Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Ju W
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2005 10:39 pm    Naslov poruke: Ju W Citiraj ovaj komentar

Jos jedan zrakoplov iz flote ZNDH o kome se malo zna i o kojemu ne postoji veliki broj fotki.

Inace na ovakvome Ju je, sad vec pokojni g. Kres odletio kod zapadnih saveznika '45.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2005 11:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljive fotke objavljene u Letectvo i Kosmonautika (tako nekako?). Na upit o porijeklu fotki uredništvo časopisa ne odgovara. Navodno su snimljene na uzletištu kraj Klagenfurta. Slova H i K na prvoj fotki su čudno jako razmaknuta. I kod na profilu ne odgovara fotki jer bi trebao biti xx+HK a ne HK+DZ.
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2005 11:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slova H i K su razmaknuta zbog prozora koji je između njih, a slovo Z se nazire ispod krila. Eh da je sjest u vremeplov i uzet digitalac sa sobom....
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2005 11:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično Very Happy ,vidio sam to prije nekih deset godina.Čini li se još kome da je ispod lijevoga krila njemački Balkenkreuz? Confused
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2005 11:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam vidio prozor Shocked

Ali kod ne štima Confused
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2005 10:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[quote="tiger"]Odlično Very Happy ,vidio sam to prije nekih deset godina.Čini li se još kome da je ispod lijevoga krila njemački Balkenkreuz? Confused

Meni to izgleda kao crna slova od registracije...
Inače,vidio sam i kolor profile za Ju 52 3m sa zvonimircima, ali nikad fotografiju. Zna li netko nešto o tome?
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2005 10:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prije par desetljeća je objavljeno na zapadu puno profila aviona ZNDH od kojih do danas nije viđena fotka. Evo da ih nabrojim:

Junkers Ju 52
Junkers Ju 87B Stuka
Me 109G-? crni "2"
Ikarus IK-2

Među njima se dugo nalazio i Do 17Z u punim ZNDH oznakama, od kojeg su nedavno isplivale 3 fotke s Klagenfurta. U njegovom se slučaju pokazalo da su autori crteža bili jako točni kada je u pitanju označavanje, koje su mnogi u startu proglasili nemogućim za ZNDH 1945. godine, iako još uvijek nisam vidio fotku cijelog aviona, nego samo njegovih različitih dijelova.
Što se tiče Ju 52, na zadnjem natjecanju održanom za trajanja SFRJ, je jedan Varaždinac (ne sjećam se imena) napravio upravo taj model. Tvrdio je da ima fotografije, no ja ih nikad nisam vidio.
Koliko znam za taj Ju 52 se ne zna da li je bio jedan ili ih je bilo više, no nezavisno od njega je postojao i osobni Pavelićev Ju 52 od kojeg sam vidio samo fotografije dijela trupa, bez oznaka. Taj je avion najveća misterija, a postoji mogućnost da je nosio njemačke oznake.

Marko
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Stu 23, 2005 10:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na informacijama! Smile I ja sam vidio fotografiju te makete Ju-52, mislim u nekom Hrv. vojniku, dok je još imao zasebni prvitak o zrakoplovstvu...Zanimljivo je kako u zadnje vrijeme izlaze na vidjelo do sad nepoznate fotografije vezane sa NDH zrakoplovstvom u raznim publikacijama..Samo se nadajmo da će toga biti još! Ples radosti
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Sri Stu 23, 2005 11:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nakon konzultacija s kolegama u klubu, zaključak je da se na te dvije fotografije ne nalazi isti zrakoplov. To se može zaključiti po različitim tvorničkim radio-kodovima i oznakama: jedna Julka ima ZNDH oznake a druga Luftwaffe oznake.
Natrag na vrh
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Čet Sij 19, 2006 12:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je napeto!

tok Ju-52 sam vidio u TM na tekmi mislim da je to bilo zadnje državno natjecanje u JUGI pred rat, imam jednog JU-52 u 1/48 pa bi voga uraditi u tim bojama, Pretpostavljam da ovdje nije moguče vidjeti tu fotku! Wink

Jesar a koje su bile oznake na Pavelićevom (radio kod), pretpostavljam da je on imao njemačke oznake i unutrašnjos u stilu putničkih aviona?
dragonlance
Gost
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 6:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za tu Ju-52 znam. Maketar koji ju je složio danas je pilot u Croatia Airlines-u.

Problem je da lokalni autor čuva fotke za knjigu čije objavljivanje valjda ni moji unuci neće dočekati Sad
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 11:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja nisam vidio fotku te famozne Julke.
Natrag na vrh
ozzie

Član od: 19 Sij 2006
Mjesto: izvan RH
PorukaUpisano: Pet Sij 20, 2006 11:28 pm    Naslov poruke: skepticnost prema stranim knjigama Citiraj ovaj komentar

Neznam zasto tolika skepticnost prema stranim knjigama? S obzirom da je NDH propala i njeni zrakoplovi su se nasli razasuti po saveznickim aerodromima (prebjezi) jedini autenticni crtezi mogu biti bas ti strani izvori tim vise sto je strancima gotovo nemoguce tada bilo znati za sve HDH propise o bojanju i crtali su onako kako su vidjeli, ili su svi imali bujnu mastu i crtali nebuloze? Imam knjigu grupe ozbilnjih autora i svaka druga rekonstrukcija je vrlo tocna i zasto sumnjati da bas ta NDH nije tocna??????
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2006 3:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

markojeras Napisao/la:
Slova H i K na prvoj fotki su čudno jako razmaknuta. I kod na profilu ne odgovara fotki jer bi trebao biti xx+HK a ne HK+DZ.

Meni nije toliko čudno što su ta slova razmaknuta, nego mi je najčudnije što taj kod uopće stoji na trupu u "simbiozi" sa zrakoplovno-vojnom oznakom ("zvonimirov križ") NDH zrakoplova. Dobro je poznato da su reg. oznake vojnih zrakoplova u HBZ predstavljale brojke (četiri znamenke, uz iznimke /npr. messeri/ krajem rata). Ako idemo logikom da je to bio ostatak neke njemačke slovne registracije, nije npr. logično da iste budu ovako svijetle boje. Naime, kad gledamo fotografiju, gotovo je sigurno da je cijeli zrakoplov nekada bio u RLM 02 boji... Idemo logikom dalje: kada je priključen HBZ-u vjerojatno su površine na kojima su nekad bile njemačke insignije prebojeno širokim nanosima (poljima) neke tamnije /pretpost./ zelene ili khaki boje (dal je neki RLM ili neki domaći bučkuriš - nećemo nikad saznati) da bi se stavili hrvatski "zvonimiri" i "šahovnice" na repu - i to je više manje jasno vidljivo na (gornjoj) fotci. Zbog čega su se onda na tu tamniju boju (ponovo) stavljala ta (HK) slova? Vrag će ga znati... Ili su nešto s kodovima još ranije prtljali Nijemci, pa su naši pljusnuli samo zvon. križ i šahovnicu? Odnosno, ne bi bilo nemoguće da je taj Junkers već ranije služio kod neke druge njem. saveznice koja je po naletu Rusa "kihnula" pa nam je Junkers već dodijeljen takav sav "musav"...

Nadalje je jasno vidljivo da na gornjaci desnog krila "zvonimirca" nema!? Bar ne tamo di bi po propisu trebao biti... Premda je i ovaj na trupu pomaknut nekak bliže repu - što je tkđ. suprotno propisu.

I konačno, kad gledamo sav taj "čušpajz", osobno se ne bih usudio tvrditi da te dvije fotke u stvari ne predstavljaju isti zrakoplov u isto vrijeme - kao što tvrde neki. Odnosno da nije logično (koju logiku smo već ostavili na desnoj strani trupa, jel tak?) da je na desnoj strani trupa ostala slovna registracija u crnoj boji, kao i da je ispod krila ostao njemački "balkenkreuz"...

Desperately waiting for some others photos...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Pon Sij 23, 2006 12:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dragonlance Napisao/la:
Za tu Ju-52 znam. Maketar koji ju je složio danas je pilot u Croatia Airlines-u.

Problem je da lokalni autor čuva fotke za knjigu čije objavljivanje valjda ni moji unuci neće dočekati Sad

Poznato, a da se taj pilot ne zove možda Vedran je samno je jedan kolega na faksu bio iz Varaždina i radio je makete, a to je davno bilo Wink
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma