Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mali rat
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Josip

Član od: 25 Tra 2008
Mjesto: Ljubljana
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 12:22 am    Naslov poruke: Mali rat Citiraj ovaj komentar

Od turskog osvajanja Bosne pa sve do 19. stolječa na teritoriju sadašnje Hrvatske a pogotovo uz granicu sa Bosnom gotovo neprekidno se vodila posebna i vrlo prljava vrsta rata.
Mali rat po definiciji vojne enciklopedije znači neslužbeno ali sustavno upadanje gerilskih ili mobilnih lakih jedinica na teritoriju neprijatelja sa jasnom namjerom uništavanja civilnog stanovništva, njihovog dobra te uopće nanošenja što veče štete i zagorčavanja života neprijatelju u graničnim pokrajinama.
Mali rat se vodio neprekidno unatoč raznim primirjima i mirovnim nagodbama jer je lokalnom stanovništvu omogučavao i znatan ekonomski prihod; pogotovo u gladnim godinama.
Obilovao je zvijerstvima, prebjezima i prljavim obmanama i ratnim varkama na obje strane, koje su se dobro poznavale jer su govorile gotovo istim jezikom.

Često se pitam, kada razmišljam o zloćinima iz 40-tih i 90-ih godina, odakle izvire sva mržnja i 'primitivizam' naših naroda koji se najslađe kolju baš međusobno.
Ja mislim da sve to vuče korijene iz tih jadnih stolječa, kada je zločin za mnoge postao način života.

Josip
T34
Gost
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 12:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A joj Sad nadam se da neće krenuti u neželjenom toku...mada si u pravu...Gotovo svaki dio Hrvatske koji je graničio sa Osmanlijama nije pošteđen te ostavštine...
Dalo bi se o porijeklu stanovništva, religiji, te o tisuću "zašto" su neke stvari danas posložene kako jesu, zašto je negdje nacionalizam jači, negdje takoreć ni ne postoji...
Neću ništa pisati dok ne vidim postove drugih...
Inače Josipe svakako nabavi ili posudi knjigu Ive Rendića Miočevića, "Zlo velike jetre" u izdanju Književnog kruga, Split, 1996...
Bavi se (i ne samo) tom tematikom ovih prostora...

E da još nešto - mislim ipak da izraz "naši" narodi nije primjeren, mada razumijem u kom kontekstu ga koristiš; naime koliko god nam je zajednička prošlost i porijeklo, previše različitih faktora ( manje jezičnih, ali više religijskih i sl.) je oblikovalo različite kulture a kulture su "formirale" narode...

Opet ponavljam ovo je totalna ludnica i nije određeno državnim granicama!
Evo napomenuo si mislim da imaš rodbinu u Sinju...
Mi smo ko studenti često pričali o takvim stvarima i jedan krasan, pametan dečko iz Sinja me pitao što zapravo mislim da su oni ; sam je rekao, citiram otprilike "...kao Dalmacija smo, ali ne vidm nigdje more, ne čujem klape, ne jedemo ribu.
Naglasak je različit, običaji i stav prema vjeri i životu prilično različit od obalnih Dalmatinaca.
Hercegovina opet nismo, što smo mi? "
Natrag na vrh
Josip

PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 12:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Naravno da ne mislim nikoga svrstavati pod "dobru" ili "slabu" stranu. Pogotovo zato što su ratnici Malog rata gotovo bez iznimke bili obični nepismeni seljaci odnosno pijuni velikih sila, Austrije i Osmanske carevine te su odreda gubili širu sliku i prestali razmišljati o uzrocima i posljedicama svojih dijela.

Ipak, čini mi se da je ovo razdoblje potonulo u maglu povijesne amnezije tako da i ta tema ima svoje mjesto kada se govori o hrvatskoj vojnoj povijesti ranijeg perioda.

A što se tiče Sinjske krajine i njezinog naroda, to se dobro zna (mada je i tu štošta u magli). Koliko ja znam, zbog kuge, siromaštva i ratova cijela je ta krajina lišena svog originalnog stanovništva.
Nakon protjerivanja Turaka i osvajanja Sinja sa strane Venezzie bila je šteta da plodna zemlja Sinjskog polja ostane neobrađivana, pa su na tajnu misiju poslani braća franjevci (kako to da su ih Turci u Bosni puštali na životu još mi danas nije jasno?) koji su u Bosni, tačnije u dolini rijeke Rame agitirali među katolićkim stanovništvom i obećali im bolji život na plodnom terenu i pod zaštitom katolićke zemlje.
Kako su Turci u Bosni tada bili preokupirani epidemijama i ratovima, velika seoba ili prebijeg agitiranog stanovništva pod vodstvom franjevaca zbila se gotovo neopaženo i bez turske intervencije.
Nekoliko godina kasnije, 1715 g., velika turska vojska, koja je napala Sinj imala je i zadatak, da silom povrati stanovništvo u Bosnu.

Novi stanovnici Sinjske krajine dobro su se prilagodili novom domu ali su za ljude sa obale od. "prave" Dalmatince bili i ostali kontinentalci, Bosanci i "Vlaji" i nikada nisu priznati Dalmatincima, ma koliko oni sami sebe držali takvima Twisted Evil

Josip
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 9:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nemojte se ljutiti, ali moram pitati - koliko ce ovaj razgovor pomoci da se bolje naprvi neka maketa ili model?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 9:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dr. vlado Napisao/la:
nemojte se ljutiti, ali moram pitati - koliko ce ovaj razgovor pomoci da se bolje naprvi neka maketa ili model?
Slažem se sa ovom konstatacijom! Izvori koji opisuju te granične ratnike i poneka crno-bijela grafika su vrlo rijetke. Iz kasnijeg razdoblja, nakon Kandijskih ratova, postoje i neki crteži u akvarelu u boji, ali i to je rijetkost, a i ne prikazuje vjerojatnu šarolikost u opremi i uniformama. Do sada sam vidio najbolje rekonstrukcije u člancima koje je napisao ili ilustrirao Velimir Vukšić u starijim brojevima časopisa Hrvatski vojnik ili u Husaru. Tu su i slike iz Araličine knjige o Hrvatskim ratnicima (prvi dio) i Grbašićeve slike koje su objavljivane u raznim publikacijama. Uz priličan trud i konverzije pojedinih figura pješaka ili konjanika iz tog razdoblja koje se mogu nabaviti na tržištu, bilo bi moguće nešto i napraviti. Druga je opcija samogradnja prema Vukšićevim slikama.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
T34
Gost
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 9:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se i ja, ali jednom kada sam napisao da bi povijesne rubrike trebalo ukinuti, jer sve što koristi maketarstvu (fotografije, dokumenti i sl. ) lišeno ikakve politike, ideologije ili čak povijesne pozadine može ionako ići pod maketarske podforume, primio sam odmah par ciničnih i uvredljivih komentara - povijest je tu i neka ljudi pišu onda...
Natrag na vrh
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 12:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ni u kom slucaju nisam mislio da povijesne rubrike treba ukidati. A pogotovo nikoga napasti sto je iznio svoje misljenje.
Samo bih vise volio da sam procitao lijep napis o tom kako su izgledale odore i oruzje bilo koje strane iz bilo kog sukoba bez da se pitamo "Ko kome i zasto...? Iz iskustva ( nazalost i iz povijesti) znam da takve rasprave obicno ne zavrse lijepo...
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 1:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Doktore...prvo nešto lijepo...poprilično si u pravu...mada ne potpuno. A sad nešto ružno...pa nemoj čitati ako ti se ne sviđa. Wink
Natrag na vrh
Josip

PorukaUpisano: Uto Svi 20, 2008 2:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Priznam. Zastranio sam. Kasni sati, čudne misli...

Josip
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Velj 17, 2012 11:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:

Pa recimo ovako:

http://altefritz.blogspot.com/2011/06/oguliner-croats.html
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2012 9:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

S maketarske strane gledano, ja sam trazio i trazim sve moguce varijante uniformi za nase vojnike iz raznih razdoblja. Nazalost, nema niceg "glamuroznog", uglavnom, sve do 19. stoljeca - "krzno i opanci"...

Rubni dijelovi carstva, poluanarhicna situacija, uglavnom seljaci s nozem ili puskom...
Natrag na vrh
Kekso

Član od: 18 Lip 2011
Mjesto: Bjelovar
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2012 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sviđaju mi se figure i lijepo su obojane. Jel bi to mogao biti neki Zvezdin set???
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2012 7:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne znam. No moja familija po majci igrala je dosta znacajnu ulogu u krajiskim pukovnijama. Moj Daleki predak bio je haupleutant (ili tako nesto poput kapetana prve klase) u 3. Gir 1815. Njegov sin imao je isti cin u 1. Gir (Lickoj) 1852 a njihov sin je dogurao do pukovnika.
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2012 7:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Proucavajuci povijest krajine mogu reci da se radi o prilicno lose istrazenoj povijesti bez puno naucnih dijela koja je bila slavna i krvava.
Citat:
Nazalost, nema niceg "glamuroznog", uglavnom, sve do 19. stoljeca - "krzno i opanci"...

Rubni dijelovi carstva, poluanarhicna situacija, uglavnom seljaci s nozem ili puskom...

Znam da je "glamur" lijepe i nalickane sarene uniforme nesto sto privlaci no nasi predci bar nas koji s nekih korijenja poticemo iz tih krajeva ipak imaju puno vise glamura iako su bili obuceni u "ovcije kozuhe" a probleme rjesavali s puscanim zrnom ili nozem. No spomenimo se samo bitke kod Novog 15.08.1799 kada je u jednom danu bataljun ogulinske pukovnije ostao bez 800 ljudi sto ubijenih sto ranjenih i sveo se na oko 360 vojnika i casnika. No u toj bitci infanterist iz Ogulinske pukovnije ubija francuskog generala ma koliko on bio nalickan. Vec nakon 11 godina ti isti licani i kordunasi kao dio francuske vojske odlaze na pohod u Rusiju gdje su bili decimirani i od oko 5000 onih koji su otisli ostalo je jedva 500 onih koji su se vratili. Uz put je tih godina Sljivaric dosao od majora austrijske vojske do podmarsala francuske. Naganjanje s talijanima od 1831 do 1835 pa opet 1848 te treci bataljon (trecepozivci) u napadu na Madjarsku i na Bec. Velika je to i neistrazena povijest zaogrnuta u ovciji kozuh i noz. Samo treba procitati sto Marmont pise Napoleonu o krajisnicima. Pored toga Austrijanci su imali jako jeftino topovsko meso koje je ratovalo za njih nekada neustrasivo do ludila.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 20, 2012 10:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da napoleonski ratovi izlaze iz teme graničnih sukoba sa turskim osmanlijskim imperijem. Hrvati koji su se borili na strani Napoleona su bili regularno odjeveni u prikladne francuske uniforme. Istina je da su se iskazali kao ratnici.Zapisan je spomen na hrvatske dalmatinske jedinice(među ostalim nacijama koje su se borile za Napoleona) na Arc de Triomphe de l'Etoile u Parizu. Bez obzira što su se ti ljudi borili za stranog imperatora i što su mnogi bili na silu unovačeni, kad sam stajao na tom mjestu i gledao u natpis, osjetio sam nacionalni ponos... U maketarskom smislu bi izrada figura koje prikazuju hrvate u Napoleonovoj vojsci bio manji problem. Samo bi trebalo malo preurediti i drukčije obojati već postojeće figure francuskih vojnika iz tog perioda kakvih na tržištu zaista ima na pretek u svim mjerilima. Za izradu figura krajišnika je problem kudikamo veći i složeniji...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma