Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Modernizacija Hv-a
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4 ... 94, 95, 96  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Strina

Član od: 10 Pro 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 11:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Beagle Napisao/la:
invisible Napisao/la:
šta je sa hrm

A ako uzmemo Gripene, šveđani su se obvezali u sklopu offset programa na remont postojećih RBS-15B protubrodskih raketa.

Negdje sam pročitao da ako uzmemo Grippene dobijemo i dva veče patrolna broda jesam li u pravu? Rolling Eyes
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Essex
Gost
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 2:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako ste se dotakli HRM

1. Gowind 2000 korvete? Gluposti...
Atraktivno izgledaju na naslovnici novina

2. Također se priklanjam Skandinavcima, kao i u slučaju izbora za novi borbeni zrakoplov HRZ (Gripen).
Konkretno, radi se o danskim višenamjenskim brodovima klase Flyvefisken (poznatim i ka Standard Flex 300, SF 300), klasičnog i provjerenog dizajna (ne palim se na stealth karakteristike). Dugo su mi ti brodovi na oku i smatram ih pravim izborom za HRM. S trupom duljine svega 54 m i lakom istisninom od 320 t (kompatibilni s postojećom lučkom infrastrukturom) projektirani su za nošenje raznolike kontejnizirane opreme i naoružanja za različite namjene. Kolika je fleksibilnost platforme, tj. trupa, ovih brodova vidi se iz različitog spektra zadaća za koje se mogu opremit (čak osam), od amo reć tradicionalno vojnih (ophodnja, polaganje mina, protuminska borba, protubrodska i protupodmornička borba) do civilnih (zaštita okoliša, traganje i spašavanje, oceanografska i hidrografska ispitivanja). Potribno je samo prominit kontejner (modul) s naoružanjem, za što triba manje od ure vrimena + oko dvi ure za usklađivanje s ostalim brodskim sustavima. Puna istisnina ovisi oko 500 t (ovisi o ugrađenom sustavu naoružanja), posada varira između 12 i 18 ljudi (ovisno o vrsti zadaće). Trup im je od stakloplastike (koja se pokazala ka dobar materijal zbog malog radarskog odraza - propušta radarsko zračenje), dakle nemagnetskih je značajki, male mase i troškova održavanja (manji su za oko 75% u odnosu na plovila slične veličine građena od čelika).
Pogonski sustav predstavlja kombinaciju dizelskih motora i plinske turbine, isto ka na RTOP-ima, koriste se gotovo identični dizel-motori, stoga sa održavanjem i obučenošću remontnog osoblja nema problema. Vršna brzina im je >30 čv, ophodna 20 čv.

Imajući u vidu razvedenosti naše obale dobar izbor bi bili i švedski mali brzi brodovi (fast littorial combat ship) tipa Stridsbat 90, lipo bi ih bilo umrežit s obalnim topništvom, kako su to napravili Norvežani

Natrag na vrh
Beagle

Član od: 25 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 2:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
[

Jel to neka šala?

Pa HRM nema za naftu...

hebote... pa ak to kupimo scratchat ću je u 1/48 majkemi

Koliko nevjernih toma.... Smile Nije šala, ko oće neka provjeri:
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,9,25,ratni_brod,43984.jl

A gdje ima dima, ima i.... Wink

Ali to nije sve....

Zaboravih spomenut, ako kupimo Gripene, švedi će nam za badava dat dva Göteborg class broda de se igramo sa njima....

Citat:
Šveđani su, kako doznajemo, vrlo zainteresirani za posao s Hrvatskom, toliko da su u slučaju sklapanja ugovora spremni HRM-u pokloniti najmanje dva vojna broda klase Göteborg koje švedska mornarica otpisuje. Još takva dva broda švedska vojska otpisuje za dvije godine.

Izvor:
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,10,25,oruzane_snage,47841.jl

Stvar je u tome da su švedi skroz u ovim svojim novim stealth brodovima pa im ovi 'stari' ne trebaju, a oni imaju tek 15 godina na leđima....sve u svemu, uz ovakve punude šveda samo potpuna budaletina bi se odlučila za Fighting Falcone umjesto Gripena.

Što bi značilo:
4 Armarisa GoWind 200
2 Göteborg class broda i
Petar Krešimir IV te Dmitar Zvonimir
te dodatne manje igračke

Smile
Essex
Gost
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 3:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Beagle Napisao/la:

Što bi značilo:
4 Armarisa GoWind 200
2 Göteborg class broda i
Petar Krešimir IV te Dmitar Zvonimir

Sve odreda uskospecijalizirani brodovi koji su, poput aviona - tko još radi čistokrvne presretače ili lovce - prošlost. Svi su namijenjeni isključivo za protubrodsku borbu, 4 francuske korvete još i donekle za PZO ukoliko se opreme Aster raketama. Šta će nama to? Cijena od 100 mil € po korveti - malo morgen. Toliko vridi sam brod, bez napredne elektronike i oružanih sustava. Sa njima, najmanje duplo. Šveđani nisu tek tako široke ruke - svoju mornaricu opremaju višenamjenskim plovilima i razvijaju nova (Smyge), jednostavno se rješavaju viška
Natrag na vrh
invisible
Gost
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 2:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

KatarII je napisao:
Ali, rasprave radi, dat cu ja svoj prijedlog:
Zrakoplovstvo
20-ak Gripena

Si lud. Želiš da crknemo od siromaštva (prem da smo blizu).
Natrag na vrh
Easy
Gost
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 2:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ugledajmo se na Majčicu Rusiju! VOJSKA, VOJSKA!!! I samo vojska!

Spas je u vojsci ko se pridruži neće bit gladan ima suhih obroka NAVALI NARODE.

(potražite najbliži ured za novačenjeu vašoj četvrti)

Very Happy
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 5:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Si lud. Želiš da crknemo od siromaštva (prem da smo blizu).

Znam da zvući glupo pogotovo za nekoga koji je prevazišao slavljene svega što ameri stvore (kao što to rade neki mlađi članovi foruma), al ja bih rađe da imamo 20tak Gripena neg recimo ,sjevernu tangentu i tunel kroz Sljeme! Pa i pristajem da sav porez koji mi uzmu sa plače ode za ministarstvo obrane.
Slažem se Beaglom glede HRMa kombinacija francuza ,šveđana i naših kraljeva za pravu mornaricu ,plus da napokon počnemo sami graditi brodove pa tako projektiramo 10tak ophodnih brodova za paziti ekološko gospodarski pojas (ili kak ga koja stranka zove...) e tu bih se priklonio Eseksu (30-40m stakloplastika i moduli sa izmjenjivim naoružanjem) ,a i još koji desantni brod i kakva laka podmornica ne bi bili na odmet (,al sam ak zbilja očemo bankrotirati).
KoV stotinjak polovnih Leoparda 2 (sa dobrim offsetom i proizvodnjom potrošne robe za njih ,remonta,streljiva....)za gardijske brigade. Patrija AMV ,nešto samovoznog topništa i puno minobacača ,HS 2000 ,ova naša nova VHS puškica (iako s nebi bunio ni protiv Heklera ,al sam ak se proizvodi kod nas) RBG 6 ,izraelske PT rakete SPIKE u svim verzijama od kompaktne do dalekometne...
HRZ i PZO kao što napisah dvije eskadrile Gripena ,20tak Mil Mi 171 (a može i EH 101 Merlin Very Happy ), et podosta EH-145 te ih prilagoditi raznim zadačama (za nadzor ,SAR ,protupodmornička,protuoklopna,izvidnička.....)mnogo prijenosnih PZO raketa Mistrale ,Igla, RBS 90..... ,te 4baterije samovoznih PZO raketa srednjeg dometa.
Normalno ovo progovara dijete u meni ,šane da to sve pokupujemo su NULA ,a to bi nas sigurno dovelo do bankrota ,jel još je lako to sve kupiti ,al treba onda plačati bengu ,troškove održavanja ,modernizacije,eksploatacije,potrošenog streljiva....
Iako sa druge strane kada bi se za kupljenu opremu sklopilo dobe i kvalitetne offsetove te bi troškove bilo moguče srezati vjrujem na pola(što razvojem gospodarstva ,što transferom tehnologije, daljnom proizvodnjom djelova za treče zemlje)
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 6:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ti o sjevernoj tangenti i tunelu kroz Sljeme govoriš kao o jednako pozitivnoj alternativi Gripenima. Pa ja bi dao cijelu plaću da se to dvoje nikad ne sagradi, taman da se ništa drugo ne kupi zauzvrat, no to je tema za sebe kojoj tu sad nije mjesto. Uh, morao sam si dati oduška...
Hvala na razumijevanju Wink
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 8:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krivo si skužio HobbyM već sam ti rekao ,face to face, da je tunel kroz Sljeme s...e.
Htio sam sam reći da izgleda da para ima, kad se koriste za takve projekte ,bolje bi bilo da se preusmjere na obranu države.
Inaće ipak je Invisible uspio u naumu da nas potakne na pisanje i maštanje o modernizaciji.
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2006 8:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Krivo si skužio HobbyM već sam ti rekao ,face to face, da je tunel kroz Sljeme s...e.
Htio sam sam reći da izgleda da para ima, kad se koriste za takve projekte ,bolje bi bilo da se preusmjere na obranu države.
Inaće ipak je Invisible uspio u naumu da nas potakne na pisanje i maštanje o modernizaciji.

Tunel će većinom financirati Grad Zagreb, a avione i slično država, a to su 2 različita proračuna.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Pon Sij 01, 2007 4:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ajmo, back to the tracks! Ja sam kriv za ovo zastranjivanje s teme, ali nema smisla da idemo dalje tim smjerom. Vratimo se na temu ako imamo još nešto o njoj za reći...
Hvala!
Natrag na vrh
invisible
Gost
PorukaUpisano: Uto Sij 02, 2007 1:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

20 gripena je nepotrebno za našu vojsku jer (nadam se) neće nas nitko napast nit ćemo u borbene misije a sa 8-10 gripena (ili kojeg već zrakoplova kojeg će se kupiti) ćisto uredu se da pokriti Kopno i veći dio mora (a za more postji hrm), a možda i dio susjednih država (što bi nam platili)

Takvo je barem moje mišljenje.

Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
pp5d6

Član od: 28 Svi 2006
Mjesto: Grad na sredini hrvatske obale
PorukaUpisano: Sri Sij 03, 2007 12:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

"20 gripena je nepotrebno za našu vojsku jer (nadam se) neće nas nitko napast"
Glede nade ne pouzdaj se u nju jer izreka kaze "Nada je kurva". Na zalost zivimo u podrucju gdje su mesarenja i paljevina normalna povjesna pojava. Ako si bio recimo u Milanu u podzemnoj na njihovoj najduzoj plavoj liniji početna stanica je St. Donatao (sv. Donat) a zadnja Zara (Zadar). Ta je karta na svakim vratima i u nju dnevno bulji do 2 milijuna ljudi . To je samo jedan detalj a ima ih tisuce. kako njihovi utjecajni politcari kazu "za nas 100 godina ne znaci nista". Tako razmislja zapadni veliki brat s pretenzijama a istocni manji je sada u knock-downu i mora se baviti sobom.
Trebaju li nam Gripeni -ja mislim da da i to ne 12 nego minimalno 20 da bi imali svrhu, jer u ovom trenutku smo i bez borbene aviajcije i bez protuzracne obrane. Tko mislli da ce mu nebo ili more cuvati Talijani taj hitno mora kod dr. Grudena.
Moze li to Hrvatska sebi priustiti ?- Naravno, ali da bi to bilo moguce potrebna je ozbinjna dugorocna drzavna politika. Nabavka se obavi tijekom 5 godina i stvar je rijesena. avioni bi kostali oko 7-8 milijardi kn i to je za danasnji proracun cista sitnica. Jer normalno je zeljeznci davati 2 milijarde, brodogradnji 3.4 milijade, za povratnike Srbe 1 milijardu u kešu . Avioni se sigurno nebi tako plaćali vec bi bila kominacija kompenzacija i offseta itd.
Glede brodova, hrvatska se drzava jednostavno zadnjih 10 godina ruga sa HRM. da nije tragicno bilo bi smijesno.
Zbog toga je usprkos kvaliteti kadra malo tko uzima za ozbiljno, da sad ne obrazlazem.
Svedjani nece pokloniti nista iako se zadnjih godina rjesavaju opreme i oruzja jer smanjuju vojsku, ali brodovi o kojima pricate nebi dali mukte. Inace sve rjedje unutar familije ima ista mukte a kamoli ce njihova drzava nama kao nesto poklanjati.
Kad bi sustav planiranja i istrazivanja i vodjenja projekta bio poslozen trecinu nego sto je u Svedskoj onda bih ja glasovao da se izvaobalni rade po hrvatskom projektu. Ali sve je to rasprseno i nepovezano. Ovako vidice se do polovice ove godine.
Natjecaji krecu za obavezujuce ponude i prvi starta oklopnjak u sijecnju ,veljaci.
Glede tenkova; ovi se spominju Leopardi za malu ili nikakvu lovu. I sto bi onda kad ih nabavimo. Potrosili tocno 5 puta od njihove vrijednosti na odrazvanje, remonte ,poboljsanja i modernizaciju. tenk se u naoruzanju nalazi prosjecno 30 godina.
Mi smo Hrvtai nevjerojatan narod; imamo proizovđaca tenkova za 3 vojske , iskustvo u izvozu, svladanu tehnologiju, postrojenja, novoformirane trvke ukljucene u razvoj i kompenzaciju dijelova i sustava, tradicijuu, know-how, ispitne poligone i iskustvo u serijskoj i maloserijskoj proizvodnji, i tehnolosku razinu za svladavanje preko 300 tehnologija za proizvodnj stroja. I sad bi to trebali zakopati i nabaviti polovne tenkove.
Samo budala bi pokretao tenkovski program u Hrvtaskoj i to za njene potrebe i ispočetka. Ali ljudi njega ne treba pokretati on već postoji, dobili smo ga u naslijeđe i ondasnja SR Hrvatska je 1981 napravila sama tu tvornicu.
I sreca da je tako jer u Oluju nebismo usli sa 50 M-84-tvorki u top izdanju nego bi cekali da nam Njemci prodaju/poklone svoje Leoparde, a kroz rat nam nisu dopustali uvesti vojničke cizme, i boju za vojna vozila do 1997.
Decki dragi ako nemate "kamenu sikiru" u vlastitoj produkciji brzo ste vecera onih koji je imaju. Ende

pp5d6: poruka promijenjena dana: Sri Sij 03, 2007 11:56 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Dario

Član od: 15 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Sij 03, 2007 3:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Essex Napisao/la:

E, ovo su pile... Cool

Mi ćemo uć u NATO, tu nema sumnje, kad uđemo naši dečki će bit razbacani po mirovnim misijama diljem svijeta. S obzirom da ćemo za "Europsku vojsku" dat jednu ABK bojnu i jednu borbenu, mislim da je nabavka tenkova u sasvim drugom planu. Po mom mišljenju, tenk je oružje koje izumire...

Što se tiče HRZ-a, o toj trakavici više neći niš reć jer mi je već pun kufer skakat svaki put kad neki novinar čuje riječ f-16... Ionako ćemo "kupit" te jadne šesnaestice, pa ćemu trud...

A da HRM nabaci ovakve male jurilice, bili bi carevi... Very Happy
Natrag na vrh
pp5d6

Član od: 28 Svi 2006
Mjesto: Grad na sredini hrvatske obale
PorukaUpisano: Sri Sij 03, 2007 8:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

da, idealne su za vucu skijasa na moru u miru, i prebacivanje diverzanata u ratu.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4 ... 94, 95, 96  Naprijed
Stranica 3/96

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma