Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Revell 1/48 Me 163B-0 Comet V 41
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 10:41 am    Naslov poruke: Revell 1/48 Me 163B-0 Comet V 41 Citiraj ovaj komentar

Ovo je raketni Messerschmitt Me 163B-0 V 41 na kojemu je izveden prvi borbeni let tog neobičnog zrakoplova. Maketa je Trimaster u Revellovom pakiranju ( istu maketu pakira i Dragon ). Maketu sam započeo raditi prije ( nećete vjerovati! ) 8 godina i nakon slučajnog pada na pod sam je odložio u kutiju i zaboravio. U međuvremenu sam nabavio novog kojeg namjeravam napraviti kao serijski B-1 sa gomilom aftermarket dodataka. Ova maketa je zamalo završila u kanti za smeće-pitot cijev je npr. rekonstruirana iz 3 komada... nakon što sam nabavio Kagero knjigu/ set oznaka za tri njemačka asa, među kojima je i Wolfgang Spate, poželio sam napraviti njegovog legendarnog crvenog Cometa i sjetio se davno zaboravljene makete. Oznake su kombinirane od Techmodovog seta koji se dobije sa Kagero publikacijom ( kodna slova), Revellovih balkenkreuz-a, Aero-masterove svastike i oznaka za gorivo C i T po sistemu snađi se, jer su Revellove pogrešne. Boja je MM RLM Rot, kakvom je kratko bio obojan ovaj avion. Postoji više interpretacija oznaka na ovom Cometu, jer ne postoji njegova fotografija, nego samo svjedočanstva pilota i mehaničara o njegovom izgledu. Ja sam se kod izrade makete vodio označavanjem drugih prototipova, a posebno vrlo fotografiranog V 45 PK+QP. Maketa je više-manje OOB, osim par detalja kao što su antene, 20mm topovi napravljeni od igala i skije za slijetanje koja je brušena da odgovara varijanti B-0. Ostale dorade se odnose na repozicioniranje pitot cijevi i dorade nekih detalja panelizacije. Podloga je napravljena od lesonita, papira i malo static-grass-a.

Nadam se da vam se sviđa...

Group build WW1 aces
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 11:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se sviđa! Very Happy
Natrag na vrh
Reaper

Član od: 07 Ruj 2006
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 12:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I meni! Fino je ispao, kad uzmes u obzir sve....! Very Happy

-=Für immer Minderheiten=-
Natrag na vrh
dekybomber

Član od: 11 Jul 2006
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 2:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

odličan rad,uvijek me razvesele njemački mlazni avioni iz ww2.
superhik
Gost
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 3:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stvarno je lijep Smile
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 5:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlicno izvedeno Grunfe!
Natrag na vrh
Hokum

Član od: 26 Lip 2006
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 6:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dekybomber Napisao/la:
odličan rad,uvijek me razvesele njemački mlazni avioni iz ww2.

Ovaj je ipak bio raketni Wink

Odlican rad
Natrag na vrh
Perando II

Član od: 20 Pro 2006
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Lip 15, 2007 11:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stvarno interesantno.

Mene zanima kako si nanosio lak.
Koja vrsta, koliko ruka, kojim redosljedom. Pitam zato jer mi se čini dosta sjajan a površina glatka, a ja to nemogu dobit Embarassed
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sub Lip 16, 2007 10:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima! Very Happy Bojao sam lak sljedećim redosljedom: MM akrilni sjajni lak, dekali, sjajni lak samo preko dekala, wash, MM polusjajni lak. Razrijeđivao sam sa malo obične vode i alkohola. Omjer laka i vode sa alkoholom je "odokativni"-ja nikad ne patim od točnih omjera, nego miješam po osjećaju. Finiš je polusjajni jer je crvena boja na taj avion bila svježe nanesena dan prije leta, pa je još nova...

Group build WW1 aces
Natrag na vrh
Alex

Član od: 18 Lis 2005
Mjesto: Toronto,Kanada
PorukaUpisano: Ned Lip 17, 2007 2:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlicno i pedantno napravljena maketa! Very Happy
Sve mi se svidja od kompozicije sa podlogom do
sjajno izglancanog vjetrobrana i panelizacije.
Natrag na vrh
lisec
Gost
PorukaUpisano: Ned Lip 17, 2007 9:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

šteta jedino što nisi malo popravio spoj trupa kod korjena krila. baš sam gledao neke fotke i to netko ostavlja kao liniju panela a netko ne, pa sam malo čeprkao i našao da je to zapravo nevidljivo ili jako malo vidljivo

i bila bi velika fora da si možda probao malo se igrati sa oznakama, jer su one vjerojatno maskirane prije farbanja crvene.naravno,vjerojatno, ali sve je moguće...bio bi super efekt

podsjeća me malo podloga na mojege hehe Very Happy
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=2278&highlight=komet
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Ned Lip 17, 2007 2:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još jednom hvala.. Very Happy , a što se tiče primjedbi Liseca, i ja sam svjestan da se puno toga moglo još doraditi ili drugačije izvesti na toj maketi. To je bio nepretenciozni projekt uređivanja stare oštećene makete sa kojim sam dosta zadovoljan. Što se tiče označavanja ovog aviona sve su spekulacije, jer nema fotografije. Načitao sam se dosta mišljenja raznih autora i nagledao rekonstrukcija izgleda, pa je ovo moje viđenje svega, da ne kažem pjesnička sloboda.. Wink Kad budem radio sljedeće projekte vezane za Comet dat ću si više truda...Podloga je napravljena za 2 sata rada i vrlo je univerzalna. Rubovi svih aerodroma izgledaju vrlo slično.

Group build WW1 aces
Natrag na vrh
lisec
Gost
PorukaUpisano: Ned Lip 17, 2007 3:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ma super je podloga Very Happy

kakvi su detalji iznutra? taj mi je "veliki" komet već dugo trn u oku
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Lip 18, 2007 10:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Što se tiče makete ona je dosta dobra, a i nema neke prave alternative. Dragon još i daje jetkane dijelove, a vidio sam da ima i pakiranje sa resinskim motorom. Unutrašnjost kokpita je prilično dobra. Gotovo da i nema potrebe za resinom, posebno ako je zatvoriš. Ja sam ostavio kokpit OOB, osim detalja dvije šipkice koje drže oklopno staklo i ručke za otvaranje kabine koje sam napravio od spru-a. Pojaseve sam dobio kao dekale, pa sam ih samo obojao u prikladnu boju. Uz malo wash-a i dry-brusha kokpit izgleda sasvim prihvatljivo. Ako bi ga radio otvorenog, onda bi ga ipak trebao obogatiti. Sam poklopac kabine sam polirao (kao što je to Alex primijetio), jer nije bio baš kristalno proziran, a i dosta je debeo. Unutrašnjost prostora za skiju i njezin mehanizam su isto vrlo dobro napravljeni, ali sam imao dosta gnjavaže kod uklapanja. Osim toga u Revellovoj sastavnici je pogrešno pokazan položaj i nagib tog mehanizma. Sa maketom se dobiju i ljestve ( dosta rudimentarne) za penjanje i dosta dobar pilot u pozi penjanja u kokpit. Dekali su dosta lijepi, ali su stensili dimenzija kao za 1/32! Tu su još i neke pogreške kod oznaka i detalja za jednu od ponuđenih opcija označavanja ( onu sa brojem na repu ), ali to je uz postojeću dokumentaciju sve popravljivo. Neki servisni otvori na krilima su pogrešno pozicionirani i treba premjestiti pitot cijev bliže korjenu krila. kako sam već prije rekao, imam još jednog u 1/48 u čiju ću izradu uložiti više truda, a i jednog 1/72 (Academy) kojega mislim staviti na dioramu...

Group build WW1 aces
Natrag na vrh
Grega X

Član od: 09 Stu 2005
PorukaUpisano: Pon Lip 18, 2007 2:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

DOBAR!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma