj drugoj temi je spominjan samurajski oklop kojeg sam tamo vidio i izgleda wow!

Prolazio sam ispred i slikao neke topove, ali tada nisam imao pojma što je to. S ovom antikom i samurajskim oklopom si mi samo dodao sol na ranu. Ne, ja sam morao ići u Louvre gledati Mona Lizu Mr. Green
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 7:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kekso Napisao/la:
[ranu. Ne, ja sam morao ići u Louvre gledati Mona Lizu Mr. Green

i, kakva je??? Very Happy Very Happy Very Happy
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 7:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
Kekso Napisao/la:
[ranu. Ne, ja sam morao ići u Louvre gledati Mona Lizu Mr. Green

i, kakva je??? Very Happy Very Happy Very Happy
Dobraaa... Laughing išao sam i u Louvre...
Natrag na vrh
Kekso

PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 7:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
i, kakva je???

Evo pa vidi Very Happy Meni bezveze i ima puno ljepših slika tamo. Mislio sam da je veća. Nisam bolje uspio slikati jer je kao zabranjeno slikanje, a i bila je užasna gužva.

A ovo su, mislim, Les Invalides:

Grunfe, daj nabaci koju sliku iznutra ako imaš. Uh, bila bi to prelijepa walkaround galerija...
Natrag na vrh
killa

Član od: 15 Ruj 2009
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 8:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ja sam bio ljetos i poslikao dosta toga i u Les invalides i na La Bourgetu..

Samo moram naci slike Smile
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Velj 21, 2012 11:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam ponešto slika iz les Invalides, ali su me stalno upozoravali da nesmijem slikati, a treba uhvatit i volje i vremena za sve uploadat...Najviše slika imam sa Le Burgeta, jer tamo nema zabrane slikanja, osim što se nigdje ne smije koristiti blic, a čuvari odmah skaču...
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Uto Velj 21, 2012 9:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Malo smo odlutali od teme. Tema je mali ratovi protiv turaka. Tu se valjda misli na period od Karlovackog mira pa do okupacije bosne nakon Berlinskog kongresa.
No evo malo kako je izgledao casnik 2. provizorne pukovnije u Njemackoj 1813.
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Uto Ožu 13, 2012 2:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Istrazujuci

naisao sam u prikazima za ogulinsku pukovniju na svoje pretke

Znaci Hauptleute sto bi danas predstavljalo kapetana prve klase
Natrag na vrh
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
PorukaUpisano: Pon Ožu 19, 2012 4:19 pm    Naslov poruke: Da li netko izrađuje makete opisanog razdoblja? Citiraj ovaj komentar

Poštovani
Povremeno "odškrinem" ovu rubriku, ali je obično puna "paučine", odnosno ne vidim da se nešto događa. U posljednje doba je živnula! Bilo bi dobro da neki poznavatelj vinjeta i samih figura iz promatranog razdoblja bude vodič za nas ostale koji bi se mogli okušati i u šarenim utegnutim dragonerima i tajcama na maketama. Sigurno se puno toga treba nadograđivati, ali takav hobi smo si sami izabrali. Preporučljiva literatura po popularnim cijenama, najbolje slikovne prikaze u ulju kao, kao i "sve" najosnovnije da se pokrenemo netko nam mora malo pokazati. Znam da ponešto ima u "Carskom HUSARU", ali da vidimo nečije jednostavnije radove u posljednje vrijeme. Držim da nije pretežak zadatak urediti jednu jednostavniju pozu u M 1:35 ili 90mm.
Traži se znalac za Turke i renesansno razdoblje te sve ovamo bliže i bliže do Velikog rata!
Lijep pozdrav najznatiželjnijima, Dragiša.

Član od: 15 Svi 2009
Mjesto: zg
PorukaUpisano: Sri Ožu 21, 2012 7:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo par linkova sa uniformama iz napoleonskog razdoblja

http://empire.histofig.com/Sedentary-Croatian-regiments.html

http://empire.histofig.com/Illyrian-Regiment.html

http://empire.histofig.com/Provisional-Croatian-regiments.html

http://empire.histofig.com/Croatian-Hussars-Regiment.html
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma