

Mjesto za sve maketarske teme i dileme
|
| Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu |
| Autor |
Poruka |
|
Upisano: Sri Svi 03, 2006 11:00 am Naslov poruke: Spreman za muzej |
|
|
Evo par fotki topeka koji je spreman za vojni muzej .
Ovih dana ja vjerijatno već preseljen .
Pošto nisam siguran o čemu je riječ svaki komentar je
dobrodošao .

Bebonja: poruka promijenjena dana: Sri Svi 30, 2007 11:36 pm; prepravljeno ukupno 1 puta |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| TISO
 | | Član od: 18 Lis 2005 | | Poruke: 340 | | Mjesto: Kujnce vojvodina Štajerska |
|
Upisano: Sri Svi 03, 2006 11:21 am Naslov poruke: |
|
|
Nisam siguran. Možda Sovjetski protivtenkovski top BS-3  _________________ The most important fluids in aviation are coffe and beer. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Karaya
 | | Član od: 21 Lis 2005 | | Poruke: 2103 | | Mjesto: Velika Gorica |
|
Upisano: Čet Svi 04, 2006 11:53 am Naslov poruke: |
|
|
Ljep topić!
PS: kada će se otvoriti muzej nestrpljiv sam!!!!  _________________ Vedran |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Čet Svi 04, 2006 12:26 pm Naslov poruke: |
|
|
Pa i mene to zanima .
Ali pravih informacija nema .
 |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| r.i.s.t.a.
 | | Član od: 21 Tra 2006 | | Poruke: 322 | | Mjesto: Beograd |
|
Upisano: Uto Svi 23, 2006 9:00 pm Naslov poruke: |
|
|
Pa jel' ovo M-84 "Nora"...? Neka ranija verzija rekao bih, jer su kasniji modelil imali štit sa valovitim gornjim delom.
Mnogo liči na rusku D-20 haubicu, ali nije čudno jer je "Nora" i nastala od nje - pre svega je stavljena nova duža cev.
D-20 neće biti iako ju je JNA imala u naoružanju, ako ni zbog čega drugog ono zbog dužine cevi (i štit je drugačiji).
A BS-3 sigurno nije, nema šanse. On pre svega ima po dva točka sa svake strane, i to bi se na ovom ovde modelu videlo na osovini. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sri Svi 24, 2006 3:32 pm Naslov poruke: |
|
|
Nece biti Nora.
M-46, 130 mm top, nedostaju povratnici trzaja sa gornje strane cijevi i plinska kocnica, pa malo cudno izgleda. (naravno i kotaci ) |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| r.i.s.t.a.
 | | Član od: 21 Tra 2006 | | Poruke: 322 | | Mjesto: Beograd |
|
Upisano: Sri Svi 24, 2006 6:46 pm Naslov poruke: |
|
|
| nsetina Napisao/la: | Nece biti Nora.
M-46, 130 mm top, nedostaju povratnici trzaja sa gornje strane cijevi i plinska kocnica, pa malo cudno izgleda. (naravno i kotaci ) |
A, ne ne, neće biti. M-46 ima potpuno drugačiji zatvarač - onaj "žljeb", ne znam kako to da nazovem, je kod njega sa strane a ne odozgo kao kod ovog topa. Štit je sličan, ali ne isti - kod točkova ima male "produžetke" unazad, nije ovako skroz ravan kao ovaj. Dalje, M-46 ima hidrauliku i iznad i ispod cevi, a ovaj ima samo gore (rekao bih da dole ni nema mesta).
Ovaj top ima zatvarač takoreći isti kao ruska D-20 haubica, to i duga cev naveli su me na zaključak da je možda "Nora" u pitanju.
Dobre fotke artiljerije, naročito ruske: http://www.thetankmaster.com/artillery.asp
r.i.s.t.a.: poruka promijenjena dana: Pet Svi 26, 2006 1:31 pm; prepravljeno ukupno 1 puta |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pet Svi 26, 2006 1:49 am Naslov poruke: |
|
|
ovo vam je M-46 od 152mm, u prilicno nesklopljenom stanju!
kako je kod mene zapisano oznaka je M-46-86....
ocigledno je da su zbog tih radova na sredjivanju poskidani skoro svi delovi koji se skidaju.
steta sto su fotke ovakve 'neutralne' pa se ne vidi dobro njegova velicina i jos par sitnica koje bi pomogle laksoj identifikaciji
pozdrav,
suba |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| r.i.s.t.a.
 | | Član od: 21 Tra 2006 | | Poruke: 322 | | Mjesto: Beograd |
|
Upisano: Sub Svi 27, 2006 1:42 am Naslov poruke: |
|
|
| suba Napisao/la: | ovo vam je M-46 od 152mm, u prilicno nesklopljenom stanju!
kako je kod mene zapisano oznaka je M-46-86....
ocigledno je da su zbog tih radova na sredjivanju poskidani skoro svi delovi koji se skidaju. |
To bi onda faktički bila cevka od M-46, a sve ostalo koliko mogu da vidim od haubice D-20. I to cevka "prerezana" na 152mm...?
Pa ko pravi tog bastarda?!? |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Čet Lis 19, 2006 8:07 pm Naslov poruke: |
|
|
| To ti je top 130 mm koji broj nikad nisam zapamtio al sam pucao i takvoga na vojnom poligonu kod Slunja a takve je boje bio samo jedan u Bjelovaru dosao je frisko obojan 2003. dok sam sluzio vojsku. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| falanga92
| | Član od: 20 Lis 2006 | | Poruke: 79 | |
|
Upisano: Pet Lis 20, 2006 2:06 pm Naslov poruke: Rumunj |
|
|
Pozdrav !
Prenosim riječi stručnjaka za pitanja topništva u HV
To je rumunjski T-130, u HV je nosio oznaku M-63 (nemoj pitati zasto bas M-63, to nitko ne zna). Na ovim slikama vidim da mu fale hidraulicna kocnica trzanja i povratnik cijevi, zatim plinska kocnica na ustima cijevi, ne vidim ni izravnjac, a nema ni lopata krakova. Naravno, nema ni kotaca.
Izgleda jako slicno TH-152 mm D-20, ali je zamjenjivost dijelova apsolutno nikakva. Isto tako ovaj top isto tako nema nikakve veze sa ruskim T-130 mm M-46, osim sto mu je cijev balisticki jednaka, sto znaci da koriste isto streljivo i iste tablice gadjanja.
Na slican nacin je napravljenja NORA (friziranjem komponentivD-20), tako da ona ima jaci donji i gornji lafet, te izrazito pojacane sprave elevacije i pravca cijevi (sto je bila velika mana ovog "Rumunja", puzno kolo sprave elevacije je odlazilo nakon 200 - 300 metaka), kao i jaci protutrzajuci sustav.
Postoji jos i rumunjski T-152 mm, kod nas je imao oznaku M-94, a izgleda kao ovaj T-130 na steroidima, ako ga vidis samog ne mozes prepoznati razliku izmedju 130 i 152 (jedan od mojih majstor u remontu je morao uzeti "subler" (pomicno mjerilo) kako bi se osobno uvjerio da je promjer cijevi 152 mm, a ne 130 mm i da ga ja ne zafrkavam i da je to novi top kojeg jos nije vidio).
Ovo kaj veli r.i.s.t.a. na maketarskom forumu:
Quote:
| Citat: | | M-46 ima potpuno drugačiji zatvarač - onaj "žljeb", ne znam kako to da nazovem, je kod njega sa strane a ne odozgo kao kod ovog topa. |
Ako sudjelujes u raspravi, slobodno mu reci da se taj zlijeb na topu zove zadnjak cijevi i u njemu je smjesten zatvarac .
To je od njega, pozdrav !  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Grega X
 | | Član od: 09 Stu 2005 | | Poruke: 1054 | |
|
Upisano: Pet Lis 20, 2006 3:43 pm Naslov poruke: |
|
|
A gdje su kotači?  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pet Lis 20, 2006 7:14 pm Naslov poruke: |
|
|
Kolko se ja razumjem a ja se jako dobro razumjem skinuli su ih.
| Grega X Napisao/la: | A gdje su kotači?  |
|
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| r.i.s.t.a.
 | | Član od: 21 Tra 2006 | | Poruke: 322 | | Mjesto: Beograd |
|
Upisano: Pet Lis 20, 2006 8:34 pm Naslov poruke: Re: Rumunj |
|
|
| falanga92 Napisao/la: | Pozdrav !
Prenosim riječi stručnjaka za pitanja topništva u HV
To je rumunjski T-130, u HV je nosio oznaku M-63 (nemoj pitati zasto bas M-63, to nitko ne zna). |
Ahhh, najzad je razjašnjeno o kom oruđu se ovde radi!!
Vidi se da se u konstrukciji pošlo od D-20, ali onda se dalje ništa ne slaže sa naširoko poznatim topovima
Lepo, još jedna misterija je razrešena na OMF! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sub Lis 21, 2006 10:30 am Naslov poruke: |
|
|
Bebonja, što je ono na četvrtoj slici odozgo na lijevoj strani, sa probušenom gumom?  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
|
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu Ne možete izmijeniti vlastite poruke Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu Ne možete glasati u anketama foruma
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron
|