Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Srušeni avion-Lika 45-te ?
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> A što je ovo na fotki?!?
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pet Velj 02, 2007 9:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedan Baltimore je srušen negdje oko Novske, ali moram provjeriti datum...no ne večeras.
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2007 11:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nece biti da je to Istra, po izgledu okolisa to je sigurno negdje u unutrasnjosti.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2007 6:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da bi bilo lakše da prvo sa sigurnošću utvrdimo o kojem se zrakoplovu radi, a tek onda utvrditi i mjesto pada. Mislim da elemenata za to ipak imamo , premda nije i jednostavno obzirom na ovo što se može vidjeti. Predlažem da prvo pokušamo definirati koji je ovo dio trupa i što na njemu vidimo. Ima tu nekih čini mi se specifičnih panela, otvora, možda i neki izviđački uređaj etc. Ja sam osobno u prvi čas isto pomislio na Baltimore, ali mislim da ipak nije. Što je rekao Željko, Blenheim def. nije (zbog oblika elise, ali i glavčine elise), Marauder isto tako ne. Osobno ne bih još isključivao ni B-24, premda većina B-24 nije imala ovakav profil elise, ali mi se čini da ih je bilo i s drugačijim, odn. ovakvima. Meni se isto čini da je promjer trupa premali, pa čak i za najuži - stražnji dio, ali možda nas fotografija i vara. Isto tako, činjenica što vidimo ostatke samo dva motora ne znači da preostala dva (ili jedan) nisu rasuta koji kilometar dalje... Naime, ne bih posve isključio niti tromotorni talijanski transporter SM.82 koji ima vrlo sličnu elisu i glavčinu, kao i ovakav profil trupa, premda je isti također dosta širok. Od te ideje me doduše odbija žuti završetak krakova elise, ali poznato je da su ti transporteri, pogotovo pred kraj rata letjeli pod raznoraznim zastavama, pa nije isključeno da je dobio i taj žuti znak raspoznavanja ili možda drugu elisu iz savezničkih stokova.
Ne bih još isključio niti B-25 ili možda Boston (Havoc) koji bi možda odgovarao po gabaritima i profilu trupa, premda mi ova unutrašnja struktura koja je vidljiva na otvorenom poklopcu na trupu ipak nekako najviše vuče na neki britanski proizvod. Osim spomenutog Baltimorea imamo tu i Beauforte, možda smo prerano otpisali Beaufighter premda je njegov stražnji dio trupa drugačiji, ali možda ovaj komad trupa niti nije sa stražnjeg dijela...
U svakom slučaju, djeluje mi kao da se ovaj avion raspao još u zraku, odn. da su npr. krila (koja uopće ne vidimo na fotografijama) otpala i prije pada zrakoplova...
Blebećem sada, ali možda sam vam dao neke ideje...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2007 8:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ipak je to vjerojatno Beaufighter

poklopac ulaza o kojem se radi je onaj donji (zadnji)

Evo šta Schenckova lista kaže za ožujak '45:

20/03/1945 Beaufighter X NV567 (NV122?) No 19 Sqn SAAF J Capt DIckinson | F/Lt Brace Opatovac, Yugoslavia Attacking the German HQ in the castle at Cernik. Hit by flak, feathered port engine. Started jettisoning fuel until it crashed and desintegrated.

24/03/1945 Beaufighter X NV566 No 16 Sqn SAAF Y Lt T.S. Bailey | Lt D.A. Dayson Gorazde, Yugoslavia Crashed on a river bank after attacking enemy positions; flak?' rescued by partisans

Vjerojatno se ipak radi o onom kod Opatovca, jer na fotki nigdje nema rijeke...

A u NDH dokumentima zabilježen je napad na Cernik, ali nema spomena o oborenom zrakoplovu.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2007 9:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Željko, bit će da je to ono što tražimo...!
Interesantno je da je top koji je vidljiv na tvojoj fotki ili izvađen iz našeg srušenog Beaufightera ili je sam izletio... Sada nam preostaje još samo eventualno "proguglati" fotkicu dok je bio cijeli...

Mene je malo zavarao ovaj "prijelaz dviju boja" koji je vidljiv na donjem dijelu trupa, ali je očito riječ ili o ulju ili o sagorjeloj površini koji djeluje kao dvije razl. boje, pa sam pomislio da je možda riječ o hrptu trupa...

P.s. Nije "naš", al evo jednog iz SAAF "ekipe":

Bristol Beaufighter T.F. Mk. X
16 Squadron, South African Air Force
Ser. no. NV139
Biferno, Italy
April 1945

"Another Mk.X, but armed with the 60 pound rocket projectiles, and also of a South African Squadron based in Italy. The camouflage finish is of the later style of overall Extra Dark Sea Grey upper over Sky under. Like all the "Strike" Beaus in the Mediterranean Theatre by this time, Squadron identity codes had been dropped, so the aircraft carries only the individual identity letter "Z". Note also the red propeller hubs - a standard marking on all Allied (not just British but US, French and Italian Co-belligerent) fighters in the MTO.

16 Squadron SAAF first received Beaufighter X's in December 1943, replacing the Beauforts they previously operated, and kept them until June 1945. They operated in the anti-shipping role over the Aegean Sea and later over the Adriatic, also attacking German ground targets in Yugoslavia in support of the partisans there. Such a pity that it looks as though RAF aircraft of today will be attacking Yugoslav targets for quite different reasons..."

prelude: poruka promijenjena dana: Sub Velj 03, 2007 9:38 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2007 9:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na ''mojoj'' fotki je eksperimentalna ugradnja 40 mm topa; serijski je Beau imao dva 20 mm u tom prostoru, koji su očito izletjeli. Imam ja još fotki tog prostora i onog ispusta za antenu koji se vidi na drugoj fotki s desne strane trupa, ali ne mogu ih sve postati. Na ove dvije se vidi o čemu se radi, a nacrti panela i ostale fotke samo potvrđuju da se radi o Beau.
Natrag na vrh
nsetina
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 6:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izgleda da ipak nisam bio daleko sa teorijom o Beaufighteru kod Opatovca. Very Happy
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 12:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slazem se Zeljko, to je Beaufighter iako si me malo zavukao sa teorijom o Baltimoreu, onaj poklopac otvora za ulaz me je ipak kopkao pa sam i ja dosao do istog zakljucka. Gdje je tocno Opatovac?
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 12:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

frka Napisao/la:
Gdje je tocno Opatovac?

Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 12:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pogledao sam malo Opatovac i okolicu u Goole Earthu, moglo bi biti.
Natrag na vrh
nsetina
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 3:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kao sto sam vec napisao, teren tamo izgleda upravo kao na fotografiji, poznam to podrucje.
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 5:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ulovio sam malo vremena pa sam pregledao Dnevna izvješća Glavnog stožera Oružanih snaga. U izvješću za 21.03. spominje se da su dan ranije, znaći 20.03., "neprijateljski zrakoplovi-lovci bacili bombe na Cernik, sjeverno od N. Gradiške, te strojničkom vatrom napali Okučane."
Ne spominje se nikakvo obaranje.
Dalje za 20.03. piše "Neprijateljski zrakoplovi napali su bombama tvornicu Standart u Bos. Brodu, bez učinka, 6 vojnika je poginulo, a jedan napadački zrakoplov oboren je od p.z. obrane i pao kod Dervente."

Ova izvješća su se pisala obično za događaje koji su se dogodili dan-dva unatrag. Nažalost izvješće od 22.03. fali.
Treba kontaktirati Schenka i pitati za izvor podataka u njegovoj listi.

pozdrav,
TH
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 5:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još nsam našao nešto.
U izvješću od 23.03. spominje se da je 21.03. "oboren jedan četverostrojni zrakoplov, koji je pao 8km istočno-jugoistočno od N. Gradiške. Zrakoplov se razbio, 5 članova posade je poginulo"
Istog dana oboren je i jedan sovjetski zrakoplov kod Gunje, dva člana posade poginula."

TH
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 8:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

TH, sve sam to već pregledao Very Happy ...
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Velj 04, 2007 9:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vezano na temu, "naguglao" sam na jedan izuzetno zanimljiv naslov. Jel netko ima ili je prolistao možda ovu knjigu, odn. da li se isplati naručiti?

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> A što je ovo na fotki?!? Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma