Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Rangiranje proizvođaća po kvaliteti

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Vidolinho
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 6:20 pm    Naslov poruke: Rangiranje proizvođaća po kvaliteti Citiraj ovaj komentar

Dakle, kao šta sam napisao u uvodnom postu, ja sam se nekad bavio modelarstvom, kao klinac. Tada sam slagao Italerijeve modele uglavnom jer za bolje nisam znao. Govorimo o razdoblju od pred valjda 10+ godina.
Jednom ili dva puta sam se opekao na Airfixu i Helleru koji su imali očajne modele (barem onoga šta sam ja kupio).

Također znam da je Revell imao šrotne 1/72 modele aviona. Detalji slabi ili nikavi, prijanjanje djelova slabo, plastika nekvalitetna i sl.

Također znam da je Tamiya imala jako dobre avione u 1/48, a tenkove vrhunske (barem koliko sam ja znao).
Bio sam na nekih 75% kod slaganja P-51 (mislim verzija B) kada sam ga uredno ukenjao sa krivom bojom. Do tada je sve bilo u najboljem redu. I složio sam neki jabanski Seaplane, isto 1/48 (bijeli na kutiji, mislim neka Nakajima, nije zapravo niti bitno). Kvalitetom plastike sam bio zadovoljan.

Naslušavao sam se priča i priča da je Hasegawa špica, najbolje ikad, mrak, ovo ono - kupio P-38 nekakav "D-Day Special Edition" i bio je čisti šrot od modela. Mediokritet, bez istaknutih zakovica, samo sa ispupčenjima na krilima i sl. Skupo pakiranje u novoj kutiji sa, uvjetno rečeno, posebnim setom decalsa. Glupost.

Imao sam i od Academyja Mustanga, u mjerilu 1/72 koji je imao dobro izražene detalje na površini krila i trupa, ali je očito bio krivi proračun kod modela i sa svake strane aviona je bilo cca 2-3 mm lufta između kraja krila i trupa. Nikad ga nisam dovršio.

Malo sam gledao modele tu po forumu i po nekim drugim forumima, pa sam se ponovo zagrijao za 1/48 WWII avione.

E sad dolazim do glavnog pitanja - koje su firme najbolje (koje proizvode najkvalitetniji finalni proizvod) u toj kategoriji? Dajte top 3 po vašem iskustvu, da ne duljimo previše.
Hvala.
Natrag na vrh
PowerPlant

Član od: 02 Svi 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 6:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav,
Ne slazem avione ali kao opcenito najbolje makete slove one Japanske...pogotovo Tamiya, shto mogu i osobno potvrditi, a cujem da je i Dragonova militarija sasvim solidna...
Toliko...
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 6:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Teško je ocijeniti generalno proizvođače jer svaki ima boljih i lošijih maketa...

Ako gledam današnje stanje i samo NOVE kalupe, što se aviona u 1/48 tiče svakako je br.1 Tamiya, nešto ispod Hasegawa, pa onda dugo ništa. Zatim je tu Eduard i ostali kao što su Revell, Italeri, Academy ili Trumpeter koji izbace pokoju uspješnu maketu
kosalo

Član od: 05 Sij 2008
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 7:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mi smo svojedobno uvijek esci i revell gledali s podsmjehom...a hasegawe i tamye su se desavale samo za bozic..eventualno
L
And people still laugh about as much as they ever did, despite their shrunken brains. If a bunch of them are lying around on a beach, and one of them farts, everybody else laughs and laughs, just as people would have done a million years ago.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vidolinho
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 8:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A tko ima tu da drži Tamiyu?
Ovi dečki iz Baliste imaju neke druge firme, ali čak i da mi se kalupi sviđaju, nemaju ono šta bih ja.
(Messerschmitt Bf109G, Messerschmitt 262, P-51 Mustang B ili Mig 15).
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 8:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na žalost - nitko...

Mig-15 je bolji onaj od Trumpetera...

To je Tamiya starijeg datuma

Mene peče F-16ica... srećom, uskoro će Moson
Vidolinho
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 8:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:

Mig-15 je bolji onaj od Trumpetera...

To je Tamiya starijeg datuma

Našao sam Mig 15 na LuckyModel.com-u ali je 'clear edition'. Iako niti ovako ne ispada puno, skupa sa poštarinom i dostavom do 11 dana... Oko 26$.
To i nije neka brutala od cijene... Dapače. Kada su u Alphi 1/48 od Tamiye 163 Kn, a čak niti nema tog Miga.
Natrag na vrh
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 8:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

provjeri malo i ebay. svasta se tamo nadje za malo novceka
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 9:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

low Napisao/la:
provjeri malo i ebay. svasta se tamo nadje za malo novceka

Da, da... Bazična cijena je mala, ali brate - ubije me postage and packing. U 90% slučajeva je čak veći nego cijena samog modela....
Natrag na vrh
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 9:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ali P&P troskove moras platiti i na on-line shopovima, zar ne?
a tamo je vec osnovna cijena veca.

samo kazem, pronjuskaj si malo, mozda nadjes nesto sto je i sa P&P troskovima jeftinije nego sa nekih shopova.
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 9:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

low Napisao/la:

samo kazem, pronjuskaj si malo, mozda nadjes nesto sto je i sa P&P troskovima jeftinije nego sa nekih shopova.

Ma znam ali evo primjera:
A-10A Thunderbolt II dođe preko Lucky Modela 19,98$. Poštarina za Hrvatsku je 9,98$ (zračna pošiljka, 7-11 dana). Ukupno ti je to 29.96$ šta je smiješno naspram onoga šta je moj brat platio u Vohu pred nekih 10 godina.

Onda MITSUBISHI J2M3 INTERCEPTOR RAIDEN je 7,99$, Zero Fighteri su 8,99. To su vjerojatno stari kalupi, ali kako se sjećam - dobri bi bili i danas.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 10:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidolinho Napisao/la:
low Napisao/la:

Ma znam ali evo primjera:
A-10A Thunderbolt II dođe preko Lucky Modela 19,98$. Poštarina za Hrvatsku je 9,98$ (zračna pošiljka, 7-11 dana). Ukupno ti je to 29.96$ šta je smiješno naspram onoga šta je moj brat platio u Vohu pred nekih 10 godina.

Onda MITSUBISHI J2M3 INTERCEPTOR RAIDEN je 7,99$, Zero Fighteri su 8,99. To su vjerojatno stari kalupi, ali kako se sjećam - dobri bi bili i danas.

A-10 od Tamiye je opet stara maketa... Uzmi bolje Italeri ili još bolje (ali i skuplje) HobbyBoss... Čak je i Monogram ljepša maketa (ujedno i moj izbor) samo ima pozitivu panele i teško se nalazi
Andrej

Član od: 13 Pro 2006
PorukaUpisano: Uto Velj 05, 2008 10:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

neznam neslažem avione,nekaj malo sam slagao sad neki stari avion od hellera i čisto ok,nisam imo problema,i onda sam išao slagat revellov avion za spad i završio u smeču.Imam još neko smeče od Revella za složit.

Što se tiče kvalitete,daleko najkvalitetniji su mi Tamiya,Dragon i recimo miniart.(ovo se tiče smao oklopa i fogura u 1/35)

tak ionak sada planiram složit jedan mig za frendicu kojoj je ročkas uskoro
Natrag na vrh
KatarII

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: ZGB
PorukaUpisano: Sri Velj 06, 2008 12:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrlo subjektivna tema- nekome je vazna preciznost a drugome lakoca sklapanja (a to dvoje definitivno nisu proporcionalni).

Npr, iako su stari Revell kalupi po danasnjim standardima losi, ja ih rado vidim i slozim (na cekanju trenutno Wink) , posto sam na njima poceo. Isto tako Esci i Airfix.

S druge strane novi Revell kalupi su odlicni, iako je cinjenica da se ne slazu uvijek najbolje (tj. potrebno je puno opreza). No, isto vrijedi i za Hasegawu (primjer njihova serija F-4 ili jedan obicni F-14). Jedino se za Tamiyu moze reci da naprave najdetaljniji moguci kalup koji se najlakse sklapa, ali to dolazi sa cijenom.

Maloserijski proizvodjaci - redovito treba opreza, ali nitko drugi ne radi, npr. Pucaru...

A kaj se Luckymodela tice, do sada sam dva puta narucivao od njih, i svaki put je cijena ispala nesto (ne dramaticno) niza nego u Europi (postarina uracunata). No, s druge strane, neke od tih maketa nisam uspio naci u Europi...
Mtech

Član od: 23 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Velj 09, 2008 10:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidolinho Napisao/la:
A tko ima tu da drži Tamiyu?
Ovi dečki iz Baliste imaju neke druge firme, ali čak i da mi se kalupi sviđaju, nemaju ono šta bih ja.
(Messerschmitt Bf109G, Messerschmitt 262, P-51 Mustang B ili Mig 15).

Tamiya je definitivno daleeeko ispred svih ostalih iako i oni imaju par svojih khm propusta(na pamet mi pada recimo njihov Harrier) ... ja bih ti konkretno za Bf109G preporucio Hasegawu koja je preodlicna i slaze se lakse od Lego kockica a Tamiya ionako radi samo E verziju Messerschmitt-a koja je puno bolja od Hase E-a a za 262-jku, P51B i MiG15 definitivno Tamiya ... fakat nemres fulat
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma