Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Modernizacija Hv-a
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, ... 93, 94, 95  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
chemical_ali
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 3:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Easy Napisao/la:
LOL zanimljiva tema ode na treću stranu zahvaljujući nekim ljudima kojima danas vrlo tužan dan a zne se zbog čega....

baš razmišljam zamoliti klince s ribnjaka da otpjevaju jednu počasnu pjesmicu za ovaj tužan dan pa danas kad te starci odvedu u vrtić sakupi ekipu pa ćete nam otpjevati nešto tužno a ja ću ti zauzvrat poklonit maketu hi-mena!kad je pokažeš svojim klincima bit ćeš glavna faca na ribnjaku Laughing Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz
govoreći o modernizaciji hv-a,svi zaboravljamo jednu jako veliku zapreku-da bi ministarstvo obrane počelo konačan preustroj i modernizaciju političari se konačno moraju usuglasit hoćemo li u NATO pakt ili ne jer ako hoćemo moramo svo oružje standardno bivšem varšavskom paktu zamijeniti onim standardnim za članice NATO pakta a ako nećemo,tad će morh uštedjeti puno više nego što bi bilo da prije ulaska u nato dobijemo uputu da se svega što nije po NATO standardu riješimo(sjetimo se bugarske koja je morala tenkove darovati i prodati a sve raketne sustave uništiti jer su bili po standardu zemalja bivšeg varšavskog pakta.prema tome mislim da ne bi trebalo uopće krenuti s tim zahtjevnim i naoko teško ostvarivim projektom preustroja i modernizacije hv-a kad to ovisi ponajviše o tome hoćemo li u NATO ili ne.a ne treba zaboraviti činjenicu da je golema količina naoružanja različitog podrijetla i standarda noćna mora svake vojske
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 4:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo bas i nije OT, stvarnio je vezano i za nasu modernizaciju i u predhodnom postu sam namjerno naveo Dinga, takav tip vozila nam definitivno treba, narocito nasim deckima u Afganu, nakraju pisali smo o tome kad je Ministarstvo pocelo razmatrati ovu opciju.
Ovo je clanak iz Hrvatskoga vojnika br.65/67:

"Njemačka tvrtka Krauss-Maffei Wegmann (KMW) radi na razvoju novih inačica oklopnog vozila Dingo 2. Uz već predviđene inačice Dinga 2, a to su izvidničko vozilo, vozilo s bojišničkim radarom, vozilo nosač raznih borbenih sustava radi se i na novim inačicama. Temelj tih inačica koje će se tek razviti je redizajn vozila kako bi se dobilo više unutarnjeg iskoristivog prostora. Taj će povećani prostor omogućiti veću iskoristivost i obavljanje novih zadaća.
Sadašnja konfiguracija Dinga 2 ima motor naprijed, u sredini je protor za posadu (do 8 ljudi) a na stražnjem dijelu je tovarni prostor koji ima manji stupanj oklopne zaštite. Ustvari, gornji dio tovarnog prostora ima samo platneni pokrov i, realno, nikakvu zaštitu od streljiva i šrapnela.
Nova će inačica imati prostor za posadu produžen i na taj stražnji dio, integriran i oklopljen. Tako proširen prostor pod oklopnom zaštitom može se iskoristiti da se proizvede inačica oklopnog transportera koji može prevesti više ljudi. Moguća je i inačica zaštićenog vozila za medicinsku evakuaciju, neka vrsta oklopljene hitne pomoći. Predviđa se da bi nova inačica imala vrata i na stražnjem dijelu kako bi se olakšao ukrcaj i iskrcaj.
Razmišlja se i o inačici s praznim tovarnim prostorom, nekoj vrsti oklopljenog dostavnog vozila. Ta bi inačica imala oklopljenu kabinu za vozača i suvozača te ravni tovarni prostor odostraga na koji bi se mogli stavljati razni kontejneri i slično.
Dingo je poznat po svojoj izvrsnoj zaštiti od mina. Nedavno je objavljena slika Dinga koji je u Afganistanu naletio na PT minu. Mina je potpuno raznijela prednji desni kotač i veći dio prednjeg dijela vozila, ali je prostor za posadu ostao neoštećen. Svi članovi posade su prošli neozlijeđeni."

Pokryshkin Napisao/la:
tiger Napisao/la:

Ali ni Njemci ocito ne kuze igru kad nekoliko stotina svojih M-113(osamdesetih upgredane transportne varijante) mjenjaju sa dvoosovinskim Dingo2.

Zar ne mijenjaju M113 i rane Mardere sa Pumama? Mislim da jeDingo zamjena za Fuchs.

Upravu si kolega, no ovisno o taktickoj namjeni jedinica BW.
Ponovo sam se posluzio clankom iz HV br.68, negdje mi je i original no da me ubijes nemogu ga pronaci, pa stoga evo alternativa, ako ne zameris:

"Njemačka tvrtka Krauss-Maffei Wegmann (KMW) potpisala je u studenom 2005. ugovor s njemačkim Saveznim uredom za obrambenu tehnologiju i nabave (BWB) o dostavi upravo predstavljenog demonstratora nove inačice oklopnog vozila Dingo 2 u sklopu natječaja njemačke vojske za nabavu oklopnog zapovjednog vozila.
Nova je inačica odmah prepoznatljiva po obliku. Standardna inačica ima tri dijela, prednji (motorni) i središnji (za posadu) dio su oklopljeni dok je stražnji (tovarni) dio neoklopljen. Kod nove je inačice oklopni dio za posadu produžen na tovarni dio tako da je dobiven jedinstveni zaštićeni dio za prijevoz najviše 9 vojnika.
Krov vozila je dodatno podignut kako bi se dobilo što više iskoristivog prostora u unutrašnjosti te kako bi boravak posade bio što ugodniji.
Njemačka vojska namjerava početi testiranja nove inačice Dinga 2 početkom 2006. Treba im ukupno do 1500 novih vozila te kategorije. Odluči li se njemačka vojska za Dingo 2 bit će to velik uspjeh za KMW, a Dingo će postati jedno od najmasovnijih europskih lakih višenamjesnkih oklopnih vozila.
Dingo je zbog svoje modularnosti i fleksibilnosti moguće uporabiti u brojnim zadaćama. U njemačkoj je vojsci, ako ga usvoje, predviđen za zamjenu starog gusjeničnog oklopnog vozila M113. Tvrtka se nada kako će razvoj novih inačica Dinga 2 i eventualno uvođenje u operativnu uporabu ojačati njihovu tržišnu poziciju. Navode kako je Dingo 2 upravo onakvo vozilo kakvo treba svaka moderna vojska. Može se rabiti u mnogim zadaćama, a osobito je pogodan za mirovne misije zbog dobre zaštite posade.
Dingo su kupile njemačka, belgijska i austrijska vojska. Masa vozila je 10 tona, maksimalna brzina iznosi 90 km/h a s punim spremnikom goriva može prevaliti 1000 kilometara."
Natrag na vrh
CROtale

Član od: 23 Lip 2006
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 4:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Problem s modernizacijom HV-a je sto kad se treba nesto novo kupit javnost (novinari) odmah dizu viku kako je skupo ali kad je jedan bivsi ministar obrane izjavio da nismo dorasli nekim malo opremljenijim vojskama iz susjedstva onda su ga popljuvali a cilj izjave je bio pripremit javnost na potrebu za modernizacijom.
Ovo sto stalno govore kako je nasa vojska pobijedila skoro bez tehnike i kako je to iskustvo vrijedno stoji neko vrijeme ali ti ljudi stare a nove generacije vise nece imati ratno iskustvo pa treba ulagati kako u tehniku tako i obuku sa dosta vjezbi na terenu (tu opet dolaze Zeleni koji se brinu za zagadjenje).
Tenkove se Hrvatskoj ne isplati proizvoditi jer koliko bi kostao primjerak tenka proizvedenog ovdje za te novce se moze kupit bolji vani sa finim offsetom u gospodarstvo. Samo nazalost kod nas se sve zakomplicira, tako da se o odabiru novog oklopnjaka prica vec par godina a nista konkretno se ne dogadja, ko zna kako ce tek biti s novim zrakoplovom ako ga i bude.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Strina

Član od: 10 Pro 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 4:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koliko se ja razumijem ministarstvo obrane je ove migove koje sada imamo proglasilo letečima sve do 2010.god.Prema tome mislim da bi se sada več neki novi avioni trebali nabaviti.Tenkovi po meni nam trebaju jer su bolje oklopljeni i jači od oklopnjaka,mada to ne znači da sam protiv nabave oklopnjaka.Dapače mi ih moramo nabaviti samo je pitanje hoče li prevladati razum ili miris novca jer se ta dvojba između Patrie i Pandura dugo proteže.Jedino što smo napravili su 3 radara i kupili smo 40 kamiona i tu smo stali.
Možda je to i zasada to prije ulaska u Nato. Shocked
Natrag na vrh
Beagle

Član od: 25 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 5:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napišeš ovo:

chemical_ali Napisao/la:
po meni je najveća ludost što je vlada odustala od nastavka proizvodnje i daljnjeg usavršavanja tenka M-84 u "Đuri Đakoviću" koji je jedan od najboljih tenkova svijeta po karakteristikama i s kojim bi Hrvatska zarađivala masnu lovu izvozom tog tenka.

i odmah si odgovoriš zašto ne bi trebali proizvodit daljnje osamdesetčetvorke:

chemical_ali Napisao/la:

Kad se sjetimo da su jedine mane našeg M-84 smještaj streljiva u kupoli,slab i nedovoljno zaštićen spoj kupole i tijela i nedovoljna bočna zaštita(pritom mislim na gumene blatobrane)

Taj tenk je pregazilo vrijeme....bio je dobar nekad davno, danas više ne.

Naši bi trebali, nakon što se izguraju poslovi sa Pandurima ili Patrijama te Armarisovim korvetama, nabavit 100ak novih Loepardova 2, samo ko zna što će naši briljantni umovi u vladi izmislit u budućnosti...
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 5:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Easy Napisao/la:

Još nešto chem..... ako su tolko amrička vozila i njihovo naoružanje i sve ostalo slabo mislim da uopće nisu trebali ić ratovat jer kao što vidim iračke oklopne snage su ih sravnile sa zemljom... Mislim vrlo mi je žao što se povlače iz Iraka sa bijelom zastavom.

Ali stari moj, oni se i povlače... Tj, budu sigurno, i to sa zastavom koju će prvi put iščupati od nekud nakon Vijetnama. Američka je vojska najmodernija, najopremljenija, ali i jako troma... Kaj su oni mislili? Da će zapalit mašineriju, stići za 2 dana do Bagdada, a narod će ih dočekati cvijećem, nuditi kćeri, žene i naftu u zamjenu za slobodu...

A što sad rade? Sa Abramsima patroliraju autocestama... Fale im vozila na kotačima

...jer čisto sumnjam da će se slijedeći rat voditi kao bitka kod Kurska sa gomilom oklopa, željeza i slično... Slijedeći ratovi biti će ratovi informacijama, gospodarstvom... Državu se doslovno može uništiti preko noći.. Zamisli da na neki način Amerima Sje.. komunakaciju... ne pomaže im milijon Abramsa i F-16...

Zato ja uopće nisam za nabavu nekih tenkova i ne znam što, Mala smo zemlja, i ako nas netko hoće skršit - napravit će to imali mi tenkove ili ne... Naše bi oružje trebalo biti znanje, a vojska mala, ali moderna i puna stručnjaka.

Više bi se pažnje trebalo posvetiti moru i zaštiti mora jer nam na kopnu ne prijete toliki problemi. Treba nam velik broj manjih plovila, helikopteri za ophodnju i spašavanje, ophodni zrakoplovi i slično...

Također 20-ak modernih zrakoplova je max. potreban broj. Više uložiti u helikoptere koji se ipak mogu koristiti u mnogo namjena... Požari, transport, SAR, opskrba otoka...

Zaboravite iskustva iz WWII.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Pokryshkin
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 6:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

chemical_ali Napisao/la:
irački T-72 su se 1991. proveli onako jer su se našli pod udarom DU streljiva tj zrna s osiromašenim uranom iz američkih A-10 zrakoplova,a poznato je da osiromašeni uran buši svaki metal kao maslac prema tome to nema veze sa tenkom T-72.nijedan tenk nije otporan na DU streljivo.mali broj iračkih T-72 je uništen direktnim pogocima iz topa tenka abrams,a abramsov top opet ispaljuje DU streljivo prema tome tvoja tvrdnja ne stoji.

O itekeko. Pogađali su i Iračani Abramse, ali nije došlo do proboja. Imaš nekakve fiksacije o osiromašenom uranu (u daljnjem tekstu DU) kao o ubojici svega metalnog. DU se koristi prvenstveno zbog čvrstoće, kao i npr. tungsten, ali je i jeftiniji od tungstena i nešto ima slabiju probojnost. Irački tenkovi su doslovno masakrirani od strane M1, M60 i Challengera. Potraži detalje o bitci kod 73 Eastinga.

Citat:
isto tako M-84 ima bolji oklop nego T-72 tj deblji.

Debljina oklopa nije toliko bitna kao njegov sastav.

Citat:
oklopna vozila na kotačima su pokretne mete i svak normalan to zna

Očito da ja onda nisam normalan.

Citat:
a dobro je poznato da francuska nije od 1. svjetskog rata ratovala

Drugi svjetski rat, Suez, Indokina, 2. zaljevski rat, Sierra Leone
Citat:

BRADLEY POKRETNA GROBNICA ZA ONE JADNE VOJNIKE KOJIMA JE DODIJELJEN DA BUDU U NJEMU A NA BRADLEYA JE POTROŠENO KOLIKO STOTINA MILIJUNA DOLARA ZA RAZVOJ

Glupost. Postoje vjerodostojniji izvori od holivudske komedije. Bradleyi su ubijali iračke T-72 u ODSu i OIFu bez problema.

Citat:
I ISTO TAKO SJETIMO SE DA SU "GENIJALNI" AMERI NAPRAVILI ABRAMSOV OKLOP OD PLOČA OD OSIROMAŠENOG URANA pa danas nekih više od pola bivših vozača i posade abramsa je sterilno

Imaš izvor? Nekakvo istraživanje o tome? Znaš li uopće kako izgleda oklop M1 i njegov sastav?

Citat:
a još je veća divota ako im udari koji rpg u abramsa dok su oni unutra.naime dovoljno je da se uslijed detonacije bar malo ošteti oklopna DU ploča da bi se mikroskopske radioaktivne čestice raspršile po posadi i nataložile im se u plućima,bubrezima i testisima pa da dobiju zaljevski sindrom istovjetan onom od DU streljiva koje je bušilo iračke tenkove s kojih su ameri kasnije uzimali suvenire i svi redom od mikroskopske uranske prašine razbolili se

Manje filmova gledati. Znači, svaki M1 ili M2 koji je pogođen u Iraku 1991, ili od 2003 nadalje je radioaktivna peć? Znaš li ti uopće išta o DU-u?

Preporučam pročitati sljedećih par linkova:

http://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/du.htm

http://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/du-health.htm

http://www.globalsecurity.org/military/library/news/2004/10/mil-041019-afps02.htm
Natrag na vrh
CROtale

Član od: 23 Lip 2006
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 6:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

DU streljivo tj. prasina poslije pogodaka je opasna ako se udise (kao i resin prasina) a ne zato jer zraci.
Natrag na vrh
invisible
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 8:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

šta je sa hrm
Natrag na vrh
Beagle

Član od: 25 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 8:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

invisible Napisao/la:
šta je sa hrm

HRM će nabavit 4 korvete GoWind 200 francuskog proizvođača Armaris, neke (ne znam dal' sve) gradit će se u Kraljevici.

A ako uzmemo Gripene, šveđani su se obvezali u sklopu offset programa na remont postojećih RBS-15B protubrodskih raketa.
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 10:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Beagle Napisao/la:
invisible Napisao/la:
šta je sa hrm

HRM će nabavit 4 korvete GoWind 200 francuskog proizvođača Armaris, neke (ne znam dal' sve) gradit će se u Kraljevici.

A ako uzmemo Gripene, šveđani su se obvezali u sklopu offset programa na remont postojećih RBS-15B protubrodskih raketa.

Jel to neka šala?

Pa HRM nema za naftu...

hebote... pa ak to kupimo scratchat ću je u 1/48 majkemi
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Easy
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 10:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

LOL nemoj ju scratchat ima prviše panela haha...

Uglavnom htio sam pitat, nedavno je bilo nešto o F-16 tu na forumu neki su se bunili, zanimalo me zašto je F-16 tolko loš? Iako je očito da od njih nema ništa no zbunilo me zašto se tolko protive...
Natrag na vrh
KatarII

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: ZGB
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 10:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije F-16 los- samo kupovina F-16 za sobom povlaci jako puno politickih ustupaka nas prema Amerima. To je glavni razlog zasto sam ja osobno protiv F-16 (a i imam simpatiju prema Svedima, pa... Wink ).

Problem je, ma koliko mi tu razglabali, da je to odluka u domeni politike, a to znaci da ce pobjediti onaj koji najvise politicarske djece posalje na studij u Ameriku.

Ali, rasprave radi, dat cu ja svoj prijedlog:
Zrakoplovstvo
20-ak Gripena
40-ak Mi-171 ili sl.
20-ak AH-1Y (cisto subjektivno, ruzan do bola)

Armija nam kopnena
Leo 2 - po potrebi broj
Patria - 100+ (mislim da se vidi moja sklonost skandinavcima opcenito)
Jurisna puska- moram priznati da naginjem ka G-36, cisto zato sto prekrasno lezi u rukama, no treba vidjeti i novo hrvatsko cudo i podrobno ga testirati (i uvjetovati kupovinu da povecaju place radnicima).

Mornarica
Ovo za fregate prvi put cujem, no 3 takve zvuce ok
jos 2 Kresimir-class da zamjenimo Rade Koncare
5 do 10 ophodnih brodova (ili nekad zvanih topovnjace)
Easy
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 10:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Je ovo su dobre ideje, samo umijesto Mi-ova bi UH-60, umijesto Gripena F-15, dolje bih umijesto Patrie, LAV-25...

Nisi se sjetio tenkova Wink

Jurišna puška, da dobar je G-36 al već smo dobili par M-16A2 (moje mišljenje o njima nije najljepše, vrlo su neprecizne), rađe bih M-4A2
Natrag na vrh
KatarII

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: ZGB
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 11:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bilo kaj americko za sobom vuce politiku...

No, radje bi i Milove zato sto mu je kapacitet veci od Uh-60 - 24/32 naspram 12, vec nam je poznat, pa ga je jednostavnije uvesti u uporabu i nosi vize vode za protupozarnu sezonu. Plus, na njemu sam hodao, pa... Very Happy

F-15 nam je stvarno prevelik... mislim, ja bih da nasi voze Su-33MK, ali...
Wink
I sjetih se tenkova: Leo 2 = Leopard 2

LAV-25 je vec prestar. Treba nam nesto od generacije Patria.

Bilo koja izvedenica M-16 nije dobra jurisna puska- jedino HK416, no to samo izgleda kao M-16/M-4, unutra su kompletno promijenili plinski sklop zato sto je na M-16 to lose rjeseno- plinovi idu direktno umjesto da tjeraju klip te prljaju sve unutra sto dovodi do zastopavanja (kratko i neprecizno objasnjenje- progooglaj za preciznije i tehnicko). treba je cistiti vise no hercegovac svoj novi BMW serije 7... Wink
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, ... 93, 94, 95  Naprijed
Stranica 2/95

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma