Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Academy MiG-21 1/48
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 3:15 pm    Naslov poruke: Academy MiG-21 1/48 Citiraj ovaj komentar

Ovo je Academy 1/48... Sa tendencijom da postane diorama sa vremenom. Za sada toliko. Maketa je dobra, ali totalno netočna. O tome što je sve pogrešno napisane su već knjige na ovom, ali i drugim forumima.

Nisam tip kojeg brinu milimetri i ne znam kakve još gluposti, ali neke stvari koje (mene) bodu u oči ipak sam odlučio promijeniti.

1. Kokpit: Onaj iz kutije ne dolazi u obzir. Resinski u biti nije opcija, nego dio koji bi OBAVEZNO trebalo promijeniti. Ovaj je konkretno Aires.. Relativno sam zadovoljan kako je ispalo, al moglo je i bolje ( u stvarnosti u biti i izgleda bolje nego ovak na fotkama - ovak mi zgleda nekak skroz neuredno - iako je i na pravim migovima tako) Instrument tabla je tu još u fazi izrade.

2. Vrh vertikalca treba nadodati jer je onaj u originalu prezaobljen... Malo tankog stirena, kita i šmirgl papira. Ovo je u fazi početne izrade

3. Dodatni spremnik za gorivo i pito cijev nadomješteni iz KP-ovog kita. Ovi Academy-evi nemaju neke veze sa stvarnošću i izgledaju blesavo.

4. Na pojedinim mjestima malo kitom srediti grbu... Ova "po defaultu" je nešto između MF-a i bis-a

Osim toga otvorio sam panel sa crnom kutijom (koja je u biti naranđasto-crvena) To još traži malo dorade - tek je u fazi izrade.

Decali su oni moje "proizvodnje"... Tu isto stvar šteka. Udmah upozorenje svima koji će ih koristiti. Decali su fini i tanki i super prijanjaju, ali ono na što ja nisam baš mogao utjecati je j****o upasavanje boja. To u praksi znači da postoji nuspojava kao kod onih starih Airfixovih. Ispod decala će vam se pokazati bijela boja. Rješenje je taj dio obojati čačkalicom ili tankim kistom. Nije nešto strašno, ali živcira i iziskuje malo vremena. Drugo je rješenje odrezati pažljivo skalpelom što bliže decalu. Ja sam kombinirao oba rješenja. Kakav je rezultat presudite sami.

Tu bi se sad dalo primijeniti još puno maketarske filozofije. Netočnost kotača, konturno krivi ispušnici, canopy itd... klasika. Ko hoće uvijek nađe sra*e. Činjenica je da je ovo najbolje što se može naći, a da sliči na MiG-21. Alternativa je KP (kojeg sam također radio), al je dobar samo kao izvor pojedinih dijelova za ovu maketu.

Još na kraju, kao što rekoh, ovo nije gotovo. Treba još dodati stvari da bi bila neka diorama. Zato ovako malo veća podloga. Osim toga , treba još i na samoj maketi presložiti par sitnica...

Toliko za sada. I`ll be back.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 4:20 pm    Naslov poruke: Re: Academy MiG-21 1/48 Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
Maketa je dobra, ali totalno netočna.

Sorry, ali ovo što si napisao je totalna terminološka kontradikcija. Ili je maketa dobra, pa je uz to i točna ili uglavnom točna ili poprilično točna itd ... ili je makete totalno netočna pa time nije ni dobra. Ali ne može biti maketa i dobra i totalno netočna u isto vrijeme.

Maketa može biti vrlo detaljna ali konturno netočna, može biti i konturno točna ali bez detalja, ali reći da je maketa dobra je tako širok pojam da pokriva i podrazumijeva i da je maketa i konturno točna i detaljna u visokoj mjeri. A onda izjaviti u nastavku iste rečenice da je maketa totalno netočna ...?!?

Ovako kako je napisana tvoja uvodna rečenica je totalno zbunjujuće za svakoga tko ne zna puno o tom zrakoplovu, pa se oslanja u potpunosti na recenziju.
Malo više usklađenosti pojedinih tvrdnji bi bilo poželjno, kako se ne bi čitatelja zbunjivalo ovakvim tvrdnjama i dovodilo ih u nedoumicu.

Samu maketu si jako dobro napravio, djeluje vrlo uvjerljivo. Članovi OMF-a koji su održavali Migonje su mjerodavniji pa će biti interesantno čuti njihov komentar.

Žach: poruka promijenjena dana: Pon Velj 27, 2006 4:34 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 4:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam primijetio dvije stvari : Prvo, pitot cijev mi se cini previse ravna, znam da na Bis-u ima malo "lomljen" izgled kad se gleda s boka. Drugo, izlazni rubovi krila i ostalih letnih povrsina - steta sto ih nisi stanjio, na MiG-u su u presjeku jako ostri.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 4:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pitot cijev ima vrlo karakterističan oblik, kao da je dvostruko zalomljena za par stupnjeva. Ali to je lako dotjerati na maketi, nikakav problem.

Pogledaj na ovoj fotki repni vertikalac, krivulja vrha kojeg si korigirao izgleda donekle drugaćije, nije toliko "tvrdi kut" kako si ti "prekorigirao" taj detalj, gornji brid lagano ponire a onda se relativno tvrdo spaja sa napadnom ivicom vertikalca.

Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 4:50 pm    Naslov poruke: Re: Academy MiG-21 1/48 Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:
0viking0 Napisao/la:
Maketa je dobra, ali totalno netočna.

Sorry, ali ovo što si napisao je totalna terminološka kontradikcija. Ili je maketa dobra, pa je uz to i točna ili uglavnom točna ili poprilično točna itd ... ili je makete totalno netočna pa time nije ni dobra. Ali ne može biti maketa i dobra i totalno netočna u isto vrijeme.

Maketa može biti vrlo detaljna ali konturno netočna, može biti i konturno točna ali bez detalja, ali reći da je maketa dobra je tako širok pojam da pokriva i podrazumijeva i da je maketa i konturno točna i detaljna u visokoj mjeri. A onda izjaviti u nastavku iste rečenice da je maketa totalno netočna ...?!?

Ovako kako je napisana tvoja uvodna rečenica je totalno zbunjujuće za svakoga tko ne zna puno o tom zrakoplovu, pa se oslanja u potpunosti na recenziju.
Malo više usklađenosti pojedinih tvrdnji bi bilo poželjno, kako se ne bi čitatelja zbunjivalo ovakvim tvrdnjama i dovodilo ih u nedoumicu.

Kada bih išao objašnjavati nekome tko ne zna što je maketa ili MiG-21, upravo bih mu to ovako objasnio. No pošto smo ovdje gotovo svi maketari, a meni se baš i ne pišu knjige, mislim da je dovoljno jasno.

Maketa je dobra, ali netočna. Dakle pokrio sam dio da je detaljna i lako se slaže, ali je ODMAH jasno da nije konturno točna (što se da zaključiti iz ostatka teksta.

Za KP bih recimo rekao da je loša maketa, ali točnija od ove...

Zbunjeni čitatelji će tražiti i dobiti dodatno objašnjenje ako je potrebno.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 4:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:
Pitot cijev ima vrlo karakterističan oblik, kao da je dvostruko zalomljena za par stupnjeva. Ali to je lako dotjerati na maketi, nikakav problem.

Pogledaj na ovoj fotki repni vertikalac, krivulja vrha kojeg si korigirao izgleda donekle drugaćije, nije toliko "tvrdi kut" kako si ti "prekorigirao" taj detalj, gornji brid lagano ponire a onda se relativno tvrdo spaja sa napadnom ivicom vertikalca.

Istina, možda malo jesam i još stignem popraviti, ali ova fotka je slikana iz boljeg kuta, pa se vidi da nije tak strašno. Radio sam po crtežu iz neke ruske knjige (možda i netočnom)

Ovo je fotka sa academy makete. Vidi se po mojem mišljenju ipak malo prejako zaobljenje.

Kad se gleda bočno, baš bode u oči.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa ti izgleda vrlo lijepo i uvjerljivo. Smile Zanima me koje si nacrte koristio za provjeru konturne točnosti?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketar je širok pojam, pokriva od klinca koji "slupa" zajedno maketu u dva sata, preko nekoga tko radi tri makete godišnje do onoga tko troši sate na istraživanje prije počinjanja svakog projekta. Nitko nije mjerodavan da nekoga proglašava maketarom ili ne-maketarom.

Stoga tvrditi da su skoro svi na OMF-u maketari je bespredmetna tvrdnja. Po kojem kriteriju je netko maketar a netko nije? Jako puno ljudi koje znam kupuju makete, ali ih uopće ne slažu jer nemaju vremena ili uvjeta, a "ludi" su maketama možda i više od onih koji imaju sreće da imaju i vremena i uvjeta da se aktivno bave maketarstvom. Jesu oni maketari ili nisu? Neki su sastavljali makete do prije 10 godina, a sada to ne ćine jer im okolnosti ne dopuštaju. Jesu oni maketari? Ili su bivši maketari? Ili simpatizeri, ili dopisni članovi? Wink

I za kraj, pisati knjigu je jedna stvar a dati vrlo sažetu a ujedno korisnu informaciju je druga stvar. Primjedba koju sam naveo je dana u najboljoj namjeri ali si ju ti totalno na krivi naćin primio, i krivo ti je "legla", što se vidi iz tona tvog odgovora.

Da, krivulja vrha repa na maketi je sigurno prezaobljena, ti si ju malo prekorigirao, a sve se to da srediti sa dva poteza brusnim papirom.

Dobra fotka je uvijek bolja i od najboljeg nacrta.

Žach: poruka promijenjena dana: Pon Velj 27, 2006 5:15 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

frka Napisao/la:
Ja sam primijetio dvije stvari : Prvo, pitot cijev mi se cini previse ravna, znam da na Bis-u ima malo "lomljen" izgled kad se gleda s boka. Drugo, izlazni rubovi krila i ostalih letnih povrsina - steta sto ih nisi stanjio, na MiG-u su u presjeku jako ostri.

Ta Pitot cijev mi je krv popila... Malo je jesam svinuo, pa sam je izgubio u moru šarenih čačkalica koje sam bacio. Zatim sam kopao po smeću i sretan našao totalno deformiranu cijev, pa sam je još na kraju i ravnao.... Sad je već sva labava od zamora materijala da je se baš ne usudim previše dirati. Malo se još možda može svinuti...

Krila nisam tanjio iz vrlo jednostavnog razloga - finih panela i zakovica koje nikad ne bih uspio sam tako lijepo urezati, ali da su deblja nego što bi trebala biti - jesu.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Maketa ti izgleda vrlo lijepo i uvjerljivo. Smile Zanima me koje si nacrte koristio za provjeru konturne točnosti?

Zbilja ne znam čiji su to nacrti... Sken mi poslao neki Rus ili Ukrajinac još daaavno sa kojim smo nešto na tu temu raspravljali na ARC-u.
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na kojim dijelovima si "grbu" dorađivao? Imaš koju in-progress fotku da se vidi gdje su konturne korekcije potrebne ?

Inaće, super izgleda na fotkama, i pozadina je odlično ukomponirana.
Stalno fotkaš sa istog mjesat sve makete? Je li to rub ograde balkona na katu? Ako je, onda si hrabar! Palac gore

Žach: poruka promijenjena dana: Pon Velj 27, 2006 5:22 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:

Da, krivulja vrha repa na maketi je sigurno prezaobljena, ti si ju malo prekorigirao, a sve se to da srediti sa dva poteza brusnim papirom.

Dobra fotka je uvijek bolja i od najboljeg nacrta.

Da, sad kad gledam nije ni onaj crtež skroz mjerodavan... Zeru brusnog papira će riješiti stvar.

Da li je moguće - ako netko zna - postoje li različite vrste onog panela na vrhu vertikalca? Taj dio je od nekog plastoplatna... Moguće da se improvizirao s vremena na vrijeme i u različitim sredinama.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:
Na kojim dijelovima si "grbu" dorađivao? Imaš koju in-progress fotku da se vidi gdje su konturne korekcije potrebne ?

Inaće, super izgleda na fotkama, i pozadina je odlično ukomponirana.
Stalno fotkaš sa istog mjesat sve makete? Je li to rub ograde balkona na katu? Ako je, onda si hrabar! Palac gore

Dio iza kokpita zahtjeva korekciju. Najveći je razlog taj što grba nije dana u komadu neko se sastoji od tri djela, pa na djelu iza kokpita kada se pripaše izgleda "slomljeno"... Na znam kako da to kažem - nisam fotkao taj dio.

Uglavnom potrebno je u jedno 2-3 navrata zagladiti sa nekoliko tanjih slojeva kita i fino izbrusiti.

Da, ograda balkona na prvom katu... Samo je bitno ne slikati po vjetru.
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prva reakcija kad sam vidio slike je bila: WOW! I to je najvažnije, jer bez obzira na tvoje samokritike, to izgleda jako dobro. Posebice mi se sviđa kako si maketu obojio - mislim da si boju pogodio u dlaku - odn. to izgleda kao Hrvatsko-obojani MiG-21. Šteta je samo što su rondele (plava boja) presvijetle, odn. što se vide rubovi - što si i spomenuo. Isto tako mi se čini da baš i nisi skroz pogodio ton "metalizera" na ispuhu

Dakle, morat ćeš se pomiriti sa činjenicom da nam je "miguša" vrlo familijarna, pa će ovdje biti nekih kritika i već ove prve dvije, tri od kolega prethodnika, moram priznati da stoje. Ne znam kaj si kemijao s vertikalcem, tj. ne znam koliko je u maketi doista pogrešan, ali ovaj kod tebe izgleda ko kod F-111. To i "pitotka", kao i izlazni rubovi koje je spomenuo Frka, doista bode u oči.

Ali još jednom ponavljam, nagledao sam se raznoraznih maskirnih hrvatskih migova i... - sveukupno gledajući - ljepšeg od ovog tvog još nisam vidio i ne bi bilo loše da pokušaš revidirati neke pogreške koje se još možda mogu ispraviti.

Napiši nešto o bojama koje si koristio - za svekoliki puk... To je naime, jaaako dobro.

prelude: poruka promijenjena dana: Pon Velj 27, 2006 5:49 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
...kao i napadni rubovi koje je spomenuo Frka, doista bode u oči.

Danijel je spomenuo izlazni (stražnji) rub krila, a ne napadni rub. Wink
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma