Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

WW1 i WW2 (druga strana)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Sij 18, 2006 9:56 pm    Naslov poruke: WW1 i WW2 (druga strana) Citiraj ovaj komentar

E sad kad smo se dotakli saveznika i neprijatelja (u jednoj temi) palo mi je na pamet pitanje koje još nisam vidio da je povučeno niti gdje se o tome raspravljelo.

Dakle ovdje je riječ o hrvatskoj vojnoj povijesti a uglavnom se priča o ww2 i to uglavnom o NDH a mene zanima što je bilo s partizanskom avijacijom? Zar među partizanima nije bili hrvatskih pilota? Da li je bilo i kod partizana zračnih aseva? Koliko pobjeda je ostvareno protiv njemaca? Jesu li se, kada i gdje u zraku našli partizani protiv ZNDH i "odigrali" partiju Dog fighta? Kako je završilo?

To je ono što se tiće ww2

Pa se možemo vratiti još malo u prošlost i dodaknui temu ww1 i hrvatskih pilota u sastavu austo-ugarske npr. Friedrich Navratil hrvat rođen u Sarajevu, ostvario 10 pobjeda, nakon rata letio je u sastavu ZKSHS (ako se to tako piše) da bi početkom rata postao ministar u vladi NDH (ministar obrane???). Na kraju rata je završio u zatvoru (logoru???) da bi '46. ili '47. bio pogubljen (streljan)

Inaće čim završim započetog fokkera dVIIna redu je upravo njegov Albatros D.III (OEF), koji trenutno stoji zapakiran u ladici

Evo na kraju par fotki preuzetih s www.feudal.cz

i profil aviona (EDIT: stavio sam bolju sliku profila)

Eto dvi tri i o toj povijesti.

hornet: poruka promijenjena dana: Čet Sij 19, 2006 2:32 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Sri Sij 18, 2006 10:47 pm    Naslov poruke: WW2 - druga strana Citiraj ovaj komentar

Evo ja ću prvi iako nisam baš neki znalac, ali pošto sam trenutno u fazi proučavanja 352.squadrona i tražim neka sheme za spitfajere mogu ti odgovoriti da ima nekoliko knjiga o ovoj tematici (Aeroplan 1 - spitfajer, No.352(Y) squadron, Yu-vam 1.broj) koje sada listam. Mislim da su u okviru partizanske avijacije nije oboren niti jedan Njemački zrakoplov(osim jednog HS126), a mislim da je jednom navedeno da su se partizani sreli sa njemačkim lovcima, ali ovi nisu bili za borbu pa su navodno pobjegli kad su ih ugledali i to je sve od borbi u zraku. U okviru britanskih snaga njihova namjena je bila uglavnom djelovanje po kopnenim ciljevima(ne baš uspješno) i poneki eskort Hurricane-a ili nekih transportnih zrakoplova.

Ma trenutno me zbunjuje maskirna shema na jednom spitfire-u (JL235/B) kojega postoji nekoliko fotki na osnovu kojih pokušavam doći do što vjernije sheme.Na kraju pošto mi se šare ne poklapaju sa britanskim standardom mislim da je zrakoplov prvotno bio u original pustinjskoj shemi koja je sa vremenom jako izbljedjela pa su ga partizani u svom aranžmanu ponovo prebojali ali samo nanoseći jednu boju (tamniju) otprilike da bude maska kao britanska.
Ili drugo objašnjenje bi moglo biti da su mijenjali na njemu krila sa drugih zrakoplova, pa su maske zbrkane.
Ako netko slučajno ima što više o dotičnoj ptici, nek se javi.
ZacP

Član od: 30 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Sij 18, 2006 11:24 pm    Naslov poruke: Re: WW1 i WW2 (druga strana) Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:

Eto dvi tri i o toj povijesti.

Palac gore
F. William Engdahl "Stoljeće rata" - pročitati
Natrag na vrh
dragonlance
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 12:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

e još kad bi bilo OEFFAG-a u 1/48 Crying or Very sad
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 12:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Drago mi je da je netko dotaknuo temu Velikoga rata.Mene takodjer zanimaju neke crtice iz toga vremena,naravno dio koji se tiče pilota hrvatskoga porijekla.Takodjer namjeravam napraviti Navratilov Albatros. Fridrich je njegovo zapravo germanizirano ime,kod nas je bio Miroslav,
točno da je bio ministar,no poslje rata je bio obilježen kao ratni zločinac i pogubljen 1946.
Napomenimo takodjer zračnoga asa Austro-Ugarske Monarhije,po rang listi bio je odmah iza Navratila sa istim skorom od deset pobjeda, Raoul Stojsavljević,rodjen je u Innsbrucku,otac hrvat majka austrijanka iz Tirola.Najprije leti na Lohnerima,izvidjačkim Hansama-Brandenburg C.I,a kasnije na lovcima Hansa-Brandenburg D.I.Poslje kapitulacije ostaje u Austriji i od 1921.ponovo leti u para-militarnoj Flug-Polizai eskadrili, kasnije mjenja razne letačke tvrtke.2.9.1930.pri letu uletava u maglu, i pogiba.
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 12:36 am    Naslov poruke: Re: WW2 - druga strana Citiraj ovaj komentar

Miros Napisao/la:
Mislim da su u okviru partizanske avijacije nije oboren niti jedan Njemački zrakoplov(osim jednog HS126.

Zapravo je bilo oborenih njemačkih zrakoplova ,barem tako piše u Frkinoj knjizi.Na Zalužanima su partizani zapljenili tri Morana od kojih je jedan od tih srušio njemački transportni Junkers W-34,koji je pokušavao dopremiti pomoć opkoljenom domobranima u tvrđavi Kaštel.
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 12:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Shocked

Bravo hornet, ovo je jako zanimljiva tema. Hvala na informaciji.

Lp!
Marko
Natrag na vrh
dragonlance
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 1:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

tiger Napisao/la:
Raoul Stojsavljević

Ne diraj u ranu bolnu. Već deset godina imam Eduardovu Hansu-Brandenburg D I, a Stojsavljevićev 28.30 je imal negdje ispod trupa montiranu zapljenjenu talijansku kameru, poziciju iste nezna nitko.....jer fotka ne pokazuje ništa bitnog.

Zadnji profil iz "Die Flugzeuge der k.u.k. Luftfahrttruppe und Seeflieger 1914-194 (ISBN 3-900310-46-7, Weishaupt Verlag Graz) daje poziciju kamere ispod stepenice na trupu. Lijevo, desno ili na sredini trupa, pitanje je sad Sad

Također daju i profil njegovog Fokkera D I 04.15 Flik 16 iz 1916.

Ima i profil Albatrosa D III 153.137 Flik 41J pilot Josef Novak. Hrvat? Slovenac? Slovak? Čeh?
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 2:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prvo da riješimo čeha,Josef Novak,3 priznate i 1 nepriznata pobjeda,letio u Flek8 i Flik 29,41J.Kad sam vidio prezime prvo sam i sam pomislio da je naše gore list.Za neki drugi post ću ostaviti popis naših pilota,ili ono do čega sam došao preko liste pilota A-U Monarhije.
...a sad,nazalost ni ja neznam gdje bi se ta kamera stvarno nalazila,no evo još malo soli na ranu.No kamera nije stalno bila na zrakoplovu, taj Brandenburg su povremeno koristili i drugi piloti,pa ju je sam Raoul skidao. Zaboravi kameru i složi model bez Very Happy

Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 2:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

tiger Napisao/la:
Drago mi je da je netko dotaknuo temu Velikoga rata.Mene takodjer zanimaju neke crtice iz toga vremena,naravno dio koji se tiče pilota hrvatskoga porijekla.Takodjer namjeravam napraviti Navratilov Albatros. Fridrich je njegovo zapravo germanizirano ime,kod nas je bio Miroslav,
točno da je bio ministar,no poslje rata je bio obilježen kao ratni zločinac i pogubljen 1946.
Napomenimo takodjer zračnoga asa Austro-Ugarske Monarhije,po rang listi bio je odmah iza Navratila sa istim skorom od deset pobjeda, Raoul Stojsavljević,rodjen je u Innsbrucku,otac hrvat majka austrijanka iz Tirola.Najprije leti na Lohnerima,izvidjačkim Hansama-Brandenburg C.I,a kasnije na lovcima Hansa-Brandenburg D.I.Poslje kapitulacije ostaje u Austriji i od 1921.ponovo leti u para-militarnoj Flug-Polizai eskadrili, kasnije mjenja razne letačke tvrtke.2.9.1930.pri letu uletava u maglu, i pogiba.

Je, znam da mu je bilo ime Miroslav ali eto tek toliko da potaknem temu nisam odmah naveo. Koliko je točna godina njegovog pogubljenja. Jer se na netu nalazi dvije godine, neki govore '46 (večina stranica) dok recimo vojska.net spominje '47.
Evo još malo o njemu (izvor - internet)
Rođen 19. srpnja 1893., nakon školovanja postaje član, kažu elitne AU postrojbe, 1. Bosansko-Hercegovačke Regimente. Nakon što bude dvaput ranjavan od strane srpske vojske dobiva čin Oberleutnant i premještaj na talijansku frontu. Početkom 1917. traži premještaj u zrakoplovstvo te nakon školovanja dolazi u sastav Flik 13 na istočnom frontu. U kolovozu 1918. postaje zapovjednik Flik 3J na aerodromu Romagano pokraj Trenta. Srušen je mjesec dana kasnije od strane 3 Camela RAFovog 45. Squadrona, nakon njegove zadnje pobjede. Letačku borbenu karijeru završava zbog ozljede nastale nakon udesa pri slijetanju 21. Rujna 1918.

dragonlance Napisao/la:
e još kad bi bilo OEFFAG-a u 1/48

Makete postoje samo što se više ne proizvode ja sam sebi nabavio GLENCOE MODELS preko e-baya prije par mjeseci iz US, u kojem ima i dekale za njegovog 213.06.
Ima redovno u ponudi i Blue Max-ovih maketa istog aviona ali se cijene kreću iznad 40$ što je ipak malo previše za mene

Taj drugi HR AU as Roul navodno ima i još dvije nepriznate pobjede (ukupno 12).

PS
drago mi je da je tema našla zainteresirane
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 2:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

-->Tiger
Iz koje su knjige ovi skenovi?

evo još pokoji profil aviona F.M.Navratila
Flik 41J --153.112

te još neke,osim onog iz gornjeg posta 213.06, s kojima je letio u Flik 3J
153.198

253.116
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 4:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dijelim oduševljenje na pokretanju ove teme - s tim što ne bih nikako ljude dijelio na jednu ili drugu stranu, uostalom mogle bi se javiti poteškoće s ovom gradacijom glede onih koji su se tijekom istog sukoba u nekom razdoblju našli i na jednoj i drugoj strani...

Nadalje, predlažem uredništvu da razdijeli ovaj topic na dvije teme npr.: Učešće hrvatskih zrakoplovaca u I. svj. ratu i Učešće hrvatskih zrakoplovaca u II. svj. ratu - da ne miješamo npr. spitfajere i albatrose - a o jednima i drugima falabogu ima materijala. S tim da bi bilo poželjno da se ovdje više raspravlja o "egzotama", a npr. o partizanima i pogotovo zrakoplovcima iz NDH ionako ima drugih topica.

Btw. kad smo već kod partizana; na topicu o Morane-u navedeno je da se obaranje Ju. W.34 (zasad) tretira pod "navodno", a kaj se tiče Spitova (Suba) nisi naveo referentne publikacije od Kola/Dimitrijevića: "Spitfajer", kao i od Tine Jelavića: "352. (Yug.) RAF Squadron". Za one koje zanima - ove dvije stvari su (zasad) biblija o partizanskim Spitovima.

ps. vidim da jesi T. Jelavića... pardon.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Damir
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 9:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Takodjer se veselim temi.

Navratilov Albatros namjeravam raditi (Roden, 1:72) zbog njegove veze sa Cesima i moguce (vrlo kratke) upotrebe u Ceskoslovackoj.

Sto se tice Spitfirea sa kodom "B", cini mi se da je neka teorija bila da je imao kontinentalnu shemu, jedino je verikalno kormilo bilo u pustinjskoj, jer je skinuto sa nekog drugog Spitfirea..

A od Hrvata-asova u II svjetskom ratu na strani saveznika, uvijek spominjem (Prelude ce se sijetiti) Miroslava Ferica, zracnog asa Bitke za Britaniju. Covjek je rodjen u Sarajevu, odselio se u Poljsku, tamo postao pilot, pocetkom rata zajedno sa ostalim poljskim pilotima pobjegao u Francusku, Englesku... Cak se moze i napraviti njegov Hurricane. Mislim da je imao 5 priznatih pobjeda.
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 10:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
-->Tiger
Iz koje su knjige ovi skenovi?

Brandenburg D.I
Great War Aircraft in Profil 2
Karl Meindl & Walter Schroeder
nazalost nema ISBN,moja knjiga je zapravo skenirana,pa je tu razlog tamnih fotografija.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pridružujem se svima kojima se sviđa ova tema. Razz Mislim da bi svakako trebalo razdijeliti I i II sv. rat , kao i suvremeni dio hrvatske zrakoplovne povijesti. Što o tome kažu administratori? Ima li volje i vremena za dorade na forumu? Question
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma