Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

SM 83 u NDH oznakama ? ? ?
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2009 1:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U nastavku prošlog posta fotka koju sam pronašao a da je najbliže toj registraciji

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2009 1:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, blizu ... a ipak toliko daleko ...
S tim što je ovo izgleda ex. Aeroputova (pa mobilizirana od VVKJ) Lockheed Electra. Čisto da netko ne pomisli da je ovo Savoia - jer si propustio upozoriti na to ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
ozzie

Član od: 19 Sij 2006
Mjesto: izvan RH
PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2009 3:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Traka oko trupa? Interesantno! da nije mozda ostao srebreni s trakom i oznakama Smile
hornet

PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2009 7:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
S tim što je ovo izgleda ex. Aeroputova (pa mobilizirana od VVKJ) Lockheed Electra. Čisto da netko ne pomisli da je ovo Savoia - jer si propustio upozoriti na to ...

a po ćemu je ovo electra a ne 83-ojka?
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2009 8:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Po rumunjskom spisku civilnih registracija (doduše s neta, nađenom na nekoliko linkova) ima 4 YR-SA* (C, E, D i K) i sve četiri su savoie SM.83, tri su pripadale LARES-u dok je četvrta bila privatna i to "K" (postoji i fotka iste)

SABENA-ine 3 savoie serijskih brojeva 34003-34005

L-Electra je imala veće prozore
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2009 8:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
prelude Napisao/la:

a po ćemu je ovo electra a ne 83-ojka?

Hm ... izgeda sam bio brzoplet, moja greška. "Ponijela" me traka oko trupa karakteristična za Aeroput netom prije rata, a iskreno i ne poznajem baš te Savoie pretjerano. Ispričavam se na unošenju zabune.

No, sad sam se malo potrudio pa sam uspio "izguglati" i da ona druga registracija koja se spominje u potpisu uz (pogrešnu) fotku S.73 nije "I-MTU", nego može biti samo I-MITU. I naravno riječ je isto o S.83, a ne s.73 koje fotka je očito pogrešno postavljena uz tekst. To mi je odmah i bilo čudno, obzirom su koliko znam, talijanske civil. registracije u pravilu bile četveroslovne.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
hornet

PorukaUpisano: Sri Sij 21, 2009 11:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

sad kad sam prenio što sam pročitao na drugi forum, bilo bi u redu onaj višak koji ovdje još nisam napisao prebaciti i na ovaj za one koji ne posječuju onaj forum

Na skenu s prve strane ovog posta se pak spominje druga SM.83T registracije I-ARCA (SN 34013) kao avion o kojem mi svi ovdje raspravljamo.
Ono što sam za taj avion pronašao je da je 13.06.41. imala udes prilikom slijetanja te da je trebala nekoliko mjeseci za popravak. Ista je između 02. i 06. mjeseca 1942. izvela 24 leta između Orvieta - Foggia - Tirana - Brindisi - Mostar - Zara - Aviano - Udine ali sada s registracijom 224-12.
Početkom 1944. od proizvedenih 23 primjerka ostalo je 3 komada, 2 je preuzela Lufthansa (možda je među njima bila i ona s početka posta D-AFPV???) dok je treći ostavljen RAC-u od ANR-a (Reparto Aerocollegamento del Sottosegretariato od Aeronautica Nazionale Repubblicana) te je ta zbog sve manje goriva izvela još nekoliko letova (spominju se datumi 10. i 11. 06. te 07.07.'44.)
U noći između 22. i 23.04.'45. preletjela je u Španjolsku na aerodrom blizu Barcelone.
24.04. raspao se ANR te su se posljednji preživjeli avioni (26 komada) vratili njemcima koji su ih pak 27.04. sami i uništili.

Fotku iste osim one na spomenutom skenu nisam našao međutim najvjerovatnije je izgledala slično ovoj na fotki s obzirom da je sken dosta nečitljiv
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Ožu 18, 2009 2:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo još malo o ovom događaju na španjolski

_Hobby M_

Član od: 01 Lip 2011
PorukaUpisano: Čet Lis 27, 2016 1:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Novi prilog staroj temi:

http://incidentessgm.blogspot.hr/2013/11/savoia-sm82-pipistrello.html
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma