Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Jak-?, ali koji...?
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Velj 05, 2006 2:00 am    Naslov poruke: Jak-?, ali koji...? Citiraj ovaj komentar

... odn. dvosjedi "Jak", ali koji?

Da čujem znalce!? Odmah da vam kažem da ja ne znam odgovor, premda pokušavam to odgonetnuti već neko vrijeme.

Inače iz kabine "izlijeće" J. Križaj o kome ima rasprava na onom drugom topicu, a ispod ove fotke je vjerojatno isti avion - slika je nešto lošija obzirom sam je ovakvu "maznuo" na e-bayu...

P.s. Molim one koji su već upoznati s ovim mojim istraživanjem da se pritaje na neko vrijeme sa svojim zaključcima - da čujemo možda neko zanimljivo razmišljanje ili (daj bože) konstruktivan odgovor (častim!) i od ostalih. Pa ak ne bu išlo....

Dakle Question :

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 05, 2006 8:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislis 7A, 7B...?
Natrag na vrh
nsetina
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 05, 2006 10:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Trazis tip aviona ili nesto drugo, mozda UTI-26.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Velj 05, 2006 12:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da vam dam neke koordinate;

Dvosjedi Jak-7(W ili UTI ili UTI-26) ne bi išlo, jer se kod istog - linija hrbta iza cockpita pravocrtno i u laganom luku spušta prema repu. ALI, poveznica s Jakom-7 je ovdje vidljiva "venturi" cijev koja je inače tipično za Jak-7 upravo na desnoj strani trupa. Za razliku od dvosjedog Jaka-9 kod kojeg je ta venturi cijev na lijevoj strani trupa ili je uopće nema.

Prema konturama bi ovo dakle, trebao biti dvosjedi Jak-9, ali je ipak posve atipičan od standardnog Jak-9W ili Jak-9UTI ili UJak-9, whatever. Za usporedbu vam ovdje prilažem jednu dosad neobjavljenu fotkicu standardnog dvosjedog Jaka-9 (Niš, 1954.g., evid.br. 1128);

Vidljivo je da se junak naše priče u znatnom dijelu razlikuje od ovog donjeg "standarda" - nema poklopca stražnjeg (učiteljskog) dijela cockpita, stražnji dio iza te kabine nije od pleksiglasa (kao na tipičnom Jak-9W/UTI standardu) već je "zapunjen", pa već spomenuta "venturi truba"... i možda još ponešto...
Natrag na vrh
nsetina
Gost
PorukaUpisano: Sri Velj 08, 2006 11:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo jedan Jak 9W sa venturijem sa desne strane, jel ovo jako remeti tvoju racunicu? Very Happy

Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Čet Velj 09, 2006 12:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nsetina Napisao/la:
Evo jedan Jak 9W sa venturijem sa desne strane, jel ovo jako remeti tvoju racunicu?

Niti ne, jer je računica kod "Rusa" očito relativna kategorija. Nemam pojma
Inače, prema mojoj referenci (Mon. lotnicze br. 47) ovo je izgleda ionako neka modifikacija standardnog Jaka-9W "z dodatkowym chwytem powietrza do pradnicy" (ak netko zna poljski nek nam prevede... Maturiral je). Bit će da je to ovo izbočenje na trupu ispred vjetrobrana kabine - vjerojatno neki usisnik...

No, da se vratim na moje pitanje i da još malo odškrinem vrata k rješenju problema; JRV je nakon rata (a u nedostatku dvosjedih "jakova" za obuku) u "Ikarusu" modificirala određeni broj jednosjedih lovačkih u dvosjede (školske) "jakove", pa je i ovaj "25" očito jedan od tih "hibrida˝ - obzirom se taj UJak (9D?) ne poklapa ni s jednim "ruskim" iz literature koju imam. Stavio sam topic iz razloga da netko eventualno pobije, odn. demantira moju teoriju - da je ovo improvizirajuća jugo-modifikacija prema internim nacrtima i idejama. Interesantno jest i to da je ovo vjerojatno (prema vidljivom "ovlaš" prefarbavanju ruskih oznaka, kao i ruskom "fontu" broja) modifikacija u vrlo ranom periodu odmah nakon rata, što malo čudi obzirom na skromne tehnološke mogućnosti i devastiranu zrakoplovno-mehaničarsku logistiku (Ikarus?) u to doba. Ili se jednostavno nisu zamarali sa standardnim označavanjem. Možda J. Križaj ovdje ima ulogu (jednog od) probnog pilota? No, u svakom slučaju ova fotka nije mogla biti snimljena nakon 1948. (te je godine naime Križaj poginuo).

Nadao sam se da netko zna o tome nešto više... Možda se sada otvori...
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Čet Velj 09, 2006 1:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A o kojem izbočenju ispred vjetrobrana kabine govoriš? Nis nezna
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Čet Velj 09, 2006 8:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zakaj brijete na devetke, a iskljucujete jedinicu ?
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2006 12:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:
Zakaj brijete na devetke, a iskljucujete jedinicu ?

Moram priznati da si me zaintrigirao s ovom idejom... Imam naime, još jednu fotku ovog "hibrida" gdje se neke stvari vide dost bolje od priložene fotke, ali ću je staviti ako dobijem dozvolu vlasnika za objavljivanje.
Ipak, ono što ne bi išlo u prilog tvojoj ideji je to da bi po nekoj logici stvari Jakovi-1 u to doba morali (?) imati puno istrošeniji resurs od Jakova-9, pa ne bi bilo logično prepravljati ih u avione za obuku od kojih se očekuje još nešto naleta. No, opet, tko kaže da unutra nije stavljen neki motor Jaka-9 s manjim resursom, etc. Konačno, možda su i poneki manje "potrošeni" Jakovi-1 bile iznimke koje potvrđuju pravilo. Dakle, tvoja ideja je posve konkurentna u razrješavanju ove dvojbe.
Nisam neki ekspert za "Jakove", ali 1-icu i 9-tku odmah raspoznam po kosini usisnika ispred motora i posve različitim poklopcima stajnog trapa, a upravo je to ovdje nedokučivo (+ na drugoj se fotci vidi da su upravo ti poklopci skinuti - valjda protiv nakupljanja blata). Jel netko može reći po čemu bi još izvana uočljivom mogli razlikovati 1-icu od 9-tke?
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2006 12:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možda bi trebao porazgovarati s ljudima koji su na Borongaju 'cirkularom' preradili Me 109 G jednosjeda u dvosjeda. Idea

Taj dvosjedi Jak je veoma lako moguće domaći zdelanac. Wink
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

PorukaUpisano: Ned Velj 12, 2006 9:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, obećao sam neki dan ovu fotku kojom ću nadam se još malo rasplamsati ovu diskusiju. Prvenstveno zahvaljujem kolegi B. Cigliću na ustupanju ove fotkice za OMF:

E, pa da sad čujem razmišljanja. Ima par interesantnih (nestandardnih i/li neobičnih) detalja na ovom dvosjedu. Da vidim što vi mislite i što ćete zamijetiti?
Natrag na vrh
JurajDobri
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 12, 2006 9:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Po ovome šta se vidi izgleda kao neka verzija 7-ice.

Šteta da se ne vidi niti jedan usisnik!
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 12, 2006 10:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja mislim da na ovom cudu ima pomijesanog svega i svacega. Ne bi me cudilo da ima i trojke.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 12:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni upada u oči rupetina na vrhu spinnera...A da to nije Jak 9T preuređen naknadno u dvosjeda?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 13, 2006 2:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

..ili je to Prelude poceo vjezbati u Photoshopu, pa nam uvaljuje fotomontaze.. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed
Stranica 1/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma