Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Modernizacija Hv-a
Idi na stranicu 1, 2, 3 ... 93, 94, 95  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
invisible
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 12:29 am    Naslov poruke: Modernizacija Hv-a Citiraj ovaj komentar

Evo zapoćeo sam novu temu o modernizaciji Hv-a.
Nadam se dobroj raspravi

Pozdrav Very Happy
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma sjajno da si ti to nama "započeo"... posve u skladu s "nickom" kojeg nosiš...
Pa evo onda i mog doprinosa bogatstvu rasprave ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Dario

Član od: 15 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja mislim da ćemo se modernizirat... Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Herr Flick
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dario Napisao/la:
Ja mislim da ćemo se modernizirat... Very Happy

totalno...totalno....
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 10:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sam mi nije jasno čemu toliki cinizam! Pogotovo u ovo doba godine.

U Hrvatsku bi trebalo stići dosta zanimljive opreme u idućih par godina tak da tema stoji,nažalost ministarstvo i nije baš transparentno koliko se hvali da je. A ni proizvođaći maketa baš ne prate nove stvari na tržištu pa tako ko zna kad čemo moći složiti Mi-171Š u 1-72,Digo u 1-35, Patriju AMV ili Pandura 1-35..... Sad
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cinizam?
...nema tu cinizma, osoba koja je pokrenula temu nije navela nikakav podatak o toj temi, a ocekuje raspravu????!!!!
Ljudi, daj se uozbiljite.
Natrag na vrh
chemical_ali
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 12:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

po meni je najveća ludost što je vlada odustala od nastavka proizvodnje i daljnjeg usavršavanja tenka M-84 u "Đuri Đakoviću" koji je jedan od najboljih tenkova svijeta po karakteristikama i s kojim bi Hrvatska zarađivala masnu lovu izvozom tog tenka.Znam da postoje oni koji će me u ovoj prethodnoj rečenici pokušati opovrgnuti ali svi vojnici koji su sudjelovali na zajedničkoj vježbi s amerima vrlo dobro znaju da je npr u usporedbi s abramsom kojem su gusjenice pucale kao da su od stakla po kamenjaru,što zbog loše konstrukcije što zbog težine naš M-84 išao kroz kamenjar bez ikakvih poteškoća.Zar nije sramotno da mi,u čijoj se zemlji proizvodio taj tenk imamo samo 60ak tenkova M-84 a jedna slovenija ih ima jednako toliko!?A sad uzmimo za primjer Patriu ili Pandura-nemaju gusjenice nego kotače,i bez obzira čime ti kotači bili punjeni,i najneobrazovaniji vojnik jako dobro zna da bi bio dovoljan jedan pogodak tromblonskom minom ili ne daj bože rpg-om ili zoljom u kotač da se vozilo trenutačno onesposobi i da na crti ratišta postane idealna meta.Kad se sjetimo da su jedine mane našeg M-84 smještaj streljiva u kupoli,slab i nedovoljno zaštićen spoj kupole i tijela i nedovoljna bočna zaštita(pritom mislim na gumene blatobrane),onda je očito da je to sve ništa u usporedbi s lakoćom da Patriu jednim običnim tromblonom neprijateljski vojnik pretvori u savršenu metu u uvjetima ratovanja.Ali naravno presudila je provizija tj mito koje su pojedinci sigurno dobili od ponuđaća tog vozila i pohranili na svoje offshore račune i taj shit na kotačima će u novom ustroju hv-a zamijeniti M-84.
Što se tiče zrakoplovstva,tu je situacija katastrofalna i teško da će se tako lako i brzo dovesti u kakvo-takvo stanje normale i minimalne borbene sposobnosti.Od 20 migova u voznom stanju nam je samo 4,inače naši migovi su prastari i nisu niti blizu toga da bi ih se moglo nazvati uzdanicom snage hrz-a.helikopteri Mi-171š će popraviti stanje bar malo jer ove stare kante zvane Mi-8 su nam za staro željezo i ne znam tko ih uopće više ubraja u letjelice ratnog zrakoplovstva osim afričkih država u kojima imamo kanibale i vojnike na devama s prvim modelom kalašnjikova i mačetom kao osobnim naoružanjem i pokoje arapske zemlje.Mi-24 su se mogli modernizirati ali nije bilo ni volje ni namjere pa su danas staro željezo koje ide u rezalište.Kad gledam ušminkane fotke naših letjelica hrz-a u hrvatskom vojniku stječem dojam da je jedino što se redovno modernizira i održava boja na njima,tako da blješte kao da su sad izašli iz tvornice kad ih novinari slikaju a unutar toga leži brdo zastarjele tehnologije koja se raspada i koju proždire rđa.
u ratnoj mornarici je situacija također toliko jadna da se ne može riječima opisati-jedino što imamo valjano su 2 broda(Petar Krešimir IV i Dmitar Zvonimir mada koliko sam čuo njihovi spremnici za rakete služe samo kao ukras jer za rakete RBS-15 nema ni novaca ni sredstava za održavanje).Uz to imamo jednu minijaturnu podmornicu koju nismo niti sami bili sposobni izgraditi nego smo dovršili ono što je bivša država započela.Fascinantno je da taj jad od 100 tona koji ima paradoksalni broj 001 na sebi smo jedva završili u 7 godina,a nijemci su npr u 2. svjetskom ratu izbacivali serijski podmornice od 12 000 tona kao po tvorničkoj vrpci.Da ne zaboravim-radarski sustavi su nam muzejski primjerci za staro željezo-mornarički i oni u sastavu pzo-a.
Pješaćko naoružanje je posebna priča-od svega što proizvodimo jedino su pištolji HS-95 i HS-2000 vrhunska oružja koja s pravom spadaju u sam svjetski vrh pješaćkog naoružanja na svjetskoj razini.Ali vratimo se malo strojnici Ero koja je loša kopija uzija i koja je prepuna nedostataka,minobacačima koji su tijekom rata eksplodirajući prilikom upotrebe pobili više naših nego četnika,ručnim bombama M-92,kopijama jugoslavenske M-75 tzv kinder-jaja koje je u originalu sadržavalo 38 grama plastičnog eksploziva ali našao se neki naš genije koji je radi uštede zamijenio skuplji plastični eksploziv jeftinim lijevanim TNT-om(količinski isto punjenje) pa naše ručne bombe puknu malo jače od petarde.Da ne spominjem koliko je to smanjilo domet fragmenata i njihovo ubojno djelovanje.Ručni bacač granata RGB-6 je posebna priča-kopija južnoafričkog MGL-6 kojem nije ni sjena.
Naši vojnici imaju isprane uniforme iz doba rata jer je jedna budala sredinom 90ih kupila 14 TONA MASKIRNOG MATERIJALA za šivanje novih uniformi i digla ogromnu proviziju na tome koju je uredno pohranila na offshore račune na kajmanskim otocima i kasnije naravno ministarstvo obrane nije imalo novca platiti šivanje uniformi od kupljenog materijala koji danas služi kao hrana za moljce u jednom skladištu pored zagreba.Naši vojnici,pripadnici afganistanskog ISAF-a su jedini dobili ganc nove uniforme da bi ih se moglo tako ušminkane slikati za novine.
Što želim reći-da bi se naša vojska modernizirala trebat će novca i novca,godina i godina i što je najbitnije od svega-stručnosti i volje da se naše oružane snage podignu s nivoa albanskih oružanih snaga po kvaliteti opreme i njenoj usklađenosti sa svjetskim trendovima.Naš problem se sigurno neće rješiti s nekoliko novih helikoptera ili oklopnih vozila NA KOTAČIMA.Nabavka toga što je dosad dogovoreno nije ni 5 posto one modernizacije koju je nužno provesti u našim oružanim snagama.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stari moj, totalno si u zabludi sa ovim "jedan od najboljih tenkova svijeta"... to je zanimljiv propagandni slogan koji datira još iz vremena juge... Hrvatska niti nema neki politički utjecaj kojim bi se ti tenkovi mogli prodavati, a i tržište tenkova je u stalnom padu (bolje prolaze vozila na kotačima - jeftinija su i pri nabavi i pri eksploataciji).

Mornarica i zrakoplovstvo uopće nisu za komentiranje - gotovo doslovno postoje samo na papiru.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

chemical_ali Napisao/la:
Od 20 migova u voznom stanju nam je samo 4,inače naši migovi su prastari i nisu niti blizu toga da bi ih se moglo nazvati uzdanicom snage hrz-a..

Nacelno se slazem da su nasi migovi zastarjeli za danasnje ratovanje. No mislim da i nasi piloti to vrlo dobro znaju, biti ce da je njihova uloga danas vise kako bi se odrzavali sati leta pilota dok ne dodju nove modernije letjelice, sto je stvar svakako politike.
O brojnom stanju ti stvari stoje ovako, 8 jednosjeda i 4 dvosjeda i svi su operativni, bilo je problema do nedavno sa "110" no i on je sredjen prije nekih mjesec dana. Normalno je da ih neces vidjeti sve zajedno u liniji, dva do tri su uvjek na nekom od tri tipa odrzavanja.
...i da, avioni ili zrakoplovi su u letnom stanju, a ne u voznom.
Natrag na vrh
chemical_ali
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ali ostaje nedvojbena činjenica da vozilo na kotačima puši bolje od jenne jameson i jesse jane zajedno ako izađe na bojišnicu na kojoj se nalazi blizu bar jedan vojnik s tromblonom ili nekim lakim PO naoružanjem koje da se radi o tenku,ne bi ga ni okrznulo Laughing !!!
Natrag na vrh
Pokryshkin
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

M84 je, nažalost, kanta - i miljama daleko od titule "jedan od najboljih tenkova svijeta". Sjetite se kako su se proveli irački T-72 u 1991.

Što se tiče tenkova samih, nema smisla imati teški oklop. Možda nabaviti rabljene njemačke Leoparde 2A4 poput Poljske (cca 300.000 € komad).

Ali, što imaš protiv oklopnih vozila na kotačima? Mora da su onda i francuzi glupi jer zamjenjuju svoje AMX-10 sa novi oklopnim vozilima na kotačima. A i US Army, koja uvodi Strykere kao nova borbena vozila.
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pokryshkin Napisao/la:
Ali, što imaš protiv oklopnih vozila na kotačima? Mora da su onda i francuzi glupi jer zamjenjuju svoje AMX-10 sa novi oklopnim vozilima na kotačima. A i US Army, koja uvodi Strykere kao nova borbena vozila.

Ali ni Njemci ocito ne kuze igru kad nekoliko stotina svojih M-113(osamdesetih upgredane transportne varijante) mjenjaju sa dvoosovinskim Dingo2.
Natrag na vrh
Pokryshkin
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

tiger Napisao/la:

Ali ni Njemci ocito ne kuze igru kad nekoliko stotina svojih M-113(osamdesetih upgredane transportne varijante) mjenjaju sa dvoosovinskim Dingo2.

Zar ne mijenjaju M113 i rane Mardere sa Pumama? Mislim da jeDingo zamjena za Fuchs.
Natrag na vrh
chemical_ali
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 1:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pokryshkin Napisao/la:
M84 je, nažalost, kanta - i miljama daleko od titule "jedan od najboljih tenkova svijeta". Sjetite se kako su se proveli irački T-72 u 1991.

Što se tiče tenkova samih, nema smisla imati teški oklop. Možda nabaviti rabljene njemačke Leoparde 2A4 poput Poljske (cca 300.000 € komad).

irački T-72 su se 1991. proveli onako jer su se našli pod udarom DU streljiva tj zrna s osiromašenim uranom iz američkih A-10 zrakoplova,a poznato je da osiromašeni uran buši svaki metal kao maslac prema tome to nema veze sa tenkom T-72.nijedan tenk nije otporan na DU streljivo.mali broj iračkih T-72 je uništen direktnim pogocima iz topa tenka abrams,a abramsov top opet ispaljuje DU streljivo prema tome tvoja tvrdnja ne stoji.
isto tako M-84 ima bolji oklop nego T-72 tj deblji.
oklopna vozila na kotačima su pokretne mete i svak normalan to zna,francuska i druge članice nato pakta ih favoriziraju jer su jeftiniji za održavanje,a dobro je poznato da francuska nije od 1. svjetskog rata ratovala i da je vojno-politička klima takva da članice nato pakta takva vozila koriste u misijama osiguranja,razdvajanja zaraćenih strana,uspostavama tampon zona i sl(KFOR,IFOR,SFOR) pri čemu ne dolazi nikad do izravnih konfrontacija s neprijateljskim oklopom.
što se tiče ove posljednje tvrdnje da kako ja mogu reći da vozila na kotačima ne valjaju kad ih ameri uvode...TU SAM BEZ KOMENTARA JER SMATRAM DA JE AMERIČKE TENDENCIJE U RAZVOJU VOZILA UOPĆE BESPOTREBNO KOMENTIRATI KAD SE SJETIMO DA SU AMERI BRADLEYA NAPRAVILI OD ALUMINIJA I DANAS ON IROM IRAKA SLUŽI KAO POKRETNA GROBNICA ZA ONE JADNE VOJNIKE KOJIMA JE DODIJELJEN DA BUDU U NJEMU A NA BRADLEYA JE POTROŠENO KOLIKO STOTINA MILIJUNA DOLARA ZA RAZVOJ(imaš čak i onu komediju u kojoj glumi tip iz fraisera glavnog generala u projektu a najžalosnije je da je taj film po istinitoj priči) I ISTO TAKO SJETIMO SE DA SU "GENIJALNI" AMERI NAPRAVILI ABRAMSOV OKLOP OD PLOČA OD OSIROMAŠENOG URANA pa danas nekih više od pola bivših vozača i posade abramsa je sterilno (ne može imati djecu) a još je veća divota ako im udari koji rpg u abramsa dok su oni unutra.naime dovoljno je da se uslijed detonacije bar malo ošteti oklopna DU ploča da bi se mikroskopske radioaktivne čestice raspršile po posadi i nataložile im se u plućima,bubrezima i testisima pa da dobiju zaljevski sindrom istovjetan onom od DU streljiva koje je bušilo iračke tenkove s kojih su ameri kasnije uzimali suvenire i svi redom od mikroskopske uranske prašine razbolili se.takvi slučajevi su dokumentirani pa sad stavi na vagu koliko je nešto "razumno i dobro" što ameri primjene.
Natrag na vrh
Easy
Gost
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2006 2:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

LOL zanimljiva tema ode na treću stranu zahvaljujući nekim ljudima kojima danas vrlo tužan dan a zne se zbog čega...

Uglavnom, mislim da hrvatima (onim na višim položajima) nije baš puno stalo do modernizacije i vojske. Sama priča o ukidanju dvije brigade od kojih nam ostaju samo dvije pokazuje o čemu se radi i koliko im je stalo do sigurnosti.

Još nešto chem..... ako su tolko amrička vozila i njihovo naoružanje i sve ostalo slabo mislim da uopće nisu trebali ić ratovat jer kao što vidim iračke oklopne snage su ih sravnile sa zemljom... Mislim vrlo mi je žao što se povlače iz Iraka sa bijelom zastavom.

Ne želim da opet počneš vrijeđat ko u onoj temi prije pa zato daj neki odgovor da je u vezi sa naslovom teme.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3 ... 93, 94, 95  Naprijed
Stranica 1/95

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma