Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Aleksandar Kolo: Nebeska odiseja

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
r.i.s.t.a.

Član od: 21 Tra 2006
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Pon Tra 02, 2007 5:32 pm    Naslov poruke: Aleksandar Kolo: Nebeska odiseja Citiraj ovaj komentar

Na tržištu u Srbiji pojavila se nova knjiga iz oblasti vazduhoplovne vojne istorije:

Aleksandar Kolo, Nebeska odiseja - Jugoslovenski detašman teških bombardera u Drugom svetskom ratu, AeroArt, Beograd 2006

Kratka inbox recenzija (upravo sam kupio knjigu, dakle nisam je još uvek pročitao):

Knjiga je dimenzija 165 x 240mm, ima 326 strana, čvrste korice.

Tekst je podeljen na uvod, 16 poglavlja koja hronološki prate istorijske prilike u kojima je nastao, dejstvovao, i kako je završio Jugoslovenski detašman pri 512 skvadronu (376. BG, 15. Vazduhoplovna armija USAAF), napomene, rezime na engleskom jeziku, priloge (11 zanimljivih tekstualnih celina), izvore i imenik.

Sa mnoštvom fotografija, nekoliko kolor profila jugoslovenskih Liberatora, desetak strana kolornih fotografija zanimljivih detalja, predstavlja pravu poslasticu za svakog ljubitelja avijacije i istorije.

Jedini nedostatak koji bi mogao zanimati čitaoce van Srbije je to što je knjiga štampana ćirilicom, što izdavaču poprilično smanjuje potencijalno tržište - mislim na zemlje nastale na prostoru bivše Jugoslavije, gde bi se pretpostavljam mogla ostvariti značajnija prodaja.

Cena u "vojnoj knjižari" u ulici Vase Čarapića u Beogradu: 2000 dinara (1 EUR = cca 80 dinara).
Možda će izgledati skupo domaćim kupcima, nenaviknutim na cene sličnih knjiga u inostranstvu, ali mislim da vredi.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Tra 03, 2007 12:23 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prvi put ćujem za tu jedinicu odnosno detašman, može malo povjesno o njima .
PS ak ti se da ajd stavi koji profil iz knjige dotičnih Liberatora
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Uto Tra 03, 2007 1:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Prvi put ćujem za tu jedinicu odnosno detašman, može malo povjesno o njima .

Ufff, bio je dobar članak o tome u časopisu "Let" pre neku godinu, mislim da je u pitanju broj 1; ja taj broj nemam, pa ako neko ovde ima možda bi bilo lakše a svakako bolje da se to skenira i zakači uz poruku. Taj broj "Leta" se već duže vreme ne može naći u slobodnoj prodaji, pa mislim da se copyright baš i neće preterano prekršiti Wink

Ukratko, Vlada Kraljevine Jugoslavije u izbeglištvu je posle dugog pregovaranja i dogovaranja dobilia i iskoristila mogućnost da 4 posade sastavljene od izbeglih jugoslovenskih vazduhoplovaca lete u sastavju 512 skvadrona, 376. Heavy Bomber Group, 15. Vazduhoplovna armija USAAF. Tri su oborena na borbenim misijama, otprilike polovina vazduhoplovaca je izginula, itd.

Poky Napisao/la:
PS ak ti se da ajd stavi koji profil iz knjige dotičnih Liberatora

Bih rado, i nije mi teško, ali knjiga je nova, a na početku knjige stoji klasični disclaimer "nije dozvoljeno objavljivanje, preštampavanje itd. ni jednog dela knjige bez prethodne dozvole autora", a znaš kako je u krugovima vazduhoplovnih entuzijasta, malo nas je i svi se znamo, pa bi mi bilo bezveze da me Kolo juri i proziva (s pravom) zbog kršenja autorskih prava.
Ionako nismo u baš nekim odnosima, posle prošlogodišnjeg prepucavanja na forumu AirSerbia Confused
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Sri Tra 04, 2007 11:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

... ili jednostavnije:
naruči, odn. kupi knjigu - unutra ima sve što te interesira.
Jedino je problem ak ćeš morati i na tečaj ćirilice da bi je mogao pročitati. U ovom slučaju - sreća - ja sam od one malo starije generacije koja je to po defaultu morala naučiti, a konačno, nikoje znanje ne škodi ...
Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Sri Tra 04, 2007 2:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, zainteresovanima za ovu temu zanimljiv može biti članak "The Heroes of the Skies - The Yugoslav Detachment (1942-1945)" autora Philipa D. Harta, objavljen u časopisu Serb World USA u broju IX-X 1992.

Inače, da ispravim sebe, članak A. Kola o ovoj jedinici objavljen je u časopisu "Let" broj 2, a ne broj 1 kako sam napisao juče.
Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Sri Tra 04, 2007 5:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I još jedan zanimljiv članak, objavljen davne 1967. godine u časopisu Airman. U pitanju je kratka biografija Voje Skakića, pripadnika Jugoslovenskog detašmana.

Ljubaznošću gospođe Ejmi Perez (Amy B. Perez) iz Air Force News, San Antonio, Texas.

Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Tra 04, 2007 11:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na člancima .
Poslje sam i ja skužio da sam pretjerao ovo sa skeniranjem ,al šta ćeš kad je jezik(tipkovnica) brža od mozga. Embarassed
Inaće Pelude i ja sam morao ućiti u školi čirilicu ,al mi se nije dalo nešto ućiti kad je sve kod nas na latinici ,ko bi znao da će mi trebati jednom Very Happy ,u svakom slučaju sad sam se prisjetio.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma