Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Opet problem
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Timmy
Administrator
Član od: 16 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 12:15 pm    Naslov poruke: Opet problem Citiraj ovaj komentar

Kada maskiram dio makete, uvijek mi pik traka skine boju. I obavezno prije nego lijepim traku ju nekoliko puta zaljepim-odljepim po dlanu da popusti ljepljivost ali ništa. Uspio sam si na Ferrariu odvaliti tako malo boje ali sva sreća 3 su sloja boje na njemu pa se baš i ne kuži. Probao sam i sa selotejpom i također ga po dlanu prođem da jedva drži i opet mi se skine boja. Kako vi to radite i s kojom trakom?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
igor1221
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 12:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ovako majstore.....

vjerovatno koristis one zute krep trake, nabavljive u getrou i slicnim trgovinama, cijenom cca 10-tak kuna.......generalno gledano nisu lose za neke stvari, no za druge.......

odi u trgovinu boja i lakova...ili jos bolje u neku autolakirersku radionicu i nabavi trake koje oni koriste.....3m bi ti bila najbolja ali i najskuplja opcija.....cijena ti varira od duzine/sirine trake a moze biti i do 50 kn za traku......

neznam sto si tocno maskirao na maketi....ja ti u glavnom radim zrakoplove 1/72....i ako sam prisiljen raditi visebojnu shemu (maskirnu), onda radim na slijedeci nacin.......

1. ofarbam kompletnu maketu fillerom tanko, kojeg kad se osusi uglancam da bude skroz jednolican i gladak....
2. spricam cijelu maketu u najsvjetliju boju koja ide po shemi bojanja...
npr.... mig-29.....svjetlo siva dole i gore, nos tamno sivi, i zeleni maskirni dijelovi odozgor..... ofarbam sve u tu svjetlo sivu, nos u tamno sivu....maskiram dijelove koje ne zelim farbati u zeleno i to na slijedecu foru.....od obicne aluminijske folije izrezem dijelove vec po shemi kako ide...znaci od folije radim pokrivalo za one dijelove koje NE farbam u zeleno.....postavim foliju na ta mjesta i opet sve prespricam zeleno....

Folija ne ostavlja toliko ostre rubove/prijelaze boja u visebojnim shemama kao traka....ako se bojih da ti folija nebi pala s makete tijekom rukovanja ili bojanja, ili da se nebi pomakla.....lagano na par mjesta je namazi obicnom kremom za ruke, margarinom ili bilo cime sto imas pri ruci.....ta krema ce foliju zaljepiti crvsto za maketu, a pri skidanju nece ostetiti boju...sve sto moras napraviti je skinuti foliju i maketu (ofarbanu) oprati lagano u mlakoj vodi da skines tu kremu.....

alternativa ovome ti je kad cijelu maketu ofarbas u najsvjetliju nijansu, dijelove koje ne farbas maskiras maskolom ili graphygumom.....jednostavno namazes u 2-3 sloja ostavis da se osusi i spricas....kad je boja skorz suha, jednostavno prstom skines maskol s makete i to ti je to......
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 2:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Timmy,možda nije toliko problem u traci,ako već oslabiš ljepilo na njoj. Probaj bolje oprati maketu prije bojanja,npr. vatom natopljenom medicinskim alkoholom,i jasno kasnije maketu ne dirati prstima jer su prsti masni i tako otavljaju masnoču na plastici.
Natrag na vrh
imwhoim01
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 2:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

moguce je da ti se boja skida i zbog toga sto si farbao na prljavu tj. masnu podlogu.
ako nisi siguran u cistocu makete operi je u detergentu...

btw. ja koristim najobicniju traku po 10kn i nemam bas nikakvih problema s njom

a ova ideja sa alu folijom mi se jako svidja. moram to isprobati Palac gore
Natrag na vrh
Timmy
Administrator
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 6:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

2 igor 1221> svaka čast na odgovoru. Cool Al mi nije jasno kako režeš foliju? Ona se piga i rubovi ostaju valoviti kod rezanje, zar ne?

Koristim onu žutu krep traku što se može nabaviti u svakoj knjižari.

2 tiger> može biti i to što si ti rekao. Ubuduće ću obavezno prati makete prije makar ne vjerujem da je baš zbog toga jer mi je karoserija stajala u celofanu sve dok ju nisam išao špricati. Ali, tko zna... Rolling Eyes
Natrag na vrh
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2006 12:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Timmy Napisao/la:
2 igor 1221> svaka čast na odgovoru. Cool Al mi nije jasno kako režeš foliju? Ona se piga i rubovi ostaju valoviti kod rezanje, zar ne?

Koristim onu žutu krep traku što se može nabaviti u svakoj knjižari.

2 tiger> može biti i to što si ti rekao. Ubuduće ću obavezno prati makete prije makar ne vjerujem da je baš zbog toga jer mi je karoserija stajala u celofanu sve dok ju nisam išao špricati. Ali, tko zna... Rolling Eyes

To što je dio makete stajao u celofanu ništa ne znači jer se kalupi za brizganje "maste" da se spriječi ljepljenje vrele plastike za njih.I tako ta
"masnoća" ostane na plastici koju si dobio uredno i ljiepo zapakiranu.Ok? Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zoki
Gost
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2006 3:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja isto koristim običnu krep-traku iz PEVEC-a i nisam dosad imao nikakvih problema, jedino što je malo predebela ali što je tu je...
Natrag na vrh
igor1221
Gost
PorukaUpisano: Uto Sij 24, 2006 2:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovako....jednostavno.....

Obicna aluminijska folija za kucanstvo..............otkinem komad cca velicine A4 papira.....presavijem je popola i ispeglam da poravnam eventualne neravnine od kidanja i presavijanja......ostrim skaricama (dugackim a tankim) rezem dijelove u oblik koji mi treba.....i kao sto sam vec napisao ljepim na maketu......jedino na sto treba paziti je da se ne koristi preveliki pritisak zraka u kompresoru i da se ne sprica pod rub folije jer onda prijelazi boja ne budu tako "mekani" a i moze se desiti da prefarbate vise nego sto treba.....
Natrag na vrh
Darth Maul

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Pretetinec
PorukaUpisano: Uto Sij 24, 2006 6:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Običnoga papira (80 gramskoga za kopirku) zrezanoga kak treba i proheftanoga na maketu z Patafixom... Moreš ga deti na manje Patafixa kaj je bliže plastiki, pa su ti rubi oštreši, ili ga deneš na malo več Patafixa, kaj je malo dalj od plastike, pa su rubi med farbami mehki...

Proud to be Međimurec...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Bebonja
Gost
PorukaUpisano: Uto Sij 24, 2006 7:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja upotrebljavam običnu pik traku za auto lakiranje.
Malo oslabim ljepeči na dlan i to je to.
Makete do sada nisam prao a nije mi skidalo boju.

Nadam se da ju odljepljuješ polagano a ne kao žene onu traku sa nogu. Laughing

Very Happy Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
Timmy
Administrator
PorukaUpisano: Uto Sij 24, 2006 11:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Naravno da odljepljujem lagano. Možda mi se boja skidala jer je plastika od Ferraria bila stvarno glatka kao odgledalo, a možda da je neka hrapavija plastika u pitanju se ne bi boja skidala. Ne znam. Confused
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2006 12:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Timmy Napisao/la:
Naravno da odljepljujem lagano. Možda mi se boja skidala jer je plastika od Ferraria bila stvarno glatka kao odgledalo, a možda da je neka hrapavija plastika u pitanju se ne bi boja skidala. Ne znam. Confused

Kako vučeš traku pri skidanju, pod kojim kutem vučeš?

Traku treba skidati tako da ju se vrlo polako vuče pod kutem što bliže 0° (dakle skoro "preko glave", dakle ne vući traku prema gore pod 90° već vući unazad preko same trake, tako da još zaljepljena traka i komad koji odljepljuješ zatvaraju što oštriji, manji kut, svega par stupnjeva. Tako ćeš prilično smanjiti opanost da traka digne boju. Nadam se da sam dovoljno dobro objasnio, jer nemam pri ruci neku fotku koja bi to ilustrirala.

Žach: poruka promijenjena dana: Sri Sij 25, 2006 2:38 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Timmy
Administrator
PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2006 1:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kužim, kužim. Hvala puno. Primjeniti ću to ubuduće. Palac gore
Natrag na vrh
igor1221
Gost
PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2006 5:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hm...da....dali je nekome palo na pamet da prije skidanja trake (krep trake....zute....) jednostavno maketu smoci obicnom mlakom vodom.....kao ono....voda nakvasi traku, omeksa ljepilo.....

meni je...pa samo usporedjujem..... Embarassed
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2006 6:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

igor1221 Napisao/la:
hm...da....dali je nekome palo na pamet da prije skidanja trake (krep trake....zute....) jednostavno maketu smoci obicnom mlakom vodom.....kao ono....voda nakvasi traku, omeksa ljepilo.....

meni je...pa samo usporedjujem..... Embarassed

Ta ljepila koja su nanesena na samoljepive trake nisu baš topiva u vodi, pa nisam siguran da je to dobra ideja. Prije bi se moglo desiti da voda razmekša samu traku, pa da se traka (papirnata po sastavu) počne kidati u komadiće pri pokušaju skidanja, a da sloj ljepila ostane na maketi, a onda tek nastaje pravo "veselje".
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma