Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

WW1 i WW2 (druga strana)
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Tanelorn

Član od: 08 Tra 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 11:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Mislim da bi svakako trebalo razdijeliti I i II sv. rat , kao i suvremeni dio hrvatske zrakoplovne povijesti. Što o tome kažu administratori? Ima li volje i vremena za dorade na forumu? Question

Ima, ima... Wink
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 12:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[Sto se tice Spitfirea sa kodom "B", cini mi se da je neka teorija bila da je imao kontinentalnu shemu, jedino je verikalno kormilo bilo u pustinjskoj, jer je skinuto sa nekog drugog Spitfirea..

Pazi, bilo je tri-četiri spita sa oznakom B, ti sad opisuješ JK808/B koji je u muzeju izložen, ja sam namjerno stavio potpunu registraciju ovog što me zanima (JL235/B)

I ja sam za da se ova tema razdvoji na WW1 iWW2
Damir
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 1:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Miros Napisao/la:
[Sto se tice Spitfirea sa kodom "B", cini mi se da je neka teorija bila da je imao kontinentalnu shemu, jedino je verikalno kormilo bilo u pustinjskoj, jer je skinuto sa nekog drugog Spitfirea..

Pazi, bilo je tri-četiri spita sa oznakom B, ti sad opisuješ JK808/B koji je u muzeju izložen, ja sam namjerno stavio potpunu registraciju ovog što me zanima (JL235/B)

I ja sam za da se ova tema razdvoji na WW1 iWW2

Sorry Embarassed
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 9:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo još malo o Navratilu, preneseno sa Axis History foruma, gdje Allen Milčić piše:

Citat:
NAVRATIL, Miroslav [Friedrich] - General of the NDH Airforce (born July 19, 1893 in Sarajevo - executed June 7 or 8, 1947 in Zagreb). Completed highschool in Sarajevo, and Cadet School in Graz. Officer in the Austro-Hungarian Army (1912-1917), then transfered to the Austro-Hungarian Airforce (1918). He shot down 10 enemy aircraft as a fighter pilot. Served in the Royal Yugoslav Airforce after the dissolution of Austria-Hungary, and attained the rank of Airforce Colonel in 1940, at which time he was forcibly retired due to clashes with Serbian officers in the Yugoslav Armed Forces. He moves to Zagreb and writes military articles for the press until the Axis invasion of Yugoslavia. With the founding of the NDH in April 1941, he joins the state's fledgling airforce where he is immediately placed in overall command. He is quickly, however, transfered to Bucharest as the Military Attache. In August 1943 he is promoted to Colonel-General (general-pukovnik) and named Minister and Commander of the NDH Armed Forces. Met with Adolf Hitler on November 22, 1943 in Rastenburg. Remained a Minister until January 29, 1944 when he is named Chief Inspector of the NDH Territorial Defence (Vrhovni nadzornik Zemaljske obrane NDH), with the mission of organizing the defence of Zagreb and other Croatian cities from air attack. In March 1944 he is appointed Ambassador of the NDH to Romania, and on October 9, 1944 he is retired. In November 1944 he is employed by the NDH Ministry of Foreign Affairs, but he instead moves to Vienna where he remains with relatives until the end of the war. He then lives in Zell am See, where he is arrested by US authorities. He spent time in prisoner camps in Giolling and Gmunden before being extradited to Yugoslav authorities in November 1946. He was sentenced to death in Zagreb on June 7, 1947 and executed.

Based on research by Mato Rupic, Croatian State Archives.

te još malo također on u nekoj drugoj temi

Citat:
The following Croatian politicians and soldiers + the German Ambassador to the Independent State of Croatia were executed on June 7, 1947:

- Vojskovodja Slavko vitez Kvaternik (Croatian Field Marshall, Minister of Croatian Home Defence);
- Dr Vladimir Kosak;
- General Miroslav Navratil (Minister of the Croatian Armed Forces 1943-1944);
- Dr Siegfried Kasche (Ambassador of the 3rd Reich to the Independent State of Croatia);
- Dr Mehmed Alajbegovic (Minister for the Reconstruction of War Ravaged Areas);
- General Ivan pl. Percevic (Office for Promotions and Decorations);
- Dr Osman Kulenovic (Vice-President of the government).

No tu smo opet ušli u ww2 Confused
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 12:23 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Pridružujem se svima kojima se sviđa ova tema. Razz Mislim da bi svakako trebalo razdijeliti I i II sv. rat , kao i suvremeni dio hrvatske zrakoplovne povijesti. Što o tome kažu administratori? Ima li volje i vremena za dorade na forumu? Question

Bit će napravljena navedena tematska podjela:

razdoblje od I svj.rate do 1938.
razdoblje II svj. rata (1939. - 1945.)
razdoblje od 1946. do 1989.
razdoblje od 1990. do danas

Tako su jasno razgraničena sva bitna razdoblja. Nimalo ne sumnjamo ni Saša ni ja da će svi ovi podforumi biti prepuni zanimljivih topica. Zadovoljni?
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 12:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:

Bit će napravljena navedena tematska podjela:

razdoblje od I svj.rate do 1938.
razdoblje II svj. rata (1939. - 1945.)
razdoblje od 1946. do 1989.
razdoblje od 1990. do danas

Tako su jasno razgraničena sva bitna razdoblja. Nimalo ne sumnjamo ni Saša ni ja da će svi ovi podforumi biti prepuni zanimljivih topica. Zadovoljni?

Mislim da je preciznija podjela na ovaj način:

-od početaka do 1918., tj od Penkale do kraja A-U monarhije
-od 1918. do 1941.
-od 1941. do 1945.
-od 1945. do 1991.
-od 1991. na dalje
Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 12:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Markov prijedlog je puno bolji...moj glas za to
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 1:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja takodjer podržavam Šoleta!
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 2:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mario Raguz Napisao/la:
Markov prijedlog je puno bolji...moj glas za to

Ehhe-hej, dečki, ne može nikako biti njegov prijedlog puno bolji, već samo možda malo, malkice, minimalno, gotovo zanemarivo bolji, jer on je samo moderator a ja sam admin! Very Happy (za onu neduhovitu, preozbiljnu manjinu, objašnjenje ... ovo je šala). Diablo

OK, možemo Šoletov prijedlog smatrati definitivno prihvačenim. Grupa Palac gore
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 7:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo jedan detalj u vezi Navratila: 10.6.1947. je odbijena molba za pomilovanje i smrtna kazna je izvršena streljanjem na nepoznati (kasniji) datum.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sub Sij 28, 2006 7:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tu je jos i Lsch. Lt. Dimitrije Konjovic koji je upravljajuci Lohnerom L 132, zajedno sa drugim hidroavionom L 135 (pilot Freg. Lt. Freiherr von Klimburg) sudjelovao u prvom potapanju podmornice u povijesti zrakoplovstva. Oni su se 15.9.1916. vracali sa zadatka u Otrantu gdje su potopili jedan patrolni drifter (preuredjeni ribarski brod) i na oko 10nm ispred crnogorske obale opazili jednu zaronjenu podmornicu. Ostetili su je bombama od 50 kg sa usporenim upaljacima. Nakon 40 minuta podmornica je izronila i pocela odmah tonuti. Hidroplani su sletjeli i pokupili prezivjele iz podmornice na trup i krila. Tako ploveci prema Boki Kotorskoj u susret je stigla torpiljarka "T 100M" koja je preuzela brodolomce.
Evo jedne ilustracije toga dogadjaja :
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sub Sij 28, 2006 7:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ah da, podmornica je bila francuska i zvala se FOUCAULT.
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Pon Svi 14, 2007 6:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A na podmornici su svi prezivjeli, nije bilo gubitaka medju posadom.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma