Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

RLM

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 1:38 am    Naslov poruke: RLM Citiraj ovaj komentar

Ovo sam našao na jednom forumu, pitanje je jesu li te boje točne ali mislim da bi bilo dobro imati jedan ovakav topic zakačen pri vrhu kako bi svi mogli vidjeti kakve su to boje, jer nemaju svi fotopamčenje kao ni što si mogu pozapamtiti sve te nijanse, ono što bi još trebalo doći uz ovo je tablica koj prikazuje sve relevantne proizvođaće boja kako bi se moglo ili kupiti ili smješati boja

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 2:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uz dužno poštovanje autoru, ali ne znam kakve bi ovakav topic imao veze s hrvatskom vojnom poviješću Question Question Question
Predlažem u krajnju ruku da se to proslijedi na "malu školu maketarstva" ili na (neko) "maketarstvo"...

Btw, već mi se taj RLM 02 nikak ne sviđa - da ne bi oni koji ne znaju puno o RLM nijansama, a uspoređujući poklopac te kantice s ovim "čipovima" šibnuli npr. Humbrol 30 u kokpit ili stajni trap nekog ranog "messera" ili "heinkela" - ne znam tko bi na kraju ispao kriv: OMF ili "hornet"?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 3:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

slažem se tema nema veze s hr povješću i nemam pojma zašto sam ovdje puknuo, pa ujedno zamoljavam admine nek je presele u neki primjereniji podforum

Za ovu sliku sam rekao da neznam koliko je točna a stavio sam je ovdje jer je bila jedina takva, lako prenosiva, koju sam našao na netu, osim toga nisam naletio na link gdje je opisana svaka RLM boja već svuda spominju samo neke.
Ako imaš kakav link gdje se mogu vidjetiove boje i još kad bi bila kakva tablica s prikazom koja RLM boja odgovara kojem humbrolu, revellu ili mm bilo bi super a ja ću rado obrisati prikazanu tablicu

a ako se nađe neki maketar koji će uzeti poklopac boje i usporediti ga s prikazanom tablicom onda ću mu ja priznati da sam kriv i odmah sad se izvinjavam.
No eto imaš priliku kao i svi ostali ispraviti tu pogrešnu tablicu i dati link na stranicu gdje se te boje vide, što opet NEZNAĆI da se može uzeti poklopac kako bi usporedio boju

NHF Wink
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 4:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
No eto imaš priliku kao i svi ostali ispraviti tu pogrešnu tablicu i dati link na stranicu gdje se te boje vide

Izrazito sam protiv "elektronskog" skidanja i potom "očnog skeniranja" takvih stvari, jer mislim da je ipak jeftinije kupiti si neku knjigu u kojima se daju ti čipovi ("luftwaffe" eksperti na ovom forumu sigurno će dati neku preporuku), nego ostavljati kasnije novce kod okulista, odn. pokvariti si oči buljeći u monitor i miješajući boju pritom...
S time da i kod tih "bogomdanih" čipova treba biti oprezan - ovisno o mjerilu na koji taj čip treba "prelijati". Mene osobno zanima postoji li neka (strogo maketarska) knjiga u kojoj je nijansa čipova prilagođena pojedinom mjerilu - uz adekvatno posvjetljenje etc.

I konačno, sad smo svi na "standby-ju" na ovom forumu kad ti neki konkretni "lakirerski" savjet bude zatrebao - jer iskustva s proizvođačima su različita. Nekad sam i sâm gubio vrijeme skupljajući te komparativne tablice koje su se često iskazale promašenim i(li) diletantskim, pa sada tek kad mi nešto konkretno i u datom trenutku zatreba - dajem si truda, pa pitam, surfam i nađem...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 2:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
Mene osobno zanima postoji li neka (strogo maketarska) knjiga u kojoj je nijansa čipova prilagođena pojedinom mjerilu - uz adekvatno posvjetljenje etc.

Možda nisam mjerodavan da kažem da je to baš tak,ali meni osobno odgovara baš ova knjiga,The Monogram painting guide to german aircraft 1935-1945,Merrick&Hitchcock.Doduše knjiga je malo starijega datuma 1980. no kada je nastala bila je jako popularna.Po nekim istraživanjima i objavljivanjem formula originalnih RLM tonava neke boje nisu 100%,možda 98%,ali za to me zaboli.Evo tu je primjer kako su riješili prikazivanje,odrezivanjem kartonskih čipova, RLM tonova u pojedinim mjerilima.

E sad ovako vidjevši u e-obliku,mogu samo reči da u prirodi baš i nije isto.Ovo je samo jedan primjer,ne kažem da je to bilo baš tako,tu su razni vremenski utjecaji(atmosferiliji) ili godine službe itd.Osobno mi odgovara sve što je slično,u prirodi vidljivim monogramovim čipovima,pošto je meni to nekakav kursor,a to dali je 5 ili 15 % svjetlija(prije nego tamnija) stvar je autora makete i ako je njemu dobro i meni je.Radim sa MM,Tamiyom,Life Color,Aero Master i etc. bojama,uglavnom ih posvjetlim sa cca 10% bijelom i basta.Sve ostalo su nijanse sa kojima se ne treba zamarati,ko kaže da možeš neku 72-ojku ili 48 -icu pogoditi 100% i reči to je tako i ja sam u pravu.Da nemam te monogramove čipove dobar vodič bi mi bio i taj elektronski zapis čipova,malo ga za svoje 72.ojke posvjetlim i BOK!
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 3:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Korištenje ovakvih web uzoraka boje prikazanih na monitoru kao referenca je poprilično (blago rečeno) riskantno jer naćin reproduciranja pojedine boje ovisi o toliko karika u lancu da je krajnji rezultat mješavina svega i svačega.
Podešenost skenera, eventualna dorada tj. editiranje tako dobijene fotke, pa prikaz na raznim tipovima monitore sa vrlo različitim podešenim parametrima krome i ostalih parametara (pogledajte npr. u HGSpotu istu sliku na 10 raznih monitora pa će biti jasnije) itd ..., dakle rezultat može ali i ne mora imati puno veze sa originalnim predloškom koji je autor koristio.
Sve u svemu, ipak je posebno štampan predložak (poput gore navedene Monogram publikacije) kvalitetnija referenca od web predloška, ali uz napomenu da i u procesu štampanja postoje mnogi "ali", tako da je to sve never ending story.
Btw, uzorci boje u Monogram publikaciji su ručno ljepljeni uzorci boje, i to baš bojani a ne štampani, pa je njihova vjerodostojnost daleko iznad njihovog web prikaza vidljivog u gornjoj poruci.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 5:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ova Monogramova varijanta je stvarno jako dobra. Boje su bas nanesene (ja imam takav katalog Humbrolovih bola) a ne nastampane, a super je sto ima i efekt posvjetljenja za svako mjerilo.

Elektronski cipovi mogu posluziti kao neki okvirni pokazatelj, ali su nedovoljni za krajnju odluku (iz razloga koji su vec navedeni u prethodnim postovima). Mislim da je manja mogucnost greske u slucaju obicnog gledanja neke dobre fotke, "sacanja" boje i zamijesavanja iste, nego ako se koriste ovi elektronski cipovi..
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 5:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uz sve gore navedeno, zadnja riječ o bojama Luftwaffe jeste poslijednja knjiga već spomenutog i planetarno poznatog istraživača Ken Merricka u dva dijela, evo link za drugi dio:

http://www.ianallanpublishing.com/catalog/product_info.php?cPath=479_517&products_id=39978

Sve mi se čini da je prvi dio rasprodan Question

Unutra su lijepljeni uzorci boja koje su napravljene po originalnom receptu od istih sastojaka. Uz kamuflažne boje ima i uzoraka lakova za drvo i platno te temeljnih boja za metal.

Lp!
Marko
Natrag na vrh
Bebonja
Gost
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 10:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Usporedbe i tabele boja , proizvođača su gotove tako da nema potrebe razbacivati po topicima.
Postavljene bu bile kroz par dana.
No , zahvala na trudu i dobrim namjerama !

Very Happy Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma