Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

The Channel Islands WWII

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Ostalo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
PowerPlant

Član od: 02 Svi 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 4:56 am    Naslov poruke: The Channel Islands WWII Citiraj ovaj komentar

Cisteci hard disk, naisao sam na slike sa Britanskog otoka Jersey, gdje sam prosloga ljeta bio s curom u posjeti njenoj obitelji.
The Channel Islands, skupina otoka na jugu Engleske (u biti puno blize Francuskoj), jedini su Britanski teritorij koji je bio pod Njemackom okupacijom tokom Drugog Svjetskog rata. Osim Jerseya to su Guernsey, Alderney, Sark i jos nekoliko manjih otocica...
Anyway, ti otoci su prava riznica vojnih ostataka, sto fiksnih, sto mobilnih, a neki su u privatnom vlasnistvu...
Pored mase bunkera, mogu se vidjeti razna vozila poput Kubelwagena i Jeepova a navodno po stajama cuci i par half-trackova te cak i laki tenk!
No da ne duzim, iako trenutno maketarim aute, WWII me jako zanima pa pomislih da bi bilo u redu podijeliti ove fotke s vama "vojnim dioramicarima"...
Mozda nekom dobro dodje pri kakvom projektu:

Moja cura Debby pred Hitlerovim Atlantskim Zidom...

Bunkeri, sve sastavni dio Fortress Europe-a:

Ovaj zadnji, na kat, mi je genijalan...

Postolje za nekakav top, vjerojatno protuavionac:

Topovi:

Periskopi:

Unutrasnjost bunkera;
Komunikacijski centar:

Ured:

Bolnicka soba:

Kotlovnica:

Ljestve u machine-gun turret:

Ja bjesomucno pucam na nadolazece "Tommye" Laughing

Sljedece slike su iz tzv. "Okupacijskog Muzeja"...
Nije nesto spektakularno u pogledu masinerije ali nudi neke fine detalje originalnih predmeta, a i konacno sam nasao originalne Americke "dog-tagse":

Tommy: "Alright there mate?"

Hans: "Ich sehen sie...Otto, schiessen!"

"Jawohl mein komandant"

KATATATATA KATATA KATATATATATATATATATA Bacac plamena Laughing Laughing Laughing

Josh malo Shvabe:

Kettenkraftrad i bolnicki Fiat:

Ostalo je privatno vlasnistvo...
Ima tu svacega; od motora, sto Zundappa, sto BMW-a, do gore navedenih half-trackova i tenka koje nazalost nisam vidio...
No putujuci otokom se svakodnevno nailazi na ovakve stvari:

Cak i obitelj moje cure posjeduje nesto toga...
Kao otocki starosjedioci, sudjelovali su u malom ali aktivnom pokretu otpora cije su se aktivnosti svodile na sabotazu vozila i kradju zaliha i opreme poput goriva i municije, te kontra-obavjestavanje.
Danas je obitelj, odnosno djed kao najstariji chlan familije, vlasnik svojevrsnog tehnickog muzeja...
Ima tu par parnih lokomotiva, auta, motora, masa traktora i parnih strojeva te nesto vojne opreme, a izmedju ostaloga i ovi kamioni koji su se iskrcali na plazu Omaha na Dan-D:

Eto, toliko od jednog automaketara za sve vas militariste...
Lijepi pozdrav,
MATIJA

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 7:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako fino...znao si ti od kud naći prijateljicu....Smile
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 9:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izvrsno i zanimljivo. Very Happy

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 10:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Brvao majstore, svaka čast za reportažu!
Natrag na vrh
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 12:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Headbanger Head banging Ovo sam prije par tjedana gledao na discovery travel-u.
Super fotke, ko što kolega reće znao su od kuda naći djevojku. Cool

Zamislite da JNA nije minirala Željavu kakav bi to vojni/zrakoplovni muzej mogao biti....... Rolling Eyes
155
Gost
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 5:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

super Very Happy
Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 9:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

PowerPlant Napisao/la:

Uf majstore, fala ti za ovu sliku. Ovo je 15 cm SKL/45 top iz sastava Batterie Lothringen na Jerseyu. Upravo ovakvi topovi (njih 14) su činili sekundarnu bitnicu na bojnom brodu SMS König kojeg upravo radim!
Inače, Batterie Lothringen bila je jedna od tri mornaričke bitnice na Kanalskim otocima; preostale dvi su bile Batterie Elsass i Batterie Strassburg. Sve su dobile njemačka imena osvojenih i anektiranih francuskih područja u francusko-pruskom ratu 1870-71, pokrajinama Alsace i Lorraine te gradu Strasbourgu. Sama Batterie Lothringen imala je 4 ovakva topa, jedan u ovakvoj kuli dok su ostala tri bila sa štitovima. Nakon kapitulacije, dva su topa survana u more niz litice Les Landesa.
Još jednom hvala, vridan dodatak mojoj zbirci njemačkih bitnica koje su sačinjavali brodski topovi

Palac gore
Natrag na vrh
PowerPlant

PorukaUpisano: Čet Kol 02, 2007 2:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Drago mi je da vam se svidja i da je nekome koristilo...
Essex, thanx za odlican tehnicki info...puno znas o tome Shocked
Gost
PorukaUpisano: Čet Kol 02, 2007 3:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ništa strašno. Sve što ima veze s Kriegsmarine predstavlja predmet mog interesa, a Kriegsmarine je bila odgovorna za obalno topništvo u Reichu, tako da se ta odgovornost proširila i na Kanalske otoke u ožujku 1941. Marine Artillerie Abteilung (MAA) 604 je imala zapovjedno misto u St. Martin´su na Guernseyu, dok je na svakom glavnom otoku imala po jednu bitnicu: Strassburg (4 x 22 cm) na Guernseyu, Lothringen (4 x 15 cm) na Jerseyu i Elsass (3 x 17 cm) na Alderneyu. Sve tri navedene bitnice postale su operativne zaključno sa svibnjom 1942.
To su ti 15 cm topovi na Königu

Natrag na vrh
PowerPlant

PorukaUpisano: Čet Kol 02, 2007 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Interesantno...
Moram ti reci, da si me bas nabrijao na ovu temu...
Malo sam prozujao po internetu, upisavsi Batterie Lothringen u Gugl, i naisao na ovo:

Ne znam je li jedan od ovih "moj" top, ali to su sigurno 2 od ta 4 koja si spomenuo, iz sastava Batterie Lothringen, lociranim na Noirmont Pointu na Jerseyu.
Fascinantno je vidjeti ove stare slike tih topova "u uporabi"...
Kaj to u biti rade frajeri? Ciste cijevi? Inace, ti topovi nisu bas puno koristeni...Barem ne na Jerseyu posto se tamo, niti u blizini, nije vodila niti jedna veca bitka...
Gost
PorukaUpisano: Čet Kol 02, 2007 6:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedan je samo bija u ovakvoj kuli, preostala tri su bila sa štitovima. Da, to je tvoj top ali na originalnom položaju di je bija tijekom WW2. Kako sam već napisa, nakon oslobođenja otoka dva 15 cm topa su bačena niz litice u more. Jedan je izvađen 1992. i postavljen na obnovljeni paljbeni položaj #1. Ovo mi je bila posljednja njegova fotografija koju sam ima (iz 1998.) dok ti nisi stavija svoju

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Ostalo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma