

Mjesto za sve maketarske teme i dileme
|
| Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu |
| Autor |
Poruka |
|
Upisano: Sub Ožu 31, 2007 2:16 am Naslov poruke: Essex 1/700 - Trubač ili Zmaj?! |
|
|
Pozdrav,
U planu mi je nabaviti CV-9 Essex pa se dvoumim između Trumpetera i Dragona. Ima li tko kakvih preporuka ili iskustava. Za sada naginjem Dragonu, možda netko ima drugačije mišljenje?
P.S. Ona prozirna paluba kod Dragona me baš ne zanima. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sub Ožu 31, 2007 7:49 am Naslov poruke: |
|
|
| dragon |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Ned Tra 01, 2007 12:34 am Naslov poruke: |
|
|
| Dragon |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Ned Tra 01, 2007 12:53 am Naslov poruke: |
|
|
| upravo u rukama imam dragonovog hancocka. nećeš požaliti |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pon Tra 02, 2007 3:51 pm Naslov poruke: Hankok it iz ... |
|
|
Puno hvala
- Hancock-a ima u LOM-u.  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pet Tra 06, 2007 12:57 pm Naslov poruke: Nabavio Hancocka ... |
|
|
Dakle nabavio Hancocka i krenu u istraživanje. Malo me muči ova slika:
Ako usporedimo sa samom maketom, nosač nema pojedinačnih vrata već jedna velika.
Jel treba ta vrata skidat?! Odnosno da li slika pokazuje neki od Essexa ili neki drugi nosač?! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pet Tra 06, 2007 4:56 pm Naslov poruke: |
|
|
Da, to je Essex, budi bez brige. Sporne pregrade između rolo vrata su se mogle uklonit. To je dizalo na boku koje je vodilo u hangar - ne misliš valjda da bi neki avion prilikom transporta na palubu moga proć između tih pregrada? Postoje foto dokazi raznih Essexa sa/bez tih pregrada
Ovo je USS Leyte sa njima
USS Wasp sa njima, također u Ulithiju, veljača 1945. (posada suši robu!)
USS Wasp par miseci kasnije, ovaj put bez pregrada
Nije fotka, ali je dobra ilustracija USS Franklina u atraktivnoj Measure 32/6A. Ni ovdje ih nema
Svejedno ti je oćeš li ostavit ili maknit pregrade. Ono što ti je bitno je da ostaviš sva rolo vrata hangara obavezno podignuta (ne moraš baš sve ali ostavi velik dio). Tadašnji nosači nisu imali klimatizirane hangare već su ta vrata služila kao prirodna ventilacija za provjetravanje hangara. Samo zamisli kako je izgledalo bit u hangaru nosača na Pacifiku, uz visoke temperature i sve one benzinske pare i ispušne plinove iz avio-motora (ne zaboravi da Amerikancima hangar na nosaču nije služija primarno za "skladištenje" aviona, oni su avione uglavnom držali na palubi, već isključivo za popravak, odnosno turiranje/zagrijavanje aviona prije polijetanja) |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pet Tra 06, 2007 11:25 pm Naslov poruke: Dimnjak i okolica |
|
|
Puno, puno hvala,
Vidim da si sakupio dosta materijala o Essexima. Malo me muče neki detalji oko dimnjaka. Imaš li kakvu fotku mosta i dimnjaka, pogotovo odozgo?! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sub Tra 07, 2007 12:58 am Naslov poruke: |
|
|
| Nać će se sigurno nešto, samo mi napiši što te točno zanima, za koji nosač i period. Klasa Essex je najbrojnija klasa nosača aviona ikad napravljenih (26 ih je naručeno; 24 je dovršeno dok su 2 otkazana zbog prestanka rata) pa da ne postam bezveze |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sub Tra 07, 2007 9:19 am Naslov poruke: Tema: Hancock |
|
|
Radi se o Hancocku CV-19. Measure 22 jer tek vježbam airbrush. Essex će ići u nekoj od šarenijih kamuflaža.
Htio bih malo detalja o jarbolima i radarima. Malo me muči spoj tog nadgrađa na dimnjak. Također planiram nabaviti Tom Modelworks PE set za Essex 1/700 tako da me zanima i točna konfiguracija radara.
Druga svar je visina "balkona" malo mi vise pa me interesira da li su u istoj visini ili ne?!
Treća i zadnja je izgled lifta, onog zadnjeg. Zanima me kako je bio pokretan, odnosno da li ima kakva slika lifta ali iz hangara. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Sub Tra 07, 2007 3:18 pm Naslov poruke: |
|
|
Pođimo redom.
1. KAMUFLAŽA - ako ne misliš radit maskirnu MS 32/3a, onda ti preostaje samo MS 21, tj. Navy Blue System (ne MS 22 kako si napisa). Hancock je tijekom svoje operativne karijere nosija 3 sheme: MS 32/3a (4/44 - 6/45), MS 21 (6/45 - 46) i MS 13 (46 - 69). Ovdje triba samo napomenit sljedeće: nakon šta je pogođen kamikazom kod Okinawe 7.4.1945. Hancock je poslan u Pearl na popravak koji je traja do lipnja. Tijekom vrimena provedenog na popravku nosač je bija obojan u MS 12, znači samo ta dva miseca dok je bija povučen iz službe
2. RADARSKA KONFIGURACIJA - iznimno kompleksno pitanje. Broj, vrsta i raspored radara se često minja, čak i na istom nosaču, jer je posada stalno pokušavala "pogodit" dobitnu kombinaciju koja bi eliminirala interferencije i smetnje između brojnih i različitih radarskih sustava koji su se nalazili na malom i skučenom zapovjednom otoku. Klasa Essex, poput ostalih američkih ratnih brodova izgrađenih u II. svj. ratu, nije bila otpočetka projektirana kako bi mogla prihvatit brojne radarske sustave. Međutim, silom prilika i zbog stalnih zahtjeva službe Essexi su bili prisiljeni na pretrpavanje elektronikom: em radarima za rano uzbunjivanje i nadzor zračnog prostora, em radarima za navođenje vlastitih lovaca (CAP - Combat Air Patrol) prilikom presretačkih akcija, em radarima koji su navodili vlastite avione prilikom slijetanja na nosač, em raznim IFF radarima... Svi ovi radari opet imaju svoje kabele, antene, što je dovodilo do ekstremne pretrpanosti zapovjednog otoka (tu je još i problem dima ukoliko su bili postavljeni preblizu dimnjaka).
Ovo je slika Hancockovog otoka, datum nije naveden, ali se zna da je snimljeno kod Okinawe (znači negdi u travnju 1945.). Znam da ti možda ne odgovara jer tebi triba stanje posli lipnja 1945. ali ovo je najkasnija fotka Hancockovog otoka koju imam iz 1945.
To je dakle prva fotka, a ovo je druga, snimljena nakon spomenutog udara kamikaze
Kako možeš vidit daju se razaznat radari kao i njihov raspored (također, fotka daje odgovor na ono tvoje pitanje o visini "balkona")
Ako si baš odlučija nabavit TM-ov set iz osobnog iskustva ti mogu reć da su im upute vrhunske, opsežne i vrlo edukativne. Ja sam recimo, čitajući upute za njihov Prinz Eugen set naučija između ostalog i sve o radarskoj konfiguraciji te krstarice tijekom cilog trajanja rata. Sve je bilo pokriveno i objašnjeno, možda tako bude i za ovaj Essex set
3. LIFT - tražija i tražija ali ti nažalost nisam naša traženi pogled iz hangara. Liftovi su pokretani hidraulički. U nedostatku traženog nudim ti fotku zadnjeg lifta na Enterpriseu (prethodna klasa Yorktown). Najbolje šta sam moga iskopat, nadan se da će zadovoljit tvoju znatiželju
Nevezano za ovo, skrećem ti pažnju na jedan jako bitan detalj na Essexima: pravilan raspored PZO bitnica 40 mm Boforsa. PZO se konstatno tijekom rata povećavala dodavanjem novih i novih PZ topova (što je na koncu, 1945., dovelo do prevelikog opterećenja i nestabilnosti samih brodova). Osnovicu PZ obrane na Essexima činili su četverocijevni 40/60 mm Boforsi; njihov broj i raspored razlikova se od nosača do nosača kao i u pojedinim razdobljima. Za Hancock ti je to izgledalo ovako (nazivi redom označavaju poziciju na brodu, period i broj bitnica)
Bow: April 1944- May 1947 - kom 2
Stern: April 1944- May 1947 - kom 2
Island: April 1944 - May 1947 - kom 3
Port Sponson: June 1945 - May 1947 - kom 2
Port Flight Deck FWD: April 1944- May 1947 - kom 1
Port Flight Deck MID: June 1945 - May 1947 - kom 2
Starboard MID: June 1945 - May 1947 - kom 3
Starboard Aft: June 1945 - May 1947 - kom 2
Ove bočne bitnice su se mogle uklonit kako bi se omogućija nesmetan prolazak kroz ustave Panamskog kanala.
Također, što se tiče radio-antena uz rub palube, Hancock ih je prvotno ima 4, da bi nakon spomenutog popravka u Pearl Harboru od lipnja 1945. njihov broj bija reduciran na 2
Eto |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Ned Tra 08, 2007 4:37 pm Naslov poruke: Uf ... |
|
|
Sad si mi dao za razmišljati. U priloženom uputstvu sam vidio MS 22 pa rekoh, ajd nije pre teško. Ovo mi je prvi brod koji mislim farbati airbrushem pa mi je malo panika razvlačiti kamuflažu. S druge strane 21 mi je tamna, odnosno mislim da je dosadno da je brod u jednoj boji...
Nego koje su dvije antene preostale?! Prednje, zadnje?! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pon Tra 09, 2007 1:22 am Naslov poruke: |
|
|
Prednje.
Ta MS 22 je sumnjiva, upitno je da li je Hancock uopće nosija. Ja sam ti ove podatke izvuka iz "Essex Class Aircraft Carriers Reference Guide" autora Johna Sheridana (zapravo to djelo je kompilacija, di se na jednom mistu nalaze podaci iz svih referentnih izvora koji se bave klasom Essex). Po Sheridanu MS 22 nikad nije nošena, međutim Snyder & Short navode da je Hancock tijekom 1945. nosija i MS 21 i MS 22... E sad, ja imam mnoštvo fotki svih Essexa, iz raznih izvora, ali još nisam vidija CV-19 u False Horizon shemi (tj. MS 22) - dokle ga ne vidim vodit ću se Sheridanom.
Ta MS 21 nije ni meni nešto draga, ali ti je idealna ako prvi put bojaš airbrushem - imaš samo Navy Blue i s njom bojaš cili brod (mislim vertikalne površine, horizontale traže Deck Blue). Tribaš samo imat na umu da su u svim Measurima tamne boje uvik brže blidile od svitlih (vrelo pacifičko sunce, morska prašina, sol...) tako da su male šanse da će tvoj Hancock izgledat poput Lexingtona koji je jedini od Essexa skoro cili rat (do svibnja 1945.) provea odjeven u MS 21. Zato su ga i zvali "The Dark Ghost of the Pacific"  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
Upisano: Pon Tra 09, 2007 1:22 am Naslov poruke: |
|
|
Onaj lift otprije...
Nije Hancock ali je Hornet CV-12...
...i hangar Yorktowna CV-10
 |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
|
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu Ne možete izmijeniti vlastite poruke Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu Ne možete glasati u anketama foruma
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron
|